paunstefan

Interzis biciclete in parcuri

Recommended Posts

Am o intrebare. De ce nu avem voie cu bicicletele in parcuri? De mine s-a luat de 4 ori un gardian ca nu am voie , dar ce sticam ? De ce nu avem voie? Oamenilor cu caini nu le spune nimic dar biciclistilor da. Daca nici prin parcuri nu mai avem voie sa ne plimbam atunci pe unde?( nu zic de curse sau cicloturism zic de plimbari) Interzicerea biciclistilor in parcuri e cea mai mare prostie. Inseamna ca biciclistii nu mai au voie pe nicaieri decat pe pistele pentru biciclisti care sunt ocupate de masini si pietoni. NU E CORECT!!!:!::!::!:

eu mai trec uneori prin herastrau,tineretului si ior si nu am probleme desi m-am intalnit cu destui gardieni.

Pai nici eu nu am probleme cu toti gardienii dar cu 50% din ei da. Dar la intrare in Parcul Bazilescu e si afis( Interzis biciclete). dar nu inteleg de ce nu avem voie.

Multi considera ca biciclistii reprezinta un pericol in parcuri datorita vitezei cu care merg unii pe 2 roti.

din pacate/fericire legile nu sunt date pentru cazuri unice. "Eu mergw rar" nu conteaza.

in principiu parcurile au alei inguste, destinate pietonilor, de unde interdictia de a te plimba cu bicla prin parc. Cu catelul nu alergi la 20-30 la ora sa lovesti oameni.

Pe de alta parte, gardienii aia care se iau de tine, nu prea au si ei activitate si se dau "jmecheri" cu cine pot. nu degeaba se zice ca gardienii au aparut sa rada si politisii de cineva

Pana acum nu am avut probleme cu acesti fenomenali aparatori ai dreptatii decat in parcurile mici. In IOR si Tineretului niciodata.

Da pe aleei inguste da dar in bazilescu sunt niste aleei cu dimensiuni intre 5 si 10m , si mi-am dat seama ca se dadeau smecheri ca oricum nu l-am luat in serios , nu ma oprit sa mai merg prin parcul ala. Si gardienii astia mai sunt si fraieri se iau de noi care ne plimbam cu bicicleta si la aia care fac baie in fantana arteziana sta si e uita la ei si nu le zice nimic.

În fiecare zi în care mă plimb în parc sau pe trotuar cu soţia şi fetiţa trec pe lângă noi în viteză tot felul de puţoi echipaţi exclusiv DHS/FB/Rich. Nu contează că parcul sau trotuarul sunt ticsite de oameni, copii mici şi cărucioare, ei se bagă ca vitele la câţiva centimetri de pietoni.

Acum, chiar presupunând că respectivii sunt nişte aşi ai ghidonului cu reflexe de Jedi, dacă i se rupe vreunuia junghiul de biclă chiar când se pregătea să evite vreun pieton sau, şi mai rău, un copil mic ? Mie unul îmi vine să-i arunc pe jos şi să-i bat cu fierătania pe care o călăresc. Sunt şi alţii care gândesc la fel sau sunt eu dereglat ?

Gândeşti corect, de altfel şi legea spune cam acelaşi lucru:

Art. 161. -

(1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:

...

k) sa circule pe aleile din parcuri sau din gradini publice, cu exceptia cazurilor cand nu stanjenesc circulatia pietonilor.

Şi eu dacă merg printr-un parc cu bicicleta, merg încet astfel încât să nu deranjez pe nimeni. Oricum, cei care se plimbă au traiectorii greu de prevăzut (că doar se plimbă, nu se duc undeva). Plus ca mai sunt rolleri, alţi biciclişti, skateri, joggeri, fiecare merge pe unde vrea el. Pe undeva mi se pare mai mare şansa unei loviri în parc faţă de alte zone. Aşa că merg încet de tot prin parcuri.

Pe de altă parte, câtă vreme nu deranjez pietonii, legea e de partea mea, am voie sa circul în parc.

ai dreptate, jimmydanger

În fiecare zi în care mă plimb în parc sau pe trotuar cu soţia şi fetiţa trec pe lângă noi în viteză tot felul de puţoi echipaţi exclusiv DHS/FB/Rich. Nu contează că parcul sau trotuarul sunt ticsite de oameni, copii mici şi cărucioare, ei se bagă ca vitele la câţiva centimetri de pietoni.

Acum, chiar presupunând că respectivii sunt nişte aşi ai ghidonului cu reflexe de Jedi, dacă i se rupe vreunuia junghiul de biclă chiar când se pregătea să evite vreun pieton sau, şi mai rău, un copil mic ? Mie unul îmi vine să-i arunc pe jos şi să-i bat cu fierătania pe care o călăresc. Sunt şi alţii care gândesc la fel sau sunt eu dereglat ?

true ceea ce zici tu - iti dau perfecta dreptate

dar vreau sa mai adaug inca o chestie : uneori ma doare gatul de cat strig la cei care se plimba pe PISTA DE BICICLISTI in parcul din Sibiu - in timp ce aleile sunt aproape goale - vreau doar sa mai scap de o parte din traficul din oras mergand pe acea pista cand sunt prin zona, dar e greu - si se mai uita si urat la tine daca ii intrebi politicos de ce se plimba pe pista si nu pe unde nu avem noi voie

Mai subliniez si eu o data ce a zis JimmyDanger.

Nu ii suport pe teribilistii din parcuri care sunt total inconstienti de ceea ce fac.

Daca ii pui sa se dea cu tine pe sosea, se fofileaza.

Sa va spun eu cum e in Arad. Pe malul Muresului exista un parc unde bineinteles ca sa iau de tine gardienii. Dar ce e mai nasol e ca exista si un dig amenajat unde NU ai voie cu bicicleta si asta e si semnalizat prin indicatoare. Dincolo de dig inspre rau exista o alee unde ESTE VOIE sa circuli cu bicicleta lucru de asemenea semnalizat. Problema e ca pietonii nu prea circula pe dig ci pe aleea aceea dedicata biciclistilor. Eh, partial din cauza lor si a unui ciclist tampit care circula cu viteza am avut parte de cel mai nasol accident din viata mea. Ca sa nu mai spun ca am facut praf bitoagla. Nu am facut cu masina sau motocicleta in sutele de mii de km parcursi nici un accident de gravitatea astuia. Deci din punctul meu de vedere e mult mai periculos, statistic vorbind , sa circuli cu bicicleta.

Daca mergi ca omul e una dar sa mergi pe-o roata, in viteza, sa treci ostentativ f aproape de pietoni fara sa te gandesti ca poti sa omori un copil de 2-3 ani daca ii dai o furca sau un angrenaj in cap e alta !:mad:

Asa e. Din pacate si aici sunt o gramada de teribilisti de 14-18 ani cu biciclete de firma cumparate de taticu si mamica care merg ca niste cretini, vezi doamne poate impresioneaza niscaiva gagici (printre altele).

Daca un asemenea "teribilist" impreuna cu bicicleta lui cantereste 100kg mai are si 40km/h, loveste un copil de 10-15 kg este exact cum ar da Loganul peste un om matur !

Si eu merg prin parcuri cu bicicleta, zilnic... si nu mi-a spus nici un gardian nimic.

Asa e. Din pacate si aici sunt o gramada de teribilisti de 14-18 ani cu biciclete de firma cumparate de taticu si mamica care merg ca niste cretini, vezi doamne poate impresioneaza niscaiva gagici (printre altele).

Hai ca asta-i buna, chiar merge sa agati pitipoance cu o bicicleta de firma? :eek:

Nici in parcul Morarilor (pe langa Cora Pantelimon, sectia 9 de politie) nu este permis accesul biciclistilor. Sunt puse afise cu chestia asta dar nu la toate intrarile iar amenda este destul de tzapana, intre 500 si 1500 de lei. Raman la parerea ca masura asta, de a interzice accesul biciclistilor in parcuri, este usor deplasata. De ce in unele parcuri s-au putut face piste si in altele nu? I don't get the point... :))

• Upvote 1

Acolo toate aleile sunt la vale :)), iti dai seama, mai ales ca sunt inguste ce pusti vitezomani si ce accidente ar fi fost ?!

am incercat azi sa trec printr-un parc pentru a scurta drumul spre casa. plin de copilasi la joaca mamici si bunici. am mers incet sa nu deranjez pe nimeni.nu prea aveam ce cauta cu bicicleta pe acolo. nu e chiar asa deplasata interdictia de a merge in parc pe bicicleta pentru ca pune in pericol integitatea corporala a copiilor(de ex).

adevarat ca sunt zone in parc unde se poate merge ok. dar daca nici in parc nu mai poti sa te plimbi ca pieton linistit atunci unde ? haideti la o tura adevarata pe bicicleta si sa lasam copiilor parcurile.

Eu trec prin parcul Morarilor (sau mai bine zis treceam) dimineata, cand plec spre firma, ori atunci de obicei sunt 20-30 de oameni in tot parcul. Nu cred ca ar fi mare lucru sa faca 2-3 piste de traversare a parcului... In fine, nu-i mare problema, parcul nu este mare si se ocoleste in cateva minute. Si rectific: amenda este intre 100 si 500 de lei.

pai daca vezi oamenii legii te dai jos si mergi pe langa bicicleta. nu au pentru ce sa te amendeze. sau fugi de ei. intradevar absurda regula . se putea face alta treaba : specificat " biciclisti mergeti cu atentie prin parc"

Si eu merg prin parcuri cu bicicleta, zilnic... si nu mi-a spus nici un gardian nimic.

Hai ca asta-i buna, chiar merge sa agati pitipoance cu o bicicleta de firma? :eek:

Deh, eu nu ziceam de agatat ci de impresionat. Poate tu nu ai facut asa ceva dar altii fac.