Muttley

Compatibilitati 9V-10V

Recommended Posts

Am masurat exact cu o lera, am 4mm distanta. Cat pot lasa joc minim? Dupa logica mea... 0,00000000000000...0000001mm. Adica ar fi ok cu 1mm. De acord?

vad ca are pozitie fixa fata de chainstay, deci e ok, il pui cat poti de aproape.

vezi pe verso sa nu iti contacteze pe undeva in distantierul ala negru de pe cadru...

Ai vazut bine, pe verso ar lovi imediat de surubul de langa semnul "UP" al distantierului. Da' se poate degaja usor acolo niste material din deraior.

Care-i diferenta dintre E2-type si E-type? Specificatiile de pe crc mi se par putin inversate, adica la ochi, ala cu gradatii-mi pare a avea cusca mai jos... Insa ei declara foaie de 40 la celalalt.

http://www.chainreactioncycles.com/ro/en/shimano-xt-m780-e2-type-3x10-front-mech/rp-prod69396

http://www.chainreactioncycles.com/ro/en/shimano-xt-m780-e2-type-3x10-front-mech/rp-prod110676

Ciudat ca nu exista amandoua pe pagina shimano, mi se par destul de diferite...

n-am idee, la ochi custile par la fel, diferenta e doar in placa aia de montaj. daca una pare mai jos poate e din cauza unghiului si a pozitiei in care a fost pozat.

stiu ca e tarziu dar intreb si eu, daca ai vrut angrenaj cu 22 neaparat de ce nu ai luat un 22-32-44 de 9v? ca merge si ala cu lant de 10.

Si pe bike-components e gresit la XT. La SLX insa au nimerit-o.

http://www.bike-components.de/products/info/p34423_SLX-Umwerfer-E-Type-FD-M670-E6-3--10-fach-mit-Halteblech.html

http://www.bike-components.de/products/info/p35993_SLX-Umwerfer-E-Type-FD-M670-A-E-3--10-fach-Modell-2014.html

Uite ce vad eu la ochi:

BtYHeNy.png

E complicat... Bicicleta avea cand am luat-o de la cunostinta comuna echiparea de fabrica, cu Deore 3x9. Mai aveam un HT cu XT 3x10, am mutat. E-type-ul FD 780 l-am cumparat separat, de aici aparitia din capul locului a topicului. Acum sunt la al 3-lea angrenaj, ca am vrut 180.

Am avut XT 3x9, insa n-am stiut ca merge cu lantul de 10, n-am stiut ca distanta dintre placi e aceeasi. Am avut experiente proaste cu angrenaj de 3x8 pe lant de 9v si am zis ca-i la fel si la 3x9 pe lant de 10.

In fine, povesti. Te asigur ca 22-30-40 imi vine manusa.

Cum e, ala gradat e ce-mi trebuie?

asa se pare, ca unul e pt 42/44 si celalalt pt 40/42. cel mai sigur e sa dai un mail la ei sa intrebi ca sa nu ai probleme dupa aia daca trebuie sa-l trimiti inapoi.

• Upvote 1

Dap. Mersi pentru discutie!

Nu-ti pot satisface curiozitatea asta pentru ca n-am inteles de cand a aparut rostul unui asemenea sistem. Pur trend si nimic altceva, parerea mea.

(am vazut tarziu editu')

La deraioarele de mai sus diferă și forma cuștii, parcă e niște metal în plus sub gaura în formă de paralelogram la cel de deasupra.

Întreb și eu ca omul prost: în ce fel nu schimbă bine? Poziția și forma cuștii e aceeași ca pentru celălalt angrenaj, singurul moment în care diferă e schimbarea de pe foaia mare pe cea mijlocie, că prinde lanțul de mai în spate. Dacă muți toată cușca mai jos nu o să mai funcționeze corect pe celelalte 2 foi. 

Dacă vrei să bricolezi, prelungește cumva zona care împinge lanțul de pe mare pe miljocie, ca în fotoshopul măiastru:

m3wivdy.jpg

Schimba rau si tarziu de pe mijlocie pe mare. Coborarile-s ok.

Am montat deraioru' ala cu gradatii.

Cadrul e conceput pentru deraioru' de 9 viteze. Cel de 10 de-l aveam inainte are piesa de interfata, aia cu 2 gauri ovale, identica cu cel de 9V.

Asta cu gradatii o are dferita, mai compacta si mai joasa. Consecinta - atinge probabil in piesa cu "UP" de la inceputul topicului, iar pozitia de maxim jos de-o doream eu n-am putut s-o obtin.

Am sa reusesc cu scule de polizare potrivite, insa la cum ma stiu eu pe mine, sunt sanse mari, de fapt imense sa ramana asa.

In poza se vede pozitia, raportand suruburile la gradatiile de jos. Adica schimbatorul e usor basculat inspre fata. Are ceva?!?

qIHQTy6.jpg

Cusca s-a apropiat multumitor de foaia mare. As fi vrut mai aproape, da' nu mi-a permis situatia descrisa mai sus.

Pentru comparatie, e poza mai sus aproximativ in aceeasi pozitie.

Raportez ca schimba bine! D-aia ziceam ca nu cred c-o sa mai umblu, da' incalcite-mi sunt caile. Mai vad.

kqNcdNi.jpg

Credeam ca e nevoie de dremel, sa fac sculptura in aluminiu, da' s-a rezolvat rapid de tot la polizor.

E ok acum :x

OiSVZSw.jpg