marius186

300 km intr-o zi

Recommended Posts

un biciclist incepator spre mediu poate realiza intro zi 300km?

Ca poate sau nu, nu ma pronunt desi parerea mea exista si nu ma indoiesc de ea deloc.

Dar in mod cert, daca e incepator, desi din partea mea poate sa fie si experimentat, NU MERITA RISCUL!

E vorba de un drum lung pe drum public, pe unde circula tot felu' de idioti, beti sau nu, cu scoala sau nu, cu educatie sau nu, cu masini inmatriculate in tara asta sau BG, cu bieletele de directie si franele in stare buna sau nu.

Am auzit la TV sau prin alte locuri de ciclisti de performanta omorati in accidente din trafic. Si asta in tari cu apa calda, nu in latrina asta.

Mai degraba as sari de pe o stanca cu bicicleta aia, riscurile-s mai mici.

• Upvote 1

Pentru detalii gen: starea asfaltului, relieful, zone "sensibile" de pe traseu, impresii, exista in cadrul sectiunii "Cicloturism", rubrica " Ture, plimbari, expeditii", mai multe topicuri despre rutele spre Constanta efectuate de diversi membrii ai forumului, in diverse perioade ale anului si in diverse circumstante.

Eu am avut un mtb si am tras ca disperartu' prin imprejurimile Bucurestiului... Iti omori tendoanele inutil ...! Nu merge asa, e autodistrugere ! Cu bicicleta usoara si bine antrenat o sa tina !

Hai k nici la paine nu ma mai duc sa nu imi cada zapada in cap de pe bloc.....pai daca e asa ne plimbam cu bicicletele doar pe faleza la mare...

NU MERITA RISCUL!

pe drumul acela spre calarasi, doar un miracol cred ca a facut sa mai ramanem in viata vreo 3 insi.

am trecut la trena sa maresc un pic ritmul, iar in prima curba a cazut dintr-un tir descoperit in brat de macara basculantala 5 metri in spatele nostru. vreau sa-ti spun ca toti am oprit si am pupat pamantul de sub picioarele noastre, eu unul cred ca 5 minute nu am putut sa fac nimic, deci ...

• Upvote 1

Mai adaug și eu ceva: rezistența la efort susținut și îndelungat e esențială, iar asta se construiește treptat prin antrenament. Un începător care a făcut plimbări ocazionale de ordinul 10-15km într-o zi prin oraș și parcuri va face cu greu față unui salt brusc la o tură de 80km, darămite 300km. Trebuie să îți construiești gradat rezistența, să înveți să-ți asculți organismul și să-l obișnuiești să nu dea o explozie de energie la început pentru ca apoi să nu mai fie în stare de nimic. La o tură așa lungă trebuie să dai energie constant și cu țârâita, exact cât trebuie, ca să mai ai rezerve semnificative și după 9 ore de pedalat.

Maratoniștii spun că sunt pregătiți de alergat 42km atunci când fac relativ lejer jumătate din distanță ca exercițiu regulat. Ca paralelă, antrenează-te încât să faci ture de 100-120km destul de des.

Nu uita de factorul psihologic. Mersul în echipa potrivită ajută la moral, însă în cele din urmă sportul e o luptă internă între voință și putință, o luptă foarte personală și căreia fiecare trebuie să găsească cum să-i facă față. Maratoniștii îi spun „the wall”, un zid invizibil în care au impresia că se izbesc la un moment dat, când au impresia că organismul urlă din fiecare celulă „nu mai pot, vreau să mă opresc”. Trebuie multă voință și disciplină pentru ca să ignori aceste mesaje și să continui.

Dacă raționalizarea problemei te ajută, niște cercetări medicale recente au demonstrat că durerea mușchilor din timpul exercițiului fizic de fapt nu vine de la mușchi, ci din creier. Faci un exercițiu fizic intens și mușchii trag de la 100% până la 80% din capacitate, când creierul zbiară „de-ajuns! moooooor!!! pauză!! vreau pe canapea!” Însă este doar o manifestare a sistemelor înnăscute de autoprotejare și economisire a energiei pentru situații de urgență (fugă sau luptă); tu de fapt mai poți da încă de 4 ori pe-atât. (Procentele sunt exemplificative, nu le lua de bune.) Chestia asta s-a descoperit când au apărut aparatele alea de exerciții fizice ce produc contracția musculară prin electrostimulare, fără implicarea creierului. Mușchii se pot contracta intens până ajung la ruperi de fibre musculare, și totuși nu doare nimic - creierul nu comandă contracția și atunci nici nu știe când să dea semnal că i-a ajuns.

Atenție, însă, că trebuie să-ți cunoști organismul ca să poți identifica o durere ce indică o problemă serioasă. :)

Pentru ceilalți: chiar așa mare diferență este între a călări o cursieră vs. un MTB decent echipat pentru șosea? (Angrenaj SLX cu foi mari, roți slick, etc.)

• Upvote 3

@hipo - Și DN1 e la fel de periculos! De fapt toată țara e periculoasă :P Faptul că încă suntem întregi, ține doar de noroc.

Permiteți-mi să deschid o paranteză: eram la o tură rapidă spre Otopeni cu liviustefan și cu vreo 150-200m de aeroport am dat de un carnagiu serios... (sigur mediatizat!) Când am ajuns mai aproape de incident mă luaseră tremuratul picioarelor fiindcă începusem să mă gândesc: dacă eram cu 10 min înainte, sigur mă/ne prindea în chestia aia oribilă. S-a lăsat cu explozie, carbonizarea unuia, alți morți întinși pe asfalt... ceva ce numai în filme vezi.

• Upvote 2

@hipo - Și DN1 e la fel de periculos! De fapt toată țara e periculoasă :P Faptul că încă suntem întregi, ține doar de noroc.

Permiteți-mi să deschid o paranteză: eram la o tură rapidă spre Otopeni cu liviustefan și cu vreo 150-200m de aeroport am dat de un carnagiu serios... (sigur mediatizat!) Când am ajuns mai aproape de incident mă luaseră tremuratul picioarelor fiindcă începusem să mă gândesc: dacă eram cu 10 min înainte, sigur mă/ne prindea în chestia aia oribilă. S-a lăsat cu explozie, carbonizarea unuia, alți morți întinși pe asfalt... ceva ce numai în filme vezi.

Oribil ! Dar DN1A,  este cat de cat mai sigur ?  As vrea sa fac un drum pana la Ploiesti, spre vara incolo... !

Nu știu d@n De câte ori am mers la Ploiești am luat-o pe DN1. Poate altcineva te poate ajuta cu o informație.

chiar așa mare diferență este între a călări o cursieră vs. un MTB decent echipat pentru șosea? (Angrenaj SLX cu foi mari, roți slick, etc.)

nici n-ai idee, dar pana nu incerci nu ai de unde sa stii.

@d@n, dn1a este sueprb, nu prea e trafic pe el sunt totusi cateva camioane dar se misca greoi pe serpentinele din pasul bratocea unde le fentezi repede,

cat despre tura la mare la vara poate cu ocazia topicului facem o echipa si o lom la vara prin iunie asa spre mare, plecam cat mai devreme posibil din bucuresti si vedem ce si cum, si il ajutam pe marius186 sa ajunga la mare, avantajul mersului in grup este clar unui psihologic asa cum au spus mai toti dar este si unul fizic in conditile in care ai cu tine sportivi mai buni mergi la trena lor unde te mai odihnesti,

eu am parcurs pana acum maxim 200 de km intr-o zi si am parcurs distanta asta si pe arsita si pe frig si am fost epuizat a doua zi nu mai vroiam sa vad bicicleta nici in poza, dar cu putina pregatire si un pluton bun cred ca as putea parcurge distanta asta intr-o zi.

absolut sunt forte multe variabile prima pleaca de la conditia ta fizica dupa e vorba de bicicleta greutate etc dupa conditile meteo din ziua cu pricina, merita incercat dar nu ca la ruleta, ci cu pregatire adica te apuci de alergat de acum, alimentatie sanatoasa, exclus tutun alcool etc, pregatesti bicicleta cu ce resurse ai, o pereche de slikuri una alta, si la vara dupa ce simti ca ti-ai facut temele ca sa zic asa, dai pe forum anunt si sigur gasesti pe cineva si aia e pleci spre mare 8-X

Cel mai mult te ajuta psihologic sa nu fi cel mai slab pregatit din grup , dupa parerea mea e cel mai bun confort moral .

Mihai, mai da si tu un feedback :) Asa de tare te-au speriat astia?

Pentru ceilalți: chiar așa mare diferență este între a călări o cursieră vs. un MTB decent echipat pentru șosea? (Angrenaj SLX cu foi mari, roți slick, etc.)

Da, chiar este! Si crede-ma pe cuvant cand spun asta deoarece m-am dat pe sosea cu ambele tipuri de bicicleta, de cateva ori pe aceleasi trasee si distante.

Daca pe mtb eram fericit cand aveam viteza medie de 25-27 km/h, pe cursiera o asemenea viteza medie e cam minima pe care o ating. Cat timp m-am dat cu mtb-ul pe sosea aveam impresia ca nu exista altceva mai bun, dar apoi mi-am facut cursiera si mi-am schimbat parerea :D

Pe cursiera inaintezi mai usor, mai cu spor, mai rapid, mai placut si ai mai multe pozitii din care sa alegi. Cursiera "aluneca" pe sosea, inainteaza pe asfalt precum lama cutitului prin branza, pe cand mtb-ul, oricate slick-uri ar avea pe el, inainteaza ceva mai greoi si ai doar doua pozitii la dispozitie.

Desigur ca functioneaza si compromisul "mtb cu slick-uri, roti de 28, pedalier mare" sau doar "mtb cu slick-uri", insa este doar un compromis si, din punctul meu de vedere, nu ofera decat 60% din placerea rulajului pe sosea pe distante lungi. Pt plimbari scurte e buna orice bicicleta care se invarte usor. Peisajul sa fie frumos :)

dealurile ti se vor parea ca si cum nu se mai termina, vantul care va fi de fata, te va tine in loc si pe coborari, caldura te va deshidrata la maxim, iar daca te va apuca seara pe drum frigul te va nimici, nici toate hainle din lume nu te vor mai salva. dupa fiecare deal vei fi storst de energie si vei vrea sa faci pauze, drumul pe acolo este cam pustiu, posibilitatea sa ramai fara apa, daca nu iti iei vreo camila, e foarte mare si magazinele sunt destul de saracacioase.

Dumnezeule, dar ce e acolo, Iadul? :-s

• Upvote 1

Acum 2 ani am facut o tura Giurgiu - Bucuresti - Ploiesti - Valeni de Munte - Valea Plopului 180Km cu 500dif de nivel, pana atunci nu mai facusem asemenea distanta, maxim 100km, dar cu multa vointa si la fel de multa placere de a pedala (chiar daca urasc asfaltul, imi place offroad-ul), am reusit sa ajung la destinatie chiar cu un psihic excelent si fizic chiar mai vroiam sa pedalez, cand am auns am luat doua sticle de bere si m-am dus in gradina, foarte fericit,  sa beau in cinstea mea pentru performanta, apoi, a treia zi am plecat inapoi Valea Plopului - Valeni de Munte - Ploiesti - Bucuresti - Giurgiu.

Anul trecut am facut, pota sa zic, tura cea mai frumoasa de pana acum, si in acest moment resimt gustul ei, Sibiu - Paltinis - Saua Steflesti - Lacul Oasa si retur, 160km cu 3000m dif nivel, din care 100km offroad, cam solicitanta pentru mine la momentul respectiv dar traseul pe care l-am facut a meritat efortul pe deplin, si toate turele de pana acum 2 luni au fost facute cu un mtb de aprox 16kg.

Deci daca exista vointa si placere se poate realiza orice.

Succes

• Upvote 1

Nu e iadul, probabil alea erau momentele cand era cu moralul mai la pamant si/sau vedea totul ca pe un obstacol major din cauza oboselii.

Eu zic ca se poate dar numai cu antrenament din timp. Una e sa faci drumul si pe la jumatate sa fii lat, sa fii nevoit sa faci pauza obligatorie si alta e sa continui cu energie si sa te bucuri de plimbare. Eu am facut 127km intr-o zi cu mtb de 17kg si in zona cu dealuri si munte( https://maps.google.com/maps?saddr=Mihai+Viteazu,+Bistrita,+Bistrita-Nasaud,+Romania&daddr=Prundu+B%C3%A2rg%C4%83ului,+Bistrita-Nasaud,+Romania+to:Bistri%C5%A3a+B%C3%A2rg%C4%83ului,+Bistrita-Nasaud,+Romania+to:DJ173A+to:Bistri%C5%A3a+B%C3%A2rg%C4%83ului,+Bistrita-Nasaud,+Romania+to:Prundu+B%C3%A2rg%C4%83ului,+Bistrita-Nasaud,+Romania+to:DN17+to:Mihai+Viteazu,+Bistrita,+Bistrita-Nasaud,+Romania&hl=en&ie=UTF8&sll=47.181313,24.747734&sspn=0.177346,0.528374&geocode=FXwOzwIdVMF1ASm5u9nzUPZJRzF0u3UrIsHnnw%3BFU-Q0AIdw0N5ASl5Ioa1dQBKRzHuDF8aFq7mnA%3BFQA30AIdxCl6ASkXicpGmAZKRzGhRm058JIpdg%3BFTe_zwId3nZ7AQ%3BFQA30AIdxCl6ASkXicpGmAZKRzGhRm058JIpdg%3BFU-Q0AIdw0N5ASl5Ioa1dQBKRzHuDF8aFq7mnA%3BFU7N0AIdpI59AQ%3BFXwOzwIdVMF1ASm5u9nzUPZJRzF0u3UrIsHnnw&t=f&mra=ls&z=12&ecpose=47.0182092,25.0978084,13391.52,-55.483,68.423,0 )nu stiu diferenta de nivel. Un prieten a facut 240km in zona montana, el fiind antrenat mediu.

Pe langa antrenament si merindele ce le iei cu tine e important ca bicicleta sa mearga usor, sa fie unse toate sa stii ca nu te freaca la psihic tot felu de chestii(eu am mai patit dar asta e ceva subiectiv, cautam nod in papura).

...

Dumnezeule, dar ce e acolo, Iadul? :-S

EI, nu chiar, dar sa stii ca e surprinzator de greu, unde mai pui ca vine si la sfirsit de cursa.

N-ai sa crezi, dar de la Dunare la mare urci unTF si faptul ca e rupt in nenumarate bucati mai mici nu mi s-a parut un avantaj.

stie cineva cum va fi vremea in ziua cand face colegul tura la mare? Oare ploua? Ce cauciucuri sa imi pun? 

• Upvote 4

Cred ca a abandonat ideea, sau toate sfaturile de biciclisti l-au speriat, ca vad ce de ieri nu mai zice nimic saracu.

Oricum in legatura cu subiectul daca ai vointa si placerea de a pedala poti sa reusesti, dar pentru mine unul si zona prin care merg sau peisajul ma ajuta. De exemplu am parcurs distanta Sacele-Pitesti in ambele sensuri si de fiecare data mi-a facut mai mare placere sa pedalez pe portiunea dintre Campulung si Bran chiar daca era mai grea :).

Da, durerile de fund au fost infernale, mai ales ultimii 100 de km. Dar am muscat buza si am rabdat :). La un moment mi-a si amortit curu', si nu l-am mai simtit, doar daca ma miscam din pozitie(mai in fata pe sa, mai in spate), reveneau durerile atroce. Se pare ca a fost din cauza bazonului de proasta calitate.

@Ibzk daca ai medie de 27 pe mtb pe o cursiera scti 30 medie? nu e cam mult?

Aoleooo...ba da, ai dreptate! Am facut o mica confuzie si dupa ce m-am uitat pe "inregistrari" mi-am dat seama :P

25/27 cu 30 sunt vitezele alea in timp real pe care le vad cand ma uit pe ciclocomputer cand merg, pe cand vitezele medii de la sfarsitul turei sunt 25 cu 27 :D

eu, in vara vreau sa fac tura asta
si pe urma vreau sa fac tura asta

vezi ca ai uitat sa spui "in aceiasi zi"

.... zic sa te grabesti putin, ca sa apuci sa faci si o baie in Dunare, ptr relaxare :) tot in ziua aia.

Guest
This topic is now closed to further replies.