alex2000

Recomandare cursiera

Recommended Posts

In prezent am un MTB si vreau sa-mi iau o cursiera, am asteptat iarna ca sa prind preturi mai bune. Am un buget de 1000 de euro (poate si mai mult daca e o oferta care merita). Am 1.73m si am cam citit ca mi-ar trebui marimea 52, bineinteles depinde de producator.

Prefer o bicicleta mai comoda decat una race.

Aveti vreo recomandare sau imi puteti spune unde sau cand as gasi reduceri mai mari. Am si pe cineva in Germania care m-ar putea ajuta sa imi trimita bicicleta in caz ca un anume magazin nu trimite direct in Romania. Mi se pare aiurea totusi sa nu probez bicicleta inainte, dar din ce am vazut stocurile la cursiere la noi in magazine sunt aproape inexistente.

As lua si ceva SH, dar chiar nu ma pricep deloc la cursiere si nu stiu cat valoreaza diversele echipari etc.

Ma uitasem la Canyon la modelele Roadlite AL, dar cred ca acelasi era pretul lor si in timpul anului. Daca tot am asteptat, vreau sa vanez o reducere.

Aveti ceva sugestii?

Canyon în general au un raport calitate/preţ foarte bun. Recomand.

Dacă te-ai pricepe cât de cât, ţi-aş recomanda să-ţi faci pe piese, să vânezi reduceri pe la magazinele de afară. Dar pentru asta trebuie timp şi pricepere.

Mersi, vazusem topicul.

As vrea sa stiu mai mult cam ce modele ar fi de cumparat in bugetul de 1000 de euro care sa aiba raport calitate/pret bun. Aici nu ma refer neaparat la ce gasesc in Romania.

Salut,

http://www.roseversand.com/products/bikes/road-bikes/ au raport calitate/pret bunicel. Se si aud lucruri bune despre ele prin reviews.

Eu m-am dat prin vara pe un pro sl 3000 al unui prieten. Pe mine m-a impresionat tare (eu pedaland un biet triban 3), dar era cam sport pt. gusturile mele de plimbaret cursierist in pozitie confortabila.

As dori sa adresez si eu o intrebare celor care se pricep mai bine

Am gasit aceasta bicicleta - Pinarello Stratos pe un site si as dori sa o achizitionez

Pretul este undeva la 5500 lei

Echipare Campagnolo Record  pe 10 viteze

Rotile sunt Mavic Cosmic carbone

Cadrul ( spune vanzatorul ) este un Pinarello Stratos 2010

Merita pretul cerut ? Cred ca mai pot negocia 2-300 lei la ea.

dsc00100jb.jpg

dsc05719id.jpg

dsc05199zn.jpg

In primul rand,nu cred ca este Pinarello ,cat despre Stratos ,eu n-am mai auzit

Campagnolo Record sunt piese foarte bune,mai ales pentru noi,amatorii insa din poza reiese ca este un model mai vechi

Angrenajul nu este ultra torque ci pe patrat,de aici am dedus ca este un model mai vechi

Daca era un model mai nou de Campagnolo,cu ultra-torque cu siguranta merita insa asa am ceva dubii.

Bicla e supraevaluata ca pret. Mai mult de 2300 ron nu face. Nu exista Pinarello Stratos, deci in nici un caz nu e pinarello, iar daca judecam dupa componente ( ghidon 3t mutant , grup record pe patrat, roti cosmic 2002) e max. 2002 fabricatie. Cadrul pare entry level oricum. un pret corect ar fi 2000 ron.

Asa veche sa fie ??

Pai este un cadru de carbon totusi...el a zis ca este model 2010

Nu cred ca o lasa la 2300 ron,dar daca mi-ar lasa-o la 4000 sa o iau ?

Eu zic ca la 1000 euro reusesti sa gasesti ceva mai de soi.

Bicla e supraevaluata ca pret. Mai mult de 2300 ron nu face. Nu exista Pinarello Stratos, deci in nici un caz nu e pinarello, iar daca judecam dupa componente ( ghidon 3t mutant , grup record pe patrat, roti cosmic 2002) e max. 2002 fabricatie. Cadrul pare entry level oricum. un pret corect ar fi 2000 ron.

Daca echipata cu Record o estimezi la 2000 lei cat ar fii meritat daca avea Veloce sau Mirage ?

Pare cam obosita, E record,dar e model vechi,sigur are uzura.mai bine o echipare mai jos dar mai noua.

La 1000 euro poti sa-ti iei doar ceva entry level sau una SH. Am vazut o sugestie din partea unui prieten de pe forum, cum ca ai pute sa incerci sa vanezi reducerile si sa incerci sa-ti construiesti una pe bucati. Personal am oarece rezerve, pt ca, chiar in cazul unor reduceri semnificative, suma pieselor tradusa in bani, de obicei depaseste ca valoare o bicicleta completa. Poti vana insa reduceri la modele de anul trecut sau de 2-3 ani

@ danielcc: roaga-l te rog pe vanzatorul acelei biciclete sa-mi trimita si mie linkul de unde se pot procura biciclete "Pinarello Stratos"!!!:):):). e o aiureala, crede-ma.

apropo, liviu012 ti-a recomandat un pret mai mult decat decent pt bicicleta din imagine