Rubyca

2013.02.24 Călătorie spre centrul pământului - Slănic, Prahova

Recommended Posts

Adevarul este ca pe tunel era foarte mult praf. Cred c-am inghitit sare cat manac in 5 ani de zile....

Inca o mai simt in nari si pe gat....

No comment...daca vrei putem continua pe privat dar nu cred ca are rost....asa ca mai bine hai sa lasam spatiu pentru pozeeeeeee :)

Salutare tuturor,

A fost o experienta inedita, ma bucur ca am participat la primul maraton intr-o salina.

Traseul mi-a placut, poate se putea face mai lunga portiunea prin tunel...N-am prins finala, am terminat pe 60 in prima mansa.

As vrea sa punctez si ce a scartait din punct de vedere al organizarii:

1. Pachetul de concurs: Ni s-a dat ditamai pungoiul cu sigla Salrom cu numarul si cipul de concurs. Era asa greu sa se mai puna ceva, simbolic, un bulgare de sare macar. Pentru ca o punga goala mi-a inspirat saracie...

2. Taxa de parcare. Nu era normal sa se stabileasca aceste detalii si sa se includa taxa de parcare in taxa de inscriere? Am platit parcarea, 4 lei, nu e problema suma..Lipsa de dialog dintre oficialii Salrom si organizatori e totusi penibila. Cand platesti o taxa, te gandesti ca aceste servicii sunt incluse (parcare)

3. Plecarea concurentilor intre manse: asta mi se pare principala greseala de organizare. Am fost in mansa 1, am tras tare sa prind finala, dar nu am reusit. As fi vrut sa plec mai devreme, ca mine, multii altii. Se puteau organiza grupuri care sa plece intre manse, prin statie se spunea numarul de ciclisti, sus se verifica ca toti au iesit. A trebuit sa stau pana la 19, racit, in frig. Am incercat pana in finala sa ies cu liftul dar coada a fost infernala. Am iesit apoi pe tunel, numai organizata nu mi s-a parut iesirea. Puteam sa raman in mina si nimeni nu baga de seama:) In fine, dupa ce am spalat bicicleta in vreo 2 reprize de sarit siguranta am plecat spre Bucuresti la 20:00. Experienta exista in organizarea de concursuri, nu mai poate fi o scuza. Iar imbulzeala de la sfarsit putea fi evitata daca se putea permite iesirea din mina in mai multe reprize.

4. Deschiderea minei pentru turisti: Pentru o zi cred ca indicat era ca mina sa fie inchisa pentru turistii obisnuiti si sa se permita accesul doar insotitorilor. Ma gandesc si la cat au asteptat turistii obisnuiti ieri la lift si imbulzeala cauzata de cei cu biciclete.

5. Zona de spalare a bicicletelor - Sarit sigurante si...ulterior defectare totala. De la 8 la 18 se putea testa sistemul electric sa se decida daca face fata sau nu la 3 aparate simultan...Dar nu...s-a preferat "testarea in productie" cu coada la ora 19:00.

6. Si sa termin cu inceputul: era vorba de 200 de concurenti. Au fost 266...2 prieteni au primit banii inapoi in ianuarie la blocarea inscrierilor la 200...Si acum vad ca au fost 266. Nu era mai bine sa blocati 50 de locuri pentru "protejati". Mai corect este sa se asigure o transparenta.

Totusi a fost o experienta frumoasa, un traseu bine delimitat, si o atmosfera placuta in timpul mansei.

Toate bune

• Upvote 6

Sper ca observatiile mele sa fie folosite intr-un scop constructiv pe viitor.

Felicit organizatorii pentru aceasta initiativa si pentru efortul depus.

Numai bine

• Upvote 1

uite ca pana la urma unora le-a iesit cu alegerea cauciucurilor :)

printre cele mai triste lucruri pe care le-am citit pe forumul ăsta. sper doar că nu-s mulți care gândesc la fel. 

4. Deschiderea minei pentru turisti: Pentru o zi cred ca indicat era ca mina sa fie inchisa pentru turistii obisnuiti si sa se permita accesul doar insotitorilor. 
  • Upvote 5

Mai are cineva date înregistrate din timpul competiției? Gen distanta, viteză maximă, medie, puls, etc?

printre cele mai triste lucruri pe care le-am citit pe forumul ăsta. sper doar că nu-s mulți care gândesc la fel. 

Si mai trist ar fi fost un eveniment care sa necesite o evacuare de urgenta.

Tinand cont de locul si mijloacele de evacuare prezente nu este deloc deplasat sa ai in calcul si o rezervare pentru participanti si insotitori..

Dar ma rog, fiecare cu tristetile lui...

De temperatura nu scrie nimic...

Hai ca nu a fost rece de loc. Afara era mullt mai frig. Nu batea vantul de loc si umiditatea era scazuta . Deci si feel like-ul era foarte mare ;)

Cel putin eu nu am simtit deloc frigul, in conditiile in care intre manse am stat transpirat.

Dar tu ai?
Am pus-o pe strava minunatia :D

Multumesc din suflet baietilor pentru tija de sa, fara care nu as fi putut sa particip la finala.

Sper sa avem o bere impreuna, va fac cinste !

Muntos, daca intrebarea indiscreta nu e, cati ani ai cu HR Avg/Max-ul ala?

La mine pe profil se vede clar - pe urcare urca pulsul la cer, pe coborare scade la 165 (stiu ca cobor extrem de prost - de frica, d-aia am si cazut poate). La tine totul e blana. Nu stiu daca asta e un semn al lipsei mele de antrenament. :(

Pai mie tocmai faptul ca pulsul rămâne asa de ridicat mi se pare ca nu e tocmai ok... 32 de ani aproape

Încarcă și tu ce date ai, poate cineva mai cu experiență își poate da cu părerea.

Am pus-o pe strava minunatia :D

Multumesc din suflet baietilor pentru tija de sa, fara care nu as fi putut sa particip la finala.

Sper sa avem o bere impreuna, va fac cinste !

Laco, sa fii sanatos si ne bucuram ca ti-am putut fi de folos. Cu berea eu zic sa te gandesti, o sa te cam coste4.gif

Sunt mai multe formule pentru determinarea HR max. Cea mai cunoscută este HRmax= 220-vârsta.

=>220-32= 188

15 minute la peste 180 nu reprezintă o problemă.

Te rog nu rupe din context:

"Ma gandesc si la cat au asteptat turistii obisnuiti ieri la lift si imbulzeala cauzata de cei cu biciclete." Erau oameni cu copii, si in coada deja erau o groaza de nemultumiti din cauza celor cu biciclete. Se crease o usoara stare de nervozitate...Si bine ca nu au fost alte situatii extreme la care se impunea o evacuare de urgenta.

Te rog nu rupe din context:

"Ma gandesc si la cat au asteptat turistii obisnuiti ieri la lift si imbulzeala cauzata de cei cu biciclete." Erau oameni cu copii, si in coada deja erau o groaza de nemultumiti din cauza celor cu biciclete. Se crease o usoara stare de nervozitate...Si bine ca nu au fost alte situatii extreme la care se impunea o evacuare de urgenta.

Între " EU (întotdeauna EU) am întârziat două ore acasă față de ora propusă şi m-am mai și enervat la coada aia imensă de am crezut că mi se face rău" Vs. zeci de copii care au văzut cu ochii lor un spectacol care pe termen lung s-ar putea să le influenţeze nişte decizii în viață, voi alege întotdeauna a doua variantă. Cât despre cazurile extreme legate de posibilitatea unei evacuări, nici măcar drob de sare nu-l pot numi. Da, se poate întâmpla orice. Cad avioane la demonstrații cu public. Frecvent. Cum procedăm, filmăm și ținem oamenii la televizor? 

• Upvote 3

Guest
This topic is now closed to further replies.