Drysna

2013.02.10 - Roti pe Gheata - Iasi

Recommended Posts

Roti pe gheata - Iasi

Editia a 2-a

10 februarie 2013

Va asteptam duminica, 10 februarie la Venetia, nu sa inotam prin apa ci prin zapada! Daca va place sa pedalati iarna, va asteptam la o noua editie a concursului de cross country "Roti pe Gheata"!

Speram ca vremea sa tina cu noi si sa ne rasfete cu un start rezonabil de zapada si cu temperaturi mai prietenoase decat anul trecut, cand am inghetat cu totii, concurenti, fotografi si spectatori, la -16 grade. Iar daca va fi noroi, provocarea va fi cu atat mai mare.

Asadar, veniti sa ne luam la intrecere prin padurea de langa lacul Ciric. Luati cu voi cat mai multa voie buna, cauciucuri de iarna si chemati-va prietenii sa va sustina. La final ne vom incalzi cu un vin fiert, iar cei care urca pe podium vor primi medalii, diplome si premii in bani si obiecte.

Duminica, 10 februarie, la Venetia nu veti vedea gondole romantice ci roti vesele si biciclisti imbujorati, care vor cutreiera potecile din padurea Ciric!

tn.jpg

• Upvote 1

Pregatirile sunt in toi, tocmai am ,comandat, inca putina zapada si am  primit din belsug :). Dupa ninsoarea de ieri, zapada e mai mare, dar pana la concurs mai sunt 2 saptamani! 

sa vedem ce va mai fi, de miercuri incolo pare sa se incalzeasca,

dar daca va fi cazul sigur se va pune mana pe lopeti, ca si anul trecut :)>-

astazi se iese intr-un grup numeros pe traseu pentru a-l curata si bate cat de cat;

momentan la noi in padure zapada are cam 30cm, dar prognoza de negativ noaptea,

pozitiv ziua se mentine si sunt sanse mari sa fie un traseu ideal weekendul viitor

miercuri se incheie inscrierile, cine mai doreste un weekend in Iasi e binevenit :D/

weekendul trecut jumatate din traseu, partea din padure, a fost deszapezita, si pana la data

concursului cred ca zapada va fi topita aproape peste tot in partea asta, dar in weekend

se prognozeaza vreme mai rece si e posibil sa fie inghetata zona (ceea ce nu e neaparat rau).

Cealalta jumatate a traseului, pe langa lac, e batuta de soare, dar nu stiu cum arata acum,

insa e posibil sa fie nevoie de inca o tura de deszapezit pe partea asta, inainte de concurs;

cert e ca nu va mai fi gerul de -20C de anul trecut si va fi o vreme mai primavaratica,

dar lumea are chef de pedalat odata cu vremea asta mai calduta si voie buna va fi cu siguranta :-)

Am dezapezit cu un utilaj drumul de acces la start (pe langa unitatea militara de pe strada Aeroportului) ca sa se poata intra cu masinile, era strict necesar pentru Ambulanta dar si pentru ceilalti.

Traseul e cam dificil din cauza zapezii moi si a noroiului, ne straduim sa creem conditii cat mai bune de concurs.  Ideal ar fi sa scada temperatura cu cateva grade :)

un concurs fain , n`am nimic de reclamat decat vinul fiert putin prea rece de la final . Acum asteptam pozele !

Muzica, voie buna, zapada pe alocuri, mai mult noroi, lume vesela, ceai, cafea oferite de Express Caffe,  carnaciori oltenesti la gratar si vin, totul la discretie. Felicitari participantilor, campionilor multumiri sponsorilor, voluntarilor si partenerilor.

Poze de la Laurentiu: https://picasaweb.google.com/107495523982801166916/10Februarie2013RotiPeGheata#slideshow/5843331971901347010

de la Hai pe munte: https://plus.google.com/photos/102982402411323145519/albums/5843341321235636689?banner=pwa

de la Corneliu Iulan: http://dl.transfer.ro/100kc613-transfer_ro-10feb-e053ec.rar

de la Bikes 2 Go: http://blog.bikes2go.ro/2013/02/roti-pe-gheata-2013_10.html

Start cursa lunga (de la Alex Agape):

Am fost cu ochiu pe voi ...așa putin invidios ,insa pana la o refacere completa prefer caldurica.

Am trimis câtiva reprezentanți acolo ,sa se invete cu noroiul ,ptr la cum ploua pe la noi o sa avem noroi până in iulie. 

Citeva filme din curba de dinaintea primei urcari.

- Tura Lunga, primul tur

- Tura Scurta, primul tur

- Fete, primul tur

- Tura Lunga, al doilea tur - primii trei

- Tura Lunga, al doilea tur - "plutonul"

Poze mai tirziu.

Roţi am văzut, dar gheaţă nu prea. 

Gheața am spart-o cu o zi înainte că era cam greu de mers, iar a doua zi m-am resimțit din plin, mai ales pe ciotul ăla de urcare.

Guest
This topic is now closed to further replies.