split3r

Cadre din titan

Recommended Posts

Eu am un cadru din titan, trimis de un prieten chinez (fost ciclist al nationalei chinei, super tip), fabricat in una din cele mai mari fabrici de titan ( XI'AN CHANGDA TITANIUM PRODUCTS ) acolo unde multi dintre producatorii europeni si le comanda si trimit pe bucati apoi se lauda ca-s facute in europa/sua. Cel pe care il am e facut dupa o licenta Sevencycles (mai exact modelul SOLA SL) dar din ce mi-a povestit amicul meu la ei in fabrica se fac cadre si pentru litespeed si altele.

Momentan il am la vanzare cam de un an, dar nimeni se pare ca nu vrea un cadru de titan nou, de o foarte buna calitate, daca nu scrie mare sa iasa in ochi la ceilalti romani cu ce firma se da el. Acum ca m-am intors in tara ma gandesc sa mi-l fac mie, mai ales ca incerc sa-l vand in pierdere de 800 de ron si tot nu se vinde si as dori sa stiu: imi bat joc de el daca transfer echipamentu de pe actuala mea bicla, GT Avalanche 3.0 (echipare shimano deore, frane hidraulice pe disc, suspensie SR SUNTOR), care are minim 3000 de km? Ideea e ca nu am de unde sa ma screm bani pentru o echipare noua avand in vedere ca d-aia il vand in pierdere, pentru lichiditati...

EDIT: bicla kellys din profil mi-au furat-o in danemarca, dupa ce am trimis-o de aici acolo.

post-15649-0-43603300-1408130161_thumb.jpg

Pai iti bati joc de el doar cu furca aia Suntour, nu de alta, dar pt sosea nu iti trebuie suspensie. Mai bine itreaba-i pe colegii de la rubrica MTB ce si cum....

Desi au trecut aproape 3 ani de la prima postare, in cele din urma m-am decis si am cumparat '' un titan''.

Multumesc pentru sfaturile primite.

Van Nicholas Chinock

Grup : Campagnolo Record Titanium

Furca : Easton 90 SLX

Roti: Fulcrum Raicing 5

post-12743-0-41134400-1431259078_thumb.jpg

• Upvote 6

Desi au trecut aproape 3 ani de la prima postare, in cele din urma m-am decis si am cumparat '' un titan''.

Multumesc pentru sfaturile primite.

Van Nicholas Chinock

Grup : Campagnolo Record Titanium

Furca : Easton 90 SLX

Roti: Fulcrum Raicing 5

attachicon.gifchinock.jpg

Sa il stapanesti cu placere

Este genial, eu nu as da nici pe 10 bicle de carbon cadrul meu

Este genial, eu nu as da nici pe 10 bicle de carbon cadrul meu

Pun pariu ca un carbon e mai rigid, dar asta e doar ce-am vazut eu, :) La  sprint, ar zbura un carbon.

O fi, nu sunt profesionist asa ca ajung rar la sprint, si ma descurc si cu asta "nerigid" la 56-57 km /h ...

Se simte si la oameni mai mici rigiditatea, daramite la forta si greutatea ta.. :)

Sprint poate fi si rupere de ritm pentru ajungerea unui pluton in fata, samd.

Ce legatura are Titan cu sprint ?:) Titan nu iti iei ca vrei sa castigi orice secunda . Un cadru de Ti sau otel isi ia cineva care vrea altceva ;) Una peste alta, la iarna probabil ca o sa imi fac o bicla de otel sau Ti, in functie de ce o sa gasesc.

• Upvote 1

Inteleg.:)M-am obisnuit sa privesc prin ochii mei,unde orice accelereaza rapid e pe gustul meu.

Fiindca tot se apropie Craciunul, mi-am facut un cadou asa ca de safarsit de an.

IMG_1342_zpsexhf9ako.jpg

Van Nicholas Tuareg 27.5

Echipare Shimano xtr

Roti Ryde Taurus 21

• Upvote 3

Cat a costat distractia?? :)

Mi se pare f ciudat sa vad cadru de titan pe mtb , pare 26" , zici ca este 27.5?

Cadrul meu a ajuns la +15000 , ce pot spune ca il consider foarte confortabil 

Am doua ture lungi  , una  de 300 km si alta de 400km ,

Singura problema, in iarna tija s-a intepenit si nu reuseam sa o degripez sub nici o forma asa ca aveti grija daca aveti combinatie carbon/titan

Cadrul meu a ajuns la +15000 , ce pot spune ca il consider foarte confortabil 

La cat mai multi!

Cu Chinockul sunt undeva pe la 2500 din aprilie si pana acum si inca sunt multumit de investitie.

Ai ochiul bine format, Tuaregul a fost un 26, modificat in 27.5.

Se spune ca pentru un impatimit de ciclism, numarul necesar de biciclete este n+1 (un n=numarul current), dar personal, cred ca dupa ultimele doua achizitii, am atins limita.