RaduB

Proiect in curs: Vortrieb TR Trekking

Recommended Posts

Bicicleta arata mortal, gatul furcii trebuie taiat si lasat doar un singur distantier(poate doua), apoi pipa peste

care este mărimea cadrului ?

ce înălţime ai ?

e opţional să răspunzi. 

nu cred că distanţierele trebuiesc scoase.

SIngurul lucru care nu-mi place e lipsa aripilor. Portbagajul peste o roata fara aripa arata ridicol. Gatul furcii nu-i tocami armonios, dar mai mult conteaza sa ai o pozitie comoda. Cam toate biclele din fabrica au gatul furcii taiat si pipa direct peste headset si majoritatea s-au obisnuit cu imaginea asta si cred ca asa e corect. Dar nu-i asa, gatul il lasi cat iti trebuie, nu cum arata mai estetic.

In schimb "decorul" e de-a dreptul oribil. Nu inteleg de ce ai facut poza asta. Te-a "furat" apusul asa de tare ca n-ai mai vazut gunoaiele? Eu daca nu am un decor potrivit nici nu fac poza. 

8567431379_46676e94b4_c.jpg

• Upvote 3

Intr-adevar, e un pic ciudatica cu furca aia suspension-corrected.

Sunt 100% deacord. 

Io-s curios cum te impaci cu barend shifterele.

Trebuie sa recunosc ca am avut ceva dubii si emotii. La fel ca si tine, si eu schimb vitezele tot timpul. Sa fiu in cadenta, sa stea lantul corect etc.

Dar asta ma facea tot timpul sa vreau sa accelerez si ajungeam transpirat la servici. Pur si simplu nu ma puteam abtine :(

Dupa ce le-am comandat si pana sa le montez eram destul de ofticat ca le-am cumparat (cumparasem si franele si nu prea mai puteam da inapoi).

Dar, surpriza. Sunt exact ce vroiam!

Da, sunt incomod de schimbat. Schimbatorul de foi este neidexat (dar te obisnuiesti repede). Schimbatorul de pinioane e indexat, schimba foarte sigur si precis. 

Spun ca e ceea ce vroiam pentru ca acum "ma doare la basca". Chiar nu imi vine sa mai schimb vitezele. Maxim de doua ori schimb pana la servici. Cel mai mult merg cu 39 x 18, ~ 24 km/h

M-am adaptat surprinzator de repede la single speed :D

Si stiu ca nu prea conteaza la genul asta de bicicleta, dar sunt curios cam la ce greutate ai ajuns cu ea. Ma astept la maxim 12 kg cu tot cu portbagaj, dar poate ma inseala ochiul.

LOL. Are 12,4 kg cu portbagaj (fara geanta)

care este mărimea cadrului ?

ce înălţime ai ?

nu cred că distanţierele trebuiesc scoase.

Cadrul este de 53 cm

Am 1,87 m

NU voi taia din furca; este mult prea comoda pozitia. Lucian a punctat perfect!

SIngurul lucru care nu-mi place e lipsa aripilor.

Stiu, dar inca nu am gasit ceva care sa imi placa. Va urma.

schimb "decorul" e de-a dreptul oribil. Nu inteleg de ce ai facut poza asta. Te-a "furat" apusul asa de tare ca n-ai mai vazut gunoaiele? Eu daca nu am un decor potrivit nici nu fac poza. 

Am facut-o la "misto" pentru contrast. 

O sa suferi la vant de fata pana te pui pe marginea drumului si o tai !!! :D

Doua poze mai vechi (saua nu era la nivelul ei - era mai jos):

P1090265.JPG

P1090267.JPG

Acum 2 minute :D

P1090270.JPG

P1090272.JPG

P1090273.JPG

Dupa ce le-am comandat si pana sa le montez eram destul de ofticat ca le-am cumparat (cumparasem si faranele si nu prea mai puteam da inapoi).

Dar, surpriza. Sunt exact ce vroiam!

Da, sunt incomod de schimbat. Schimbatorul de foi este neidexat (dar te obisnuiesti repede). Schimbatorul de pinioane e indexat, schimba foarte sigur si precis. 

Spun ca e ceea ce vroiam pentru ca acum "ma doare la basca". Chiar nu imi vine sa mai schimb vitezele. Maxim de doua ori schimb pana la servici. Cel mai mult merg cu 39 x 18, ~ 24 km/h

M-am adaptat surprinzator de repede la single speed :D

Io prefer maneta neindexata la schimbatorul de foi, imi permite ajustarea fina a pozitiei deraiorului ca sa scap de chain rub. De-aia merg acum pe gripshift-uri. Deci ala pentru mine-i tot un plus pentru barend shifters.

In final te-ai invatat cu manetele evitand sa le mai folosesti :)). Inteleg perfect fenomenul asta - si eu mi-am facut la un moment dat o bicicleta de oras care n-avea decat 7 viteze si maneta de schimbator pe cadru, incomparabil mai incomod de folosit decat barend shifterele. Practic ajunsesem sa schimba si eu viteza doar cand aveam de urcat un deal si bagam pe pinionul mare sau cand aveam de mers pe plat si mergeam pe pinionul 2 sau 3.

Altfel, dupa ce-mi spui, raman la ideea ca desi au ceva avantaje fata de manetele dual-control, tot sunt prea incomod de folosit pentru gustul meu.

Oricum, sa o folosesti sanatos si fara incidente!

Ai avut eyelet jos la butuc pentru portbagaj sau ai improvizat ceva, ca nu prea imi dau seama din poze? Cum ai ales cricul, sunt universale pentru montarea pe gaurile din chainstay?

@majikstone: Merci!

@wirespot:

Cadrul are suport pentru prinderea portbagaj cat si pentru "standardul" KSA40 de prinderea cricului.

24002_5_vortrieb_tr_trekking.jpg

15513_1_hebie_hinterbaustaend.jpg

Sa-ti traiasca cocostarcu'! :D Imi place cum arata desi recunosc ca sunt pe ici pe colo niste proportii care ma cam confuzioneaza. Aaaa... si multumesc si pentru poza in care apare minunata cladire in care am lucrat. :)

Multumesc frumos!

Referitor la poza, iti acord toate drepturile asupra ei in caz ca vrei sa o arati colegilor tai nemti ...de genul ... "Uite cu arata imprejurimile cladirii in care lucram eu"   :)

PS. Te astept si pe tine cu proiectul!

Multumesc, da' mai bine lasa... :|

No ca m-ati inervat si deseara ma apuc s-o termin, oricum abia pe 3 aprilie se implineste un an decand am primit cadru, asa ca rabdare si tutun si apoi la dracu' e vremea de schi inca! :D

Terminat si eu proiect asemanator de cateva luni, pe un cadru cube touring cumparat separat am pus o furca vortrieb SI AM AVUT ACEL;ASI NECAZ mecanicu trebuind sa ia la pila nu stiu ce la furca si etrieri ca nu intrau suruburile. Asta e furca ieftina calitate asemenea.

Photo0472.jpg

@@RaduB cat te-a costat toata bicla, scuze daca ai precizat pe undeva.

Vreau sa renunt si eu la mtb-ul meu si sa-mi iau/fac o strutocamila.

In total am trecut un pic de 1000 de euro

Asta e furca ieftina calitate asemenea.

Interesant ce spui! Inseamna ca e o problma de fabricatie. Le-am scris celor de la B-C si nu mi-au raspuns. Dupa care am scris un review in engleza pe care nu mi l-au afisat pe site. L-am tradus in germana si tot nu

mi-au aprobat.

Un alt dezavantaj major e ca, daca vrei sa-ti montezi aripi spatiul dintre furca si cauciuc e foarte mic. Eu am cauciucuri Maraton Racer Lite de 40 si deabea am reusit sa-mi montez o simpla/subtire aripa din plastic.

Asta e ... cat bani dai atat face.

Singurul lucru bun la furca e ca, datorita lungimii/geometriei, flexeaza foarte bine pentru o furca din aluminiu.

SIngurul lucru care nu-mi place e lipsa aripilor.

Am montat de ceva timp aripile dar sunt prea lenes sa ma dau jos din sa pentru a face poze.

9799078353_8d180c370f_b.jpg

9799044856_12b7bd6475_b.jpg

De ceva timp am depasit 3000 km. O iubesc ... am uitat si de MTB si de cursiera si de reclinata si de tot :)

• Upvote 2

Interesant ce spui! Inseamna ca e o problma de fabricatie. Le-am scris celor de la B-C si nu mi-au raspuns. Dupa care am scris un review in engleza pe care nu mi l-au afisat pe site. L-am tradus in germana si tot nu

mi-au aprobat.

Un alt dezavantaj major e ca, daca vrei sa-ti montezi aripi spatiul dintre furca si cauciuc e foarte mic. Eu am cauciucuri Maraton Racer Lite de 40 si deabea am reusit sa-mi montez o simpla/subtire aripa din plastic.

Asta e ... cat bani dai atat face.

Singurul lucru bun la furca e ca, datorita lungimii/geometriei, flexeaza foarte bine pentru o furca din aluminiu.

Eu am vazut acel review al tau la furca, nu recent ce-i drept, ci atunci cand mi-am cumparat si eu. O sa revin pe bike-comp ca sa-l revad. Eu am cauciucurile de 35 si sper sa intre aripile :( la iarna.

Eu banuiesc ca furca asta e cam neinregula cu totul, desi am o mie si ceva cu bicla anu asta, am ceva probleme: cf. mecanicului, discul de frana s-a strambat putin dar merge si asa, rareori reusesc, fie eu sau mecanicu, sa facem discu sa stea fara a atinge placutele, in fine: intr-o prima faza relatia cauciuc-gatu furcii, cum te uiti de sus, e stramba, adica partea de jos a gatului furcii, unde prinde cele doua brate, nu "cade" pe mijlocul cauciucului, acum, recent, mi s-a parut ca s-a reglat cumva "singura". Concluzii? Furca blestemata. 

Mai peste tot o furca de trekking cat de cat buna de aluminiu costa peste 100 de euro, iar asta 85. pt mine pretul a spus ceva... Of

Avantajul mare e ca e lunga la gat, suplinind lipsa suspensiei.

rareori reusesc, fie eu sau mecanicu, sa facem discu sa stea fara a atinge placutele

Am avut si eu problema asta cu Avid bb7 road.

Rezolvarea: am schimbat adaptorul cu unul de la shimano ca e mai ingust

intr-o prima faza relatia cauciuc-gatu furcii, cum te uiti de sus, e stramba

Am avut si eu problema asta :D

Rezolvarea: am luat-o la pila

Am avut si eu problema asta cu Avid bb7 road.

Rezolvarea: am schimbat adaptorul cu unul de la shimano ca e mai ingust

Hm. Eu am frane pe disc Shimano LX, de 160, deci fara adaptor (daca inteleg bine). Acum ce sa-i mai fac? ma duc maine iar la mecanic, n-o sa-i mai dau 5 lei, desigur, ci il pun sa tot indrepte pana se plictiseste :-W :-

Eu am cauciucuri de 35 si a intrat o aripa, deocamdata doar pe fata, diseara incerc pe a doua, care trebuie sa mearga sigur, de ce? pt ca e cadru Cube.... DAR, marea problema e ca aripa mea pe fata, SKC, nu se poate prinde la gaura cu frana pe disc, indiferent de  cat as regla lungimea la ele. De ce? ptr ca unghiul care il face in final are un dispozitiv de prindere cam mare, care se suprapune pe suruburile care prind etrierii etc Pacat, ca in dreapta se prinde f bine. Dar o sa folosesc o sarma ceva ca fac legatura dintre tija de prindere si furca :(

Tu cum ai reusit sa o prinzi? Poate imi dai o poza ceva.

Multam.

In total am trecut un pic de 1000 de euro

Cu banii astia aproape ca luai una noua, asemanatoare. Eu daca as fi stiut ca ies la 1000 NU as fi facut pe bucati. De ce? De ex, un Cube de trekking cu disc se invarte in jurul a 900 de euro, sau un Radon etc.

Eu m-am scos undeva la 800 de euro, cadrul de 100 de euro a fost baza ieftinatatii, plus frane chiar. 

Ideea a fost ca eram nemultumit de unele aspecte ale echiparii bicicl de trekking de la cube, si f ca cele cu furca fixa de trekking sunt f scumpe. Anul asta au schimbat macazul, si au lansat MULTE bicle de trekking si in varianta cu furca fixa la preturi ok. too late for me...

Eu le-am prins in gaurile pentru portbagaj.

Se vede un pic in pozele de mai sus.

Cu banii astia aproape ca luai una noua, asemanatoare. Eu daca as fi stiut ca ies la 1000 NU as fi facut pe bucati.

Da-mi un exemplu :)