paunstefan

Poze cu bicicletele noastre!

Recommended Posts

Si eu tot pe un Wilier merg acum dar un model mai vechi. Un Wilier Triestina Alpe D'Huez . Ce ai patit de ai distrus bicicleta? Si mai grav pe tine.

Alpe d'huez cu tuburi in aluminium easton scandium??? A fost si este o cadre foarte foarte bun!

Bicicleta ca eu am acuma are tuburi de easton scandium, pentru mine este aluminium mai bun ca existe. Usoare si rigid.

Am distrus bicicleta pentru ca am rupt lantul in o sprint la 60 km/h... am batut cu bicicleta si cu faza in o perete... t-am ziz ca bicicleta a fost destrusa dar credeme, si eu!!! :eek:

Am avut si o surpriza mai putin placuta(?). La livrare am constatat ca a venit cu jenti DRC in loc de Mavic. Acum nu stiu daca sa ma intristez sau nu, de dat inapoi nu o mai pot trimite in Germania, iar raspunsul lor a fost ca lotul respectiv a venit echipat asa si ca sunt de aceeasi valoare.

La faza asta cred ca nemtalaii ar fi putut sa te anunte - mail - ca acel lot are jenti DRC si nu Mavic si ar fi putut foarte frumos sa te intrebe - vrei sau nu vrei? mai poti astepta pana la urmatorul lot cu Mavic, etc etc - insa ii suspectez ca datorita crizei au actionat ca atare numai sa puna mana pe 1500 de euro cu orice pret. Imi pare rau dar mi se par de cacao aici si chiar m-au dezamagit ptr lipsa lor de fair-play. NU incerc sa te intristez deloc, insa nu asa ii cunosc eu pe nemti ca negustori.

Am si eu un DHS (poza de sub Cube) o combinatie de carbon cu alte dude. Cadrul e turnat in Italia, si asamblat in Romania, undeva in Nordul tarii. Franele erau mega antice pe care le-am schimbat cu shimano v-brake, in rest agrenaj, lant, schimbator spate si fata shimano, dar ceva mai de moda veche, insa si-a facut treaba ;)

Acum detin un Cube Acid, iar pe anterioara ma tot gandesc sa o reconditionez cu ceva mult mai bun si sa o vand ori sa o tin, nu stiu. Imi place cadrul la nebunie si plus de asta mi-am facut treaba super bine... are la bord in 4 ani si jumatate cam in jur de 65.000 km strict cross-country!

65.000km :eek:

Sigur nu e un zero in plus? Abia cu masina am facut atatia...

Acid-ul ala a fost si prima mea optiune, dar n-am gasit atunci marimea mea...

Aproape zilnic fac minim 50 de km doar dus-intors, dar sunt zile cand am chef si stare de ma duc prin alte cartiere, Coanda, o bantuiala prin orasul asta, sti? ... sunt un devorator, asta findca imi place foarte mult si timpul imi permite ;) Pur si simplu o pasiune nebuna de amator (mentionez) ... caci "profesionistii" cursieristii - de parca numai ei exista pe planeta asta - m-au luat la misto, tipic, dupa ce le-am spus ca merg numai pe sosea, singurul loc unde folosesc asa zisa pista dar care este ok si nu ma deranjeaza deloc este cea de la Piata Victoriei pana sus la Casa Presei, dupa care revin pe sosea pana la Baneasa (daca nu am chef sa ma duc pana la Coanda)... ma rog, cred ca s-au simtit lezati, desi le-am specificat ca nu doresc sa demonstrez nimanui nimic, scurt si la obiect. In fine... ii las in plata lor!

[...] Am avut si o surpriza mai putin placuta(?). La livrare am constatat ca a venit cu jenti DRC in loc de Mavic. Acum nu stiu daca sa ma intristez sau nu, de dat inapoi nu o mai pot trimite in Germania, iar raspunsul lor a fost ca lotul respectiv a venit echipat asa si ca sunt de aceeasi valoare.

Nu cred ca ai de ce sa te intristezi. Crossride-urile sunt cele mai slabe de la Mavic, si sunt oricum foarte grele. Iar maus ne-a povestit chiar si de problemele avute cu rotile lor mai scumpe: http://www.ciclism.ro/forums/f17/mavic-crosstrail-si-slr-probleme-3415/.

Da-te cu DRC-urile pana cedeaza, si pe urma iei niste roti mai usurele, pentru ca bicicleta merita ;).

Merci, ovidiugm, macar nu-mi mai pare rau ca as fi pierdut ceva. ;)

@myxtreme2012: Foarte tare! Sincer si eu am ajuns sa ma cam feresc de asfalt, mi-e cam teama de masini, dupa niste experiente mai "la limita" :(

Merci, ovidiugm, macar nu-mi mai pare rau ca as fi pierdut ceva. ;)

@myxtreme2012: Foarte tare! Sincer si eu am ajuns sa ma cam feresc de asfalt, mi-e cam teama de masini, dupa niste experiente mai "la limita" :(

Ar fi bine sa-ti alungi teama si poti incerca in weekend-uri cand traficul e cu mult mai fluid, eventual si cu cineva sa nu fi singur...

Si eu am avut cateva incidente, insa nu 'la limita'... sunt cu ochii in 8, altfel n-as fi rezistat... iar acum la aproape 5 ani de mers in orasul asta, m-am obisnuit, cu tot traficul 'care este' :)

salut daca are cineva timp sa-mi spuna si mie daca merita investit in bicla asta nu foarte multi bani si cam ce ar merge pe ea pt ca la drum lung ma cam iau durerile de spate.sory daca nu am pus bine poza sunt nou pe forumuri

nu e, eu aveam 58000 in 3 ani, dar pe sosea. e posibil sa faca atatia in peste 4 ani.

a luat bordul de la o bicla veche !>:-

Regasita dupa 10 ani, in urma unor "sapaturi arheologice". Fiindca are valoare sentimentala, as repune-o in functiune, dar Seb tot insista ca e buna de aruncat la gunoi:|

as repune-o in functiune, dar Seb tot insista ca e buna de aruncat la gunoi:|

incearca la Remat *-:)

incearca la Remat *-:)

Ce oameni, dom-le, ce oameni! :-JNoroc ca o sa-mi iau o Merida de frecat prin Cluj, cel mai probabil luna viitoare m/

Regasita dupa 10 ani, in urma unor "sapaturi arheologice". Fiindca are valoare sentimentala, as repune-o in functiune, dar Seb tot insista ca e buna de aruncat la gunoi:|

Intre noi fie vorba...daca ai timp.... e pacat sa nu o pui pe roti din nou, chiar daca iti iei o noua bicla... fie ea si Meriva. =))

Mie unu imi pare rau dupa bicicletele lasate la voia intamplarii pe la curtile amicilor cu mai mult spatiu... Dar stii cum e... daca as putea da timpul inapoi dar cu mintea de acuma...

@ sandu.bv:

din poza aceea nu se vede bine ce bcla e si ce componente are pe ea.In general merita sa bagi bani in frane inclusiv manete,manete si schimbator in primul rand.Mi se pare ca e cadrul mare 19,20 de toli iar tu esty mai mic si ai lasat seaua jos.Incearca sa aduci seaua mai spre ghidon si sa citesti articolele cu pozitia corecta pe bicicleta.apoi la fel sa-ti reglezi pozitia manetelor de frana si de la schimbator ca sa-ti vina bine la degete,dar repet ,citeste cu atentie topicurile cu pozitia corecta(inaltimea tijei de sea,distanta etc).Eu am tot uitat ca sa-mi notez distanetele la o bita dupa ce m-am obisnuit pe ea,asa ca daca mi-o schimb imi ia vreo luna doua de fiecare data pana gasesc din nou pozitia perfecta pt pedalat,franat,schimbat viteze.Succes!

Ia cadrul şi ce piese mai sunt bune pe ea, şi mergi la Byke Service pe Barbusse, şi spune-le ce vrei. Sunt specialişti la recondiţionări şi readuceri la viaţă. Eu mi-am făcut la ei minunăţia asta de singlespeed, de exemplu.

Foarte misto bicicleta,cum e geometria cadrului,stai comod?

Iniţial am avut o uşoară senzaţie de căzut în cap, dar m-am obişnuit repede (cam 2 minute :-B ). E foarte mişto, şi destul de elastic, am sărit ceva scări cu el şi nu are nici o ezitare sau vibraţie.

Ia cadrul şi ce piese mai sunt bune pe ea, şi mergi la Byke Service pe Barbusse, şi spune-le ce vrei. Sunt specialişti la recondiţionări şi readuceri la viaţă. Eu mi-am făcut la ei minunăţia asta de singlespeed, de exemplu.

Wow! Arata minunat bicicleta aia!

A mea (ma rog, jumatatea care a ramas) e toata ruginita asa ca solutia e reconditionarea cadrului + piese noi. Poate o sa deschid un topic cu reconditionarea ei, pe aria tehnica ( Seb si Catalin vor avea un deja-vu la faza asta :-B ).

Te pot ajuta cu info despre recondiţionarea cadrului dacă chiar eşti interesată să-l faci.

Mai sunt cateva biciclete reconditionate, poti sa vezi ce a iesit din mana unor oameni cu mana buna (LucianTheOne).

Chestia cu reconditionarea o recomand doar daca iti face placere (de exemplu eu am in lucru vreo 4 biciclete acu, sa le pun pe roate, din care 1 sau 2 vor fi si revopsite). Altfel nu se merita.

Oricum la tine e mai indicat sa iti iei una noua pt. ce stiam ca vrei, pt. ca daca pastrezi cele cateva piese pe care le ai, aduni banii ce tre sa ii dai pe componentele noi care iti lipsesc + poate o revopsire + ce mai trebuie sa ai o bicicleta functionabila si sigura, e posibil sa ajungi mai scump decat una nou.

Recomand deci una noua.. eventual joaca-te cu asta, fa experimente, pune alte piese second, fara mare investitie, fa-o cat de cat si da-o la cineva din familie (ca parca asa imi aduc aminte.. ca in directia aia merg lucrurile ce tu le schimbi).

link-uri:

http://www.ciclism.ro/forums/f17/reconditionare-bicicleta-sh-1941/

http://www.ciclism.ro/forums/f17/reconditionare-bicicleta-sh-part-ii-3051/

http://www.ciclism.ro/forums/f13/restaurare-semicursiera-ruseasca-1293/

Ms, Catalin. Am studiat topicurile cu restaurari. Intotdeauna mi-a placut sa surubalesc si cand nu ma descurc il chem pe prietenul meu sau pe fratelino :))

Oricum o sa-mi iau una noua de chinuit dar o sa incerc s-o resuscitez si pe batranica noastra de aluminiu (Doamne, cat m-am certat cu fratelino din cauza ei! ). Eniuei, ca sa nu mai poluam acest topic -> aici