ciclism

Primele suspendări dictate de Federația Română de Ciclism!

Recommended Posts

Iată că încep să apară consecințele neamendării de către cluburile de ciclism a atitudinii absolut aberante pe care o are conducerea actuală a FRC. 13 cluburi suspendate și 11 sportivi care nu mai au dreptul să participe la competiții timp de 6 luni de zile pentru că au participat la un concurs de mtb. Conducerea [...]

Citește articolul în întregime

II credeam in stare de orice, dar asta chiar ca m-a socat.

Nici nu stiu ce sa mai cred, incep sa-mi pierd speranta...

Io incep sa ma bucur! :D

Sper ca decizia asta socanta sa fie scanteia care va duce la explozia mamaligii, de fapt la spargerea furunculului!

• Upvote 5

Daca zici matale... Treaba ii ca coace de multa vreme. Trebe sa se sparga cumva si intre noi fie vorba, ma bucur ca federatia lu' peste prajit o avut initiativa. Fiecare pasare pe limba ei piere!

Nu o să se spargă nimic.

Sportivi gen Jugănaru sunt speriați pentru că au impresia că li se ia pâinea de la gură. Cei de la Giant sună la toată lumea să organizeze cursele cu FRC pentru că au interes(se știe de unde au cumpărat cei de la FRC biciclete anul trecut) și Selejean își vede liniștit de treabă. Vor fi alegeri, va fi ales pentru încă 4 ani, sau va fi ales un om pus de el, live goes on in the same shit!

Din partea mea sa sune pina invata mesageria pe de rost :) Singurul motiv pentru care am organizat vreodata un eveniment cu FRC au fost punctele UCI. Legat de eventul ala am avut si o conversatie pe e-mail cu unul C. Maxim de la Giant RO de ma intrebam daca intr-adevar vorbim despre acelasi lucru :)

Am avut discuția asta acum mulți ani și cu Elisei. FUCK UCI! Personal mă piș pe punctele lor și pe criterile absolut stupide pe care le impun și ăia. Sunt la fel de corupți ca toate organizațiile de acest fel. Au susținut dopajul organizat în ciclismul de șosea, l-au ținut în brațe pe LA și fac măgării inimaginabile.

Știu, ne mândrim cu niște puncte recunoscute internațional, pot înțelege rațiunea asta, ce nu pot înțelege este că nimeni nu se gândește că punctele alea sunt efemere iar vasilică și gașca sunt reali și sunt aici să stea și să dea la gioale.

La Federația Română de Box a rezistat Obreja până când au zburat din forul internațional și doar acum au reușit să îl schimbe. La ciclism nu se uită nimeni la România pentru că nu avem nici un ciclist valoros și nu îl vom avea niciodată atâta timp cât continuăm cu atitudinea asta.

@kiks

Internetul lasă loc la interpretări și de aceea vreau să te asigur că am tot respectul pentru tine si pt Eli pentru că organizați curse internaționale. Totuși, în opinia mea organizarea acelor evenimente nu face altceva decât să alimenteze un sistem putred.

2 ani fără curse internaționale, petiții la ANTS, reclamații la curtea de conturi, campanii în presă și online. Asta trebuie să facem, nu să organizăm curse cu FRC. Știu că va fi greu și o să fie sportivi care o să sufere dar o persoană care privește în viitor nu poate să gândească altfel.

• Upvote 8

Ai dreptate. Privind retrospectiv, nu s-a prea rentat actiunea UCi. Ce curse o sa facem la anul o sa fie non-UCI si nici nu intentionez sa cer reinnoirea licentei pe 2013. Presupun ca riderii care au participat la AAR au facut-o si pentru a demonstra ca nu se lasa intimidati de sanctiuni. (Robert Dobai J si cu mine voiam sa mergem dar stateam cam prost cu finantele) Nu pot vorbi in numele altora, dar personal nu-mi va fi deloc greu sa evit orice are de-a face cu FRC.

Eu as vrea sa ii vad pe toti sportivii legitimati la competitii private, astfel incat sa avem toti sportivii suspendati. Apoi sa vad eu daca isi mai ia federatia vreun ban. Am sustinut asta si-o sustin in continuare.

Oare nu exista la Ministerul Tineretului si Sportului cineva deschis la minte caruia sa ii prezentam situatia si sa ne scape dracu` de retardatii aia de acolo?

Eu as organiza saptamana viitoare un concurs de 100 de metri unde as invita toti sportivii legitimati. Mi-ar placea sa-i vad pe toti suspendati.

Pentru ca o federatie fara sportivi este suspendata automat. Sper ca sportivii sa inteleaga asta si sa faca front comun impotriva aberatiilor FRC.

• Upvote 6

Shine, ce te face să crezi că ministerele sunt mai curate?

Problema pentru unii sportivi e ca pierd caminul si ce privilegii le mai ofera relatia cu FRC .

Sigur , protestand acum , poate vor castiga mai mult pe termen lung decat vor pierde pe moment , dar nu sti ce probleme are fiecare .

• Upvote 2

Nu cred ca s-ar suspenda federatia, fiindca in afara de mtb-isti sunt soselarii, asa ca vor fi sportivi legitimati cu care sa se justifice

Mult zgomot pentru nimic... ca sa il citez pe marele Will.

Pute netul si feisbucul de shareuit o mizerie facuta de niste mizerabili.

Ca FRC nu ar exista daca voi nu i-ati face atata publicitate si i-ati pomeni numele.

iac! :-S

Ca FRC nu ar exista daca voi nu i-ati face atata publicitate si i-ati pomeni numele.

Bogdane sunt uimit de opinia ta.

Ce propui, sa bagam capul in nisip si sa-i lasam in continuare sa-si faca de cap ? Cred ca fac petrecere aia daca am tacea cu totii din gura.

Am avut discuția asta acum mulți ani și cu Elisei. FUCK UCI! Personal mă piș pe punctele lor și pe criterile absolut stupide pe care le impun și ăia. Sunt la fel de corupți ca toate organizațiile de acest fel. Au susținut dopajul organizat în ciclismul de șosea, l-au ținut în brațe pe LA și fac măgării inimaginabile.

Știu, ne mândrim cu niște puncte recunoscute internațional, pot înțelege rațiunea asta, ce nu pot înțelege este că nimeni nu se gândește că punctele alea sunt efemere iar vasilică și gașca sunt reali și sunt aici să stea și să dea la gioale.

La Federația Română de Box a rezistat Obreja până când au zburat din forul internațional și doar acum au reușit să îl schimbe. La ciclism nu se uită nimeni la România pentru că nu avem nici un ciclist valoros și nu îl vom avea niciodată atâta timp cât continuăm cu atitudinea asta.

@kiks

Internetul lasă loc la interpretări și de aceea vreau să te asigur că am tot respectul pentru tine si pt Eli pentru că organizați curse internaționale. Totuși, în opinia mea organizarea acelor evenimente nu face altceva decât să alimenteze un sistem putred.

2 ani fără curse internaționale, petiții la ANTS, reclamații la curtea de conturi, campanii în presă și online. Asta trebuie să facem, nu să organizăm curse cu FRC. Știu că va fi greu și o să fie sportivi care o să sufere dar o persoană care privește în viitor nu poate să gândească altfel.

Iar o sa fiu invinuit ca sunt cu FRC...

Care ar fi repercursiunile asupra sportului daca nu se organizeaza 2 ani curse internationale? Sponsorii turului Romaniei,Sibiului si tinutului "secuiesc" ar trebui trimisi la plimbare ca nah noi trebuie sa ne revoltam ca adolescentii.

Iar ca sportiv daca nu ai curse serioase esti ca si lasat, zero motivatie zero progres. Da, e frumos mergem la maraton iesim pe podium etc... insa la nivelul asta nu exista nicio finalitate, bani nu faci, satisfactia se duce. E normala nevoia de a participa alaturi de cei mai buni la curse internationale,europene, mondiale, poate si olimpiada. Nu poti acuza un sportiv care are grija sa nu fie suspendat ca n-are "coae".

Selejan e un fel de Basescu...n-ai cu cine sa il schimbi,nu exista alta alternativa implicata in momentul asta in ciclism.

Sunt alte probleme mai grave ale FRC decat bataia pe cursele de amatori... cum ar fi lipsa unei strategii nationale.

Hai să nu vorbim doar de dragul vorbelor. Îți răspund punctual:

1. Turul României este o cursă jenantă unde se scurg de fapt banii din bugetul FRCT, Turul Sibiului si Turul Ținutului Secuiesc nu sunt organizate de FRC, ei doar vin pe acolo să încurce lucrurile.

2.La ora actuală nu există sportivi care să poată face față în cursele internaționale tocmai pentru că federația de specialitate este 0 barat. Există ceva speranțe dar cei 2-3 juniori nu vor avea nici o șansă fără un program bine gândit.

3. Băsescu este inteligent iar Selejean este un ticălos, este o mare diferență.

De unde ști că nu ai cu cine să îl schimbi? De fapt lumea nu înțelege că nu Selejean trebuie schimbat, ci conducerea (președinte, vicepreședinți). Secretarul General este numit și poate fi un manager care duce la îndeplinire acea strategie națională pe care o menționezi tu, strategie gândită de conducere.

Ai să râzi dar cea mai mare problemă pt FRC sunt cursele de amatori. Băieții nu pot suporta ideea că ei sunt lăsați pe afară. ca nu pot ciupi și ei ceva. ANST-ul nu va mai da bani la nesfârșit unor federații neperformante. Cursele private pot umple calendarul ăla prin care bate vântul, plin de curse care se anulează sau care sunt organizate doar ca să fie la număr, justificând sumele cerute de la ANST.

Şi dacă sportivi licenţiaţi ar concura la concursurile particulare (unde FRC nu este implicată) sub pseudonime?

Da, ştiu, nu este o rezolvare, dar este un mod de a face trolling împotriva FRC. ;))

Nu o să se spargă nimic.

Sportivi [...] sunt speriați pentru că au impresia că li se ia pâinea de la gură. Cei de la Giant sună la toată lumea să organizeze cursele cu FRC pentru că au interes(se știe de unde au cumpărat cei de la FRC biciclete anul trecut) și Selejean își vede liniștit de treabă. Vor fi alegeri, va fi ales pentru încă 4 ani, sau va fi ales un om pus de el, live goes on in the same shit!

Deci practic in asta sta toata puterea lor, adica a FRC sau cum dracu i-or chema...

Semnat

IO un atlet si ciclist de agrement, care totusi se minuneaza cum tarasenia asta poate continua si continua si continua... Pana la urma concret ce pierd ciclisti licentiati? (in afara de iluzia ca sunt profesionisti?)

PS: nu-i aici nici locul nici momentul sa fac declaratii de dragoste, totusi am admirat (si inca admir) inca de la inceput la Ovidiu consecventa - lucru atat de rar pe meleagurile noastre!

Nu în aia stă puterea FRC, pentru că se poate pune oricând de-o organizaţie şi concursuri separate. Oricum toate concursurile sunt făcute fără vreun sprijin de la ei, ei vin doar să facă act de prezenţă.

Singurul as din mâneca FRC este (era) acreditarea şi accesul la puncte UCI. Care se concretiza şi ăla ca şi la concursurile interne doar într-o formalitate, că nu venea cu sponsorizări sau ajutor de niciun fel.

Dar dacă oricum FRC intenţionează să refuze acces la UCI celor care nu joacă precum le cântă ei, atunci care mai e atuul FRC?

Bogdane sunt uimit de opinia ta.

Ce propui, sa bagam capul in nisip si sa-i lasam in continuare sa-si faca de cap ? Cred ca fac petrecere aia daca am tacea cu totii din gura.

N-ai inteles nimic...

Sunt 2 lucruri aici de discutat despre FRC.

1. Propria lor ograda. Dupa principiul 'cine nu-i cu mine e dusmanul meu'. Nu are nici o legatura cu ciclismul. Ii doare-n paispe ca-l distruge. Dovada suspendarea. La singura competitive UCI XCO din Romania din 2013 acesti 11 nu vor participa. Si probabil ca Romania va strange cu chiu cu vai 2-3 puncte amarate. Credeti ca-i intereseaza ? Dar poate asa se va sparge acest buboi, prin rezultate 0.

Nu trebuie ignorant faptul ca sunt inca cativa legitimati care pleaca capul la tot ce spune FRC, dar care au ajuns sa faca tusa la concursurile private, preferand cele 3-4 concursuri organizate de FRC.

2. Cursele de amatori pe care FRC tot incearca sa le atraga de partea lor ca sa le treaca in calendar pentru a mai jumuli niste bani. Sistemul e simplu. Amenintari si santaj. Din pacate si in 2012 cativa organizatori private au cedat. Probabil ca asa incearca sa isi justifice activitatea.

Eu inteleg destul de bine care e problema.

Nu inteleg insa care sunt motivele pentru care sportivii si cluburile afectate/ suspendate, nu fac ceva in directia asta? Scrisori la minister, federatie paralela, inscrierea la o federatie din alta tara, plangeri la guvern, curtea de conturi si ANST, contestare in justitie a hotararilor FRC, etc. Cred ca, din punct de vedere legal, exista cai de atac.