ombun

Comunitatea Biciclistilor din Bucuresti merge cu plugusorul

Recommended Posts

Strigam ultima adunare pe anul asta! Mergem cu plugusorul! Pe bune !

Ca biciclisti, am trecut prin multe in 2012: Am reusit sa desfiintam benzile ilegale, am fost mintiti, ignorati si cenzurati cand am incercat sa vedem cine sunt vinovatii. Dar ne-am pastrat umorul, ambitia si planurile pentru un viitor mai bun.

Vino alaturi de noi sa ii colindam cu un plugusor usor personalizat pe cei care ne-au pus bete in roate anul asta. Dar asta o sa se schimbe. Spiritul sarbatorilor face multe :)

Case de colindat:

10.00 Primaria Municipiului Bucuresti
10.30 Administratia Strazilor Bucuresti
11.10 Prefectura Bucuresti
11.40 Brigada Rutiera Bucuresti
12.20 Guvernul Romaniei

de la 13 mergem la partidele reprezentate in Guvern, asa cum or iesi ele dupa alegeri.

Nu uita sa iti aduci bicicleta si sa o dotezi cu o sonerie mecanica sau sa ai la tine un clopotel/ zurgalau/ talanga. Daca n-ai, nu-i bai, ai voce.

Iata si plugusorul pe care o sa il cantam:

Aho, aho, cicliști și frați,
Stați puțin, nu pedalați,
Langă noi v-alăturați
Și cuvântul ne-ascultați:

Mâine anu-aproape trece
Și pe noi ne lasă „rece”
Dar nu suntem friguroși,
Mai degrabă furioși!
De ce, poate va-ntrebati.
Răbdare și-o să aflați!

Ia mai mânați măi flăcăi și sunați din zurgălăi !!!

Anu ăsta-m încercat
Să-ndreptăm mare păcat:
S-avem piste occidentale,
Nu dungi galbene pe trotuare!
Am făcut petiții multe,
Da’ ciuciu răspunsuri culte!

Am cerut la primărie
Faaapteee, nu vorbărie!
În schimb am fost ignorați,
De Oprescu și angajați.
Dar noi nu ne-am lăsat,
Ceva, ceva tot am mișcat!

Brigada Rutieră fu,
Pe trotuare și văzu,
Ce trebuia sa vadă
De luni bune, si s-aleagă,
Care piste desenate
Trebuie desființate!

Toate pistele pârâte
De toți cicliști urâte
Au fost desființate iute...
Pacat că erau demult știute.
Și așa noi am prins tupeu
Ne cerem dreptul mereu!

Cu actele polițienești
Ne gândeam că-n București
Se poate face dreptate
Și putem afla o parte
Din cele ascunse bine
De-o madamă pusă bine:

Stimată Alina Roman
Va mai trece încă un an
Până să aflăm odată
O persoană vinovată?
Care om din ASB
A semnat recepțiileee???

Mânați măăă!

Și vă cerem la o adică,
Să n-o mai lăsați pe Dincă
Să spună prostii cu caru’,
Ca n-o să-i mai treacă-amaru’!
Cine naib-a pomenit
Copaci care cresc subit?

Mânați măăă!

Mai aveam niște speranțe
Indreptate spre finanțe:
„Ca se-autosesizează”
„Curtea de Conturi... lucrează”
Dar nimic până acum,
Nu ne-am bucurat nicicum:
Nimeni n-a identificat
Funcționarii ce-au furat !!!

Despre Consiliul General,
Ce sa mai spunem, e-n zadar
Refuză să ne primească
In sedinț-orasenească!
De ce dom’le-atâta ură
Și metode de cenzură?
Ați uitat cumva pe loc?
Noi v-am investit, prin vot!!!

Mânați măăă!

Cam atât am avut de spus
Dar noi ne-am bucura nespus
Dacă am primi-napoi
Raspunsuri in pas vioi.
Nu ținem să fie-n versuri
Dar să înceapă demersuri!

La anu cand om veni
Sperăm că nu vom găsi
Aceeași incompetență
Cu sictir și indolență.
Poate n-om mai fi dușmani
La anul și la mulți ani!

Mânați măăă!

Creat de BikeLover (http://www.facebook.com/
BikeLover.ro)
  • Upvote 2

ar fi o treaba dar sa facem cumva sa nu cadem in penibil 3 rataciti care urla din trompeta pe trotuar pe un ger de pocnesc pietrele... poate ceva mai agresiv, sam cu hua, vine fiecare cu 2 pietre in buzunar...,

pana una alta are cineva pe aici o satisfactie nebuna sa mearga pe zapada? cand da prima zapada serioasa (exclus fleoscaiala) in bucale sa iesim sa ne dam in pulver?

Penibili?, NUUU deloc.... Miscarea optar pare sa devina mai degraba orientata catre pedepsirea responsabililor decat spre rezolvarea problemelor reale. Am pedalat, am claxonat, am incalcat majoritatea conditiilor protocolului de la "Marea pedalare". Si?

Am inchis "piste ilegale" printre care am remarcat cativa kilometri buni de pista "romaneste legala". Sa nu cred ca va fi, vreodata, in Romania, o pista facuta si utilizata conform standardelor olandeze sau cine mai stie!

Eu unul va urez spor la colindat!

PS: apropo, lucrez pe 27 :-< !

Miscarea optar pare sa devina mai degraba orientata catre pedepsirea responsabililor decat spre rezolvarea problemelor reale.

Pacat ca nu ai inteles inca faptul ca cei "responsabili" sunt cei care blocheaza orice initiativa in favoarea biciclistilor. Uite-te la amenda pe care a incasat-o Ariel.

Probabil dupa Revolutie ai crezut ca nu este necesar sa pedepsim comunistii. Si uite ce-a iesit !

Sa nu cred ca va fi, vreodata, in Romania, o pista facuta si utilizata conform standardelor olandeze sau cine mai stie!

Foarte curand (speram sambata) o sa afli si solutia oferita de un grup de urbanisti.

Bullsh.... Poate nu ai vazut cu cat patos a fost prezentat pasajul care scuteste 10 minute din timpul de deplasare cu masina! Sunt satul!

Ai voce ? Demonstreaza ! Inregistreaza-te si pune fisierul audio la dispozitia tuturor ! Ai sansa sa fii solist in Plugusorul Biciclistului. Daca vor fi mai multi artisti "valabili", stabilim exact cine si ce canta.

Fii vedeta ! Nu te pierde in multime !
Manati, maaaaai !

Fisierele se pot pune direct pe pagina eventului:
http://www.facebook.com/events/115100758654680/

Ai voce ? Demonstreaza ! Inregistreaza-te si pune fisierul audio la dispozitia tuturor ! Ai sansa sa fii solist in Plugusorul Biciclistului. Daca vor fi mai multi artisti "valabili", stabilim exact cine si ce canta.

Fii vedeta ! Nu te pierde in multime !

Manati, maaaaai !

Fisierele se pot pune direct pe pagina eventului:

http://www.facebook.com/events/115100758654680/

Off: Pot sa vin cu orga pe bicla sa va acompaniez? :))

On: Cred ca vin si eu dar trebuie sa o conving pe mama (nu stiu cum o sa fac asta) ca atunci cand o sa ma intorc,nu o sa las apa pe jos (bicla doarme in bucatarie) :(.

atunci cand o sa ma intorc,nu o sa las apa pe jos (bicla doarme in bucatarie) :(.

Pai inainte sa o bagi in casa, stai cu ea pe casa scarii si eventual o si stergi cu o carpa dupa ce se topeste zapada.

Mersi Mihai! Ii arat commentul,poate ma lasa :P.

Pai inainte sa o bagi in casa, stai cu ea pe casa scarii si eventual o si stergi cu o carpa dupa ce se topeste zapada

Nu fa greseala asta, apa o sa curga din ea si dupa 2 ore dupa ce ai sters-o cu carpa.

Daca nu vrei sa faci mizerie in bucatarie, sfatul meu e sa o bagi in cada si o lasi acolo, dupa care bagi dusul pe cada si dai un pic de smotru, mai cade unsoare de pe ea, in rest cel mai bun lucru e sa dormi pe presul de la usa cu ea legata de picior.

O sa te doara probabil oasele, dar macar o sa vezi cu ochii tai.

• Upvote 1

Si daca pun carpe sub ea dupa ce o sterg bine?Ca daca o pun in cada,mi-e frica ca nici macar pe pres nu mai dorm,poate cu cainele de la parter...

Grozava ideea voastra sa mergeti cu plugusorul! Sunt cam departe de Bucuresti ca as veni si eu. Va doresc mult succes!

Si daca pun carpe sub ea dupa ce o sterg bine?Ca daca o pun in cada,mi-e frica ca nici macar pe pres nu mai dorm,poate cu cainele de la parter...

Cam off  topic discutia asta. Eu tin bicicleta pe parchet  (la noi baia e f mica), am pus o bucata lunga de linoleum si zapada care se topeste curge si apoi strang apa cu o carpa. Nu a curs niciodata pe parchet.

In bucatarie trebuie sa fie mai usor. Desigur ca ideal e sa ii faci macar o scurta 'toaleta' bicicletei dupa ce mergi prin zapada, mai ales pe strada, unde se foloseste antiderapant.

Grozava ideea, pacat ca nu o sa fie nimeni pe la primarii si alte institutii..

Astazi am fost cu plugusorul la autoritati. Iata povestea pe scurt:

La 9.10 la punctul de intalnire (Opera) eram 2 bicilisti. Apoi a venit o masina de jandarmi si una de politie. Apoi un bicilist. Apoi inca o masina de politie... Pe la 9.30 eram vreo 7-8 biciclisti. In drum spre Primarie si la Primarie ne-am intalnit cu restul biciclistilor. Tot acolo s-au reunit si jandarmii si politistii.
Am fost insotiti tot timpul si ne-au supravegheat de aproape, ca orice alt grup de colindatori.

La Primaria urarile le-a primit ahitectul sef al capitalei, dl Gheorghe Patrascu. Tocmai venise la munca si noi l-am oprit sa-l colindam.

La Administratia Strazilor Bucuresti am fost ignorati. Se uitau de dupa perdele. Iar cand am inceput sa colindam s-au deschis cateva geamuri. Dar niciun angajat nu a ie
sit la poarta.

La Brigada Rutiera a fost un politist care ne-a dirijat inca de la intersectie. Iar la poarta erau mai multi politisti care ne asteptau cu bratele pline de veste reflectorizante. Fiecare biciclist a primit cate o vesta cu elmente reflectorizante si cu inscriptia campaniei "Alege viata!" (+ 3 sponsori).

La Guvern am vorbit la Registratura, Protocol, Secretariatul General... Fiecare a vrut memoriu. Le-am explicat ca nu se depune memoriu cand se merge cu colindul. Au promis ca o sa trimita pe cineva. Dupa jumatate de ora de asteptare am cantat politistilor, jandarmilor si SPP istilor din zona. De la Guvern n-a catadicsit nimeni sa iasa.

La prefectura se pare ca jandarmii au anuntat sosirea noastra. Doamna prefect a coborat in 5 - 10 minute. Dupa colind ne-a cerut sa facem reveniri la petitii si ne-a promis ca o sa se implice in rezolvarea problemelor. I-am promis ca vom urmari indeaproape aceasta promisiune.

Asa ca din 1 ianuarie 2013 avem treaba.

Revenim cu fotografii si filme.

• Upvote 4