Freelancer

Thassos MTB 2013

Recommended Posts

Parte din ele sunt pe bani...n-ai sa vezi daruri de la greci!!!

Pentru ca ma bate gandul sa ma bag anul acesta la sosea, as vrea sa va intreb pe cei ce ati alergat anul trecut ce inseamna "pre-start mode". Am inteles ca startul se da de la km. 67 dar... pana acolo ce se face? Cum se merge? Grupat? Rashchirat? Trebuie sa ajungi la o anumita ora?

Nu am mai participat la asa ceva, iar informatiile mi-ar fi de folos ca sa ma hotarasc.  

Parte din ele sunt pe bani...n-ai sa vezi daruri de la greci!!!

Pai care parte sunt gratis si care parte sunt cu bani , ca eu nu am gasit nici o poza .

cei care ati fost anul trecut, pe unde ati intrat in Grecia? Cand am fost in Thassos in 2009 am intrat prin Ormenio, aproape de Turcia si mi s-a parut destul de ocolit. Aveti idee daca s-a deschis Makaza sau alt punct de trece mai aproape de Thassos?

10x

C.P. -ul de la sosea inseamna oare in continuare furtunul ala din gradina, daca o mai fi anul asta, cu apa plina de calcar ?

@Viorel - Am trimis mai multe mailuri organizatorilor chiar inainte de a ma inscrie cu privire la "omisiunea" de la sosea si au promis ca anul acesta vor exista cel putin 2 puncte de alimentare pe traseu!!! Acum, câta crezare poti da unor astfel de promisiuni "antebellum ", depinde de cat de mult te-ai uscat de sete anul trecut !!!

Oricum, frumusetea traseului eclipseaza orice neajuns!

Insist: cu ce viteza s-a mers "la remorca"? Din cei ce au participat anul trecut, mai tineti minte cum s-a procedat la km. 67? S-a dat start din mers? S-a oprit si s-a organizat dupa un timp un start? Pana la km. 67 s-a tras tare? 

Intreb pentru ca nu am participat niciodata la o cursa de sosea si ma bate gandul sa o fac aici.

Se merge ca la plimbare in formula de pre-start..25-30 km/h...Adica nu rupe nimeni asfaltul ca ai masina oficiala in fata si, oricum, inainte de start, ai o pauza de aproape15 min. ( am alergat cu un amic o bulgaroaica de la Velo si am ajuns la furtunul de care pomenea Viorel printre primii :) ). Asadar, inainte de a se fluiera startul, ai timp de hidratare, o maslina, un tufis, etc. Oricum, cred ca organizatorii se asigura in prealabil ca toti cei care au plecat din Potos sunt la start. Startul propriu-zis incepe cu o frumusete de urcare, dar asta e din alt film. Comparativ, traseul de sosea de la Emmedue mi s-a parut mult mai dificil decat "excursia" din Thassos!

Multumesc de info, Freelancer.

Anul trecut startul la sosea a fost imediat cum incepea prima catarare,imediat ce ieseai din Thassos, pe la km 45 parca. Anul aceasta e mutat la 67 ?

Ai dreptate, Viorel. Anul trecut startul s-a dat la Limenas, dupa 45 de km de warming up! Insa, din cate am reusit sa deslusesc, deoarece, dupa prima catarare, plutonul se lungea pe km. buni, s-a decis eliminarea portiunii decisive, tocmai in vederea compactarii trupei si, in consecinta, a fluidizarii sosirilor, fara timpii morti de anul trecut, cand diferentele au fost semnificative! Nu de alta, dar se raceste berea pana vin ultimii ;) In acest mod insa, notiunea de competitie/race dispare, putand asimila, fortand, cei 32 de km unei curse de CT. Restul, plimbare si voie buna!!! :)

@VIOREL, @Freelancer: cred ca faceti o confuzie: pauza se face intradevar in Limenas, insa startul oficial se da la iesirea din Skala Potamia, din mers. Adica dupa pauza din Limenas, urmeaza cea mai grea catarare din traseu, pe care se merge insa tot la plasa masinii (ma rog, cine poate), apoi se coboara in Potamia, Skala Potamia, de unde se da startul din mers.

Intradevar e posibil ca cei intarziati pe catararea de dupa Limenas sa nu mai prinda plutonul pana in momentul startului, dar oficial acesta se da din Skala Potamia.

@kathar Așa este, însă dacă a existat confuzie, a fost cu privire la modul de start din 2012. Cel putin, eu am fost ferm convins ca startul s-a dat la Limenas, judecând după compactarea plutonului, semnalele arbitrilor și goana nebunească pe urcarea aceea crâncenă.

În ceea ce privește procedura de anul acesta, ca și Viorel, prefer să rămân sceptic cu privire la startul din mers. Adicătelea, să presupunem că Dan Roșioru ( că îl vad pe listă) ajunge primul la Sk. Potamias, arbitrul dă startul oficial? Nu spun că astepti chiar pe ultimul amator, însă rămân câteva necunoscute care, pe mine personal, chiar nu mă frământă, că oricum mă termină ritmul cățărării de mai sus... ;)

Nu m-am batut niciodata pentru premiu, doamne fereste. In Thassos am mers pentru distractie.

Dar exista o reprezentare feminina din partea Romaniei destul de consistenta la acest concur, si cu potential. Si anul trecut au ratat podiumul exact pe faza asta. Nimeni nu a fost informat unde si cand se da startul lansat. Cand stii ca se merge in pluton o lasi mai moale.

Mie Maus mi-a zis ca startul se da pe catararea de la Limenas, si asa a fost in 2012. Mergeam linistiti si deodata s-a rasfirat plutonul ... Cica a fost START ...

• Upvote 1

M-am înscris.

Restul unde sunteţi? :)

Doar 30 locuri erau ocupate azi, la cursa de 58 km.

Eu am achitat deja cei 20 € pentru cursa de sosea prin PayPal...e mai comod si, la ridicarea pachetului si numarului de concurs, prezint doar extrasul! ;)

Thank you for your submision. Your details are:

Name: Constantin
Surname: Razvan
Email: razvan.constantin59@gmail.com
Category: Men
Area: Romania
Team: none
Sponsor: none
Telephone:  0040723669010
T-shirt Size: XL
your number is: 35

Pentru cei care vor sa mearga si nu au cu cine sau cu ce va puteti alipi grupului nostru. Am fost si anul trecut cu cativa dintre voi.

Plecam pe 25 aprilie (joi) si ne intoarcem pe 29 aprilie (luni).

Mergem cu un van de 9 locuri. Cazare cu mic dejun inclus la studio-uri in apropierea plajelor din Potos/Limenaria.

195 euro/pers = transport persoane si biciclete + taxa pod Bulgaria + taxa ferryboat Grecia + vignete + cazare 4 nopti cu mic dejun in camera DBL

Mai multe detalii despre excursie, itinerariu si program propus aici: http://cyclingtrips.wordpress.com/bike-camp-thassos-2013/

Spor la antrenamente,

Mircea

• Upvote 3

Sunt curios daca are cineva loc in masina + bicicleta pentru doar drumul dus, de preferat cu aprox. 2 zile inainte.