gibonu

Calea ferată Oraviţa – Anina şi pasul Semmering

Recommended Posts

Multam

Ambele cu revizia cazanului expirată, care mai circulă ocazional, Dumnezeu ştie pe răspunderea cui, ...

Prin partile astea exista un "Kesselfrist" si organizatii si persoane care au grija sa fie respectat.

Deşi mi s-a întâmplat să stau lângă 762-209 şi să zboare capacul valvei de protecţie la 5m în aer, apoi să cadă alături, la 2 paşi de maşinile parcate (putea să cadă în capul cuiva, l-ar fi făcut praf).

Asa ceva cunosc din auzite / citite dar nu din proprie experienta.

O veste buna:

CFR Călători informează că pentru călătoria de la ORAVIŢA la ANINA şi retur, există de acum posibilitatea de a cumpăra și ONLINE biletele de tren. Orice unitate de vânzare din țară, stație sau agenție de voiaj CFR, pune în vânzare bilete pentru această rută.

Este cea mai veche și cea mai spectaculoasă cale ferată montană din Sud-Estul Europei, cu peisaje fabuloase, 14 tuneluri, 10 viaducte, tăieturi în munte peste două treimi din întregul traseu (21 de kilometri).

Trenurile au în componență două vagoane (trei în sezonul estival) și circulă în fiecare zi după următorul program:

• R 9695 Oraviţa pl. 11:15, Anina sos. 13:05
  • R 9694 Anina pl. 13:30, Oraviţa sos. 15:20
Sursa si mai multe detalii:

http://www.cfrcalatori.ro/presa/Bilete-de-tren-ONLINE-pentru-trenurile-Oravița---Anina-56/s-1/p-3

L.E. (25.03.2016)

Vad ca deja se poate cumpara biletul online pe bucata Oravita - Anina.

EhJxckImFk4gwODanYefwiNFSN6curZwEQTe6uT-

• Upvote 2

O veste buna (din 11.05.2018) legata de calea ferata Oravita - Anina:

"Având în vedere că în ultima perioadă solicitările de călătorie pentru aceste trenuri au crescut, este bine să vă asiguraţi din timp că mai sunt locuri disponibile pentru data călătoriei."

Sursa: https://www1.cfrcalatori.ro/comunicate/in-atentia-turistilor-care-calatoresc-pe-ruta-oravita-anina-si-retur/

Spun ca este o veste buna pentru ca acum cativa ani se punea problema inchiderii acestei cai ferate.

• Like 1

Am fost pe ruta respectiva acum doi ani in ceva zi de marti sau miercuri. Trenul era ocupat in proportie de circa 60-70% si doar 2-3 persoane aratau a navetisti. Din pacate Oravita este foarte departe de a fi un oras imbietor si asta vine din partea cuiva care in afara de curatenie si liniste nu isi doreste altceva. Ma uitam in zona garii si in afara de o pizzerie pe un colt de strada nu este nimic altceva unde ai putea minca. In pizzerie respectiva am stat 10minute, ne-am uitat in jur si restul clientilor erau bruneti si foarte bruneti, tv-ul era pe ceva post cu manele. Am plecat flaminzi evident.

Sper ca CFR-ul sa nu ajunga la concluzia gresita ca lumea vine pentru ca trenul circula cu doar 20km/h.

@JDM

Oravita nu-i tocmai o destinatie gastronomica [desi in 2014 se manca bine la pensiunea 7 Brazi].

In schimb, in Oravita gasesti niste lucruri interesante, care merita vazute daca tot ajungi acolo.

Ai aici cateva detalii:

• Upvote 1