Rubyca

2013.02.24 Călătorie spre centrul pământului - Slănic, Prahova

Recommended Posts

Cum fu cu gumele?

Lunecara? Nu lunecara?

Rosiorul s-o julit si el Dorine?

Eu am mers cu Continental X King si am avut aderenta foarte buna, nu am cazut deloc, insa nici nu m-am dat foarte tare. Insa au cazut destul de multi in cursa, dar din fericire doar unul putin mai grav.

Foarte frumos, păcat ca nu mă ținura plamanii ca picioarele si-au făcut datoria si mai făceau, da' ioc oxigen! Oricum eu sunt mulțumit cu locu' 78 in prima mansa, deși se putea mai bine. Într-un fel mă bucur ca nu am intrat in primii 45 ca nu cred ca mai făceam mare brânză, mai mult mă făceam de cacao.

Una peste alta, m-am simțit extraordinar, traseul foarte frumos, nu foarte tehnic sau greu. Singurul deranjat, mai ales in tunel, a fost praful, dar dacă erai puțin atent si aveai gume corespunzătoare, nu aveai probleme.

Acum așteptăm pozele! :)

Cum fu cu gumele?

Lunecara? Nu lunecara?

Rosiorul s-o julit si el Dorine?

Da, parca si pe Rosioru si Mircea Gustav i-am vazut loviti la genunchi..

Si eu am cazut (cam de pe loc) si mi-am facut o vanataia superba la sold. Din pacate am mers cu singurele gume pe care le-am avut si care nu au fost o alegere buna.

A fost si un accident mai serios ( din cauza unor barne puse pentru incetinire)  pentru care a venit Salvarea si s-a intrerupt mansa a doua.

Se pare ca a fost un traumatism la maxilar . Sper sa nu fi fost ceva foarte serios...

A fost un concurs frumos si se pare ca va fi o noua editie la Tg Ocna.

La anul,ca sa evite intrarea salvarii pe traseu, organizatorii pot pune pe site: " Rugam frumos participantii sa stapaneasca tehnica de bunny hop, sau cel putin echilibrul corect pe bicicleta si franarea la denivelari ".

• Upvote 1

Nu-mi amintesc daca era panou cu "go slow" pe portiunea aia sau nu.

Mai in gluma, mai in serios, cum faci ca organizator dublu start la o mansa, cand la XC startul e ceva unde se trage tare pt distantare ? Si finala scurtata.

Cateva poze ciclism.ro

IMG_3091-b.jpg

IMG_3133-b.jpg

IMG_3200-b.jpg

IMG_3563-b.jpg

Mai multe imagini puteti gasi pe  Picasa sau pe Facebook.

Urmeaza un articol din interiorul cursei.

• Upvote 3

Nu-mi amintesc daca era panou cu "go slow" pe portiunea aia sau nu.

Mai in gluma, mai in serios, cum faci ca organizator dublu start la o mansa, cand la XC startul e ceva unde se trage tare pt distantare ? Si finala scurtata.

Mie personal stationarea de urgenta ,mi-a înmuiat cheful de a trage la  maxim.Frigul ma cam zapacit...

Altfel am vazut un concurs al extremelor : oameni superbine pregatiti ,si oameni care se dadeau jos ca sa impinga bicicleta pe galmele din mină,am intrat pe lumina si am iesit pe intuneric ,daca stateai pe bicla si pedalai temperatura era numai buna ,daca stăteai degeaba te patrudea un frig patologic cu taote ca fată de afara inautru era caniculă...

Ma bucur ca mi-am revazut asa curand cu aceasta ocazie prietenii adevarati de pedală!!  Ar fi fost foarte fain un eliminator in mina, iar mina are potențial pentru un traseu mai chinuit :) 

• Upvote 3

A fost excelent concursul. E am fost cu semi-slick-uri si mi-a fugit o singura data roata pe cobaorare unde solul era ca sticla pe cativa metri.

Din pacate am prins mansele scurte si am pedelat mult prea putin in concurs. Practic am pedalat doar o 1h15 din care 15 minute degeaba ca am picat peste accident.

Edited by Traveller

Locatie 10

Organizare 8

Pentru astia mai "amarati" poate la urmatorul concurs  o sa bagati niste tractoare cu remorci sa ne scoata la suprafata pentru ca liftul a fost criminal....

Ps: sper ca este ok baiatul care a cazut.Am vazut cazatura chiar in fata mea si a fost destul de urata.

BRAVO organizatorilor!!!....speram sa se mai tina si la anul.

O idee ar fi fost ca dupa fiecare mansa timp de 10 min sa se deschida tunelul pt cine vroia sa iasa calare si sa lase lifturile pentru spectatori, asta doar daca se putea din privinta organizarii.

Eu am vorbit cu organizatorii sa nu mai lase pe cei cu bicicleta la lifturi inainte de premiere, pentru ca si asa urma urcarea pe serpentine si raspunsul lor a fost ca e decizia celor de la salina daca ii lasa cu bicicletele in lift.

In plus inainte de urcare am fost la lift sa vad ce face sotia si am anuntat ca se pleaca sus cu bicicletele si din cei aflati la coada cu bicicletele au continuat sa stea la acea coada...:(. Eu unul nu i-am inteles atat timp cat a fost anuntat de la inceputul concursului ca se va urca pe jos, deci daca nu sunt in stare sa urce , data viitoare sa ramana acasa.

Oricum a fost un evenimente foarte frumos, cu o atmosfera superba. Pacat de acea accidentare, dar sper ca cel in cauza sa fie ok.

• Upvote 1

Multa vreme a trecut de la ultima mea postare pe acest forum, dealtfel si uitasem ca am cont aici. Intre timp am schimbat si bicicleta si am trecut de la plimbari recreationale la dorinta de a participa la competitii.

Cea de ieri a fost a treia pentru mine, am fost putin dezamagit ca nu m-am calificat in finala desi, pentru scurt timp chiar am crezut ca am facut-o, ocupand locul 49 (dar n-am tinut cont de clasamentul separat la fete)

Concursul mi s-a parut destul de dificil, eu m-am imprastiat de 2 ori destul de frumos prin tunel la coborari. Pe portiunile din tunel acoperite cu sare derapam intr-o veselie la curbe.

Totuşi am fost primul la ceva şi eu în concursul ăsta: am venit la înscriere înaintea organizatorilor :).

• Upvote 3

Pai ce vreti daca cei mai multi dintre concurenti sint feisbucisti? Astia nu merg decat pe plat,daca dau de o urcare de 15min. se taie ca maioneza!!!

Cati au aflat de concursul asta de pe ciclism.ro? Eu am aflat dupa ce erau ocupate toate locurile si am decis sa vin ca insotitor totusi si am vazut atatia penibili la coada,la lift,"rupti in doua de traseu" asteptand cu orele sa iasa cu liftul,in loc sa pedaleze 15 min pina sus.

Pai ce vreti daca cei mai multi dintre concurenti sint feisbucisti? Astia nu merg decat pe plat,daca dau de o urcare de 15min. se taie ca maioneza!!!

Cati au aflat de concursul asta de pe ciclism.ro? Eu am aflat dupa ce erau ocupate toate locurile si am decis sa vin ca insotitor totusi si am vazut atatia penibili la coada,la lift,"rupti in doua de traseu" asteptand cu orele sa iasa cu liftul,in loc sa pedaleze 15 min pina sus.

Domnule Mihnea,

Printre "penibili" respectivi m-am aflat si eu cu toate ca am stat toata sptamana pe antibiotic si am venit cu temperatura si cu o respiratie aproape inexistenta am vrut sa particip la acest minunat concurs.Dar dupa cateva ore la 12 grade sincer nu m-am mai simtit in stare sa urc inca 4 km pana la suprafata km care au fost urcati de 2 prieteni(cu bulane) in aprox 30 min.

Asa ca aveti totusi putina grija la limbajul folosit si sper ca la urmatorul concurs sa aflati din timp si sa puteti participa.

Respect!

• Upvote 2

Totuşi am fost primul la ceva şi eu în concursul ăsta: am venit la înscriere înaintea organizatorilor :).

Eu am venit sambata la 12, asa ca revendic eu primul loc :)

Cateva impresii din partea mea: concurs reusit, participare sau dorinta de participare peste asteptari. Concurenti de toate felurile, pe langa cei stiuti de la multele concursuri, prea multi incepatori, zic eu. Traseul speram sa urce mai mult pe spirala nu doar pana unde au stabilit organizatorii, se facea o triere mai severa pe urcus.  Organizatorii nu au dat voie la incalzire si pe spirala, probabil de teama sa nu se ascunda vreunul si sa ramina in mina la rontait sare.  Ptr. mine a fost primul concurs dupa  Predeal Trophy si dupa operatia la picior (placuta de titan si suruburile din glezna nu au fost "afectate"). Ptr. un mos ca mine, coborarea in salina nu in ...groapa, a fost numai buna: uite asa ma " conserv" bine ca doar sarea e numai buna... sau ca sa ma exprim altfel: "m-am murat ca sa nu ajung o muratura"... ne revedem la Garboavele.

• Upvote 7

Felicitari Cezar pentru participare si pentru ca dai o lectie la multi cum se merge pe bicicleta la o varsta la care multi altii stau in fotoliu sa se relaxeze dupa o viata de munca.

• Upvote 3

mosule, dupa atata sare sa nu dea dracu sa te apropii de apa.

te astept la bere mai pe seara :)

• Upvote 1

Domnule Mihnea,

Printre "penibili" respectivi m-am aflat si eu cu toate ca am stat toata sptamana pe antibiotic si am venit cu temperatura si cu o respiratie aproape inexistenta am vrut sa particip la acest minunat concurs.Dar dupa cateva ore la 12 grade sincer nu m-am mai simtit in stare sa urc inca 4 km pana la suprafata km care au fost urcati de 2 prieteni(cu bulane) in aprox 30 min.

Asa ca aveti totusi putina grija la limbajul folosit si sper ca la urmatorul concurs sa aflati din timp si sa puteti participa.

Respect!

Dar de cei cu biciclete care tipau la coada"noi cind mai intram" ce mai aveti de zis,domnule eugenus,in conditiile in care la coada mai erau si copii mici mult mai obositi decit acesti mari sportivi? Era concurs,nu plimbare in parc si acces special pt biciclisti si pentru intrare si pentru iesire din salina.

• Upvote 6

Guest
This topic is now closed to further replies.