Rubyca

2013.02.24 Călătorie spre centrul pământului - Slănic, Prahova

Recommended Posts

@hipo: Si eu as fi dat mai multe... Asta e de pus in rama!

HRmax are doar caracter informativ. Intr-adevar, cea mai folosita formula este "HRmax = 220 - varsta", dar nu stim pentru ce perioada si cat este de exacta. Cel mai probabil este valabila intr-un camp statistic (clopotul lui Gauss ce admite abateri destul de consistente si permite existenta si altor valori). Perioada de aplicare insa este pentru mine o mare necunoscuta. Eu depasesc frecvent, in timpul exercitiilor fizice "norma" ce imi mai este alocata (pentru inca cateva zile  :-W ), de 167 b/min. Sunt momente cand ajung pentru cateva zeci de secunde la 190. Evident ca nu este bine ca dupa cateva luni de sedentarism, sa dea strechea in noi si sa urcam HRmax in plopi ca s-ar putea sa stea ceasul si sa nu mai apucam sa ne bucuram. Pentru cei bine antrenati insa, depasirea valorilor nu cred ca este o problema.

gaussb.jpg

Acum dupa ce am vazut ce cauciucuri sint potrivite, are cineva track-ul inregistrat pe GPS?

• Upvote 3

Am tot citit si eu concuzii aici dupa concurs.

Sunt uimit cum ne legam de tot felul de amanunte sau cum cautam nod in papura.

Ca punga de la inscriere nu continea mai nimic. Ba continea exact ce trebuie: numar si cip, si in plus intrare pt un spectator. Eu ma gandesc ca mergi la un asemenea concurs pt concursul in sine, nu pentru lucruri auxiliare pe care le-ai primi in punga...

In plus sportul asta e dur, si cine s-a inscris trebuia sa se gandeasca inainte la ce se baga. Toata lumea stia ca ai de stat o zi intreaga sub pamant la 12grade. Daca mergi nepregatit e alegerea ta.

Mai exista si un regulament pentru care a semnat fiecare. Nu poti sa vi dupa aia sa zici ca tu vrei sa iesi mai repede din mina. Daca ai semnat, respecta ce-ai semnat. Poate ca sunt rau dar eu n-as fi lasat nici un ciclist sa urce cu liftul. Vorbesc si eu asa retoric, nu ma refer la nimeni in mod direct...

Altfel si eu am cazut in cursa, m-am ales cu julituri care nu se intelegeau prea bine cu praful de sare dar am urcat aia 3km pana la suprafata pe tunel.

Doar doua lucruri vreau sa mai spun: respect pentru Mircea Gustav Robi care a facut spectacol in finala, si a ternimat pe 2 aproape la foto finish cu Klemen Arpad,

si felicitari celor care au avut ideea de a organiza un asemea concurs.

• Upvote 2

Acum dupa ce am vazut ce cauciucuri sint potrivite, are cineva track-ul inregistrat pe GPS?

Ce GPS...la 200m sub pamant..? sau era o gluma.. :) ?

Niet.
sunt ГЛОНАСС; Глобальная Навигационная Спутниковая Система.
Rușii e peste tot  @-)

• Upvote 1

Mai, ia sa mai scrii si pe "International forum" ca vaz pricepere, nu gluma! :D

...si desigur, proaspat ridicat la tube, rezumatul Bike Reaction... :)

• Upvote 3

da . si-a cam facut-o cu mana lui . S-a speriat cred de barne si a franat brusc.

Eu am sarit de fiecare data peste sacii aia. Sper ca nu am fost prea inconstient ...

Nici macar n-a atins prima barna, nu-mi dau seama de ce a pus brusc frana pe fata.....

a venit in viteza si a vrut sa depaseasca si a fost suprins sa vada ca dupa saci sunt si barnele. Ca el a pus frana chiar cand era pe coborarea de pe saci. combinatia roata fata jos, roata spate sus + frana pe fata + el ridicat din sa a fost nefericita... 

Nu avea cum sa fie surprins de barne ca traseul fusese parcurs de mai multe ori la turele de recunoastere si incalzire. Lipsa de experienta.

• Upvote 1

Anul asta vad ca nu s-a mai organizat nimic, păcat!

Daca se va face, io vin!

Da, adevarul e ca bicicletele high end abia asteapta sa se umple de sare. :) Have fun.

Guest
This topic is now closed to further replies.