mano

Avid BB7 sau Shimano M575? :D

Recommended Posts

Salutare, iubitori ai minunilor pe doua roti! :D

Am nevoie de ajutorul vostru, si anume, sa imi spuneti care ar fi alegerea voastra intre BB7 si BR-M575. Daca se poate sa si justificati.*ar prinde bine chiar niste experiente proprii. 

Cateva detalii care ar putea sa conteze:

Butuc centerlock, disc de 160 mm maxim( pentru ca am un Rock Shox Dart 2).

Va multumesc si o zi frumoasa sa aveti! :D

BB7 sunt niste foarte bune, care la puterea de franare se compara cu multe frane hidraulice.

Eu am mers si cu Shimano 445 care sunt mai slabe ca si cele pe care le vrei tu si tineau foarte bine.

Singura problema pe care o vad eu e ca la BB7 iti trebuie niste manete bune, niste cabluri si camasi bune si per total s-ar putea sa te coste mai mult ca si cele de la Shimano ( nu stiu preturi exact ci doar orientativ).

O alta chestie la BB7, fiind frane mecanice, dupa ture mai lungi si coborari mai lungi o sa te doara degetele de la trasul levierului, ca si la V-brake dar daca nu te deranjeaza nue  o problema.

Avantaj al BB7 e ca poti sa reglezi distanta dintre placuta si disc rotitind de chestia rosie de pe etrier, e bine atunci cand se uzeaza placutele 50 %, le poti ajusta.

Oricum nu uita ca pentru BB7 sa functioneze cum trebuie si la putere mare trebuie manete si cabluri bune.

Pe ebay.com gasesti la aproximativ 100$ (+-) etrieri(BB7)+discuri+manete frana (Avid FR7) de la chinezi, singura problema pe care o vad eu ca nu poti alege discul, adica vin stoc cu 160mm si dureaza cam 2-3 saptamani pana ajung.

Calitatea produsului este ireporsabila, mi-am luat si eu si sunt foarte multumit. 

1. Set complet 

2. Etrieri

este plin ebay-ul de BB7 doar sa-i dai search.

De la Fibica am cumparat mai multe (cadru, ghidon, cuvete .. etc) si n-am avut probleme. Important e sa fie din China ca sa te nu te puna astia la posta sa mai platesti 24% TVA + Vama.

Am cumparat si din America si cum au vazut astia de la posta US pe colet au sarit pe mine ca pe un cufar deschis, cand scrie China nu se mai ostenesc sa te intrebe nici de sanatate.

• Upvote 1

Gasesti la 100E sau mai putin Deore 2012, M596, care sunt niste frane foarte bune!

ps: Un alt avantaj este ca la franele hidraulie distanta dintre placute se regleaza singura, atata timp cat nu vei da roata jos, nu vei regla nimic.

1. Set complet 

2. Etrieri

este plin ebay-ul de BB7 doar sa-i dai search.

De la Fibica am cumparat mai multe (cadru, ghidon, cuvete .. etc) si n-am avut probleme. Important e sa fie din China ca sa te nu te puna astia la posta sa mai platesti 24% TVA + Vama.

Am cumparat si din America si cum au vazut astia de la posta US pe colet au sarit pe mine ca pe un cufar deschis, cand scrie China nu se mai ostenesc sa te intrebe nici de sanatate.

Mulţumesc frumos, găsisem între timp şi eu, dar e bine că mi-ai confirmat.

O alta chestie la BB7, fiind frane mecanice, dupa ture mai lungi si coborari mai lungi o sa te doara degetele de la trasul levierului, ca si la V-brake dar daca nu te deranjeaza nue  o problema.

Eu am avut BB7, iar acum am v-brake SD7, ambele cu manete Speed Dial 7 & camasi pline Jagwire si niciodata nu mi-au obosit degetele din cauza franarii. Cablul aluneca prin camasa ca si prin unt, adica fin de tot.

Totusi...ar fi culmea ca unui baiat sa-i oboseasca mana :))

• Upvote 9

Eu am avut BB7, iar acum am v-brake SD7, ambele cu manete Speed Dial 7 & camasi pline Jagwire si niciodata nu mi-au obosit degetele din cauza franarii. Cablul aluneca prin camasa ca si prin unt, adica fin de tot.

Totusi...ar fi culmea ca unui baiat sa-i oboseasca mana :))

Vrei sa spui ca ai trecut de la frana disc la v-brake Avid Single Digit 7? :D 

Daca da, de ce, si cu ce saboti folosesti sd7? :D

Eu iti recomand saboti Koolstop, cei cu rezerve. Iar ca si culoare cei rosii (sunt mai moi decat alte culori din gama)

Gasesti la 100E sau mai putin Deore 2012, M596, care sunt niste frane foarte bune!

ps: Un alt avantaj este ca la franele hidraulie distanta dintre placute se regleaza singura, atata timp cat nu vei da roata jos, nu vei regla nimic.

Deore 2012 M596 sunt niste frane fantastice ! (Avand in vedere cat costa). Am avut tektro IO si avid juicy... sunt PRAF in comparatie cu deore. Au putere de franare foarte mare, chiar si cu discuri de 160, moduleaza suficient si sunt foarte usor de intretinut.

Pentru un buold de buget recoman cu caldura Deore 2012.

TheSurgeon adevarat. Eu am avut Hayes 9 si erau dezastru, acum cu deore 2012 nu am nici o problema. Shimano le da drept 20% mai puternice decat vechile XTR, M975.

Mi-a parut sau ca nu am avut atunci bani sa-mi iau SLX 2012, sunt ceva mai scumpe, dar sunt si mai bine.

stima,

Radu

Si eu am BB7 si sunt foarte multumit.

Avantaj mare: Nu prea necesita intretinere, le montezi, le centrezi pe disc si esti gata.

Au putere de franere foarte buna, nu mi s-a parut in nici o situatie ca as fi avut nevoie de o franare mai buna (am aprox. 90kg)

Cu frane hidraulice nu m-am dat, decat foarte putin cu bicicletele prietenilor.

Eu iti recomand saboti Koolstop, cei cu rezerve. Iar ca si culoare cei rosii (sunt mai moi decat alte culori din gama)

Te referi la Salmon? 

trimite un link daca poti, te rog. :D

I-am folosit 2 ani, s-au sters de tot cretele de pe ei si inca mai prindeau binisor. Ti-am trimis mesaj cu sabotii koolstop. Oricare din ei merg bine.

• Upvote 1

In cazul in care la pretul BB7 poti cumpara hidraulice bune (si asta este cazul de fata), nu are sens sa optezi pt mecanice.

Cele hidraulice nu necesita reglaj sau mentenanta (nu vei curata niciodata camasi, nu vei inlocui cabluri) iar actionarea se face cu un singur deget -> abia simti rezistenta arcului din maneta. Este de vis.

Daca ai incercat o data niste frane hidraulice la pretul in discutie, nu mai vrei mecanice.

Servisarea hidraulicelor (inlocuirea lichidului de frana) se face de cele mai multe ori din plictiseala, nu din necesitate...

Vrei sa spui ca ai trecut de la frana disc la v-brake Avid Single Digit 7? :D 

Daca da, de ce, si cu ce saboti folosesti sd7? :D

De la Magura Louise am trecut la BB7, iar apoi la SD7.

As fi ramas la BB7, dar am vrut sa-mi fac un mtb ieftin si usor pe V-uri. Pana la urma a iesit scump si usor pe V-uri :D Sunt foarte multumit de SD7, chiar daca nu au puterea in loc precum BB7, dar pot controla franele foarte usor cu cate un deget si asta mi se pare foarte tare pt niste frane cu nu stiu cate "clase" sub niste hidraulice de top.

Anul trecut am folosit saboti Ashima portocalii, cu 3 profile. Au fost ok, nu s-au uzat mai mult de 40%, dar anu' asta ma gandesc sa incerc si altceva, sa fac o comparatie. Ma gandesc sa iau BBB TriStop sau ceva de la Kool Stop.

Daca vreodata ma voi mai intoarce la discuri, cu siguranta vor fi BB7 insotite de manete Speed Dial 7, cabluri si camasi pline Jagwire. Astfel, nu voi avea de ce sa curat camasile, nu voi inlocui cablurile atat de des pe cat crede lumea, voi putea actiona franele cu un deget, iar servisarea o voi face de cele mai multe ori din plictiseala, ori din dorinta de a schimba culoarea camasilor. Voi putea chiar sa merg linistit in varf de munte fara frica de a mi se "inmuia" maneta din cauza ca a luat aer sau mai stiu eu ce i s-a nazarit ei.

Lasand la o parte ironia, ce am spus in paragraful anterior este chiar adevarat. Franele pe disc mecanice de calitate, daca sunt imperecheate cu manete, cabluri si camasi de calitate, pot fi extraordinar de bune pt cineva care nu inroseste discurile de frana la fiecare tura.

De ce sa-mi iau cele mai slabe hidraulice, cand imi pot lua cele mai bune mecanice?

Unde se termina BB7 nu incep BR-urile, sa fie clar!

Un plus de la mine pentru modelul sugerat de Tzunoi, adica shimano m595 ( deore 2011 ) . Sunt niste frane excelente pentru cat dai . Modulatie, putere de franare, totul este peste modelele rivale ( avid juicy sau hayes ryde ) . Cred ca se gasesc mai greu totusi. Probabil mai repede gasesti m596 - deore 2012. Am citit ca sunt chiar putin mai bune, probabil de nivelul SLX 2011.

Nu stiu cum se comporta fata de bb7 ,dar stiu ca sunt net superioare celor mx4 mecanice pe care le-am avut inainte ( nefiind rele nici acelea ca frane mecanice ) . Oricum peste bb5. 

De sabotii tri-stop de la BBB poate cineva sa spuna ceva?

De o luna si ceva ma dau pe sabotii Tristop de la BBB, modelul catrige. Prind excelent, dar au si modulatie, eu personal franez cu un deget. Bine, am manete xt cu servo-wave(se modifica parghia exponential la actionare), si frane Avid SD5. Pe ud franeaza foarte bine, se aude un huruit mic, dar pe zapada, ca si orice v-brake, nu prea, pana dispare pelicula de gheata de pe janta. Sabotii stock erau de toata jena. Am mai probat niste saboti Acor rosii, din ABS, erau prea brutali, era sa cad in cap din cauza lor, la un semafor.

In viitor o sa imi cumpar rezerve KoolStop.

Ce-i drept, eu am avut si inca mai am tri-stop-ul. Nu e asa raspindit probabil pentru ca e BBB si nu sunt atatia dealeri. In orice caz, am intrebat pentru ca nu am testat alti saboti care "sa fie buni". Cei din dotarea franelor sunt infernali, iar upgrade-ul a fost acest set BBB. Nu stiu exact ce sa aleg (tristop sunt mai ieftini), astia de la kool stop spun ca sabotii lor sunt "rim friendly" adica nu uzeaza asa repede jantele. Oricum in ziua de azi, nu mai stii ce e adevar si ce e minciuna si + ca totul e relativ.:( Sunt multe chestii de marketing.... Lucruri care suna pompos.... si care nu le poti aprecia ca fiind adevarate sau false. Un exemplu ar putea fi procesoarele de laptopuri, unde, Intel core i3, i5 si i7 suna minunat, pacat ca si acolo trebuie sa fii atent. majoritatea sunt tot un dual core defapt, unele chiar "vechi". Dar sa nu ne abatem de la subiect. Va astept in continuare cu pareri despre frane pe disc si saboti pentru v-brake. O zi faina si spor la pedalat! :D

Pentru frana pe disc iti recomand pentru un buget de 100E Deore M596. Am discutat mai sus despre ele, sunt excelente. In banii astia nu sunt incluse si discurile, care le gasesti la ~100lei.

Pentru frana pe janta cea mai buna alegere este sa cauti etriere Deore LX cu paralelogram, saboti BBB sau Koolstop si manete FR5 (sau FR7). Eu am folosit aceste frane cu manete Deore, avand o modulatie mai buna. (maneta mai lunga)

Modulatia nu poate fi cel mai important criteriu, pentru ca fiecare se invata sa o controleze.

Stiu ca m-am repetat cu frana M596, dar este un adevar! Best Buy for 100E!

stima,

Radu

• Upvote 1