Sign in to follow this  
twysteres

Cauciucuri Continental Grand Prix 4000 sau ?

Recommended Posts

Buna seara. As vreau un sfat pentru achizitionarea unor cauciucuri noi pentru cursiera mea .  Momentan rulez cu , cauciucuri de la Continental si anume modelul Continental Grand Prix 4000 . Pe parcurs am observat o fisura intrunul dintre cauciucuri si as vrea sa-mi achizitionez aMa puteti ajuta cu niste obltele 2 pentru ca astea sunt cam uzate. servatii sau cu niste propuneri , ce ar fii indicat sa-mi achizitionez , dar sa fie mai performante decat cele care le am deja?. Deci vreau niste pneuri mai performante decat Continental Grand Prix 4000 , dar sa nu aiba un pret prea exagerat si sa fie dedicate vitezei. Multumesc anticipat! 

GP4000s, Schwalbe Ultremo, Michelin Pro3 Race. Oricare din astea, si nu o sa regreti.

Cam orice cauciuc peste 20-25 de euro este o varianta foarte buna :) In rest e dupa gusturi. SI Vredestein am avut, si am fost multumit :) Dar parca nu ruleaza ca un Ultremo sau Pro3Race.

Cu Vittoria stiu ca sunt ceva probleme la pene, de asta cam fug de ele.

Un test facut de revista Tour:

http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/bicycle/general/downloads/download/tourtest_gp4000s_en.pdf

Cu Vittoria stiu ca sunt ceva probleme la pene, de asta cam fug de ele.

Am fost cu Vittoria Rubino Pro pe tot felu' de drumuri, asfaltate sau nu, crapate si enervante chiar si pt un mtb ht, insa n-am facut nici o pana :)

Am fost cu Vittoria Rubino Pro pe tot felu' de drumuri, asfaltate sau nu, crapate si enervante chiar si pt un mtb ht, insa n-am facut nici o pana :)

Da,dar tu ai 60 "kile" nu 70-80 ca altii. E chestie si de noroc

Nu cred ca tine de noroc, cat tine de calitatea cauciucului si de presiune. Cu mtb-ul am facut pana la fiecare iesire de anu' asta din cauza ca am avut cauciucuri slabe. La IBO am facut pana cu tot cu solutie Joe in camera, iar la Geiger am avut parte de 2. Al naibii noroc!

Nu am avut probleme cu penele cu Vittoria Rubino Pro insa pe asfalt ud sunt pericol. Le-am schimbat de cand am luat un viraj usor cu 20km/h si am cazut in fata unei masini care m-a evitat la limita.

Recomand Continental GP 4000s si Schwalbe Durano.

Nu am avut probleme cu penele cu Vittoria Rubino Pro insa pe asfalt ud sunt pericol. Le-am schimbat de cand am luat un viraj usor cu 20km/h si am cazut in fata unei masini care m-a evitat la limita.

Recomand Continental GP 4000s si Schwalbe Durano.

Nici 4000s pe spate nu face față la situația descrisă...eram la Gara de Nord și vroiam să fac drepta spre Basarab, viraj la 90*, viteza, tot vreo 20 km/h. Asfalt ud. Spatele fuge și mă aruncă în partea opusă. Am avut noroc că forța nu a fost așa mare încât să mă dea jos.

Fiecare biciclar are o afinitate catre modelul x sau y. Ce mare branza ?

Modelul x a derapat cu Marcel ( nume fictiv ) si n-a derapat cu Ionel ( fictiv )

Despre  modelul y cateva persoane vor spune ca anvelopa este super buna iar alte cateva persone vor veni sa spuna ca s-au umplut de pene

Modelul ideal e cel care iti place tie.

Afli asta doar folosindu-le

• Upvote 1

Si cu derapajul mai e o treaba. Daca intri ca un nehalit in curba, orice cauciuc derapeaza.

Am patit eu cu Ultremo pe Rucar-Bran:) Am pus piciorul pe jos la 45-50 km/h ca sa ma redresez. Dar tot as cumpara Ultremo :)

De asta am si zis, probabil orice cauciuc peste 20 de euro bucata e ceva bun :)

Am avut Continental GP 4000S, foarte bune dar le-am schimbat pentru ca nu se pot umfla decat pana la 8 bari. Am trecut pe Ultremo ZX in care poti baga 10 bari si foarte probabil o sa continui pe astea. Pe ploaie insa GP 4000S sunt mai bune.

• Upvote 1

4000s au pe ele 8,5 bar. eu am mers tot sezonul cu un 4000s pe spate umflat la 10 bar si a mers perfect, n-am facut nici o pana. Nu cred ca e nici o problema daca scrie pe ele 8, 9 bar si bagi 10 daca nu esti f. greu.

Vredestein fortezza

Aiurea. Am mers un sezon si cauciucuri mai proaste pe viraje, uscat fiind, decat Michelin Speedium 2 cunosc. Costa mult si degeaba.

Conti  GP4000 s ruleaza excelent, sunt mult mai stabile decat altele si pe udatura iar un set l-am dus pana in 9000 km fara probleme. 

• Upvote 1

Poti sa bagi cata presiune vrei in cauciucuri nu te opreste nimeni dar daca producatorul recomanda 8.5 eu bag 8 bari, daca recomanda 10 eu bag 9.5 desi sunt convins ca rezista la mai mult ... sunt un pic mai conservator. In plus, eu sunt in categoria +80 kg :) ...

Oricum concluzia e ca ambele modele sunt modele de top si ideal ar fi sa folosesti GP4000s pe asfalt ud si Ultremo ZX pe uscat, parerea mea.

Eu folosesc de multă vreme Conti GP4000s si sunt foarte mulțumit. Cum spuneau și alții sunt f. stabile în viraje, chiar și pe ploaie.
Apropo' de presiune :

pressurechart121405B.jpg

... și mai sunt și alte site-uri și clipuri pe YouTube care recomandă presiunea 'corectă'
Căutați pe Google "road bike recommended tyre pressure"

Eu am mers toata iarna in orice conditii pe continental grand prix 4 season si n-am derapat nici pe pavate ude sau pe ninsoare. Iarna merg la 6 - 7 bar maxim la o greutate de +70 kg.

Tabelul e de la Michelin, dar e bun ca idee și pentru alte mărci de anvelope.

Eu folosesc GP4000S 700x23C la 7,5 bari și rulează excelent. (am 69-70 Kg -> în funcție de echipament :D )