nicuvasile2008

Cicloturism "light"

Recommended Posts

N-am vrut să încep un topic nou și ăsta mi s-a părut cel mai apropiat ca subiect. Pentru cei ce pun accent pe light, uite ce am luat de pe AliExpress - un prosop de microfibră 80x40 cm, cu husă respirantă. Are 60 g cu husă cu tot și împachetat are vreo 10 cm. Absoarbe apa foarte bine, cică ar fi și bactericid, dar asta n-am avut cum să o verific. Există și o variantă cu dimensiuni mai mari, 130x70 cm. Eu sunt mulțumit de el, își face treaba, e ușor și ieftin, vreo 4,40$.

hIg8RTQYRAlpYgN-WtfEPDJOH4BXNkUqx40ClKwC

Nu vad poza pe telefon, dar prosop de genul acela am folosit in Nepal in 2009 (n-am mers pe bicicleta, doar cu rucsacii in spate 3 săptămâni). Am avut chiar 2 feluri, unul care uscat era rigid ca un carton dar se inmuia imediat, celălalt o pânză foarte fina. Ambele absorbeau apa foarte bine, practic cu un șervețel te stergeai complet dupa baie. Insa cu toate ca le spălam, le uscam mereu cand puteam, la sfarsit tot puțeau groaznic, deci sigur erau pline de bacterii. Le-am aruncat, nu neapărat de bacterii ci de miros. Apoi am primit cadou altele din microfibra dar le-am folosit doar ocazional, nu pot trage o concluzie.

Oricum, topicul îmi place, e fix o tema care ma interesează acum - cursiera, mai multe zile, bagaj minimal, exclus rucsac

In caz ca aveti nevoie de un portbagaj usor si nu exagerat de scump, Racktime Light-it poate fi o solutie excelenta. 570 de grame, 40 de euro, duce pana la 20 kg, excelent pentru cicloturism light. Chiar si cu eventualele adaptoare de la Tubus pentru montaj pe axul QR tot mi se pare o solutie mult mai buna (si chiar mai usoara) decat portbagajele prinse pe tija de sa.

E un concept care ma pasioneaza si imi defineste modul in care fac ciclism.