ovidiu

2013.07.13 - King of the Mountain - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Singurul concurs organizat de ciclism.ro în 2013 va fi KING OF THE MOUNTAIN 2013.

KOM 2013 va fi un eveniment adiacent Turului Ciclist al Sibiului 2013, primul concurs UCI 2.1 din România.

Noutatea absolută a acestui eveniment va fi startul comun și sosirea comună a două curse, una care se va desfășura pe șosea și una care se va desfășura pe offroad!

Vor fi premiate următoarele categorii:

- KING OF THE ROAD 2013

- QUEEN OF THE ROAD 2013

- KING OF THE OFF-ROAD 2013

- QUEEN OF THE OFF-ROAD 2013

Startul va fi dat la ora 16.00, urmând ca după sosire să urmărim live finalul etapei din Turul Ciclist al Sibiului.

În curând vor fi actualizate și informațiile de pe site-ul oficial: http://www.kingofthemountain.ro/

• Upvote 7

13 iulie pica sambata...concurenta va fi serioasa asadar :D

Anul asta, chiar daca e pe bani, eu  tot vin. vreau sa vada ce imbunatatiri aduc fata de anul trecut, deci sa se dea drumul la inscrieri sa apuc si eu numarul 1, ca 13 e ziua norocoasa a astuia de deasupra si anul trecut cu numarul 13 a iesit pe locul 13, asa ca vreau numarul 1 anul asta.

Anul trecut eu zic că a fost o atmosferă extraordinară la final și sper ca anul acesta să fim mult mai mulți. Organizatorii TCS au fost de acord să pună etapa cu final la Păltiniș sâmbătă tocmai pentru că ne dorim să avem o atmosferă de mare tur.

La fel ca și anul trecut cursa amatorilor va fi transmisă și ea pe Digi Sport. 

Pentru că vom avea cursa sâmbătă vă puteți rezerva un weekend la Sibiu și o să avem ce face. Dacă se înscrie multă lume putem rezolva cu o zonă de campare pe Valea Ștezii și facem o întâlnire ciclism.ro 2:)

• Upvote 5

salutare

pentru:

inseamna ca o sa fie si un traseu off-road?, adica Santa?

Da. Startul va fi dat de la Curmătură și cei care participa la KOM offroad vor urca pe Șanta, pe macadam.

Din punct de vedere al diferentei de nivel si al inclinatiei pantei, care dintre cele doua concursuri este mai greu? Bineinteles ca la capitolul dificultate mtb-ul va fi pe primul loc din cauza macadamului, dar as vrea sa stiu si din perspectiva profilului.

Ai același punct de start și sosirea va fi în același loc, deci diferența de nivel este aceeași. O sa postez și profilul în primăvară.

Pe Santa ai panta mai constanta iar finalul, ultimi 3 km sunt fals plat. Parca si primi 3 km sunt mult mai blanzi, daca retin bine. Nu cred ca-s tot 15km, putin mai mult.

Sambata am urcat pe sosea la Paltinis si am coborat pe Santa si pot sa zic ca este aceeasi distana, privind gradul de dificultate este o mare diferenta, adica este mai mare pe Santa decat pe sosea, sunt multe zone cu pietre destul de mari pe care "dansezi" cu bicicleta si te lupti sa-ti pastrezi echilibrul, este o ruta ocolita de ciclistii din zona pentru acest motiv, am coborat de cateva ori pe ea si toate pietrele alea sar in toate directiile, in cadru bicicletei, inclusiv in picioare, o nebunie, de urcat, ultima oara cand am fost, la inceputul verii 2012, am facut pana sus 2h:30m si a fost cam (mult) mai obositor in comparatie cu soseaua.

salutare

pentru:

inseamna ca o sa fie si un traseu off-road?, adica Santa?

Sopinele,avem de treaba,cred ca nu te-ai mutat din Sibiu...

Bineinteles ca nu m-am mutat, deocamdata ma mentin pe linia de plutire pana la primavara.

Pentru că în 2013 vor începe lucrări de reabilitare pe Transfăgărășan am decis să mutăm ediția cu numărul 6 a întâlnirii Ciclism.ro la Păltiniș, în același weekend cu Turul Ciclist al Sibiului și King of the Mountain.

Topicul de discuții a fost deschis aici:

Întâlnirea Ciclism.ro 2013

Pentru ca în 2013 KOM să fie câstigat cu un timp mai bun, aţi decis să ne daţi posibilitatea unei recunoaşteri/încălziri pe traseu la ora 11,00 cu ocazia Întâlnirii? Iar la 16,00 - ruperea bulanelor în regim de concurs [-O< .

Mersi :-bd

Succese la organizare!

Cam asta este gândirea. Urcare de plăcere la ora 11 urmând ca la ora 16.00 să fie dat startul probelor de la KOM. La ora 19.00 sunt așteptați cicliștii din Turul Ciclist al Sibiului.

Va fi o zi de pomină.

• Upvote 2

Chiar ca o sa fie o zi de pomina, doua catarari la Paltinis in aceeasi zi, berea si gratarul o sa pice tocmai bine dupa chestia asta.

voi astia din organizare va puneti strategic, in punctele cheie ale traseului, cu halbele aburinde de bere. De concurat, dupa....ca si revelionul ospatarilor :)

• Upvote 5

... vei câştiga al doilea tricou KOM consecutiv...

Poate o bere rece... :)

E nasol ca e si intalnirea ,si daca te incingi la mici si bere ,cine mai urca ca zapacitul dupa aia? Sunt totusi 2 sporturi diferite....

• Upvote 1

E nasol ca e si intalnirea ,si daca te incingi la mici si bere ,cine mai urca ca zapacitul dupa aia?

Daca pui problema in felu' asta, cred ca se vor gasi destui concurenti care sa-ti faca cinste cu mici si bere. :D

• Upvote 1

O sa am de ales: munca sau distractia ...:) Dar sa nu anticipam.Să fim noi sănătoși ,si ne-om descurca noi cumva ...

voi astia din organizare va puneti strategic, in punctele cheie ale traseului, cu halbele aburinde de bere.

Pe tine te astept cu halba goala... Si sparta pe sosea  >-)

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.