marius186

300 km intr-o zi

Recommended Posts

Deci unii o tin pe-a lor ca respectivul incepator POATE sa mearga pana la mare pe un MTB , eu dau exemple de la baieti antrenati pe cursiere care pot sa tina 40 km/h si toti imi sar in cap . Deci pana la urma nici pe cursiera nu e nici o scofala , atunci cum naiba sa fie pe MTB ?

Aia cu media de 20 km/h frateee , pai voi mancati , beti , faceti sex pe bicla in timp ce pedalati ? Si in oras ai peste 20 km/h daca ai un traseu si stii ca mergi din punctul A in B pe sosea . Ai peste 15 km/h si daca mergi pe langa parcuri si pe trotuar. Poate ca eu din experienta prefer sa dau mai repede sa parcurg o anumita distanta si apoi sa stau jos , pentru ca eu clar nu rezist mult timp cu fundul in sa . Nu mi s-a intamplat niciodata sa simt ca nu mai pot din extenuare , ci numai din durere de fund .

Normal ca voi stiti mai multe despre cursiere , ca le aveti si le stiti de atatia ani , iar daca voi spuneti ca media pe 200 km este de 20 km/h , eu va cred , dar din tot ce am citit , toti se lauda cu niste viteze si reusite extraordinare pe care eu le-am pus pe seama faptului ca eu am MTB si am 100 kg si nici nu pot visa la ele . Daca altii sunt antrenati si pot , bravo lor , eu nici nu visez acele distante . Ieri am facut 28 de km prin oras si urcari si coborari si ceva viteza si azi inca imi resimt fundul , fiind primul drum pe anula asta , asa ca nu pot spune nimic de alti.

Bine ar fi sa dati cei cu cunostinte si experienta in domeniu un raspuns clar : un incepator , pe un MTB mediu (13-14 kg) , SINGUR , fara experienta pe distante mari (dozaj forta , hidratare , mancare ....) , pe acel drum , NU poate / POATE parcurge distanta respectiva intr-un timp util si sa ramana intr-o stare de sanatate buna. 

Poate am fost inteles gresit , eu nu ma laud cu NIMIC in ceea ce priveste experientele mele , iar la distantele parcurse de mine , am spus ce am putut sau nu sa fac.

Experientele tale (dupa cum spui si singur) nu sunt relevante (mai ales cu mtb, in oras, la 100Kg ... crede-ma, am fost EXACT in aceeasi situatie si stiu cum e.

Daca pe tine te doare fundul dupa cativa Km in oras, chit ca e prima iesire de anul asta atunci e naspa, inseamna ca nu ai bicla care iti trebuie probabil. 

Mai mult nu am ce spune caci au spus altii mai detaliat.

Experienta + parere personala:

Acu vreo 2 veri, dupa ce anul ala pedalasem cam 1500 km, m-am carat frumusel pe ruta asta (aproape 160 km cu 1500 m diferenta de nivel) cu un fel de cross cu roti de 28", cadru de otel si furca rigida, cauciucuri de 32 destul de grele si bonus 15 kile de bagaje. Traseul l-am facut in 7 ore de pedalat si vreo 9 si ceva timp total (daca tin bine minte). Oricum, media orara a fost undeva in intervalul 21-22 km/h. M-a prins si o ploaie zdravana pe ultimii 40 km. Drumurile erau de o calitate mediocra spre proasta, bucurandu-ma sa zicem de vreo 25 km de asfalt de calitate tot drumul. Restul - ticsit de gropi si plombe. La finalul turei am fost destul de terminat, dar as zice ca mai puteam merge vreo 50 km de plat daca eram extraordinar de motivat/disperat sa o fac.

Transformand efortul asta, as zice ca as fi capabil cu acelasi nivel de antrenament sa merg 300 km pe plat / catarari extrem de usoare, pe un asfalt perfect, fara prea mult vant, fara sa fie prea cald sau prea frig, cu minim aceeasi bicicleta (prin minim ma refer la faptul ca nu m-ar deranja ceva cu cauciucuri de 23 si niste roti mai aerodinamice decat niste harburi de 100 lei perechea cu 36 de spite), fara absolut nici un bagaj in afara de bidoanele cu apa, fara rucsac in spate. Dar ar fi la limita si as face-o doar de dragul de a-mi demonstra ceva. Ne imaginam ca as gasi apa / mancare absolut de fiecare data cand as avea nevoie si ca in caz de probleme tehnice n-ar trebui sa-mi bat capul cu asta. Si as pleca imediat dupa rasarit si mi-as propune sa merg pana la lasarea noptii. Si m-as ruga ca vremea sa fie perfecta (nici prea cald, nici prea frig, fara ploaie, fara vant).

Altfel, Bucuresti - Constanta (unde bate vantul in draci) cu MTB si rucsac, pe un asfalt de multe ori de o calitate indoielnica... chapeau bas pentru cine reuseste. Nu zic ca e imposibil, dar deja iesim din liga indivizilor care se bucura cand pot iesi macar o data pe saptamana la o tura (in afara concediului/vacantei/etc.). Probabil ca baietii puternici de pe forum (basso, maus & compania) ar reusi fara extraordinar de multe emotii.

Cat despre filme de-alea cu medie de 40 SINGUR PE SOSEA, fara bicicleta de contratimp, fara vant din spate si pe distante gen 100-200 km... sa fim seriosi. Prin marile tururi pe etape "de plat" se scot in pluton medii de ~45 km/h pe etape de ~200 km. IN PLUTON. Diferenta dintre a merge singur si a merge in pluton e enorma. Dar probabil unii inca nu realizeaza diferenta dintre "a vedea afisat 40 km/h pe vitezometru timp de cateva minute" si "a termina tura cu o viteza medie de 40 km/h".

• Upvote 1

Mai Mariusica, de ce te-ai suparat asa, ca magarul pe sat? Ia citeste mai jos:

Eu am trecut de la cramponate usoare de 2.0 la Detonatoare de 1,25 fata si 1.5 spate si mers normal (fara vant si plan drept) de la 25-28 km/h sustinut am crescut viteza pe la 30-33 km/h. Sunt sigur ca , in aceleasi conditii si cu aceeasi putere livrata , cu o cursiera decenta sub 9 kg si slick-uri merg cu 40-43 km/h , asta insemnand ca in 5 ore de pedalat , cursiera merge aprox. 180-200 km. campie ...

Poate am fost inteles gresit , eu nu ma laud cu NIMIC in ceea ce priveste experientele mele , iar la distantele parcurse de mine , am spus ce am putut sau nu sa fac.

E ceva care da cu radical aici. Hotaraste-te daca te lauzi sau nu! Sau ai cumva mai multe personalitati?

Ieri am facut 28 de km prin oras si urcari si coborari si ceva viteza si azi inca imi resimt fundul , fiind primul drum pe anula asta , asa ca nu pot spune nimic de alti.

Si totusi dai sfaturi altora cum sa faca 300 km intr-o zi. :-J

• Upvote 1

Pana una alta tipul care a initiat topicul nu a mai dat niciun semn de viata. Omul a avut o intrebare de pus, i s-a raspuns, unii au reusit sa faca aceasta cota de km altii nu. Cine e masochist se incumeta la asa ceva cine e mai "sanatos" la cap sta cuminte si duce cat crede ca poate.

Cu antrenament, vointa si cap se pot face 300 de km (inclusiv Bucuresti-Constanta) intr-o singura zi si pe mtb. Acum un an- doi era un tip care venea la ture pe sosea cu mtb-ul si tragea cot la cot cu noi ( e adevarat ca dupa 43-45/ora nu mai avea rapoarte si ramanea in urma dar la ture de genul nu se ruleaza cu vitezele asteal).

• Upvote 1

Tocmai am fost weekndul trecut intr-o tura spre Campina. Am facut cam 127 de Km. MTB de 13 Kg cu slickuri. Antrenament mediu as spune. Pe primii 95 de Km am scos medie de cam 24,5. In continuare m-am cam taiat (am mancat doar 2 banane cand am plecat si niste seminte pe drum),  si media finala a fost undeva de 21 de KM/h. Dupa ce am ajuns , intr-o ora eram complet refacut si sapam in gradina.  Din punctul meu de veder 300 de KM e perfect realizabil de cineva cu un antrenament mediu si foarte hotarat.

Dar de preferat sa se merga in echipa. Eu m-am  plictisit ingrozitor :)

Cine e masochist se incumeta la asa ceva cine e mai "sanatos" la cap sta cuminte si duce cat crede ca poate.

Atat! Cred ca topicul ar putea fi incheiat oricand cu propozitia asta, fara sa ne mai balacarim zeci de pagini si sa facem mistouri si comparatii cu Cancellara.

Tomcat, vezi ca de la 127 de km la 300 e cale foarte lunga! Intai fa aia 300 si apoi vezi daca mai poti sa sapi in gradina.

• Upvote 2

De la mtb Dhs cu roţi de 26 la o semicursieră tot echipare dhs dar cu roti de 28 , ghidon de cursieră prea ingust (34 cm cand mie imi trebuia de 56  cm) , la mine efortul aproape ca s-a înjumătăţit (de la 100% pe mtb la 65 % pe semicursieră) = Cluj-Gilău o ora si vreo 15 minute pe mtb la o jumate de oră pe semi. Cu mtb am umblat din 2003 iar cu semicursiera 2011-2012 . 

Deci la mine 8 ani de mtb din care ultimii 3 la facultate in cj , au fost mai ineficienti decât un singur an pe semicursieră tot la facultate tot în cj. 

Tocmai am fost weekndul trecut intr-o tura spre Campina. Am facut cam 127 de Km. MTB de 13 Kg cu slickuri. Antrenament mediu as spune. Pe primii 95 de Km am scos medie de cam 24,5. In continuare m-am cam taiat (am mancat doar 2 banane cand am plecat si niste seminte pe drum),  si media finala a fost undeva de 21 de KM/h. Dupa ce am ajuns , intr-o ora eram complet refacut si sapam in gradina.  Din punctul meu de veder 300 de KM e perfect realizabil de cineva cu un antrenament mediu si foarte hotarat.

Dar de preferat sa se merga in echipa. Eu m-am  plictisit ingrozitor :)

Hmm interesanta concluzie ai tras din experienta ta (ai spus ca ai antrenament mediu si apoi ai spus ca este posibil pentru cineva cu antrenament mediu).

Adica ai facut 127 km in 6 ore (127km cu 21 km/h = 6 ore) spunand ca primele 3,8 ore ai mers cu 24,5 km/h (=95km) si apoi ai mers 32 km in 2,2 ore deci media de 14,5km/h. Cam cit estimezi ca ar fi fost media pe urmatoarii 173 km de pedalat ? crezi ca era mai mare de 14.5km/h cit a fost sfarsitul cursei tale ? (sincer m-as indoi foarte tare)

Ei bine, la 14.5km/h cei 173km ramasi ii faceai in 11,9 ore, la care se adauga cele 6 ore in care ai facut primii 127km, deci 17,9 ore de pedalat aproape continuu. Intersanta cursa.

Nu prea cred sa iasa treaba.

• Upvote 2

Domnu Baron , eu vb. de 30-40 km , nu de 300 km si nu mi se pare mult sa mergi 30-40 km cu acea viteza cu o cursiera buna , iar in acea fraza faceam comparatia intre cat mergi cu o cursiera si cat mergi cu un MTB in acelasi interval de timp , nu neaparat ca poate merge cineva atat de repede cu ea.

Am spus ca numai schimband anvelopele am reusit sa merg mai repede , de la 25-28 km/h la 30-33 km/h , in acele conditii , adica fara vant si plan drept , nu consider ca m-am LAUDAT cu nimic si nu dau sfaturi cum sa faca , eu am spus clar ca NU are rost nici macar sa incerce.

Mamaaa , Tomcat dupa 127 de km pe MTB nu se mai oprea din sapat ... cu acelasi picioare folosite la pedalat .

Eu nu cred ca urmatorii 173 de km ii mai termina . Sa fim seriosi , aud numai de statistici din astea ca am facut atat si ca mai puteam atat , dar daca trebuia atat , ii faceam in atat . Dar daca nu-i mai termini de facut ? Daca dupa inca 20 de km , domnului Tomcat i se facea rau , fiind insuficiente acele 2 banane si energia ramasa sa mai mearga ? Parca suna a reclama la DURACELL ! :))

Am spus ca am "sarit" de la 25-28 km/h la 30-33 km/h , dar dupa ce am mers cativa km "sustinut", am facut ocolul si am ajuns in padure la Bragadiru unde ma asteptau prietenii cu friptura si sucul la rece. Eu am precizat prin acea "saritura" ca am facut acelasi efort si inainte cu anvelopele de off-road mergeam cu 25-28 , iar apoi cu slick-urile mergeam cu 30-33 km/h .

300 intr-o zi sunt foarte multi, spre imbosibil pentru un mtb-ist, mai ales ca pe ruta Bucuresti-Constanta bate vantul destul de tare.

Mariusica, abia acum am citit in profilul tau ca esti pasionat de pescuit. Incepe sa se lege.

• Upvote 5

Pescarule, ar trebui s-o lasi mai usor cu sfaturile iresponsabile date copiilor. Te-ai simti confortabil in fata propriei constiinte (daca exista) afland ca juniorul care a deschis topicul ii cere tatalui sau sa-i cumpere o cursiera pentru ca i-a zis lui un mare meserias de pe forumul de ciclism ca poate sa mearga la Constanta cu 40-43 km/h? Si chiar pleaca spre Constanta cu acea cursiera proaspat primita, dar blindat cu cateva doze de Red Bull ca asa a vazut el la avatar la marele meserias de pe forum.

Ia zi! Te-ai simti relaxat? Ba chiar mandru de sfaturile tale? Te-ai simti bine cand un copil ar pleca la drum crezand in aberatia ta cu 40-43 km/h constant timp de 8 ore pana la mare?

• Upvote 1

Eu zic sa va relaxati. Autorul topicului n-a mai dat nici un semn de viata. El a aruncat o piatra in balta si voi va ciondaniti cine o scoate primul. Topicul se inchide, existe alte topicuri lamuritoare in acest sens pe forum.

Guest
This topic is now closed to further replies.