nicuvasile2008

Cicloturism "light"

Recommended Posts

Da, as putea... Doar ca e destul de departe de scopurile mele. Adica, in primul rand vreau sa mut o parte din greutatea din spate pe ghidon. In al doilea rand, in rucsacul ala am de gand sa tin chestiile necesare pentru desprinderi bruste si rapide de bicicleta (geaca de ploaie, un polar subtire, mancare, bidon cu apa, lanterna, portofel), in asa fel incat daca ma hotarasc sa las bicicleta undeva si sa fac un traseu de 1,5 h pana pe un varf, sa nu am nevoie sa desfac coburii si sa trambalez toate alea din coburi in rucsac.

• Upvote 1

...Cu siguranta, mai sunt multe metode, de a "agata" bagajele ptr. un cicloturism, cat mai light...

Dar o buna sursa de inspiratie, poate fi si aici...

Sanatate,as dori si eu niste informati la ce anume ai nevoie cand intentionezi sa faci o excursie in strainatate .Ies la pensie la anul si cu un prieten doresc sa merg pana la Milano sa vad muzeul Colnago .Ar fi in jur de 1200 km cu plecare din Arad prin Ungaria -Slovenia-Croatia-Italia. Daca trebuie asigurare de sanatate ce lucruri mai importante sunt necesare pentru asa excursie .La bicicleta o sa folosim cursierele pentruca nu avem bani de pentru biciclete treking.O sa facem un portbagaj si cu genti laterale plus sac de dormit si cort

Deci de la cati bani pana la medicamente si alte lucruri si poate si sfaturi de la cei care au facut asa ceva

seara faina

• Upvote 1

Maestre, eu n-am fost cu bicicleta pe afară, recunosc, dar am bătut Ungaria şi Austria de N ori cu maşina mergând la concursuri sau la schi.

Apropos de asigurare: scoate-ţi-vă de la CAS cardul european de asigurat - e gratis şi e valabil 6 luni.

Apoi studiaţi puţin legislaţia: ştiu cu siguranţă că în Ungaria nu e voie pe europene cu bicla - şi la ei se şi dau amenzi. Chiar miercuri, venind din Austria am văzut un biciclist oprit de poliţie între două sate. Deci va trebui să luaţi drumuri "judeţene".

Încă un aspect de verificat: e voie sau nu e voie să puneţi cortul ca la noi, pe marginea drumului. În Austria nu e voie sigur.

Cu restul de întrebări îi las pe alţii să vă lămurească.

• Upvote 1

Da mersi Radule ca intodeauna ai punctat problemele pricipale ,asa este problema cu pusul cortului este importanta am mai intrebat si eu si cei care au mai fost au ales locuri apropiate de lacuri ,paduri etc .Dar asa este trebuie vazut unde este voie desi eu stiam ca in Europa Ungaria este no 1 in infrastructura pentru biciclete .Apoi eu stiu limba maghiara dar asta nu te scapa de belele pentru-ca ei nu se topesc de bucurie daca sti limba lor si sunt corecti si aplica amenzi fara ezitare .Gps si o harta buna ca sa urmam drumurile judetene si mancarea ma gandeam la super marketing ar fi rezolvabil .Astept de la voi niste date privind instalarea de cort sau ce posibilitati de cazare ieftina sunt in Ungaria deocamdata

multumesc fain

Sanatate,as dori si eu niste informati la ce anume ai nevoie cand intentionezi sa faci o excursie in strainatate .Ies la pensie la anul si cu un prieten doresc sa merg pana la Milano sa vad muzeul Colnago .Ar fi in jur de 1200 km cu plecare din Arad prin Ungaria -Slovenia-Croatia-Italia. Daca trebuie asigurare de sanatate ce lucruri mai importante sunt necesare pentru asa excursie .La bicicleta o sa folosim cursierele pentruca nu avem bani de pentru biciclete treking.O sa facem un portbagaj si cu genti laterale plus sac de dormit si cort

Deci de la cati bani pana la medicamente si alte lucruri si poate si sfaturi de la cei care au facut asa ceva

seara faina

Salut,

Eu sunt cea care a scris seria de articole la care a facut trimitere Xemax mai sus.

Am sa incerc sa iti raspund punctual la intrebarile ridicate mai sus:

Documente calatorie: cartea de identitate  si/sau pasaport (eu le-as recomanda pe ambele, daca se pierde unul, exista celelalt, musai tinute separat) +cardul european de sanatate (asa cum a spus si radu_vadan mai sus). Cardul nu costa nimic, dura cam 10 zile eliberarea lui si este doar putina alergatura cu depusul documentelor, card/cash.

Observatii ruta:

In Ungaria noi am mers aproape doar pe drumuri judetene, care insa sunt destul de bune si mult mai libere decat la noi. Sunt mai mult decat multumitoare si pentru cursiere. Singura parte neplacuta cu cursierele s-a putea sa fie in localitati, mai ales in sate, unde exista aproape de fiecare data o "pista" de biciclete pentru uz local. Practic e mult spus pista. Este de fapt o bucatica ingusta de trotuar marcata si semnalizata ca fiind pista de biciclete, in multe locuri ea fiind intr-o stare jalnica (asfalt crapat, hopuri etc). Localnicii o folosesc pentru ca aduce un plus de securitate, in plus pentru ei nu este nicio graba.  Noi am folosit-o initial, apoi cand vedeam cat de mult ne incetinea am incercat sa mergem pe carosabil, insa ni s-a intamplat de cateva ori sa fim claxonati si sa ni se indice pista. In schimb in afara localitatilor nu am avut niciodata probleme (nici piste nu erau :) ). 

Noi am folosit un atlas rutier foarte bun pentru Ungaria cu scara de 1:250.000. Cred ca pe langa ghidurile dedicate pentru bike ce se pot gasi in Europa de Vest, aceasta a fost cea mai buna harta rutiera pe care am pus mana. L-am cumparat dintr-o benzinarie dupa intrarea in tara. Pentru detalii vezi aici.

Ce se mai merita mentionat la Ungaria este ca vesta reflectorizanta este aparent obligatorie pe langa luminile fata-spate. Toti localnicii merg cu vesta fie pe ei, fie in cos, iar cum se intuneca nimeni nu merge fara vesta. Din ce ne-au explicat ungurii, amenda este usturatoare.

Pe langa "pistele" din localitati, singura pista care se merita folosita cu adevarat este cea de pe malul lacului Balaton. Practic intregul lac este inconjurat de o ruta ciclabila ce te poarta fie pe strazi lipsite de trafic, fie pe piste dedicate. Pista in sine e ok, asfaltata, nu ar trebui sa va puna probleme. In plus marcajele/indicatoarele sunt bune si nu prea ai cum sa o pierzi.

In egala masura noi am dormit cu cortul in fiecare seara, mai mult sau mai putin pe marginea drumului. E adevarat ca nu la drumul mare si pe cat posibil mascati de un copac/copaci/ de o curba, pe un drum secundar. Nu am avut niciodata probleme. Singurul lucru la care am avut grija a fost sa nu punem cortul pe teren lucrat si pe cat posibil sa nu fie propietatea cuiva (desi aici am mai facut exceptii-cu o livada de exemplu). Poate merita sa spun si ca aveam un cort verde, care se integra destul de bine in peisaj. In egala masura daca vorbesti maghiara poti sa negociezi cu oamenii sa pui cortul la ei in curte/pe locul lor. Sotul meu vorbeste maghiara si oamenii au fost de fiecare data curiosi si deschisi in egala masura.

In Slovenia nu am pedalat decat o zi si jumatate. Din pacate nu stiu ce variante ai spre Croatia, deoarece noi ne-am indreptat spre Austria. Aici au inceput sa apara pistele si intre localitati, din ce in ce mai bune calitativ (asfaltate destul de bine). Daca totusi alegi sa mergi spre Austria si apoi sa treci in Italia, pot sa iti spun ca incepand din Maribor exista o ruta ciclabila numita in germana Drauradweg, ce merge pe malul raului Drava (in slovena), Drau (in germana). In linkul indicat gasesti siteul, descrierea fiecarei sectiuni in parte etc. Practic ruta traverseaza intreaga Austrie si te poarta pana la granita cu Italia (la poalele Dolomitilor). In proportie de 75% ea este asfaltata, restul portiunilor fiind insa intr-o stare exemplara. Nu stiu cat de potrivite sunt pentru cursiera, dar pentru un ciclocross sunt numai bune. In postarea asta  poti vedea cum arata bucatile neasfaltate (aici eram deja in Austria) ca sa iti poti face o parere. Sunt sigura insa ca aceste bucati poti fi inlocuite cu portiuni de sosea (drum judetean).

In ceea ce priveste dormitul "cu cortul pe marginea drumului" in Austria (daca alegi sa treci pe acolo fie la dus fie la intors),  in teorie nu prea ai voie sa pui cortul pe unde te taie capul asa cum spunea si radu_vadan. Totusi, noi, cu exceptia unei nopti cand am dormit intr-un camping (in Villach, a 8-a noapte a concediului si prima data in camping in acest concediu) am pus de fiecare data cortul pe marginea pistei, intre localitati.  Intr-o singura seara, chiar cand am intrat in Austria si am campat pe o fasie de teren intre un drum judetean si o padure am primit 2 claxoane de la 2 masini diferite (ceea ce nu era sigur de bine). In rest nu am avut incidente si daca il pui "mai dosit" sunt sanse mici sa ai probleme. Toti austriecii care au vorbit cu noi erau curiosi de unde venim si unde mergem si aveau chef de conversatie, nimeni nu s-a legat de faptul ca am campat intr-un loc anume. Puneam cortul la apus si il strangeam intre 7 si 8 dimineata. Insa din cate stiu eu, nu ai voie sa pui cortul oriunde.

Pentru Italia nu trebuie sa va faceti griji. Acolo unde nu exista piste, intra in functiune "cultul" bicicletei si pe cursiere va veti simti in largul vostru. Avand in vedere ca voi veniti dinspre Croatia (pe directie E-V) nu prea pot sa va ajut deoarece noi am venit pe directie N-S (dinspre Austria). Ceea ce merita retinut este ca fiecare provincie are propria ei retea de piste si va pot furniza ghiduri/harti/pliante gratuite cu zona respectiva (la Birourile de Informare Turistica din fiecare oras mai mare). Insa sunt mai mult piste recreationale si nu or sa va ajute prea mult pe cursiera. Traficul in zona Milano-Bergamo este "nebun" asa ca incercati sa prindeti drumuri secundare. Si in Italia am pus cortul pe unde am nimerit (nu stiu care sunt reglementarile in acest sens), insa acolo a fost mult mai greu sa gasim locuri dosite, pentru ca pe drumurile secundare mergi practic din localitate in localitate. Aici am avut de departe cele mai "atipice" locuri de dormit, fix pe marginea pistei, langa un cimitir, langa centura orasului etc. Nu ne-am simtit neaparat in largul nostru, dar si italienii au fost mereu foarte de treaba.

Pentru costuri, poti sa arunci o privire si aici.

Medicamente: aspirina, paracetamol Sinus, analgezic, antihistaminic (claritine) (amandoi suntem alergici la diversi alergeni), dezinfectant (apa oxigenata/rivanol/betadina), comprese sterile, fasa de tifon, fasa elastica, plasturi de diverse dimensiuni, o rola de leucoplast, smecta/imodium, fervex/coldrex, strepsils, calciu fiola, un antibiotic slab dar cu spectru larg, un unguent local de tipul diclofenac, voltaren etc, o penseta (inclusa in briceag).

Daca iti pot fi de folos si cu alte informatii da-mi te rog de veste.

• Upvote 7

Cel mai bun prim contact cu forumul ciclism.ro, dupa parerea mea. Poate se face si vreun premiu, simbolic.

Bine ai venit, sigur am mai auzit de numele Diaconescu pe-aici, tot de bine...Felicitari!

Da multumesc frumos Mihaela pentru toate sfaturile si nu urmeaza decat proba practica .Crk poate te bagi si tu in excursia asta eventual pentru inceput un drum pana la Budapesta dar cu plecare din ARAD . .Inca o data multam frumos pentru toate sfaturile primite

sanatate si sarbatori placute la toata lumea

Arad-Budapesta m-ar tenta, numai ca mai degraba as alege varianta cu cazare la pensiuni si cumparat alimente de prin magazine, tocmai din cauza faptului ca pe cursiera e mult mai greu cu bagajele (cort, sac de dormit s.a.).

Putem sa discutam, totusi, as avea varianta hibridei pe care am construit-o in iarna.

Drumul pana in Italia mi-ar ocupa concediul, care e rezervat familiei.

Pentru ce perioada a anului te gandesti sa planifici Arad-Budapesta? 

Arad-Budapesta m-ar tenta, numai ca mai degraba as alege varianta cu cazare la pensiuni si cumparat alimente de prin magazine, tocmai din cauza faptului ca pe cursiera e mult mai greu cu bagajele (cort, sac de dormit s.a.).

Putem sa discutam, totusi, as avea varianta hibridei pe care am construit-o in iarna.

Drumul pana in Italia mi-ar ocupa concediul, care e rezervat familiei.

Pentru ce perioada a anului te gandesti sa planifici Arad-Budapesta? 

Pentru luna Iulie in plina vara CRK ,iar despre bagaje etc tu ai o bikla perfecta pentru asa ceva

Cu voia dvs. as sugera ca topicul acesta sa ramana rezervat problemelor specifice turelor light. Pentru propuneri de tura exista urmatoarea sectiune a forumului:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/forum/115-europa/

PS: in caz ca am gresit, propun sa mi se "acorde" un warn!... Asa! Ca sa vaz si io cum arata! :D

Corect, dacă e vorba de coburi şi alte multe bagaje, nu mai e uşurică :)

https://drive.google.com/file/d/0B1i7WJDfZ_--Y0RycUM3RmFzbkE/edit?usp=sharing

Tocmai am facut o tura de 5 zile/6 nopti prin Franta cu bicicleta de sosea pe care am pus genti de la Apidura si un sac de cort agatat de ghidon.

Greutate bicicleta - 8.5 Kg

Greutate totala - Aproximativ 18 Kg.

Ce e in bagaje include: sac de dormit, saltea de dormit, perna de dormit, cort, slapi de camping, articole de igiena, 2 tricouri, 2 perechi de sosete, 1 pantalon de ciclism, 1 pantaloni si bluza de camping, prosop microfibra, imbusuri, camera, petice si leviere, portofel si pasaport (am trecut prin Elvetia), recipient cu ulei pentru lant si alte maruntisuri.

Doua probleme au fost mai aiurea pentru mine:

- m-a durut fundul dupa primele 3 zile -> nu reuseam sa mai merg confortabil dupa 50-60km in ultimele zile.

- nu am reusit sa ma obisnuiesc cu greutatea bicicletei avand si papuci cu SPD - ca atare am cazut de 3 ori de pe ea de pe loc in niste manevre de a intoarce bicicleta la 90 de grade.

• Upvote 5

Frumos! Poate ne spui si povestea (cu pozele aferente) cand o sa ai timp. 

Dupa mine, 9 kg de bagaje sunt inca prea mult pentru conceptul "light". Pe de alta parte sunt convins ca te-ai straduit sa iei numai cele necesare, si ai ales cortul pentru a nu cheltui prea mult la pensiuni. 

Doar am estimat un total al greutatii, putem vedea impreuna ce trage la cantar si daca poate fi eliminat.

Desfasurator(10 Kg):

Dormit/Camping(3.33kg): 1.9 Kg total cort, saltea ThermaRest NeoAir UL - 450 gr, perna Exped UL - 40 gr, sac dormit - 650 gr, slapi camping spuma - 180 gr perechea, prosop mare microfibra - 110gr

Igiena(0.7Kg): crema Assos, gel dus, sampon, antiperspirant, crema de protectie solara, detergent pentru spalat, pasta de dinti, periuta, hand sanitizer, solutie pentru lentilele de contact

Tools(0.21Kg): ulei lant(30gr), imbus(60gr), leviere+petice(30gr), camera(90 gr)

Haine(greutati estimate - 1.49 Kg): pantaloni camping 300gr, pantaloni ciclism bibs 250 gr, 2 tricouri de compresie 200gr, tricou ciclism maneca scurta 170 gr, tricou ciclism maneca lunga - 210 gr, fes ciclism - 40 gr, glove liners - 30 gr, sosete - 80 gr

Diverse(2.18Kg) : incarcator telefon si telefon 250 gr, bilete de tren/bonuri fiscale - 30 gr, 1 baton energizant in caz de urgenta 60 gr, camping knife 60 gr, Portofel cu bani si vreo 5 pastile 100 gr, pasaport 30 gr, 2 saci de compresie - 40 gr, alarma pentru bicicleta - 80 gr, lant bicicleta 1.5Kg, chei lant si casa - 30 gr

Greutate genti(0.67Kg): Apidura Regular Saddle Pack 0.4Kg, Apidura Frame Pack Regular 0.17Kg cadru, Top Tube Extended 0.1Kg

Pe bicicleta(1.44Kg): bidoane de apa 1.2 Kg, Pompa 120 gr, Iluminare fata/spate 120gr

Pe camping am dat 30 euro total in 6 nopti. Cazarea la pensiuni/hotel ajungea 35-50/noapte.

Daca elimin din lista ce e specific pentru camping raman cu 6.59 KG, pe langa greautatea bicicletei.

• Upvote 2

gel dus, sampon, antiperspirant, detergent pentru spalat, pasta de dinti, periuta, hand sanitizer

Eu imi iau doar un sapun solid intr-o punga. Cu el ma spal si pe maini si pe corp si pe cap si bineinteles imi spal si hainele. Cantareste mult mai putin si ocupa mult mai putin loc decat toate acele geluri si sampoane. O saptamana pot supravietui fara pasta de dinti, folosesc guma de mestecat si gargara cu bere. 

Un sumar excelent. Totuși, n-am înțeles chestia cu ''lanț bicicletă 1.5 kg''!?

@@elucid Faină treaba. Felicitări!

Mi-ar plăcea și mie să știu mai multe date despre tura ta: descriere, traseu, eventual poze! Evident dacă ai posibilitatea, disponibilitatea...

...iar treaba cu bilete de tren/bonuri fiscale =30 gr e nepretuita. Astept cu interes...