hipopotanu

Frane Mini-V contra Cantilever

Recommended Posts

Care dintre cele 2 frane sunt mai bune, care se recomanda, care sunt cele mai eficiente?

Daca judecam dupa aspectul de ciclocros pur, care implica adesea si noroi, e clar ca cantilever au un avantaj imens, nu se mai blocheaza franele cu noroi si atunci forta la inaintare nu mai e asa de scazuta, plus ca nu sunt probleme sa nu incapa vreun cauciuc mai lat. Multi sustin ca mini-v-urile ar fi o idee mai puternice si clar, sunt mult mai usor de reglat.

Insa, multi afirma ca cantileverul ar fi trecutul si mini-V-ul ar fi prezentul, cum este la MTB v-brake-ul in comparatie cu discul. Altii se ghideaza strict dupa aspect, considerand catileverul fiind inima ciclocrosului si farmecul acestuia.

Eu nu am avut pana acum, nici mini-v si nici cantilever, am reglat o singura data unui pici in parc un cantilever, de pe o bicileta de la decathlon si mi s-a parut incredibil de greu de facut, poate si din cauza faptului ca, probabil era de cea mai joasa speta.

Alte pareri, impresii, sugestii de la cei care au folosit sau folosesc deja una din ele, sau poate pe amandoua si atunci isi pot da cu parerea la subiect.

Eu am avut mini-V pe Focus, in mai putin de un an s-au stricat amandoua, fiind probabil foarte entry-level (Tektro) pe "kitul" de echipare al bicicletei. In prezent am evident cantilever, care mi se par mult mai eficiente. Din punct de vedere reglaj, cred ca un cantilever e mai precis. Nu stiu la ce se refera afirmatia ca mini-V este prezentul, sunt diverse modele de cantilever pe piata cu preturi cat mai diferite, iar mini-V numai la cativa producatori, standard, fara cine stie ce idei inovatoare. Si sunt si mai greu de gasit. 

V-Brake se incarca imediat cu noroi, Cantilever nu.

Trecutul sunt ambele, prezentul si viitorul sunt discurile.

Dintre cele doua, as lua Cantilever daca vrei sa bagi bicla prin noroaie. Daca nu, poti sa iei oricare :) Puternice sunt Cantilever, mai ales daca le pui niste saboti buni.

Cantilever sunt ingrozitor de greu de reglat, eu personal n-am reusit nimic cu ale mele dupa multe ore de incercari. Apoi colegul nostru Basso le-a reglat si prindeau impecabil, te aruncau in cap. Si eu sunt pentru cantilever, dar cu conditia sa fie unele bune, moderne, nu ceva gioarse ruginite vechi. Dar daca ar fi de facut acum un ciclocros de la 0, singura optiune viabila mi se pare discul, e pacat sa nu faci trecerea de la inceput, apoi e imposibil daca cadrul nu o permite.

Eu sunt clar pt Mini .[Frane de Mtb Pe cursiera asa le consider eu]Am unele Veloce Cred ca le am de 4-5 ani Lucreaza si-n prezent fara cusur si folosesc niste nenoricite de gume de 5 lei setul Blocheaza fata si spatele ca la frana pe disc

Salut!

Pana acum am avut frane mini v-brake Tektro,funcționau impecabil.M-a mancat in.......undeva,si cu gandul la noroaie,mi-am luat cantilever.De o saptamana ma chinui sa le reglez,nicio sansa.Nici măcar nu se apropie de cele mini v-brake.Cred ca o sa rămân la cele vechi.

• Upvote 1

Probabil ai un model cu sistem de reglaj mai vechiut,trebuie sa le vad,cand ai timp treci pe la mine pe la atelier.

Salut si La Multi Ani!

Franele sunt noi,luate de pe Bike24,Tektro CR720.Astazi ies la o tura si am lasat pe fata cantilever iar pe spate mini v-brake-urile,sa vad diferenta.

Unde ai atelierul?

Salut!Revin cu concluzii:clar mini v-break-rile sunt mai eficiente.Daca folositi cyclocross-ul inafara concursurilor si pe teren uscat -  mini v-brake,in conditii de noroi sau concurs - cantilever.

Pana la urma le-a reglat Basso sau le-ai reglat tu? Ca un mini V-brake poate regla oricine, un canti chiar trebuie sa fi facut zeci de bucati inainte ca sa-ti iasa.

Te contrazic un pic.V-brak-urile mi s-au parut mai greu de reglat.N-am mai ajuns la atelier la Basso pt ca la intalnirea de sfarsit de an,de la Mihailesti,am incercat toate bicicletele cu cantilever si niciuna nu era mai breaza ca a mea.Aceeasi ineficienta la toate.Poate sunt eu prea pretentios,dar chiar nu-mi dau seama ce reglaj le-ar face sa tina cat de cat.Am incercat toate posibilitatile,toate unghiurile,toate lungimile posibile,am schimbat si sabotii cu unii Ashima,mai moi,degeaba....Diferente insesizabile intre diferite reglaje.Ca sa pot frana trebuie aplicate ambele frane,si fata si spate,cu o forta considerabila.Nu le-am incercat pe o panta mai abrupta,cu toate ca m-a trec fiorii de ce s-ar putea intampla.Oare unele mai scumpe s-ar comporta mai bine?Ce parere aveti de asteahttp://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=30939;page=3;menu=1000,2,15,118;mid=0;pgc=0 ? 

Nu stiu fratilor , dar am coborat cam tot ce se putea cobori mai nasol cu Cantilever in Romania pe sosea :) Si asta de vreo 4 ani de zile. Tin foarte ok.

Pe offroad e alta treaba, dar oricum iti amortesc mainile cu un cyc :)) Si pe offroad am coborat si a fost chiar ok :)

Eu am niste panorame de canti-uri cu saboti prastie si manete Sora de rahat si daca atingi un pic maneta zbori in cap.

orice rahat de lucru, reglat cum trebuie functioneaza bine, nu se poate spune ca o frana nu e buna, ci doar nu e reglata bine.

daca se asteapta cineva ca puterea de franare pe un cauciuc slick de 23mm umflat la 10 atm sa fie aceeasi ca a unui cauciuc cramponat de 35mm si umflat la 4 atmosfere, sa fie aceeasi, o sa aiba o mare surpriza.

e normal ca atunci cand calea de rulare, e de cativa milimetri, franarea sa nu fie eficienta. eu unul am avut marea surpriza sa constat (venind de pe MTB pe hidraulice cu discuri) ca franele de cursiera nu franeaza, ci maxim incetinesc un pic, dar foarte putin, indiferent cat de bine sunt reglate, sau cat de scumpe sunt, ceea ce s-a dovedit a fi total eronat.

dupa ce am mai citit multe eu unul am ajuns la parerea, ca daca nu te bagi pe noroi (unde mini-V-urile se infunda) ambele sunt la fel de bune, cu mentiunea ca mini-V-urile le poate regla mai oricine, pe cand canti iti trebuie ceva experienta (a nu se intelege indemanare.)

Dupa cum unii stiu eu am mini v-brake TRP, ergopowere SRAM si roti Ksyrium SL iar franarea este foarte, foarte buna.

Am avut in tinerete si canti level dar consider v-brake-urile net superioare.

• Upvote 1

Eu am incercat doua tipuri de frane pe acelasi cauciuc:mini v-brake si cantilever.Am ajuns la concluzia ca franele cantilever nu au puterea de a strange (datorita felului in care sunt concepute pt a nu aduna noroi) a celor v-brake.Sunt impresionat de ce spune @hcampian despre franele lui.D-abia astept sa se faca un pic mai bine afara sa-l deranjez pe Basso la atelier,ca tare m-ati facut curios.

• Upvote 1

Astazi mi-am montat ergopowere pe ciclocros  si am lasat franele V-brake. Merge perfect, singura chestie este ca trebuie sa pui sabotii la milimetru de janta, iar janta sa fie super centrata.

Franele cantilever au o putere de franare foarte mare la inceput, cand sunt sabotii noi, care scade odata cu consumarea lor datorita modificari parghiei. Cele mai eficiente sunt cele "high" dar care au dezavantajul gabaritului, recte te cam lovesti de ele.

Ma gandeam sa nu inteleaga cineva ca zic eu ca V-urile sunt mai proaste ca si canti, in mod evident sunt mai bune, dar nu e diferenta asa de mare si se poate merge foarte bine cu canti. Daca eu am facut cu canti-urile mele Arges Autumn Race si am coborat fara probleme de pe Omu prin Sinaia pe la Cota 1400, mult mai mult nu o sa ceara nimeni de la un CX. Plus ca asa, ca look, un CX fara canti arata ciudat...

Bine mai, asta hotarasem deja ca discurile sunt smechereala maxima... Mai e o chestie cu mini V-urile astea, au bratele mai mici ca la MTB, de aia le zice si mini, deci si forta e ceva mai mica oricum. In fine, nu ma pot pronunta pentru ca mini-V n-am folosit veci pururi, pot doar sa bag mana-n foc pentru canti ca sunt ok, pe unde merg cu MTB-ul cu discuri hidraulice merge si cu CX-ul cu canti, nu in puterea de franare sta limita CX-ului pe off-road.

Franele cantilever au o putere de franare foarte mare la inceput, cand sunt sabotii noi, care scade odata cu consumarea lor datorita modificari parghiei. 

Te pupa unchiu   B-)

Franele Canti,In functie de model,au niste parghii de tragere exacte,fizica de clasa  V-a Imi spunea mie unul dintre ultimii mecanici 

old school  

hcampian, on 19 Jan 2013 - 22:41, said:snapback.png

Plus ca asa, ca look, un CX fara canti arata ciudat...

Clar domne

Am avut si eu mni-v pe CYC,strutocatar original

@marius,cu V-brake o sa ai mereu probleme ,@hipopotanu a si zis de ce

• Upvote 1

Dupa 30 minute de reglaje 3D la franele mele 4ZA pot sa zic ca le-am dublat puterea de franare. Cand sabotii se uzeaza trebuie sa fie impinsi mai mult spre janta, la fel cum la v-brake strangem cablul de tragere. Cu toata zapada si frigul n-am emotii la franare acum.