wirespot

Ce facem în caz de accident cu bicicleta

Recommended Posts

Am dar un cap zdravan de asfalt...

Auch! Cu cască sau fără? :|

A dat la tv azi cum un biciclist de 21 de ani a MURIT dand intr-o groapa imensa cu bicla si acolo a ramas. Groapa veche, nesemnalizata, neastupata...

Si daca avea, nu-i folosea la nimic, nu a fost o cadere usoara, toata greutatea corpului s-a dus in cap, trebuia airbag...dalele de piatra sau ciment erau cazute in groapa,amestecate, cu o parte-n sus, daca treceai ca pieton si calcai in ele te spintecau. Interesant era ca autoitatile nu stiau cui apartine trotuarul, primaria zicea ca cei de la Drumuri, aia ziceau ca tine de primarie...As fi ras daca nu era de plans...

Nu m-aș mira să fie mortu' vinovat pentru că nu avea ce căuta pe trotuar cu bicicleta, sau alt artificiu de genu' ăsta... Păcat de el că era tânăr...

Azi în alt oraş un căruţaş a căzut într-un şanţ. Cu tot cu căruţă şi cal. Deci nici pe stradă nu eşti ferit de capcane.

Nu-i gay. :D

Eu acu' mă dau cu Mița, o orășancă cinstită. În 6 ani de navetă cu MTB-ul n-am avut atâtea mici incidente/șicane/etc cât am de 2 luni cu Mița. 

E văzută -mai degrabă- ca "biclă dă sărăntoc"

Urmeaza sa fac una pe bucati sau sa iau una ieftina de pe olx, cat sa invart rotile prin oras. Si zic si de ce.

Una peste alta, joi am muscat-o de la un motociclist, in intersectie. Stateam la semafor, gagiul s-a strecurat prin spatele masinilor, a facut efectiv slalom. Nefiind singurul pe bicicleta, eu cu a mea stateam in linie, eu in fata, iar in intersectie, pe banda noastra era obligatoriu la dreapta. In momentul 2 eram pe jos, el venind prin spate...l-am vazut plecand pe rosu, insa nu la dreapta, ci inainte, asta dupa ce mi-a aruncat o privire nitel speriata. Nici nu am realizat ce s-a intamplat, stateam efectiv pe loc in intersectie. Rezultatul ghidon posibil fisurat, maneta de schimbator plesnita/ belita bine, ghidolina zgariata, saua luata noua de curand sfartecata, schimbatorul nu mai schimba ok, plus genunchi, umar, nadragi scrijeliti. Stangul era declipsat, dreptul clipsat, a venit prin stanga, poate apucam sa pun un picior jos, am tarat nitel bicla dupa mine in cazatura. N-am apucat sa ii iau numarul. Era buna o camera pe casca, dar am iesit scurt, sa o iau pe a mea de la turul lui Alex Ciocan de la Ikea, ca deja trecuse de 8 si se intunecase. Tin sa precizez ca eram luminat: 2 lumini spate, 2 lumini in fata, iar in intersectie eram chiar sub un bec stradal. Eram cumva glowing...

Ai zis bine tot ce ai zis,eu tin minte ca in momentul in care am facut primul accident eram plin de sange dar nu ma durea nimic,dupa cateva ore credeam ca sunt in iad la ce durere aveam.Aveti grija..nu e de joaca nici cu bicicleta..