paunstefan

Interzis biciclete in parcuri

Recommended Posts

Vezi ce am scris mai sus. Prin definiție, ceea ce se numește „pistă de biciclete” este asimilată șoselei, fiind un spațiu rezervat circulației vehiculelor (bicicletelor și mopedelor/scuterelor, conform legii), circulație care se desfășoară în mod normal cu viteză de niște zeci de kilometri pe oră și pe care participanții au anumite drepturi și obligații conform codului rutier.

Acum gândește-te dacă este logic și normal ca, pe niște alei pietonale din parc, cineva să rezerve un spațiu RUTIER, ca un fel de șosea mai mică, punând alături oameni care merg în pas de plimbare cu niște vehicule care pot, conform legii, să circule cu viteză, iar singura separare fizică între cele două să fie o... dungă colorată pe asfalt. Ți se pare că e ok din punctul de vedere al riscului unui accident să permiți bicicletelor și scuterelor să circule la așa o apropiere de pietoni? Ți se pare ok ca pietonii să riște să calce greșit din simplă neatenție sau ignoranță și să fie accidentați de către un biciclist sau scuterist care - țin să-ți reamintesc - circulă perfect regulamentar pe acea pistă, fără vreo obligație de a merge încet sau a ceda trecerea? Mai rău, crezi că inițiativa de demarcare a bicicletelor de pietoni prin stâlpișori, așa cum au încercat unii primari pe unele bulevarde, chiar ține la distanță pietonii de bicicliști, sau prezintă de fapt un pericol suplimentar pentru bicicliști?

Singura concluzie logică este că acele picturi prin parcuri sunt niște absurdități opresciene, care în nici un caz nu trebuie înțelese drept piste de biciclete. Pot fi, cel mult, ghidaje pentru circulația bicicletelor în regim recreațional, fără viteză și fără drepturile conferite de o pistă de biciclete. Toți bicicliștii care circulă pe acolo trebuie să o facă cu băgare de seamă și oprindu-se de câte ori este nevoie, iar pietonii nu au absolut nici o obligație legală sau de bun simț de a ceda trecerea bicicliștilor.

@@puterfixer adica egale cu 0, nu?

Inteleg ca sunt o porcarie, dar totusi... daca tot exista, macar ar putea fi folosite ca atare, nu pentru plimbarea carucioarelor cu copii, chiar daca fix pe langa este alee pietonala, pe care, legal nu am voie sa circul pe bicicleta.

Adica, daca biciclistii nu au voie pe zona pietonala daca exista pista langa, atunci de ce pietonii ar avea voie pe piste?

Edit: prin piste ma refer la picturile de pe trotuar.

Plus ca, vorbind in cazul sibiului si parcului sub arini, alta ruta sa iesi spre rasinari, nu prea ai....

Eu tot cred ca oamenii sunt prosti.Azi era sa trec printr-un pusti de vreo 5 ani care statea frumos si se juca si cand am ajuns la vreo 2 m de el t*rfa de mama-sa la strigat sa vina la ea => 1.5 m dunga neagra pe asfalt + multe cuvinte de bine "doamnei".

• Upvote 1

Da ... sunt ! Când vezi copii, beţivi şi alţi indecişi, nu mergi cu 25km/h chit că-s pe marginea trotuarului ci reduci viteza încât dacă sar în faţa ta să nu fie nevoie de 1,5 m dungă neagră pe asfalt + cuvinte de bine doamnelor...

Eu tot cred ca oamenii sunt prosti.

La ei daca nu respecti limita de 10 km/h te alegi cu http://www.nicematin.com/cagnes-sur-mer/le-maire-de-cagnes-veut-flasher-les-cyclistes-pour-exces-de-vitesse.979184.html'>35 € amenda. :-bd

Nu e parc ci ditaima promenada.

Bine, asta e posibil numai intr-o tara si civilizatie de ciumpalaci care habar nu au de ciclism. ;)  

• Upvote 2

Aveam o viteza mica (vreo 10-15 km/h) deoarece drumul era destul de prost,daca aveam mai mult sigur il luam pe ghidon.

Madaline, la 10-15 km/h nu tragi dungi de 1,5 m pe asfalt decat daca ai o bidinea agatata de tartita. 

M-am straduit sa raspund pe limba ta, dar iti spun si explicit: calificativele acordate doamnelor (responsabile ori ba) nu iti fac cinste. Mai mult nu are rost sa ma lungesc, decat daca tu consideri necesar. 

• Upvote 2

Si daca copilul trecea prin fata ta la 1 m fără sa îl striga nimeni, tot tu esti vinovat daca îl lovesti, nu ai redus viteza pana la limita evitarii accidentului. Tu ești pe bicicleta el pe jos, chiar daca esti pe "pista".

Iar daca face asta cineva cu copilul meu ii fac bicicleta guler indiferent ce scuze are, parcurile sunt pentru joaca, plimbare si recreere, nu pentru vitejii cu bicicleta. Vrei viteza? Ai sosea, dar acolo majoritatea își pierd coaiele alea care le cresc in plus când sunt in parc si se dau cu peste 20 km/h printre pietoni.

Pietonii au prioritate pe trotuar si in parcuri indiferent de situație si așa trebuie sa fie, bunul simt ar trebui sa îți spună asta

• Upvote 2

Daca trecea el singur ca asa avea chef nu ma suparam.M-am enervat ca femeia l-a chemat chiar cand treceam noi pe-acolo, ea l-a pus in pericol, deci daca dadeam peste el tot noi eram de vina.

Daca trecea el singur ca asa avea chef nu ma suparam.M-am enervat ca femeia l-a chemat chiar cand treceam noi pe-acolo, ea l-a pus in pericol, deci daca dadeam peste el tot noi eram de vina.

Ea a vrut sa il protejeze avand in vedere ca trece.... gasca ;)

Sincer nu stiu ce cautati in parc cu bicicleta, este ca si cum ai inota in vana.

Concluzie: cu bicicleta esti de vina daca il lovesti pe pieton si daca il striga mama-sa.

• Upvote 2

Ea a vrut sa il protejeze avand in vedere ca trece.... gasca ;)

Sincer nu stiu ce cautati in parc cu bicicleta, este ca si cum ai inota in vana.

Concluzie: cu bicicleta esti de vina daca il lovesti pe pieton si daca il striga mama-sa.

Pai in parc, deobicei, te plimbi.

madaline, taica-tu stie cat de urat vorbesti ?

Dar n-am vorbit (prea) urat.

Desi este vechi topicul, hai sa imi vars si eu nervii.

Am fost cu copiii in Herastrau, la "roata" - unde sunt multi copii, biciclisti, oameni, caini, toti de-a valma, pe piste sau pe langa.

Pe langa cei (putini) responsabili, care mergeau cu bicicletele pe piste, chiar si pe langa, dar cu viteza redusa, mai exista specimene care incercau drift-uri cu biciclete acelea tandem de inchiriat (vechiturile alea sudate in paralel), altii care mergea cu viteza mare pe langa noi, facand slalom printre copii, la 20-30 de cm de oameni...pe cativa i-am marait asa, incet, ca le schimb relieful fetei daca lovesc copii, dar data viitoare cred ca ridic bratul la nivelul gatului exact cu o secunda inainte sa treaca, sa guste o portie de asfalt.

Exact cum spunea Frank mai sus, cand esti pe 4 roti ii dispretuiesti pe aia pe 2 roti, cand esti pe 2 roti ii dispretuiesti pe pietoni?! WTF? Daca schilodesti un copil? Pai nu te scalpez?

Eu inteleg ca fierb hormonii in unii pustani de doi bani, ca se cred "riders of the storm", dar in lumea civilizata in parcuri nu am vazut figuranti de-astia. I-or fi educat. Cum? Cu forta...

• Upvote 1

Salut ! În 1972 când am primit cadou un Sputnic pentru că intrasem la liceu, mă plimbam liniștit prin parcul "23 August" ăla de lângă patinoar când am fost oprit de sectorist, muștruluit și amendat cu 25 de lei pe care i-am plătit pe loc. De atunci m-am lecuit să intru în parc cu bicla și sincer nu-i suport pe biclari făcând slalomuri printe cărucioare, copilași și bătrânei care se află întâmplător prin parc. Trebuie să caut chitanța cu amenda și o voi posta.

Nu pricep cum indivizi bine echipați ca pentru întreceri cicliste fac ture printre oameni în loc să alerge pe străzile și șoselele patriei !

"Nu pricep cum indivizi bine echipați ca pentru întreceri cicliste fac ture printre oameni în loc să alerge pe străzile și șoselele patriei !"

Iti zic eu cum-pentru ca nu au "cojones" sa iasa pe strada (unde se merge cu bicicleta in mod normal)

Nulitățile alea ies cu bicla nu pentru sport, ci pentru a fi admirați. Măcar nu-și cumpără decapotabile ca să compenseze știm noi ce, ci doar colanți.

Bre nenilor, dupa teoria asta inseamna ca ne injurati pe toti cei care mergem uneori sa ne dam in Tineretului, pe traseul de la Redbull. 

Suntem si in colanti, si prin parc, dar ne place sa credem ca iesim pentru sport :)

Salut ! Desigur excepție fac BMX-iștii care-și desfășoară "activitatea" în gropile și rampele dedicate !

important este ca regreti fapta. reintegrare placuta in societate!

• Upvote 2

Salut ! Am băgat un "+1"   la #645 ! Trebuie să caut neapărat și amenda mea !

După cum declară autorul, mențiunea aia „recunosc fapta și o regret” a fost scrisă tot de către caschetar, nu de către „contravenient”.

Altă aberație a unei *minți luminate cu lanterna*: în spitalul Obregia (cel de lângă Bagdasar) a fost interzis accesul vehiculelor cu 2 roți, indiferent dacă sunt biciclete, scutere sau motociclete. Mașinile pot intra fără probleme.