pisoiu

Arrow one

Recommended Posts

Ma gandeam sa pun rulmenti cu cilindri. Ceva trebuie sa pun deoarece jocul e cam maricel. Axul are cam 10mm insa modul in care am facut initial eu jonctiunea e prost gandit. Nu am dat importanta acestui aspect si mi-am luat-o.

Sistemul de directie cu cabluri mie imi pare suficient de sigur. Nu am vazut semne de uzura accentuate insa nici nu am facut foarte multi kilometri din cauza problemei cu stabilitatea. Exista si redundanta, pe fiecare parte am 2 cabluri (deci 4 in total). Daca pusca unul, mai ramane inca unul macar pana opresc.

Pentru moment nu urmeaza nimic spectaculos, am un bebe mic care imi mananca din timpul liber :). Insa la proiectul actual intentionez sa imbunatatesc cate una alta:

-in primul rand montura cu furca spate trebuie rezolvata ca sa scap de problemele cu stabilitatea

-voi incerca sa trec de pe acumulatori li-ion sau LiFePo4 in loc de plumb din mai multe motive. Unul e greutatea, am uzura accentuata pe cauciucul spate din cauza asta. Doi e capacitatea. Acumulatorii mei cu pb au 17Ah energie. Insa asta daca consum 0.02C din ei. Daca consum 1C sau in jurul valorii, capacitatea lor scade la jumatate. Cu alte cuvinte in teorie grupul meu de acumulatori are 12V*17Ah*4=816Wh. Insa dupa teste practice, cand ajung la 400Wh consumati, stop joaca.

Dupa ce scade puterea nu ramane totusi un ajutor mare daca mai si pedalezi sau e aproape mort ?

Nu ramane mai nimic, e mort dpdv al tractiunii. Daca nu are motorul cuplat, la borne are tensiune maricica acumulatorul si mai e in stare sa alimenteze electronica de control, luminile, etc.  Insa in momentul in care ma ating de acceleratie, moare instant.