cipriano10

Genti bagaj pentru cursiera

Recommended Posts

Vreau sa plec vara care urmeaza intr-o calatorie de 1300 de kilometri prin tara: Suceava, Vaslui, Galati, Bucuresti, Brasov, Sibiu, Alba, Cluj, Bistrita, Suceava, alaturi de o cursiera Campagnolo.

As dori sa stiu daca exista genti pentru bagaje special create pentru cursiere si modul in care s-ar putea prinde deasupra rotii spate! Este neaparat necesar un portbagaj? Multumesc!

Vrei sa stai la cort sau la hoteluri si pensiuni? Ca daca vrei sa cari si cort ar fi mai bine sa optezi pentru un trailer.

Fara cort merge si un portbagaj suspendat de tija de sa (daca nu e din carbon).

• Upvote 1

As dori sa stiu daca exista genti pentru bagaje special create pentru cursiere si modul in care s-ar putea prinde deasupra rotii spate! Este neaparat necesar un portbagaj? Multumesc!

Daca nu l-ai citit, poate te ajuta topicul asta:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/14347-tura-ro-bucuresti-sibiu-ultralight/

Bafta.

• Upvote 1

Vrei sa stai la cort sau la hoteluri si pensiuni? Ca daca vrei sa cari si cort ar fi mai bine sa optezi pentru un trailer.

Fara cort merge si un portbagaj suspendat de tija de sa (daca nu e din carbon).

Lucian, merg cu cortul. Ajung prea scump cu tot cu cazare din calculele mele! Ai vreo recomandare pentru un astfel de trailer? Pret, calitate bune? Daca cobor Mestecanisul cu viteza, in curbe nu se dezechilibreaza? Nu se rastoarna?

Lucian, merg cu cortul. Ajung prea scump cu tot cu cazare din calculele mele! Ai vreo recomandare pentru un astfel de trailer? Pret, calitate bune? Daca cobor Mestecanisul cu viteza, in curbe nu se dezechilibreaza? Nu se rastoarna?

Eu am tractat o remorca cu cursiera. Fiind o remorca cu doua roti nu am avut probleme cu stabilitatea. Am coborat de la Cheia si am atins viteze de aproape 50 km/h fara nici un fel de problema.

Uite aici impresiile mele imediat dupa sosirea din tura (postul nr. 7):

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/13285-sfaturi-trailer/#entry569056

Remorca respectiva nu a mai fost folosita si este de vanzare la jumatate din pretul de achizitie.

• Upvote 1

Poate pare greu de crezut, dar o remorca cu o roata e mai stabila decat una cu doua roti. Eu am depasit 70km/h cu un tandem incarcat de bagaje si o remorca cu o roata, construita de mine. 

Am construit si vandut trei remorci monowheel, din care una lui Anton Duma care s-a plimbat cu ea prin toata Europa. Acum nu am nici una, dar pot construi la comanda.

• Upvote 2

Remorca respectiva nu a mai fost folosita si este de vanzare la jumatate din pretul de achizitie.

Si care ar fi pretul pe care l-ai dori. Intreb informativ; deocamdata imi fac lista cu lucruri pe care le iau cu mine si modul in care le pot depozita. Cat mai compact, cat mai usor.

Poate pare greu de crezut, dar o remorca cu o roata e mai stabila decat una cu doua roti. Eu am depasit 70km/h cu un tandem incarcat de bagaje si o remorca cu o roata, construita de mine. 

Am construit si vandut trei remorci monowheel, din care una lui Anton Duma care s-a plimbat cu ea prin toata Europa. Acum nu am nici una, dar pot construi la comanda.

Momentan ma gandesc sa folosesc o geanta pentru bagaj intre coarne, in fata, si una in spate, pusa pe un suport pe care mi-l pot face eu. Practic, am nevoie doar de o tija care sa sprijine geanta si sa nu faca balans, nu?

Referitor la cort, aveti idee cum l-as putea aseza pe cursiera? Pentru sacul de dormit am gasit deja loc.

Ai putea sa iei si un rucsac daca esti obisnuit.

O remorca ar fi in jur de 300 lei incluzand cutia de plastic.

DSCF1996.JPG

• Upvote 1

Ai putea sa iei si un rucsac daca esti obisnuit.

O remorca ar fi in jur de 300 lei incluzand cutia de plastic.

Nu vreau sa iau deloc rucsac in spate. Doresc un bagaj cat mai compact, iar daca s-ar putea sa fie integral montat pe cursiera!

Wow, informatii utile acolo. Merci mult.

N-ai pentru ce.

Referitor la cort, aveti idee cum l-as putea aseza pe cursiera? Pentru sacul de dormit am gasit deja loc.

Cat de mare este cortul?

Nu stiu daca sugestia de mai jos este posibila la cursiera.

Am plimbat ani de zile pe bicicleta un cort (iglu cu absida) de 4 persoane, desi am fost tot timpul singur (nu aveam alt cort)

Betele (3 bucati, intinse aveau vreo 10 metri) le prindeam pe bara superioara a cadrului cu doua coliere metalice mari.

Colierele le strangeam / slabeam cu surubelnita, cat sa prind / dau jos betele.

Iar betele stateau foarte bine, nu se miscau deloc in timpul mersului.

Zici ca ai gasit loc pentru sacul de dormit.

Nu se poate sa roluiesti cortul sau tenda in jurul sacului de dormit?

Faci un pachet mai mare, dar cu niste chingi de compresie se micsoreaza.

Nu vreau sa iau deloc rucsac in spate. Doresc un bagaj cat mai compact, iar daca s-ar putea sa fie integral montat pe cursiera!

O decizie inteleapta cea cu rucsacul in spate.

Referitor la "bagaj cat mai compact", daca inca nu ai in plan, fa o tura de 2-3 zile pe langa casa, inainte de a pleca in calatoria de 1300 km.

Dupa tura de 2-3 zile este posibil ca bagajul sa devina mai compact, deoarece s-ar putea sa constati ca ai carat lucruri inutile.

In plus, mai vezi si cum sta bagajul pe bicicleta, apoi poti face diverse imbunatatiri daca va fi cazul.

Bafta.

• Upvote 1

Cat de mare este cortul?

Nu stiu daca sugestia de mai jos este posibila la cursiera.

Am plimbat ani de zile pe bicicleta un cort (iglu cu absida) de 4 persoane, desi am fost tot timpul singur (nu aveam alt cort)

Betele (3 bucati, intinse aveau vreo 10 metri) le prindeam pe bara superioara a cadrului cu doua coliere metalice mari.

Colierele le strangeam / slabeam cu surubelnita, cat sa prind / dau jos betele.

Iar betele stateau foarte bine, nu se miscau deloc in timpul mersului.

Cortul este de doua persoane! Cel mai probabil voi pleca cu inca un coleg. Cred ca m-as plictisi singur pe un traseu de peste 1300 km. Ideea ta este foarte buna! Pot scoate tijele si sa le prind de cadru, iar cortul in sine sa-l infasor in jurul sacului de dormit. Fac zilele astea un test sa vad cum ar arata.

Ma bucur daca te-am putut ajuta.

Eventual, poate ne spui si noua cum a decurs "infasurarea" cortului.

Daca mai pleci cu cineva in tura, nu puteti imparti cortul?

Ceva de genul tu cari betele si cuiele iar colegul de tura restul cortului.

Bafta.

• Upvote 1

Ma bucur daca te-am putut ajuta.

Eventual, poate ne spui si noua cum a decurs "infasurarea" cortului.

Daca mai pleci cu cineva in tura, nu puteti imparti cortul?

Ceva de genul tu cari betele si cuiele iar colegul de tura restul cortului.

Bafta.

Inca nu stiu sigur daca voi mai lua pe cineva alaturi de mine. Am vorbit cu un bun prieten care e si el pasionat de ciclism, insa trebuie sa vada daca nu este prins cu altceva! Daca e sa plec in calatorie, o sa scriu pe forum cum decurge fiecare zi!