Sign in to follow this  
cascadorys

Maneta schimbator foi "distrusa"

Recommended Posts

Salutare! Am patit o chestie cu maneta de la schimbator foi, shimano alivio. Nu am observat ca s-a slabit piulita care tine mecanismul si a cazut de tot...din fericire am toate piesele, dar nu stiu sa le mai pun la loc. Pozitia corecta cred ca le-am gasit-o, dar nu merge ceva, pt ca nu merge nici maneta de coborare, nu mai face pacanitul ala caracteristisc. Spuneti-mi, pot sa o asamblez la loc sau trebuie sa schimb maneta? Ideea e ca nici la vreun service n-as vrea sa o duc:D...Multumesc! 

Se poate asambla dar ti-ar trebui alta maneta ca model. E greu sa nimeresti pozitia pieselor fara sa le fi vazut inainte.

In cazul tau cred ca ai montat gresit un arc.

Se poate asambla dar ti-ar trebui alta maneta ca model. E greu sa nimeresti pozitia pieselor fara sa le fi vazut inainte.

In cazul tau cred ca ai montat gresit un arc.

asa cred si eu...am zis ca daca nu reusesc il desfac si pe cel de la pinioane ca sa vad ordinea:)

Maneta pentru pinioane nu e la fel, are alte piese si sunt aranjate altfel.

Aaaa..ok. Mersi mult ca mi-ai spus!:)Macar sa nu o stric si pe aia...

Ideea e ca nu mai merge nici sa coboare...ma gandesc sa nu fii pierdut vreo piesa din neatentie:((bine, banuiesc ca sunt legate intre ele manetele prin arcul ala principal si atunci poate ca ar functiona)

Intră pe pagina cu manuale de la shimano, caută modelul și poate unul din pdf-urile de acolo are vederea "explodată" și-ți poți da seama cam cum vin piesele...

http://techdocs.shimano.com/techdocs/blevel.jsp?ASSORTMENT<>ast_id=1408474395181679&FOLDER<>folder_id=2534374302051829&bmUID=jLdFqQk&bmLocale=ro

Mersi de idee, dar nu are si imaginea "explodata". ma gandesc daca il desfac de tot si ii scot cablul, nu mi-ar fi mai usor sa-l montez? just saying:D

Eu am avut o problema asemanatoare cu manetele de campa xenon. Cauta pe youtube mentenanta manete / frane alivio sau asa ceva si ai sa gasesti tutoriale in care iti arata pas cu pas cum demontezi si remontezi piesa.

Buna seara. Nu mai fac un al topic pt ca nu are rost si titul acesta descrie un pic problema mea. Am urmatoarea anomalie, maneta schimbator Sram x7 3x9 care la retrogradare sare de pe foaia mare direct pe cea mica. A mai intalnit cineva aceasta problema? Mentionez ca: am camasi si cabluri noi, schimbatoarele au fost noi nu le-am abuzat si problemele au aparut cam in ultimii 1000km, primii 4000 cu aceasta combinatie totul fiind in regula. Maneta este aceasta:
0e0499dfc3420e2d69b270d9fcea19f2.jpg
In principiu nu imi mai ramane decat sa o desfac si sa vad ce surprize gasesc in interior. Alte sfaturi/idei?

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk

@Alegz30 ai mai rezolvat ceva? Eu ma confrunt cu o alta problema pe foaia mica si cea mijlocie urca iar pe cea mare maneta se misca in gol.

Am gasit niste X9 ieftine si noi si le-am schimbat, nu m-am complicat. Momentan nu am timp dar o sa le desfac sa vad care este treaba cu ele spre primavara. Te tin la curent.

Trimis de pe al meu LG-V500 folosind Tapatalk