Sign in to follow this  
theli

tija sa nu sta fixata

Recommended Posts

salut

intrebare de incepator fara prea mult talent tehnic: indiferent cat de tare strang cheita de la tija nu reuseste sa tina saua in pozitia mai inalta pe care o prefer si aceasta are tendinta sa coboare cativa centimetri. Fenomenul se observa mai ales pe urcari/teren denivelat.

Bicicleta este un corratec x-vert motion 2012 si tija este din dotarea standard.

M-am uitat dar nu prea ma prind ce mai pot sa strang ca sa tina. Este ceva ce pot sa fac (in afara de a slabi cateva kg? :) ).

Ma deranjeaza ff mult daca sta mai jos ca incep sa ma doara genunchii dupa cativa km.

Multumesc

Ai putea sa tai o cutie de cola si sa o fixezi acolo.I-am auzit pe multi care au problema asta si asa au rezolvat-o.Vezi,poate merge si la tine.

In cazul in care tija e cea potrivita (daca e cea originala ar trebui sa fie ok), solutia cea mai buna este pasta de fixare, o pasta speciala cu care dai pe tija si se va fixa frumos in locul ei fara insa sa se lipeasca. Se gaseste pe la magazinele de biciclete, se foloseste in special la piesele de carbon, unde nu e voie sa se stranga suruburile prea tare, dar functioneaza bine si in alte combinatii. Si eu am avut aceiasi problema recent si s-a rezolvat de minune. E si un topic pe-aici unde e vorba de subiectul asta.

Topicul cu pricina:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/4665-se-scurge-tija-de-sa-in-cadru-si-nu-stiu-ce-sa-i-fac/page__hl__tija

;)

sau mai poți arunca o privire și aici:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/13890-pasta-abraziva-tija-sa-in-cadru-carbon/page__hl__tija

Întrucât ești începător nu o să lipesc încă discuția de aici cu respectivul topic. E posibil să crezi că a fost ștearsă. Dar în câteva zile o să dispară iar întrebarea ta + răspunsurile aferente le vei găsi acolo. :)

"Decupati dintr-o cutie de la bere o banda, pe care o infasurati pe tija si o fixati cu putina banda adeziva.

Am avut si eu problema asta. Stransul prea tare nu ajuta, poate sa distruga tija, cadrul, colierul, surubul..."

La asta ma refeream.

multumesc, si sorry pt intrebarea duplicata nu prea nimerisem cuvintele cheie la cautare

nu-i nicio problemă ;)

și bine ai venit pe forum :)

Chiar dacă e topic vechi, tija mea de sa nu coboară ci se rotește foarte puțin. N-am quick release la colier ci șurub. Cat de tare îl pot strânge fără sa afectez cadrul? Tija ca să este în parametrii cu cadrul. N-am cheie dinamometrica și nici nu scrie pe colier vreo forță anume. Eu strângeam pana când observam ca începe surubul sa se miște mai greu.

Din ce material sunt cele doua (cadru si tija) - Al sau carbon?

Aluminium, dimensiune tija sa 31.6 lungime 400. BBB(firma) e și tija cat și colierul.

Curata bine tija si interiorul cadrului, cu ceva alcool/detergent de geamuri.

Alcool tehnic merge? Sau trebuie de geamuri

Merge, curata bine si dupa aia vezi cum se comporta.