nicuvasile2008

Cicloturism "light"

Recommended Posts

Hello, lume!

Intentionez, de cum vine primavara, sa fac o mini tura, de mai multe zile,pe cursiera, cu echipament ft putin (leviere,pompa,mini trusa de scule,2,3 tricouri). Am tot discutat cu cineva despre chestia asta pe un topic al lui Claudiu (Moga), si ca sa nu fiu off topic prea mult, la sugestia colegului, am deschis acest topic, in care putem discuta despre acest fel de cicloturism mai "light"

Cum nu am facut pana acum tura de mai multe zile, astept pareri,sfaturi, sugestii despre acest lucru. Acest topic se vrea a fi un topic in care putem face schimb de opinii si din care cei mai neexperimentati la asa ceva (adica cam ca mine) sa poate invata cate ceva.

Multumesc

Nicu

Pt.acest gen de ture, eu mi-am achizitionat o mica geanta:

http://www.wiggle.co.uk/topeak-rx-trunk-bag-ex-without-panniers/

care se monteaza pe un suport fixat exclusiv de tija de sa:

http://www.wiggle.co.uk/topeak-qr-beam-rack-ex-mtx/

Poate geanta e cam prea mica (oricum, rack-ul nu suporta mai mult de 6kg, dar in gentuta asta ca sa pui 6kg, ar trebui sa pui caramizi), dar exista si alte varianta (inclusiv cu mici desagi laterali).

Oricum, ideea e de a cara strictul necesar pt.citeva zile, avind totusi avantajul de a nu fi obligat sa te intorci in punctul de plecare.

Eu plec cu asa ceva la drum: http://www.bikexpert.ro/borsete-si-genti_36/geanta-portbagaj-tija-sa-topeak-dynapack_5788_15524.aspx , o geanta de ghidon plus o mica borseta de cadru in care tin actele, banii si orice mai trebuie sa fie la indemana. 

Nu-ti trebuie mai mult pentru scule, 1-2 schimburi atat pt. echipament ciclism cat si imbracaminte de oras, o pelerina "light" de ploaie si daca se mai respecta conditiile:

- traseul este intr-o tara unde nu ploua tot timpul (sau prognoza meteo e stabila)

- tura nu depaseste 7-8 zile

- innoptezi la pensiuni si nu cari mancare cu tine (treci prin zone unde te poti aproviziona).   

Adjectivul de "light" pus acestui gen de cicloturism nu e decat referitor la bagajele mai usoare pe care le cari, nu este cu nimic "mai putin" serios decat celalalt cu caratul cortului, uneltelor de gatit, etc,

• Upvote 1

Eu plec cu asa ceva la drum: http://www.bikexpert.ro/borsete-si-genti_36/geanta-portbagaj-tija-sa-topeak-dynapack_5788_15524.aspx , o geanta de ghidon plus o mica borseta de cadru in care tin actele, banii si orice mai trebuie sa fie la indemana. 

Nu-ti trebuie mai mult pentru scule, 1-2 schimburi atat pt. echipament ciclism cat si imbracaminte de oras, o pelerina "light" de ploaie si daca se mai respecta conditiile:

- traseul este intr-o tara unde nu ploua tot timpul (sau prognoza meteo e stabila)

- tura nu depaseste 7-8 zile

- innoptezi la pensiuni si nu cari mancare cu tine (treci prin zone unde te poti aproviziona).   

Adjectivul de "light" pus acestui gen de cicloturism nu e decat referitor la bagajele mai usoare pe care le cari, nu este cu nimic "mai putin" serios decat celalalt cu caratul cortului, uneltelor de gatit, etc,

Exact, la asta m-am referit si eu cand am zis "light"

S-a mai discutat si cred ca toti suntem de acord ca pe tija seii e bine sa avem o greutate cat mai mica.

Sistemul prezentat de voi mai sus este prea greu comparat cu greutatea utila in opinia mea. Cu speranta ca n-o sa devin obositor si poate ce spun reprezinta o noutate pentru unii... Solutia pentru ture light si bagaj minimal in opinia mea este seat bag-ul de la Revelate Design - Vischaca Ar avea un singur dezavantaj fara de sistemul portbagaj+geanta si anume faptul ca se "da jos" un pic mai greu.

Bicla mea echipata cu o geanta de ghidon de la Ortlieb si un seat bag Vischaca, intr-o tura de doua zile incheiata prematur datorita conditilor meteo:

314513_4692603429040_635073473_n.jpg

Tura relatata pe larg aici: http://www.clipelibereindoi.com/2012/10/pfalzerwald-mtb-snow-session.html

• Upvote 2

Xemax,sincer sa fiu,eu ma gandeam ca si un mic rucsac ar fi ok,ca nah,nu bag ft mult chestii in el.Acum depinde de fiecare ce/cum prefera si cate ia cu el la tura

Ca un impatimit al drumetiei montane rucsacul este un fel de a doua natura, chiar si in oras port un mic rucsacel e drept ca adesea si pentru a ma apara de caini, insa pe bicicleta detest sa am rucsac fie el si minimal doar pt camelbag. Dar dupa cum spuneai si tu fiecare cu obijnuintele si preferintele lui.

Pt. idei de cicloturism light pe coclauri va puteti inspira din echipamentul celor din

.

mi se pare o varianta ok pentru cei care nu vor portbagaj cu coburi, dar au nevoie si de ceva autonomie.
  • Upvote 1

Sistemul prezentat de voi mai sus este prea greu comparat cu greutatea utila in opinia mea. 

La ce te referi cand pomenesti "greutatea utila" ? 

Ma gandesc la greutatea "transportata" excluzand greutatea sistemului portbagaj+geanta.

LE: @ aristotel: majoritatea echipamentelor din filmele postate de tine sunt facute de Revelate Design. In caz ca nu este evident ( :D ) io sunt un mare fan! :)

Ia sa crestem miza: http://web.archive.org/web/20041211045554/http://www.koopmann.lightup.net/crane/

picture_14.jpg

Pentru cine nu are chef sau timp sa citeasca toata cartea (gratuit in link), e vorba de 2 englezi care au pedalat pe 2 cursiere Raleigh catre "Polul Inaccesibilitatii" (punctul de pe uscat cel mai departat de ocean in orice directie, aflat in desertul Gurbantunggut din China), cu cate un set de scule (taiate, gaurite), un rand de haine, un sac de dormit, fara cort, bivuac, izopren, fara mancare, cu 1l de apa de fiecare, traversand orase, jungle, deserturi, lanturi muntoase si podisuri, din Bangladesh pana in China.

Probabil cele mai grele lucruri din bagaje erau aparatul foto, reportofonul si microfonul, luate pentru documentare (e vorba de anul 1986, cand in Tibet incepeau strainii sa aibe acces in Tibet fara insotitori chinezi). Cred ca umilesc multi ciclisti ultralight. Sa dormi pe jos, doar in sacul de dormit, fara alte protectii cu exceptia unei grote superficiale, la 5000m deasupra nivelului marii, cand ploua si ninge, fara sa stii cate zeci de km mai ai a doua zi de dimineata pana la urmatorul cort de nomazi unde gasesti ceva de mancare...

• Upvote 4

As fi vrut sa elaborez un pic pe tema "rucsac, pro sau contra".

Am facut doua ture de cicloturism pana acum (cate 6 zile), una cu rucsac si coburi, una cu toate bagajele in coburi. Evident, este mult mai confortabil fara rucsac si e de preferat sa reusesti sa bagi totul in gentile de pe bicicleta.

Pe de alta parte, ma gandesc la ture offroad, pe care le-am facut cu 4-5 kg de bagaj in rucsacul din spate. Pentru ca nu e vorba de competitii si nu ma pot baza pe puncte de alimentare, automat bagajul pe care trebuie sa il iau cu mine creste doar din mancarea si apa necesare pentru o astfel de tura. Evident, este mult mai confortabil cand pleci la drum cu trusa de scule si bidoanele pe cadru si foita de ploaie in buzunarul de la spate, dar nu ai tot timpul optiunea asta.

Cred ca in final depinde foarte mult de distantele pe care vrei sa le parcurgi si de abilitatea ta de a pedala cu un rucsac in spate (sunt oameni care nu suporta sa pedaleze cu rucsac; pe mine nu ma deranjeaza chiar atat de mult, desi prefer fara). Cu cat distantele cresc, cu atat rucsacul se poate transforma dintr-un mic inconvenient intr-o problema dureroasa (pentru fund, maini, spate, etc.). Motivul pentru a avea un rucsac in tura este simplul fapt ca, oricat de "light" ai vrea sa te deplasezi, daca nu vrei coburi si tii totusi si la autonomie, igiena si/sau confort, lucrurile se strang, mai ales pentru o tura de peste 2 zile. Iar daca faci tura in perioada rece lucrurile se complica si mai mult.

Pe de alta parte, solutia sugerata de Xemax arata binisor si chiar mai incapatoare decat portbagajele conventionale pentru tija de sa. Cred ca e o idee buna pentru a evita rucsacul. Cum se poate comanda in Europa?

@ Nicu - Tu cam ce distante vrei sa acoperi?

• Upvote 1

Cum se poate comanda in Europa?

Legat de intrabarea ta, poate te ajuta:

http://www.revelatedesigns.com/index.cfm/ORDERING-AND-SHIPPING/

Desi incepe cu ideea "International shipping is expensive", daca te hotarasti sa-ti iei ceva de la ei, da-le un mail si intreaba-i care sunt taxele postale pentru RO.

S-ar putea sa ai surpriza sa nu fie chiar atat de scump.

Bafta.

Eu am facut doua ture de cate doua zile. Multumesc Majikstone! La prima tura m-am confruntat cu confortul in saua bicicletei. Practic m-am intors cu doua rani care mi-au luat o saptamana sa le vindec. Am schimbat saua si am inceput sa folosesc sistematic, la ture, Stelactiv de la Mustela (se gaseste la farmacii si e pentru bebe). La a doua tura, am inteles ca pedalatul toata ziua la peste 30 de grade e o chestie mai ales cand se prelungeste si a doua zi. Nestiind cu ce ne putem confrunta, bagajele au continut cam de toate pentru cam orice situatie proasta, asa incat ale mele au ajuns la un total de 10 kg. Cert este ca un rucsac peste 5 kg va crea probleme. Am fost foarte multumit de coburi. Initial am avut impsia ca trag de un cal mort dar in timp m-am obisnuit si din punct de vedere al efortului este rezonabil. Cresterea greutatii obliga la utilizarea unor cauciucuri mai groase, cat un 35, macar pe spate dar chiar si altfel, pe drumurile noastre e mai bine cu grosimi de cauciucuri mai groase.

Ce am facut noi vara asta nu a fost tocmai cicloturism "light", pentru ca am luat cu noi o gramada de lucruri de care nu aveam realmente nevoie si mai ales pentru ture de doar 2 zile. Acuma e drept, nici n-am carat dupa noi cort sau cauciucuri de schimb, dar ideea e de a gasi o lista de obiecte care reprezinta absolut minimul necesar pentru o tura de mai multe zile si modul ideal de transportare al acestora (adica modul care sa implice o masa cat mai mica adaugata bicicletei si care sa mentina in acelasi timp un grad de confort ridicat). Ce e clar e ca cu cat iei mai putine lucruri cu tine, cu atata cresti riscul de a ramane cu ochii-n soare pe undeva.

Cred ca ce s-a prezentat pana aici este edificator pentru bagajul minim. Tot la fel cred ca fiecare trebuie sa faca o analiza a experientelor din ultimul an. Adica daca stii ca iti faci revizia la bicicleta cu o anumita periodicitate si ca in interval de N ture nu ai avut nici un eveniment, atunci poti sa adaptezi minimul necesar. Eu am umblat si cu rable cu care am facut sute de kilometri. Nu aveam nu's ce performanta dar nici evenimente. De multe ori le faceam o revizie de doua ori pe an si in rest liniste si pace. Dar cand plecam la o tura mai mare de 10 km luam cam orice scula necesara pentru a desface si monta cam orice surub inclusiv o cheie de spite, (exclus bloc de pinioane).

La o tura mai mare de 10 km sau 100 km luai cheie de spite si scule pt toate suruburile?

Mai mare de 10 km dar aveam grija sa iau scule cat mai multifunctionale. De exemplu aveam o cheie de bicicleta, din alea plate, pastrata cu sfintenie de prin 1980, dintr-un otel bestial, cum se faceau odata. si cu aia ma scoteam la o gramada de manevre. Dar practic, aveam o gentuta de piele in care puneam cam de toate inclusiv cheie de 14, patent ...

Ma bag si eu putin in seama, chiar daca topicul e vechi. Eu sunt la a 3-a tura cu bicicleta si cu cortul si (pana acum) am ajuns si eu la concluzii similare cu ale altor colegi care au postat pe topiul asta sau pe altele. Adică: e incomparabil mai comod cu bagajele in coburi, fata de varianta cu rucsac. Mai mult, dupa cum a mai spus cineva, desi merg de 20 de ani pe munte si nu concep sa merg fara rucsac nici macar prin oras, rucsacul, oricat de mic, mi se pare insuportabil in turele pe bicicleta. Asa ca setupul meu include portbagaj spate cu 2 coburi de 15l, intre care pun cortul, pe lung. Perpendicular pe portbagaj prind izoprenul. Pe ghidon am o geanta foto adaptata, cu o rigidizare pe peretele din spate, cu prindere "de unica folosinta", cu soricei de plastic (imi iau si soricei de rezerva cu mine, dar nu s-a intamplat pana acum sa se rupa). In general, geanta de pe ghidon ajunge cam la 1-2 kg greutate.Toata socoteala e destul de stabila, chiar in conditiile unei coborari destul de agresive pe un forestier bunicel.

Totusi, la urcare, bicicleta e destul de dezechilibrata. Pentru turele mele de 2-3 zile, nu e cazul sa ma gandesc la portbagaj pe faţă, insa as vrea sa mut cumva o parte din greutate pe faţă, ca sa echilibrez magaoaia. Mai mult, m-am gasit de vreo doua ori in situatia in care as fi lasat bicicleta (o dată in nişte boscheţi si a doua oara la o stâna), ca sa urc in 1-2 h pe un vârf -  caz in care m-ar fi aranjat teribil sa am totusi un rucsacel. Dupa niscaiva studiu, am gasit urmatoarea solutie: http://www.klickfix.de/index.php?mod=14〈=en. Se cheamă KlickFix Vario Rack si e un portbagaj care iti permite sa transformi un rucsac de 20-30 l in geanta de ghidon si sa-l scoti cand ai nevoie sa-l folosesti ca rucsac. Totusi, pretul mi se pare prohibitiv, si as cauta pe cineva care sa-mi faca scula cu pricina din teava de dural sau ceva otel usor. Stiti pe cineva prin Bucuresti capabil sa faca asa ceva?