Rubyca

2013.02.24 Călătorie spre centrul pământului - Slănic, Prahova

Recommended Posts

post-6-0-02278900-1359043757_thumb.jpg

Mina de sare Slănic Prahova va fi pentru prima data gazda evenimentului de Mountain Bike Cross Country (XCO) CĂLĂTORIE SPRE CENTRUL PĂMÂNTULUI în data de 24 februarie 2013 unde se vor putea alinia la start un număr maxim de 200 concurenţi.

Concurenţii care vor lua startul vor avea de pedalat un traseu lung de 3 km pe care îl vor parcurge de mai multe ori în limita timpului alocat de organizator. Când timpul s-a terminat câştigător va fi declarat concurentul care a făcut cele mai multe ture în cel mai scurt timp.

Traseul de 3 km se desfăşoară în sala mare a salinei, sala Unirea, pentru 2 km, şi încă 1 km pe tunelul de acces care iese la suprafaţă. Traseul este în întregime luminat însă concurenţii vor fi obligaţi să-şi instaleze o lumină albă în faţă şi una roşie în spate. 

Mai multe informații găsiți pe site-ul evenimentului.

• Upvote 1

Unii sunt vegetarieni ....Eu cred ca mă fac claustrofob!!  <):) 

• Upvote 1

inscris, platit, poate se face si o tura de recunoastere pana la concurs

Unii sunt vegetarieni ....Eu cred ca mă fac claustrofob!!  <):) 

fiecare cu pasiunea lui :)

vin si vegetarienii ;)

Si nu se pune problema lipsei de saruri...Eventual se pot linge peretii iar  in punctele de alimentare puteti gasi sare.

• Upvote 1

Hai sa punem si o intrebare clasica , chiar daca sigur nu va fi noroi , iar temperatura va fi sigur de 12 grade  :)  :

Cu ce cauciucuri ne echipam ? (sunt ceva zone mai slefuite(aunecoase) acolo )

Si eu, o sa fie foarte interesant!

Ce nu-mi plac mie inscrierile astea la care nu se actualizeaza instantaneu lista de participanti.

Actualmente exista o lista cu 254 inscrisi pe 200 de locuri si te mai poti inca inscrie . Organizatorul o sa-si ia multa carne cu plati efectuate degeaba pentru ca s-a umplut limta de 200.....

In alta ordine de idei daca nu se poate intra cu bicla in salina pana la data concursului, exista posibilitatea sa facem o recunoastre pe jos pentru tot traseul??

Hai sa punem si o intrebare clasica , chiar daca sigur nu va fi noroi , iar temperatura va fi sigur de 12 grade   :)  :

Cu ce cauciucuri ne echipam ? (sunt ceva zone mai slefuite(aunecoase) acolo )

Eu nu cred ca sunt probleme  cu aderenta mai mari ca in padure ,insa se pot baga tepi metalici in cauciucuri ,daca chiar esti claustrofob....:)

Eu nu cred ca sunt probleme  cu aderenta mai mari ca in padure ,insa se pot baga tepi metalici in cauciucuri ,daca chiar esti claustrofob.... :)

Sunt interzise in concurs anvelopele cu crampoane metalice :)

, exista posibilitatea sa facem o recunoastre pe jos pentru tot traseul??

ce dracu vrei sa recunosti maestre la un traseu de 3 km in salina? poate de unde sa te alimentezi cu bere, ca sare sa punem pe buza halbei e din belsug :)

Pai vroiam sa stiu cum arata drumul ala de acces ca din poze pare destul de 'mlastinos'

MTBR, vezi in clip-ul care l-au pus la sectiunea galerie.  M-am inscris si eu, platit, validat. Abia astept sa testez noua jucarie, si m-am gandit ca asta ar fi cea mai buna ocazie.  Daca la cauciucuri nu-mi pun probleme, imi pun problema iluminarii.... luminile standard ce se gasesc prin comert (75-200 RON) tare mi-e ca s-ar putea sa fie cam subtirele, si ma gandesc sa caut ceva chinezarie cu LED_uri CREE de un minim 500 lumeni?!

apropos de lumini cred ca am vazut pe undeva o fraza cum ca traseul va fi luminat dar sint totusi necesare lumina frontala + rosu spate...

acum e drept ca nu mai stiu si pe unde am citit treaba asta... :)

"Traseul este luminat spre 90% din distanta. Nu vor fi zone de intuneric total." de pe FB

M-am reinscris si platit azi cu op. Daca sunt mai mult de 200 cu plata facuta ce se intimpla? Mie unul nu-mi este frica de "OCNA",cica la virsta mea fac doar o treime din...traseu ca am peste 60 de ani.

Eu nu cred ca sunt probleme  cu aderenta mai mari ca in padure ,insa se pot baga tepi metalici in cauciucuri ,daca chiar esti claustrofob.... :)

Eu voi veni fara caucioace,cica asa e o aderenta super...

Traseul de 3 km se desfăşoară în sala mare a salinei, sala Unirea, pentru 2 km, şi încă 1 km pe tunelul de acces care iese la suprafaţă.

Care tunel? Cel vertical? Accesul in mina se face cu liftul.

Se publica undeva lista cu platitorii ?

Eu nu am primit nici oconfirmare pe mail când am trimis dovada platii

purix uite aici http://www.calatorie.transalpinbike.ro/inscrisi.htm

Nici eu nu am primit vreo confirmare dar se pare ca lista se actualizeaza cam de 2 ori pe zi.

BebeNeuzer nu. Accesul se va face per-pedes / per-velo, nu cu liftul. Scrie pe site.

Edited by equinoxe

inscris, platit, trimis dovada ...acum sper sa fi prins un loc in primii 200 :)

Se publica undeva lista cu platitorii ?

Eu nu am primit nici oconfirmare pe mail când am trimis dovada platii

va fi o loterie pentru ca organizatorii nu actualizeaza lista instantaneu asa ca o sa fie cateva zeci daca nu sute de indivizi care au platit dar sunt peste cei 200 . O sa iasa nasol cu recuperarea banilor...

Singura competitie care avea aceeasi politica de inscrieri este cea de la Comana si cele asociate si sper ca sa nu fie nimic in comun....

Bai dar ©âr©otași mai sunteti.Adica daca sunt 250 nu se poate sau ce?  Exista mereu o marja de eroare .

In fine ,e bine ca nu se mai discuta de vreme ,cauciucuri si alte alea .Acum discutam despre drobul de sare ... 

• Upvote 2

Guest
This topic is now closed to further replies.