marius186

300 km intr-o zi

Recommended Posts

Buna seara! Am si eu o intrebare la biciclisti de pe acest site. Credeti ca se un biciclist incepator spre mediu poate realiza intro zi 300km? Adica ruta Bucuresti-Constanta? Cu un mtb? 

ai o intrebare la biciclisti? :- 

un beginner pe mtb are sanse egale cu mine sa castig turu frantei, dar daca incearca e primu pas spre reusita

• Upvote 7

Salut!

In principiu, da, numai ca notiunea de "biciclist incepator spre mediu" este destul de vaga si nu spune nimic despre tine.

Daca ai organismul bun, duci o viata activa din punct de vedere sportiv si iti face placere sa mergi cu bicicleta pe sosea, cred ca vei fi capabil sa parcurgi de-a lungul unei zile cei 300 km pe care ti i-ai propus. Traseul nu are o diferenta de nivel mare, ci doar vanturi puternice, si mult soare (in functie de perioada in care il faci). Nu te opreste nimeni sa incerci si nu vei stii niciodata de ce esti in stare pana nu iei situatia sub roti. Iar in functie de traseul ales poti avea posibilitatea de a trage la o pensiune daca vezi ca nu mai poti, ori lua trenul / ocazie / rata.

Ce mtb ai? Ce greutate are? Poti sa-l echipezi cu slick-uri, nu?

Cea mai lunga tura pe care ai facut-o cati km a avut? Ce viteza medie ai scos? Cat de obosit ai fost dupa? Crezi ca ai mai fi putut continua inca 50 km? Cum te intelegi cu saua, cu soarele, cu setea?

• Upvote 4

Are dreptate Ibzk , spune mai multe despre tine , ca e relativ asta cu incepator .

De exemplu sportivii care prind podiumuri la maratoane in Romania , sunt doar niste amatori pasionati fata de elita ciclismului mondial .

Parerea mea e ca cel mai bine incepi de la ture scurte , sub 50 km , iar apoi cresti constant distanta .

Oricum nu are nici un sens sa ajungi la mare , sa fi paralizat 3-4 zile si dupa sa iei trenu inapoi , doar ca sa spui ca ai mers 300 km pe bicla .

Cam greu cu mtb-ul, dar nu imposibil. Insa cred ca este apanajul celor foarte bine pregatiti. Un incepator sau chiar o persoana cu antrenament mediu are putine sanse in opinia mea.

E o idee buna daca vrei sa-ti distrugi vacanta ;).

• Upvote 2

E o idee buna daca vrei sa-ti distrugi vacanta ;).

N-ai de unde sa stii ce inseamna vacanta pt el ;)

Mie unu' mi-ar placea sa ma rup pana la mare, iar zilele urmatoare sa ma relaxez lenevind la soare, scaldandu-ma in mare si bucurandu-ma de clipele libere, eventual si de unul sau mai multe BJ. Mersul pe litoral nu inseamna neaparat cluburi, "distractie" si spargerea banilor munciti din greu, mai inseamna si relaxare.

• Upvote 4

Ce remarcă pertinentă din partea unui utilizator cu o vastă experiență în domeniu!

N-am eu experienta dar mie mi se pare obositor si cand merg cu masina la mare,chiar daca nu conduc eu,dar sa merg cu bicicleta...

Si eu zic ca se poate. In 2010 am terminat IBO (aprox. 270 km cu aprox 4000 m diferenta de nivel) in aprox 20 de ore. Asta in conditiile in care in anul dinaintea concursului facusem aprox 4000 de km.

• Upvote 2

Eu cred ca poti sa ajungi.si eu vreau la vara sa plec pana la mare cu bicicleta.....poate ne potrivim la pogram....

Personal mi-au trebuit 12 ani de cicloturism pana sa ma incumet sa trec limita celor 300km pe bicicleta in mai putin de 13 h dar cu o ora pauzele aferente cu o medie de usor peste 25km/h, o diferenta de nivel de aproape 1000m in ziua de gratie 29 septembrie 2009 cu un trekking Kona Sutra.

In anul 2000 reusisem sa fac cu o rabla de semicursiera un 270km pe ruta Ineu - Sibiu in exact 14 ore avand o ranita de 10kg in spate.

Distanta rutiera intre Bucuresti - Constanta este de doar 225km.

Desigur puteam mult mai mult, mult mai devreme, etc. dar pur si simplu pe mine m-a atras aventura, boemia, adica cicloturismul vesel si nu ciclismul de performanta.

Daca esti ambitios, daca ai sportul in sange si nu ai vicii e posibil sa reusesti, dar trebuie sa stim mai multe detalii despre tine.

Iti doresc succes!

• Upvote 1

Dacă merge prin Călăraşi, sunt 270 km. De putut se poate, dar trebuie să ai o foarte bună formă fizică şi multă voinţă. lbzk a punctat foarte bine.

Sa ai multa vointa si sa pleci devreme (3-4 dimineata). Daca ai conditii prielnice (fara vant de fata, vreme placuta) eu zic ca pana in 12 noaptea ajungi. Dar, cum spuneam, e chestie de psihic, eu zic ca mai oricine poate fizic sa faca asta cu o medie de 18-20 km/h.

Am fost eu de 1 mai, anul trecut la mare, evenimentul facut de Lidl, pe drumul vechi. Tot m-am ars de la soare, si cand am ajuns prin dobrogea, urci-cobori-urci-cobori pe langa vantul care sufla din fata. A fost putin solicitant intr-un moment, cand am facut insolatie. In rest zic ca se poate face tura.

Mie mi-ar fi mai greu sa stau pe şa 300km decat sa pedalez 300km. Oricat de antrenat ai fi, daca şaua incepe sa-ti faca probleme o sa abandonezi.

• Upvote 1

Eu am facut anul trecut 220km pe un mtb full suspension cu cauciucuri slick, pe ruta Rasnov-Targoviste-Bucuresti. Dar nu eram la prima tura, mai facusem ture de aprox 150-200km, si lucian are dreptate, saua mi-a creat cele mai mari probleme.

Si sa nu cumva sa-ti iei rucsac la tine. La distanta asta o sa-ti apara dureri la spate care te vor trage mult in jos.

Alimentatia este iar foarte importanta, pentru ca daca te prinde foame mare, ai terminat-o.

Eu din cauza ca n-am avut la mine de mancare am ajuns sa fac pushbike pe sosea, pe drum drept. E adevarat ca aveam vant din fata, dar totusi...

Testeaza-te singur, fa ture de 100 de km de exemplu. La final o sa vezi cum te simti, cum stai cu energia, cu psihicul (adica iti mai arde de inca 100 de km) si....cel mai important cat mai poate sa duca popoul. Trebuie sa iti stabileti o periodicitate legat de alimentatie si hidratare. Gaseste-ti viteza medie cu care te poti deplasa in ideea conservarii energiei. Trebuie sa te cunosti pe tine :)

• Upvote 4

Confirm cele spuse de Heinz und micsunica ;)

Citește, gândește-te bine și nu în ultimul rând pregătește-te serios, mai ales dacă asta-i prima ta tură luungă ;)

E posibil sa reusesti desi cu un mtb nu m-as apuca de chestia asta,

E ca si cum ai incerca sa tai un pom cu o cazma, il dobori pana la urma dar cu un topor o faci mai repede si mai

eficient.

Foloseste o bicicleta de strada, cel putin un crossbike

... bla bla bla ...  imi aduc aminte de sportul asta

nu-l ascultati ca vorbeste din amintiri, nu stie ce e aia bicicleta de mai bine de un an =))

300 de km cu o medie rezonabila de 25 km/h, inseamna 12 ore frumoase de stat cu curul in sa, deci multicel daca nu ai bicicletat setata ca lumea si nu esti obisnuit sa pedalezi atat, durerile vor fi cam mari si te vor incomoda sa pedalezi

la astea 12 ore se mai adauga si pauzele, cel putin 2 pauze mai mari pentru mancat si daca nu mananci la un fast-food iti ia mai bine de o ora la fiecare =>14 ore cel putin

mai raman 10 ore din zi, acum presupunand ca nu pleci mai devreme de 5 de acasa, sa mergi cat de cat pe lumina, iti mai raman vreo 5 ore, din care se scad pauzele, de apa, pipi, admirat peisajul, etc.

daca mergi pe ruta veche, pana la calarasi, mai e cum mai e, dar de acolo se declanseaza jihadul, drumuri proaste, acum s-a mai asfaltat, nu prea gasesti plat, totul este valurit, nu-ti poti tine o cadenta sau un ritm al tau, dealurile ti se vor parea ca si cum nu se mai termina, vantul care va fi de fata, te va tine in loc si pe coborari, caldura te va deshidrata la maxim, iar daca te va apuca seara pe drum frigul te va nimici, nici toate hainle din lume nu te vor mai salva. dupa fiecare deal vei fi storst de energie si vei vrea sa faci pauze, drumul pe acolo este cam pustiu, posibilitatea sa ramai fara apa, daca nu iti iei vreo camila, e foarte mare si magazinele sunt destul de saracacioase.

nu este imposibil, dar va fi aproape, mai ales pe un MTB.

noi am fost acum 2 ani cu cineva cu un dhs si s-a tinut bine, pana in baneasa unde ne-am oprit. tipul nu facuse niciodata ture asa de lungi, dar el este un om obsinuit cu muntele.

• Upvote 3

Testeaza-te singur, fa ture de 100 de km de exemplu. La final o sa vezi cum te simti, cum stai cu energia, cu psihicul (adica iti mai arde de inca 100 de km) si....cel mai important cat mai poate sa duca popoul. Trebuie sa iti stabileti o periodicitate legat de alimentatie si hidratare. Gaseste-ti viteza medie cu care te poti deplasa in ideea conservarii energiei. Trebuie sa te cunosti pe tine :)

Salutam interventia domnului micsunica :D. Te astept back on track, stimabile!

Nota Bene : pe 30 aprilie 2011 susnumitul a dus la bun sfarsit traseul mentionat, in timp ce subsemnatul s-a limitat la 175 km, ramasa si azi cea mai lunga distanta pe care am parcurs-o intr-o zi pe bicicleta. Eram cu energia si psihicul destul de jos, desi fundu' ma mai tinea :P

@marius186 - Ia-o gradat si afla intai cat duci. Plecarea trebuie facuta inainte de rasaritul soarelui si nu singur. Prietenii la un drum ca asta sunt indispensabili. La fel si o sa pe care sa o fi cunoscut deja, cu care sa fii acomodat.

Guest
This topic is now closed to further replies.