majikstone

Cross bikes (ro: struțocămile)

Recommended Posts

Am inteles, deci deja ai schimbator spate de sosea, iar franele deduc ca sunt hidraulice, asa ca nu ar trebui sa fie probleme de compatibilitate. Tija de sa nu are nici o legatura in povestea asta, pozitia seii fata de axul BB e setata in functie de picioare, nu de reachul catre ghidon. Daca pozitia pe care o ai acum e corecta, in momentul in care duci saua mai in fata iti vei strica pozitia de pedalat si as zice ca asta e un compromis mai nasol decat sa ai o pipa foarte scurta. Daca zici ca nu stai foarte intins acum, probabil ca o pipa de 75-80 va fi suficienta, eu cand aveam flatbar stateam chiar foarte intins cand eram pe barends, si asta in contextul in care il ingustasem la 52-54 cm.

5 minutes ago, majikstone said:

Am inteles, deci deja ai schimbator spate de sosea, iar franele deduc ca sunt hidraulice, asa ca nu ar trebui sa fie probleme de compatibilitate. Tija de sa nu are nici o legatura in povestea asta, pozitia seii fata de axul BB e setata in functie de picioare, nu de reachul catre ghidon. Daca pozitia pe care o ai acum e corecta, in momentul in care duci saua mai in fata iti vei strica pozitia de pedalat si as zice ca asta e un compromis mai nasol decat sa ai o pipa foarte scurta. Daca zici ca nu stai foarte intins acum, probabil ca o pipa de 75-80 va fi suficienta, eu cand aveam flatbar stateam chiar foarte intins cand eram pe barends, si asta in contextul in care il ingustasem la 52-54 cm.

Da, frane hidraulice de mtb...

mersi de precizare...ma gandeam ca mai pot castiga ceva din tija sa/sa...dar na, ai dreptate...iti faci praf pozitia la pedalare

2 hours ago, greaper said:

Da, frane hidraulice de mtb...

Nu ma pricep deloc la ce inseamna frane hidraulice, dar sa verifici ca sunt compatibili clestii de sosea cu etrierele de MTB pe care le ai acum. Daca nu trebuie alte frane si nici alt schimbator, poti iesi lejer la un pic peste 200 de euro (cu un ghidon si o pipa ieftine de la bike-discount). Iar daca orice faci cu pipa, cadrul ramane prea lung, atunci poti incerca sa vinzi cadrul actual si sa iei altul similar cu o marime mai mic.

@majikstone

manetele alea 2x11 st-rs505 vin cu etrierii lor br505...deci franele vor fi inlocuite complet

Am avut ceva timp astazi si am tot calculat si imi cam da cu minus...adica cred ca folosind un ghidon compact de cursiera cu pipa de 80...voi avea un reach crescut cam cu 5-6 cm fata de configuratia actuala...ceea ce mi se par mult...incep sa inteleg de ce nu prea merge

Dupa vreun an si ceva in care bicicleta mea de oras a stat nefolosita si batuta de soarta, iar bicicleta mea buna la toate a inceput treptat sa (re)devina o bicicleta de sosea pursange, lasand in urma in procesul asta tot felul de piese nefolosite, am decis sa dau o a doua viata bicicletei de oras, folosind cat mai multe dintre piesele lasate deoparte si un minim de componente noi. Astfel, i-am facut loc la caldura, in interior, si am transformat-o intr-un cross pentru oras, cicloturism si, la nevoie, chiar si offroad usor (cu niste cauciucuri de cyclocross care aduna in continuare praf intr-un dulap), cu care momentan fac cam 5 kilometri de naveta pe zi.

sI97WCo.jpgZWcz10n.jpgqrVTQn9.jpg

Transmisia e pe 2x9 viteze, cu foi 46/33 si pinioane 12-36, arhisuficienta pentru ce fac momentan cu ea. Caseta si lantul sunt noi, restul componentelor (pedalier, schimbatoare, manete) sunt ramase din diverse generatii anterioare. Portbagajele sunt cele de la Tubus pe care le aveam de ceva vreme, iar rotile sunt Aksiumurile date jos de pe bicicleta de sosea (si care vor mai ajunge temporar inapoi pe bicicleta de sosea daca ma hotarasc sa fac ture mai extreme cu ea), echipate pentru moment cu Panaracer Gravel King de 28, ramase nefolosite. A primit un ghidon nou, o pipa noua de 60 mm (cadrul fiind cu vreo 3-4 cm mai lung decat cel de sosea), un adaptor nou de la furca filetata pe 1" la pipa moderna pe 1 1/8" (cel vechi fiind cam mancat de rugina si dornic de a ramane blocat), un monobloc nou, o frana fata noua si cabluri si camasi noi, in total o investitie de sub 100 de euro. In rest am curatat, degresat si gresat tot ce trebuia, iar de cateva saptamani isi face treaba cu brio.

Viitoarea tura de cicloturism cu bagaje o voi face aproape sigur cu ea, schimband doar saua cu cea de pe bicicleta de sosea (SMP Extra) si montand niste cauciucuri mai adecvate (Bontrager AW3 Hard-Case Lite). Am dubii daca raportul de 33/36 e suficient pentru cicloturism hardcore la munte, as zice ca nu, dar momentan asta era singurul pedalier pe care il aveam la indemana. In configuratia din poze cantareste 12.9 kg (fara lantul Abus de pe portbagaj, ala mai adauga un kilogram), surprinzator de putin zic eu. Ma asteptam sa ajunga pe la macar 14 kg cu aripi si portbagaje. Evident, se simte ca e destul de puturoasa cand vine vorba de acceleratii, dar nu ma pot plange de asta.

• Upvote 1
  • Like 3

@majikstone "He, he!" cum ar zice unii. Cadrul ala a vazut ceva off-road in vremurile lui bune. Umblam catre Padis, pe atunci.

17457918_1927677744132259_17587940700224

A vazut si la mine niste offroad cat de cat serios intr-o toamna, inainte sa ajunga definitiv pe tusa. Dar daca iti pare inca rau ca nu i-ai pus ghidon de cursiera, sa stii ca ai fi ajuns si tu la concluzia ca e mult prea lung pentru tine, ca sa nu mai zic de faptul ca frana spate are un rol mai degraba decorativ.

Am comandat saptamana trecuta un Cannondale Caadx Ultegra si o sa vina cel mai tarziu la sfarsit de Noiembrie. Din specificatii / pret arata foarte bine, am dat deja o tura cu acelasi model, dar cu 105. Se simte foarte bine, geometria e mult mai ok decat la Specialized Sequoia pe care l-am avut.

Abia astept sa ajunga si sa il scot la o tura in padure, pun atunci si poze.

Pana atunci, va las cu una de pe Google.cannondale-caadx-ultegra-2019xl.jpg

• Upvote 1