majikstone

Cross bikes (ro: struțocămile)

Recommended Posts

Eu daca as avea ceva de obiectat ar fi cu privire la lantul prea scurt :P pipa e ok cat timp are ca scop obtinerea unei pozitii confortabile, nu arata chiar atat de rau oricum.

Multumesc pentru aprecieri, cu sau fara taguri. Astazi am mai pedalat vreo 50 de km pe jucarie. Am ridicat saua si am coborat pipa. Cred ca o sa o cobor de tot, mai e doar un distantier de 15 mm. Ieri am mers pe ploaia aia de seara si nu prea am "fugit". Azi insa a fost ok. Am crosetat centrul pe la 6 si parca ar mai trebui putina aerodinamica pentru control mai bun printre oglinzi :). @majikstone lantul sta asa din cauza schimbatorului. E modelul scurt dar permite pinion pana la 32 de dinti. Mai am unul pe cealalta bicla si e chiar ok la 18 euro. Seria Claris 2000, de anul asta, functioneza fara repros. Revin cu poze cand termin ajustarile.

17 minutes ago, Munchausen said:

lantul sta asa din cauza schimbatorului. E modelul scurt dar permite pinion pana la 32 de dinti.

Cum ai ajustat lungimea lantului, folosind metoda foaia mare + pinionul mare + 2 zale? Daca da, de aia e prea scurt, o metoda mai buna e sa pui lantul pe foaia mica + pinionul mic, trecut prin schimbator, si sa il lasi cat de lung se poate astfel incat sa nu frece lantul pe interiorul custii schimbatorului, respectiv sa nu faca "burta".

De functionat vor functiona ambele, atat doar ca prin metoda foaia mare + pinionul mare + 2 zale, reduci durata de viata a lantului, respectiv a schimbatorului spate.

9 minutes ago, majikstone said:

Cum ai ajustat lungimea lantului, folosind metoda foaia mare + pinionul mare + 2 zale? Daca da, de aia e prea scurt, o metoda mai buna e sa pui lantul pe foaia mica + pinionul mic, trecut prin schimbator, si sa il lasi cat de lung se poate astfel incat sa nu frece lantul pe interiorul custii schimbatorului, respectiv sa nu faca "burta".

De functionat vor functiona ambele, atat doar ca prin metoda foaia mare + pinionul mare + 2 zale, reduci durata de viata a lantului, respectiv a schimbatorului spate.

Am mai invatat ceva. Mersi mult. Maine ma duc sa cumpar un lant.

1 minute ago, Munchausen said:

Am mai invatat ceva. Mersi mult. Maine ma duc sa cumpar un lant.

Verifica totusi inainte sa cumperi alt lant daca in momentul in care pui lantul actual pe foaia mica si pinionul mic mai ramane "spatiu de manevra", e posibil ca intr-adevar schimbatorul sa aiba cusca prea scurta pentru a vedea vreo diferenta majora intre cele doua configuratii.

3 minutes ago, majikstone said:

Verifica totusi inainte sa cumperi alt lant daca in momentul in care pui lantul actual pe foaia mica si pinionul mic mai ramane "spatiu de manevra", e posibil ca intr-adevar schimbatorul sa aiba cusca prea scurta pentru a vedea vreo diferenta majora intre cele doua configuratii.

Am inteles. De cumparat cumpar oricum, sa fie p-aci pe langa casa. Mai legi un caine, o pisica ceva :)

• Haha 1

Cadru Scott Subspeed

Butuci XT cu jante Lightbicycle si Sapim Dlight

Ghidon Raceface Next flat

Frane XT

Tija syntace P6 aluminiu

Sa Fabric scoop flat

Transmisie Sram GX 1x11

Maxxis Rambler EXO TR, balonul nu-l disting, rămâne să ni-l spună el. :)

dap...am verificat si eu ce stie sa faca anvelopa (are review-uri bune)... dar mie mi se pare fantastic de scumpa...cati km ai facut cu ea de noua...poti sa ne zici ceva de viata anvelopei la utilizare mixta (macadam si sosea)?

Eu am folosit, pe strutocamila noua, racing ralph-urile 622-33 cu care a venit si dupa nici 5-600 km de utilizare mixta anvelopa spate e praf pe zona centrala, crampoanele sun la 1/4 din roata fata...si intr-o zona sunt aproape aplatizati de la o frana de urgenta in trafic. Am incercat sa o folosesc cam 50% macadam-50% sosea...pot spune ca nu am facut nicio tura lunga de asfalt cu ele in ideea de a le pastra intacte. Parca nici anvelopele moi de MTB nu se duceau asa repede!?!?!

Cred ca si aici ca si la cauciucurile MTB durata de viata a cauciucurilor Maxxis e mai lunga decat a principalilor concurenti

Uzura este semnificativ mai mica la rambler decat la continental cyclo xking de exemplu

In schimb si maxxis larsen mimo cx m-a tinut putin

Utilizarea ce-i drept a fost preponderent pe sosea

Struțo-cămila e definitivată. Roțile Remerx Taurus + Sapim + Claris 36H au ajuns pe ea, rigiditate mai bună. Cele Shimano WH-R501 sunt cu "bătrâna". Manetele au fost schimbate cu Shimano Claris ST-R240. V-brakeul XT nu are nevoie de leviere lungi. Interesant este că saboții Shimano sunt mai eficienți cu suprafața de frânare de pe jantele Remerx decât cu cea de pe Shimano.

x57Ripk.jpgpyxXBLY.jpgOYzTV3f.jpg

Deocamdată sunt două, a treia se montează zilele astea și un cadru Cube SL Road Race e pe drum :).

u3An4M0.jpg

• Like 1