RaduB

Proiect in curs: Vortrieb TR Trekking

Recommended Posts

Am o intrebare: orice cuveta semi-integrata se potriveste pe cadru? Vreau sa-mi comand dar nu stiu ce?

In legatura cu ghidonul: m-am sucit la 180 grade si imi comand unul compact de sosea.

Daca vedeti la vanzare ergopowere 3*9/10 sa imi spuneti :)

Tocmai mi-au venit si rotile.

Avand toate piesele, diseara ma apuc de montat :D/

Excelent. Spor la treabă, stimabile!

Montez, montez pana ajung la o dilema...pe care o am de ceva timp:

Pe fata...disc de 140 sau de 180 ... nici dupa doua luni de zile nu m-am hotarat. Ma uit pe topicul "Biciclete frumoase" inca o data. La postul lui Axe: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3779-biciclete-frumoase/page-9#entry569932  . Ma mai mir o data cum MTB-ul din primul post e "Popular" si asta are doar 4 ... anyway ... daca asta are 140 merge si pe a mea. In plus, sunt mai putine suruburi de montat.

Montez discul pe spate, etrierul, totul perfect. 

Montez discul pe fata , erierul ... ba.

Ce plm? Cand ma uit mai bine distanta dintre gaurile suportului de frana de pe furca era mai mic. Ma-i sa ... una. Cum asa? Uite ca-n poza:

Aici trebuia sa fie poza..dar n-o mai gasesc :(

Bun, bun dar ce fac acum? Ma enervez, ies pe balcon, imi indrept cocoasa, fumez o tigara in gand, zic de vreo 3 ori "gusfraba". Ahhh...ce ar merge o  bere acum, dar nu am si oricum nu am mancat nimic de la praz (n.r. am mancat de la http://www.restaurant-bagdad.ro - va recomand. Eu l-am descoperit acum 3 zile si de atunci am mancat de trei ori de la ei. Fac si delivery!) si imi va afecta munca...un pic doar.

Ma scarpin in cap, cu mana stanga in partea dreapta si imi aduc aminte de cum radea Lucian, la intalnirea sticlism.ro de anul trecut, de ingineri cum ca nu stiu nimic. Pai asa e dar ... si eu am diploma din aia ... stai  s-o scot ... macar sa ma uit la ea. Plm...nu pot. E la Brasov la facultate...arhivata de vreo 6 ani. Pfff...si ce fac  acum? Pai ma uit la aia de liceu. 

Cacat...nu e buna. Scrie informatica pe ea. 

Bingo, imi aduc aminte ca, in generala, am baut cateva beri cu profu de atelier...deci...ma pricep.

Scot bormasina, o bag in priza, montz burghiu, si o largesc. O fac o ovala. Pe gur...gaura!

P1090258.JPG

PS. Bere nu am avut dar am gasit o sticla de vin rosu. De aici si postul de mai sus!

Bicla arata asa acum (sa nu cumva sa va legati de ghidon ca va treziti blestemati :P). Hai bafta...ca m-ati 'nervat. Ma duc la mosionroata sa-mi iau cabluri de frana si o bere.

P1090262.JPG

• Upvote 6

Angrenaju ăla l-ai pus aşa ca să pedalezi cu ambele picioare sincron? :D

Îngheţata din stânga jos e cu caramel sau fructe?

• Upvote 2

cateva chestii se invart pe creierul meu: una,  din toate culorile de pe lumea asta si alea o mie care le ofera Vortrieb, de ce mama lui Stefan cel Mare ai ales numa negru si a doua, alea sunt ergouri sau sunt manete de frana (mie-mi pare ca-s de frana) ca's cam proaspat trezit, cu mana in dropuri nu prea te vad sa ajungi la el.

in fine fiecare cu gusturile lui. cand ai zis sa nu ne luam de ghidon, banuiesc ca te-ai referit la faptul ca ai pus inca o tija de sa in loc de distantiere, ca nu prea aveai 50 prin casa?

Mie imi place, este mai "serioasa" cu negru, a iesit foarte bine. Cel mai important este sa ii placa lui si sa se simtă bine pe ea!

Si mie imi place cum a iesit, s-o stapanesti sanatos.

La prima vedere mi s-a parut ca e cam ridicata de fata, am vazut apoi la comerciant ca e montata furca recomandata, de 47. Sunt in regula unghiurile alea?

Foarte tare! Felicitari! Si mie-mi place asa all black. Poate ca arata mai misto negru mat, da nici nu era asa rezistenta vopseaua nelacuita. Iar furca sigur e ce trebuie, ca ala e cadrul gandit pentru furca cu suspensii. Cateva mici intrebari though:

- Ce pinioane ai ales pana la urma?

- Ghidonul ramane asa sau asta e doar temporar pana te prinzi care-i pozitia optima? (nu ma iau de el, sunt doar curios)

- Ce-i smecheria aia reflectorizanta de pe mijlocul top-tube-ului? Mi-e destul de clar ca are rolul de a proteja cadrul de loviturile ghidonului in momentul cand il rotesti maxim stanga-dreapta, dar nu mi-e clar daca ai cumparat-o de undeva sau ai pus tu niste autocolant.

In primul rand va multumesc la toti pentru urari!

Din pacate, in dimineata asta m-am trezit cu febra si am stat toata ziua in pat si nu am mai facut nimic :(

Angrenaju ăla l-ai pus aşa ca să pedalezi cu ambele picioare sincron? :D

Îngheţata din stânga jos e cu caramel sau fructe?

Angrenajul e pus de forma pentru a masura unde trebuie puse distantierele de la BB.

Inghetata e cu capete pentru camasi Jagwire :P

1. din toate culorile de pe lumea asta si alea o mie care le ofera Vortrieb, de ce mama lui Stefan cel Mare ai ales numa negru si a doua,

2. alea sunt ergouri sau sunt manete de frana (mie-mi pare ca-s de frana) ca's cam proaspat trezit, cu mana in dropuri nu prea te vad sa ajungi la el.

3. in fine fiecare cu gusturile lui. cand ai zis sa nu ne luam de ghidon, banuiesc ca te-ai referit la faptul ca ai pus inca o tija de sa in loc de distantiere, ca nu prea aveai 50 prin casa?

1. M-am gandit destul de mult la culoare dar am vrut sa fie ceva care sa nu atraga atentia. As fi vrut verdele ala fosforcent sau galben. Dar, acum, ma bucur ca am ales negrul.

2. Sunt manete de frana. Schimbatoarele sunt dropbar shifters. 

3. Sincer chiar sunt distantiere si inca mai am cateva :D

Mie imi place, este mai "serioasa" cu negru, a iesit foarte bine. Cel mai important este sa ii placa lui si sa se simtă bine pe ea!

Frumusetea e in ochii privitorului ;)

La prima vedere mi s-a parut ca e cam ridicata de fata, am vazut apoi la comerciant ca e montata furca recomandata, de 47. Sunt in regula unghiurile alea?

Dap, furca arata ciudat, chiar urat as spune dar corecteza perfect lipsa furcii cu suspensie.

Poate ca arata mai misto negru mat, da nici nu era asa rezistenta vopseaua nelacuita. Iar furca sigur e ce trebuie, ca ala e cadrul gandit pentru furca cu suspensii. Cateva mici intrebari though:

- Ce pinioane ai ales pana la urma?

- Ghidonul ramane asa sau asta e doar temporar pana te prinzi care-i pozitia optima? (nu ma iau de el, sunt doar curios)

- Ce-i smecheria aia reflectorizanta de pe mijlocul top-tube-ului? Mi-e destul de clar ca are rolul de a proteja cadrul de loviturile ghidonului in momentul cand il rotesti maxim stanga-dreapta, dar nu mi-e clar daca ai cumparat-o de undeva sau ai pus tu niste autocolant.

Si negru mat a fost pe lista. Au mai fost combinatii de cadru negru lucios si furca negru mat (sau invers).

1. Am montat pinioane 14 - 25 fara sa calculez rapoartele. Mai am si alte pinioane si ma gandesc si la unele de MTB. Voi vedea eu exact de ce am nevoie

2. Bineinteles ca nu ramane asa :D   E montat atat de sus pentru a putea-o pune cu "cracii" in sus (nu am un stand pt. montaj) si sa nu atinga in furca. Cat de curand voi taia si din furca.

3. Nu e reflectorizant ci banda izolanta, si da, ai intuit bine e sa nu atinga ghidonul in cadru pe timpul montajului.

Cam asa ar fi. Ma retrag la paturica  :-S

Auzi la el, cică "vin roșu".

Ok, a dres-o cu cutia de înghețată (cică era depozit dă capete de cămăși) 

Da' apa aia plată din dreapta cum o justifici? Ha?

Montez, montez pana ajung la o dilema...pe care o am de ceva timp:

Pe fata...disc de 140 sau de 180 ... nici dupa doua luni de zile nu m-am hotarat. Ma uit pe topicul "Biciclete frumoase" inca o data. La postul lui Axe: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/3779-biciclete-frumoase/page-9#entry569932  . Ma mai mir o data cum MTB-ul din primul post e "Popular" si asta are doar 4 ... anyway ... daca asta are 140 merge si pe a mea. In plus, sunt mai putine suruburi de montat.
Montez discul pe spate, etrierul, totul perfect. 
Montez discul pe fata , erierul ... ba.
Ce plm? Cand ma uit mai bine distanta dintre gaurile suportului de frana de pe furca era mai mic. Ma-i sa ... una. Cum asa? Uite ca-n poza:

Aici trebuia sa fie poza..dar n-o mai gasesc :(

Salut,

O bicla asemanatoare e pe cale de a alcatui si eu, am comandat recent o furca ca asta, vortrieb trekking disc de aluminiu, care va sta pe un cadru Cube Touring. Nu ma prea pricep la frane pe disc, drept care nu prea am inteles problema ta cu montarea franei pe fata.

Eu am deja am niste shimano LX cu disc de 160, crezi ca va fi problema cu montatul pe furca asta?

Daca urechile de prindere ale franei pe disc au fost sudate cum trebuie nu vei avea probleme.

Intre timp am terminat bicicleta. Pentru ca imi place atat de mult ce a iesit, am si uitat de topicul asta :D

Am fost prea ocupat sa o plimb :bici-5:

Cateva poze facute cu telefonul. Vineri pe rafale de vant de +50 km/h. Intre timp am mai schimbat cate ceva (pipa, pozitia airzound-ului, pitlock)

8568529418_fbb144817d_c.jpg

8568529304_b753a48056_c.jpg

Si preferata mea:

8567431379_46676e94b4_c.jpg

• Upvote 2

Bellissima

Chiar frumoasa dar te rog scoate-i airzoundu' ala ca arata ca o perfuzie pe-o capra moarta de sete !

Bellissima

Daca as zice ca e oribila, o sa-mi sara lumea in cap, dar gusturile nu se discuta, fiecare cu ale lui.

Poi na, tu eşti racer hardcorist, noi mai facem şi kilometri aşa numa de dragu kilometrilor :P

Poate că nu e ea grozav de frumoasă, na, dar ca idee mă gâdilă în locuri foarte plăcute....

@Axe: Airzound-ul a fost repozitionat si arata mult mai bine

@hipopotanu: Sper ca si potentialii hoti sa creada la fel despre ea :)

Cel mai important lucru e ca a iesit peste asteptarile mele de comoda. Ma asteptam sa fie, dar nu ma asteptam sa-mi creeze atata placere sa merg cu ea. Deabea astept sa ies de la servici :D

PS.  cricul e o inventie geniala. Imi pare rau ca nu l-am redescoperit mai devreme.

Ca utilitate, functionalitate si soliditate, cred ca nu sunt probleme.

Ca aspect ( deci o chestiune strict subiectiva :P ) parca e un pic "neterminata". Probabil ca lungimea excesiva a tijei superioare a furcii e "de vina" - face rotile sa para mici, chiar daca-s de 28". In plus, complet neagra mi se pare prea sobra (dar aici e tot o preferinta personala, mie nu-mi plac bicicletele negre). 

In final, sa te poarte sanatos multi kilometri prin locuri frumoase !

• Upvote 1

Intr-adevar, e un pic ciudatica cu furca aia suspension-corrected. Pacat ca cei de la Vortrieb au renuntat sa faca cadrul de trekking pentru furci rigide, care era gandit pentru un ACD mai mic. Anul trecut pe vremea asta inca il aveau in oferta. Ar fi aratat mai "normal" cu cadrul ala si o furca potrivita (fara corectia pentru suspensie). Altfel pare o bicicleta excelenta pentru cicloturism prin prisma echiparii (bine, mai putin cauciucurile - o pereche de Schwalbe Marathon si atunci e perfecta).

Io-s curios cum te impaci cu barend shifterele. Am vazut ca multi prefera combinatia asta pe biciclete de cicloturism prin prisma unor avantaje fata de manetele dual-control (fiabilitate incomparabil mai buna, pret ceva mai mic, usurinta de intretinere) dar intotdeauna mi s-au parut foarte greoi de utilizat, mai ales din perspectiva unui individ care schimba in continuu vitezele. Tu cum te intelegi cu ele?

Si stiu ca nu prea conteaza la genul asta de bicicleta, dar sunt curios cam la ce greutate ai ajuns cu ea. Ma astept la maxim 12 kg cu tot cu portbagaj, dar poate ma inseala ochiul.

Negrul e o chestiune de gust, mie-mi place :D