ovidiu

! CONCURS ANULAT ! 2013.02.17 - Argeș Winter Race - Pitești - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

"Fiecare om are câte-o nebunie, dar cea mai mare nebunie, dupa mine, e să nu ai nici una !" (NIKOS KAZANTZAKIS)

"Fie vremea cât de rea, parcă tot aș pedala... și parcă n-aș face-o singur! " Aș face-o cu prietenii, în Argeș, într-un cadru organizat, organizat ca la carte, marca Warpsoft & ciclism.ro, cu fotografi profesioniști și cronometraj electronic, pe un traseu nasol-nasol din Parcul Trivale, sperăm noi cu mult noroi / apă / gheață sau... zăpadă, oricum frig, ud... nasol, că altfel n-ar cădea bine muzica și zama fiartă.

Vă invităm deci pe aceasta cale în ultima Duminica a lui Februarie la Pitești, să vedem care este cel mai tare și câștigă competiția Argeș Winter Race 2013. Se vor premia: cel mai degerat concurent, cel mai mucios concurent, cel mai ud/murdar concurent și cel mai imbujorat concurent.

Premiile constau exclusiv în produse oferite de către sponsorii concursului.

Vă așteptam cu drag, Echipa Warpsoft & Ciclism.ro

TAXA : 35 RON până la data de 10.02.2013 / 50 RON în perioada 11-14.02.2013

Înscrierile încep în data de 10.01.2013 ora 00.00 și se termina în data de 14.02.2013 ora 24.00

NU EXISTĂ ÎNSCRIERI LA FAȚA LOCULUI !

Website: http://www.arges-race.ro/

Începe anu' bine, să dăm șuncile jos!

Sperca ne bagi pe traseul vechi ca nu-i prea amuzant pe contrapantele alea pe gheata si zapada....

• Upvote 1

La ultimele 2 editii n-a fost noroi ...

Daca si anul asta ne bagi vrajeala ca e cod galben, portocaliu sau violet, ca e prea multa zapada, ca sa muti Winter Race in Spring Time, nu ne mai jucam cu tine :)

• Upvote 1

Da stiu Vio ca nu a fost noroi dar ma gandeam ca acum o sa fie dupa cum arata vremea momentan.

Dar pana pe 17 Feb mai este timp de zapada..:)

@MTBR Traseul va fi in tonul traseelor AWR, ciclabil (in functie de performantele fiecaruia) , dar dificil. Nu am organizat niciodata competitii usoare.

@Alpinman  Se pare ca acel cod violet vine in aprilie anul asta :)

@BESTYA In padure este si acum zapada. In februarie in general, de 6 ani de cand stau in Pitesti, a fost zapada in padure.

La Bucuresti ninge ...de la 11 si nu da semn ca vrea sa se opreasca...

Ciclistii legitimati prefera competitiile private

Tineri, puternici, cu potential si un viitor luminos in ciclismul romanesc, dar frustati, nemultumiti si profund dezamagiti de sistemul si conditiile impuse de Federatia Romana de Ciclism, membrii legitimati spun NU Federatiei si participa in continuare la competitii private de ciclism. Despre ce este vorba ne spun Andrei Racasan si Mihail Rusu, doi dintre acestia:

Intrebare: De ce ai decis sa te legitimezi?

Andrei Racasan: Vreau sa performez. Am dorit sa evoluez de la stadiul de amator la cel prefesionist si legitimarea a venit ca o conditie de a avea acces la elite, la nivelul lor de pregatire. Vreau sa invat de la cei mai buni si, deocamdata, FRC este singura punte de acces.

Mihail Rusu: Sunt ciclist profesionist de sosea inca de la varsta de 16 ani. Tot ce avea atunci legatura cu ciclismul avea implicit legatura cu Federatia Romana de Ciclism. Eram foarte fericit ca pot sa alerg la competitii, sa invat, sa evoluez. Aceasta auto-multumire a fost pentru mine mult timp suficienta.

Intrebare: De ce NU FRC-ului in continuare?

Andrei Racasan: In momentul de fata legitimatia mea este suspendata pe motiv de incalcare a interdictiei de participare la competitii cicliste private, care nu au avizul FRC. Refuzul de a ma supune regulamentului Federatiei este modul meu de a-mi manifesta nemultumirea privind calitatea evenimentelor la care acestia sunt organizatori sau co-organizatori si ma refer aici de la premii, care sunt putine si mici, pana la implicarea propriu-zisa a staffului. Vreau cronometrare profesionista, marcaj impecabil pe traseele de concurs si alte aspecte pozitive, care lipsesc cu desavarsire la ei si pe care le gasesc la majoritatea competiilor private.

Mihai Rusu: Eu refuz FRC pentru ca nu pot sa evoluez alaturi de ei, ba si mai trist, nu pot nici macar sa supravietuiesc din punct de vedere financiar alaturi de ei. Premii mici si putine si calendar competitional sarac, mult prea sarac. Insatisfactia financiara mi-a indreptat de nevoie atentia catre ciclismul montan, catre competitiile de MTB, orgnizate de mediul privat. Aici rezultatele mele sunt mult mai bine recompensate si ma simt motivat sa merg mai departe.

• Upvote 3

Initial asa m-am gandit si eu. Dar acest interviu a fost in urma faptului ca i-am vazut inscrisi la AWR. Am considerat ca este mai bine sa fie postat aici, tinand cont ca suspendarea lor tot din parc a venit.

P.S. Daca moderatorii considera ca postul nu-si are locul aici se poate muta fara problem la 'suspendati'.

Numaratoarea continua 2+1=3

Stefan Morcov

Vicecampion la Nationalele de Ciclocross si Contratimp, ciclist legitimat al FRC ridicat de nenumarate ori pe podiumurile cicliste ale tarii noastre, Stefan Morcov a demonstrat tuturor timp de 4 ani de zile, fara intrerupere, daruirea sa pentru aceasta disciplina sportiva.

Astazi, el ne vorbeste despre interdictia impusa de Federatie ciclistilor afiliati:

Stefan Morcov:

"De ce trebuie sa aleg?! Vreau sa urc pe podium si la evenimentele de sosea, dar si la cele montane. Vreau sa performez si pe strada si pe caldaram. Aceasta interdictie a FRC este nejustificata si sunt in total dezacord cu ea. Ciclistii trebuie sa fie liberi sa participe la orice competitie doresc, atat la cele de sosea, organizate de catre ea, cat si la cele de MTB, private. Consider ca FRC trebuie sa se concentreze pe ceea ce stie deja sa faca, si anume competitiile de sosea, sa se dedice mai mult, sa sprijine juniorii, sa-i incurajeze real, sa-i creasca.

Lipsa de experienta in domeniul mountain bike o descalifica in favoarea privatilor pentru organizarea de competitii de acest gen. Acestia sunt cu multi si irecuperabili pasi inainte si ofera concursuri MTB foarte bune.

Regret ca, datorita unei accidentari nu am putut sa pedalez la Arges Autumn Race 2012. Este o competitie exemplara, la care revin cu placere de fiecare data. Dovada sta anuntul meu oficial de participare la editia din 17 Februarie 2013, Arges Winter Race."

In momentul de fata, Basso, cum il numesc prietenii, dispune deja de un avertisment din partea Federatiei, pentru acelasi motiv, de incalcare a interdictiei, tot la Pitesti, tot la Arges Race. Si a hotarat sa mearga mai departe.

Asadar, prin incalcarea repetata a acestei interdictii avem inca o dovada ca raul provocat de lipsa de intentii bune a Federatiei Romane de Ciclism exista. Nu e doar un exemplu. E deja un fenomen. Amploarea si efectul sau depind doar de solidaritatea ciclistilor legitimate.

pai ati zis ca nu mai faceti (am bagat la cozonaci....). si am intrebat expres :)

• Upvote 1

CiDo,  e for fun, dar si o ocazie pentru scoaterea surplusului :)

si pe noi tot cozonacii, bat-ai vina ne-au convins s-o facem

da' dar nu am apucat sa spal bicicleta de la AAR :)

• Upvote 2

Vio, ceva noutati, vreo filmare de pe traseu?

Deocandata caram zapada in padure, ca zici ca e primavara pe traseu. In week-end revenim cu detalii.

• Upvote 1

Vio, cara mai degraba niste bolostanci, sa fie funny :) sa aiba lumea de ce sa se planga pe forum dupa....

Intentia noastra a fost sa grabim venirea primaverii intr-un cadru competitional si sa pregatim o editie de iarna a Arges Race, insa, datorita unui cumul de evenimente nefericite care ne-ar pozitiona pe noi, organizatorii, in imposibiliatea de a va oferi macar standardul minim de ospitalitate cu care v-am obisnuit la concursurile Warpsoft am decis sa renuntam la ideea de competitie oficiala Arges Winter Race 2013 si sa pastram intalnirea intr-un cadru mai putin oficios, tot la Pitesti, tot in Padurea Trivale, dar fara taxa de inscriere, fara arbitrii etc si doar cu voie buna si dorinta de a pedala alaturi de prieteni.

Taxa va fi restituita celor care au efectuat deja plata de participare.
Ne cerem scuze pentru eventuale inconveniente create si va asteptam.

Echipa Warpsoft

Bine si asa....

Pacat ca am imbogatit bancile degeaba.....

Bai Vio, daca ne ajuta vremea si e vin fiert, noi venim oricum. Sper ca nu si-a bagat Federatia coada in boicotarea acestui eveniment.

:(( Pacat ca erau doua curse pe cinste din toate punctele de vedere.....de venit venim indiferent de vreme....sper ca aceasta decizie sa fie numai pentru anul acesta. Bafta Vio!!!!!

Competitie n-o sa fie, da' de pedalat sigur pedalam, de "hidratat" sigur ne hidratam si ne-om simti bine indiferent de conditiile meteo. Partea buna e ca vom fi mai relaxati cu totii, mai deschisi catre relationare, mai indulgenti cu sarmalele si cozonacii inca prezenti in vene. Invitatia ramane deschisa tuturor iubitorilor de pedalat in aer liber. 17 Februarie - Parcul Trivale - Pitesti - ora 11:00. Fiti acolo! Noi o sa fim.

• Upvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.