Recommended Posts

As avea nevoie de un sfat. Problema este ca dupa 1-2 ore de pedalat surubul ce fixeaza bratul pedalier din dreapta se slabeste, si in acelasi timp apare un joc destul de pronuntat intre brat si axul monoblocului (care este octalink, asa cred...). Am citit ca o soluite ar fi sa aplic Loctite pentru fixarea asamblarilor filetate (sau ceva asemanator). Ceea ce as dori sa stiu este daca jocul care exista intre cele 2 piese este normal atunci cand surubul este slabit?

Se poate vedea aici

.

Am desfacut intentionat surubul chiar vreo 3 ture, deci mai mult decat se intampla in timpul mersului, asa jocul fiind mai vizibil la filmare. De desfacut se autodesface cam juma de tura poate cel mult 3/4 ture dar jocul e destul de pronuntat, circa 2-3mm miscare la nivelul ultimei foi aatunci cand misc de pedalier spre planul cadrului.

Am sa atasez si poze cu angrenajul (pedalierul nu am apucat sa il desfac dar o sa o fac cat de curand, sau mai bine zis cand obtin cheia necesara ,poate cineva cu experienta imi poate spune daca e cazul sa le inlocuiesc (si cu ce model - in limita unor costuri/calitate rezonabile).

Multumiri anticipate celor care vor raspunde.

Stima!

Axul are joc, poti sa-l misti cu mana? Sau joaca doar angrenajul pe ax?

E posibil sa se fi deformat locasurile interioare de la angrenaj si nu mai intra fix pe ax.

Axul are joc, poti sa-l misti cu mana? Sau joaca doar angrenajul pe ax?

E posibil sa se fi deformat locasurile interioare de la angrenaj si nu mai intra fix pe ax.

Axul monoblocului nu are joc raportat la cadru. Doar bratul pedalier dreapta oscileaza atunci cand se slabeste surubul. Iar canalele-canelurile de pe ax par ok, apar si in poze. Asa tind si eu sa cred ca s-a pedalat multicel cu surubul slabit si asta a dus la conicizarea  lacasului canelat al angrenajului.(bicicleta e luata la second). Poate imi spui ce model e angrenajul, pe spate are caseta cu 9 pinioane si schimbator shimano xt.

Pe interiorul bratului langa faura pedalei, e scris codul angrenajului. Dar se potriveste orice antrenaj octalink.

Esti sigur ca ai strans surubul foarte bine?

Pe interiorul bratului langa faura pedalei, e scris codul angrenajului. Dar se potriveste orice antrenaj octalink.

Esti sigur ca ai strans surubul foarte bine?

M-am uitat, nu scrie. Scrie doar SHIMANO VIA BK 175 si Malayesia. Si eu cred ca merge orice octalink pentru 9 viteze, dar nu ma pricep suficient si nu vreau sa risc sa dau banii degeaba.

Ce buget ai in caz de inlocuire? Parerea mea e ca ori de cate ori ai probleme la un octalink sa treci pe Deore Hollowtech2, e cel mai bun angrenaj budget in momentul de fata. Octalink in momentul actual nu se justifica, folosesti doar daca asa ti-a venit o bicicleta noua cu echipament OEM, dar cu prima ocazie inlocuiesti totul. Daca iei alte brate octalink nu poti sti daca nu iti cade si monoblocul maine, si de obicei monobloc octalink ieftin nu gasesti nicaieri, per total in maxim 6 luni tot la pret de Deore ajungi. Singurul motiv sa alegi alta solutie ar fi lipsa acuta de cash, caz in care faci downgrade la monobloc pe patrat sau cauti ceva second.

Ce buget ai in caz de inlocuire? Parerea mea e ca ori de cate ori ai probleme la un octalink sa treci pe Deore Hollowtech2, e cel mai bun angrenaj budget in momentul de fata. Octalink in momentul actual nu se justifica, folosesti doar daca asa ti-a venit o bicicleta noua cu echipament OEM, dar cu prima ocazie inlocuiesti totul. Daca iei alte brate octalink nu poti sti daca nu iti cade si monoblocul maine, si de obicei monobloc octalink ieftin nu gasesti nicaieri, per total in maxim 6 luni tot la pret de Deore ajungi. Singurul motiv sa alegi alta solutie ar fi lipsa acuta de cash, caz in care faci downgrade la monobloc pe patrat sau cauti ceva second.

Pai ma gandeam sa iau  Shimano Alivio M430 - cam 135 RON  cu totul si dupa un timp sa schimb si monoblocul cu BB-ES25 cam 42 RON. Asa cu deore ajung pe la 365 RON http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=2074. Deci jumate pretul. O sa tina deore de 2 ori mai mult? Si piesa care se uzeaza este monoblocul, din cate inteleg, care acum pare ok.

Eu sugerez să încerci la început cu pastă anti deşurubare. O găseşti pe la piese auto. Dacă aia nu merge, poţi să te gândeşti la înlocuire.

• Upvote 1

Deore pe H2 all the way!!! Gasesti pe site-uri pe afara mai ieftin ca aici, te poti cupla cu unii la comanda aici pe site. N-are rost sa investesti in tehnologie veche. Daca nu mergi prin noroi foarte mult, o sa te tina mult si bine.

Eu cred ca s-a "largit" bratul, de la mers cu surubul partial desfacut. Din amintiri, bratul de octalink intra destul de fest pe ax, deci nu, n-ar trebui sa aiba jocul mare descris de tine cu surubul slabit.

Mai degraba poti cauta un eventual joc unghiular, in sensul pedalarii si inapoi, cu surubul desfacut. Dar cu mare atentie, un astfel de joc, daca exista, ar trebui sa fie extrem de mic.

Pentru edificare poti desface si bratul stang si sa reproduci scenariul.

Ca o solutie provizorie poti aplica pe surub Loctite 243. Dar asta nu rezolva problema, jocul dintre piese va ramane acolo. Si daca nu ma insel, si foile tale par sa aiba uzura (dinti ascutiti) din ce vad in poze, asa ca inlocuirea pieselor e inevitabila.

Vinde cineva pe marketplace angrenaj octalink cu tot cu monobloc, am vazut zilele trecute parca.

Poftim:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/classifieds/item/4125-angrenaj-shimano-bratemonobloc/

Tine cont, numai un monobloc nou mai de calitate (ES 50 parca) e in jur de 100 lei, am luat eu in primavara.

Pai ma gandeam sa iau  Shimano Alivio M430 - cam 135 RON  cu totul si dupa un timp sa schimb si monoblocul cu BB-ES25 cam 42 RON. Asa cu deore ajung pe la 365 RON http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=2074. Deci jumate pretul. O sa tina deore de 2 ori mai mult? Si piesa care se uzeaza este monoblocul, din cate inteleg, care acum pare ok.

Cred ca ma repet pentru a zecea oara numai de cand au inceput ofertele de iarna... SHIMANO NU SE CUMPARA DIN ROMANIA.

Angrenaj Deore HT2 e 50 EUR. Alivio ala la "135 cu totul" vine fara monobloc. Numai modelele cu rulmenti exteriori vin set complet.

Cred ca ma repet pentru a zecea oara numai de cand au inceput ofertele de iarna... SHIMANO NU SE CUMPARA DIN ROMANIA.

Angrenaj Deore HT2 e 50 EUR. Alivio ala la "135 cu totul" vine fara monobloc. Numai modelele cu rulmenti exteriori vin set complet.

Probabil ai dreptate, dar 55 EUR + 18 EUR transport  cumulat cu transport pentru o piesa ajunge undeva la 335-340 RON. Am gasit acum si la 290 RON FC-M590, desi nu stiu daca se merita sa investesc atat de mult. Ce pacat ca nu e Germania cam pe unde e Bulgaria geografic vorbind...Multumesc oricum, sfatul e de luat in seama, am constatat si eu cu bateriile de laptop, aceeiasi situatie, luate de pe amazon sunt la 1/2 din pretul in Ro.