majikstone

Cross bikes (ro: struțocămile)

Recommended Posts

faina bitza!

Cum e cu vopseaua? Parca tu nu te intelegeai cu powdercoatingul :)

O fi el powder coating, da' peste e tras un strat de lac. Ala face diferenta.

Plus ca depinde si cine face powder coating. Amatorii de la noi nu stiu sa faca mare branza.

nu inteleg cum ai reusit sa deteriorezi surubul de strangere. La angrenajele Sram, axul pedalier sta putin mai in afara cadrului cu 2,3 milimetrii(ma refer la partea dreapta , cea cu foile). Calea de rulare a rulmentului pe ax este putin mai in interior decat la cele shimano, si iti lasa impresia ca axul nu a intrat cat trebuie in cadru. Il poti impinge  pana in capat , si sa pui 2, 3 distantiere  pe partea stanga, sau 2 pe o parte si 2 pe o parte, dar rulmentul nu va mai calca exact pe calea de rulare a axului.

Rulmentul stang ajunge sa fie presat intre bratul stang si zona mai groasa a axului pedalier. Problema mea e ca oricat il strangeam, tot ajungea sa aiba joc lateral. Stiu ca e normal sa ramana cativa mm in dreapta, problema e ca in stanga nu se strangea cum trebuie. Nu stiu daca problema de strangere e valabila la toate pedalierele GXP, dar cu siguranta nu sunt singurul care s-a chinuit sa stranga un angrenaj SRAM Rival pana la punctul la care nu mai are joc. Am gasit o gramada de topicuri pe forumurile de afara cu oameni care au avut aceeasi problema.

Revin cu niste impresii dupa prima sutica de kilometri:

- Tot n-am reusit sa scap definitiv de jocul din pedalier, chiar si cu presa si surubul cel nou. Din ce-am mai citit pe net, exista ceva generatie de pedaliere care veneau cu monoblocuri Truvativ GXP care aveau o buba la rulmentul stang si nicicum nu disparea jocul. Se prea poate sa fiu si eu printre cei norocosi, asa ca astept sa se duca naibii rulmentii ca sa aflu daca o sa scap vreodata de jocul ala. In afara de faptul ca exista si ca se simte la mana daca tragi suficient de tare de pedalier, inca n-a inceput sa se manifeste altfel (gen sunete dubioase la pedalat). Ce-i drept ca nici n-am forjat-o cum trebuie inca, deci ramane de vazut ce se intampla mai incolo.

- Saua (Selle Italia X2 Flow) e DE DEPARTE cea mai inconfortabila sa pe care am mers vreodata. Nici 10 km pe sosea ultravirgina n-am facut pe ea, cu pantalonii cu bazon, si m-a durut curul 2 zile. N-am mai pomenit asa ceva. Si am mers pe tot felul de sei ieftine, proaste si butucanoase. M-a dezamagit profund saua asta, chiar daca la o evaluare mai atenta pare sa aiba destul de mult burete/spuma in ea. Poate ii mai dau o sansa mai incolo. E drept, eram la prima tura dupa vreo 2 luni de pauza, deci poate ca a fost subiectiv, dar veci pururi nu mi s-a mai intamplat asa ceva. ~20 de euro aruncati pe geam.

- Prin boscheti inca n-am iesit cu ea, dar am frecat putin cauciucurile de CX pe o lapovita mlastinoasa pe asfalt. Aderenta excelenta pe zapada uda, chiar si la viteze mari, iar rezistenta la rulare pe asfalt nu e exagerata. Dupa ce se mai incalzeste o bag si prin noroaie.

In rest, merge superb. Vitezele schimbate impecabil, desi am bagat-o si prin ploaie / lapovita. Cadrul se simte mult mai rigid decat ce-am mai calarit pana acum (mai ales in momentul in care incerc sa pedalez ridicat din sa). Intre timp am schimbat foaia de 50 cu o foaie antica de 48 pentru ca inca n-am suficient sange-n instalatie sa invart foaia de 50 pe plat cu vant din belsug, iar pe spate tot jonglez cu pinioanele (am mers cu 12-26 o vreme, acuma am bagat un 12-24 in configuratia 12-14-15-16-17-18-19-21-24 cu care se pare ca ma inteleg mai bine pe plat). Marimea cadrului si lungimea pipei le-am nimerit la fix (desi aveam o oarecare teama ca 58-ul s-ar putea sa fie prea lung pentru mine in combinatie cu pipa de 110 mm). Acuma nu-mi mai lipseste decat timpul si conditile meteo decente ca sa ajung la o forma fizica demna de noua bicicleta.

Revin cu niste impresii dupa prima sutica de kilometri:

- Saua (Selle Italia X2 Flow) e DE DEPARTE cea mai inconfortabila sa pe care am mers vreodata. Nici 10 km pe sosea ultravirgina n-am facut pe ea, cu pantalonii cu bazon, si m-a durut curul 2 zile. N-am mai pomenit asa ceva. Si am mers pe tot felul de sei ieftine, proaste si butucanoase. M-a dezamagit profund saua asta, chiar daca la o evaluare mai atenta pare sa aiba destul de mult burete/spuma in ea. Poate ii mai dau o sansa mai incolo. E drept, eram la prima tura dupa vreo 2 luni de pauza, deci poate ca a fost subiectiv, dar veci pururi nu mi s-a mai intamplat asa ceva. ~20 de euro aruncati pe geam.

Iti recomand Sheldon Brown – Bicycle Saddles - gasesti raspunsuri la burete /spuma, moale/tare, prima tura dupa o pauza mai lunga, etc. 

Cred ca la o scula de ~20 € nu poti avea  pretentii.

Iti recomand Sheldon Brown – Bicycle Saddles - gasesti raspunsuri la burete /spuma, moale/tare, prima tura dupa o pauza mai lunga, etc. 

Cred ca la o scula de ~20 € nu poti avea  pretentii.

L-am citit pe Sheldon in repetate randuri, chiar si pe aceasta tema. Stiu foarte bine ca pentru fiecare conformatie osoasa a bazinului si pentru fiecare individ exista o cu totul alta definitie de "sa confortabila". Si stiu si de fenomenul "inceput de sezon", dar fenomenul asta nu l-am simtit niciodata in halul in care l-am simtit acum, deci n-are cum sa fie o coincidenta. Adica am iesit la ture de 40-50 km la "inceput de sezon" pe drumurile spurcate de la noi si n-am avut decat o usoara jena, in cel mai rau caz, si dupa pauze de 3-4 luni (acum vorbim de o luna jumate de pauza).

Vei fi surprins sa afli ca saua pe care am mers in ultimii 3-4 ani fara absolut nici o durere de fund, nici macar dupa ture de 150+ km este o Selle SMP Fixty cumparata cu 35 de lei (noua, din magazin, dar nu de la "afaceristii" de la Maros). De fapt au fost doua sei, una s-a uzat cu trecerea timpului si am cumparat una noua identica. A doua ma slujeste cu devotament in continuare.

Si stiu ca Brooks sunt cele mai confortabile sei posibile (dupa perioada de "rodaj"), dar in conditiile in care la ~10 euro am gasit o sa cu care timp de cativa ani n-am avut absolut nici o problema de confort (bine, in combinatie cu o pereche decenta de pantaloni cu bazon) chiar si pe distante lungi (150-180 km) nu am nici un motiv sa dau 60-70 euro sau mai mult pe o sa Brooks. Poate peste vreo 20 de ani, cand o sa fiu ceva mai sensibil, dar acum nu.

Ce m-a dezamagit e ca nu ma asteptam de la o sa care, desi e "sport" si nu pot avea pretentii foarte mari de confort, se declara a fi oarecum gandita pentru confort si nu e deloc rigida sau usoara in comparatie cu alte minuni de pe piata care-ti golesc buzunarele mai ceva ca un ceai de dopuri de pluta. Si iarasi m-a surprins neplacut faptul ca, desi avea aproximativ aceleasi dimensiuni ca saua veche si destul de mult material amortizant in compozitia ei, nivelul de confort a fost similar cu cel al unei scanduri. Adica nu ma asteptam sa merg 150 km cu ea fara sa simt nimic, dar nici sa ma simt violat dupa nici 10 km pe asfalt. Asta este, nu tot ce zboara se mananca.

O struto camila facuta de mine pt un coleg de munca dintr-un cadru cumparat aiurea si care este mare de mine si din piesele ce sunt ramase de pe la celelalte biciclete.

IMG_5135.JPG

IMG_5137.JPG

Cadrul Allegro Puch otel HiTen, rotile au butuci Shimano Exage, jantele sunt Remerx Rapid pe spate si Fir pe fata, angrenaj FSA Gossamer 52/42/30, frane Sacon, schimator spate Tiagra, schimbator fata 105 golden arow, pinioane Alivio 11-32, schimbatoare Alivio 8v, cauciucuri Schwalbe  CX Comp

• Upvote 5

Si in poze arata bine. Bine pentru cei care apreciaza genul asta de biciclete, evident.

Inteleg ca ai incercat tot felul de unghiuri.

E evident ca ai un cadru deosebit de ce ai avut pana acum si pozitia pe bicicleta e sigur alta.

Saua am reglat-o la acelasi unghi pe care o reglez intotdeauna, problema nu e de disconfort in zona inghinala datorat presiunii in zonele sensibile ci strict de o durere nasoala in cele 2 puncte principale de contact (oasele bazinului). Pozitia pe bicicleta e destul de similara cu ce-am mai avut pana acum, iar cu saua veche n-am absolut nici un disconfort. Probabil ca saua noua, fiind ceva mai dura, pune mai multe presiune pe cele 2 puncte decat cealalta, la care greutatea probabil e distribuita intr-un oarecare procent si pe alte zone ale seii. In fine, e mai putin relevant, o sa merg tot cu saua veche o vreme.

Ca sa fiu sincer, cat pe ce sa cred ca numai mie mi se intampla chestii de astea.

E vorba de o nepotrivire flagranta intre geometria/materialele seii si structura anatomica. Acelasi lucru l-am patit si eu cu saua venita stoc pe MTB, de-a lungul a 3 ture nu am reusit sub nici o forma sa ma acomodez cu ea. Asadar am scos din dulapul cu vechituri batrana WTB Speed V si am rezolvat problema.

In schimb pe strutocamila am o sa Velo, cea mai ieftina posibila (stoc), cu care ma inteleg de mai bine de 3 ani de cand am bicicleta. Si astfel am atins subiectul topicului - strutocamila mea - Giant FCR4 2009, cu care am avut numeroase aventuri si plimbari placute :

PICT2019.JPG

Acum e are ghidon flat de 56 dar va deveni de 50 cm. E demontata, va primi roti noi (astea era mai grele si mai late, primeau gume cu balon 28) si o tija de sa noua (aia veche scartaia). Saua din poza este aia de care vorbeam mai sus, ieftina (stoc) dar surprinzator de buna. Transmisia isi traieste si ea ultimele clipe (ce mai, renovare totala).

• Upvote 2

Frumos framesetul de la Giant. Franele sunt caliper? Ce balonaj maxim poti baga in ele? Sa pui poze cu ea cand e gata.

Ghidon mai ingust as fi vrut si eu, da' e mai greu de cand cu gripshift-urile.

Maximul era 28. Acum, cu noile roti, nu mai pot depasi 25. Franele sunt clesti de cursiera, da. Manetele combo au cam imbatranit, o sa fie inlocuite cu trigere si manete de frana separate (probabil Avid SD7).

Vezi ca manetele cu tragere de V-Brake nu se prea potrivesc cu clestii de cursiera. Da gasesti niste manete frumoase de la SRAM compatibile cu clestii de cursiera. Sau de la Shimano daca vrei.

Asa e, doar că pentru SD7 găsisem nişte încercări reuşite de cuplare cu clestii de cursiera pe forumuri din afara. Mai merg manete speciale de ciclocros şi de bmx. Am văzut că aduc şi aia e la play bike manete pt flatbar. Rezolv eu cumva rezonabil.

Cu SD7 merg perfect, probat de mine.

Dupa o iarna in care a stat in moarte clinica, struto-camila incepe sa prinda culoare-n obraji :)

VXMRkUth.jpg

Mai e de mesterit/innoit, dar cel putin am pus-o  pe picioare  :>

• Upvote 5

Cadru cross 200 aluminiu marime 52   , furca fixa otel  ( de la Lucian /Sv  ) , transmisie de trekking shimano  pe 8 randuri , schimbatoare de la alivio , gume kenda ciclocross 35c , frane v-brake promax  si este este cam gata drum .

f7bw5ho.jpg

• Upvote 2

Revin cu niscaiva feedback.

1. Azi am dat prima tura prin padure, nimic extrem. Se misca foarte frumos bicicleta si pe-acolo, nu regret nici un moment ca am decis ca vreau un cross si nu cyclocross sau bicicleta de sosea 100%, gandurile de MTB fiind demult iesite din mintea mea. Cauciucurile (Continental CycloXKing de 35) par a fi destul de aderente pe pamant umed, si desi se incarca destul de usor de noroi/pamant moale, se si descarca relativ repede. Nici nu mi-am fortat norocul, nefiind vreun fan al nebuniilor pe bicicleta, dar nici nu m-am simtit in nesiguranta in vreun moment. N-am nici un termen realist de comparatie, dar raportat la asteptarile pe care le am totul e grozav. Pe asfalt ruleaza evident mai greu decat cauciucurile de sosea, dar diferenta nu e deranjanta.

2. Am elucidat misterul seii. Dupa niste masuratori recente, distanta dintre oasele inferioare ale bazinului meu (alea care intra in contact cu saua in mod ideal) e ~125 mm. Saua Selle Italia X2 are o latime de 130-132 mm, deci in momentul cand stateam pe ea punctele de contact dintre sa si oase erau intr-o zona foarte marginala a ei. Intre timp am dat peste saua asta (care cred ca se gaseste si pe la noi), cu latime de 140 mm si o gramada de umplutura destul de moale. Se pare ca o sa ne intelegem de minune. Si nici nu e grea dupa standardele mele (305g fata de 285 cat avea Selle SMP Fixty si 260 cat avea Selle Italia X2). Saua veche ramane pe post de backup, iar X2-ul poate-l marit la un moment dat. Bineinteles, cuiva cu bazinul ceva mai ingust.

3. Am mai jonglat putin cu transmisia si am ajuns la niste variante ideale pentru mine. Pentru sosea care nu implica cine stie ce catarari nasoale, 50/34 cu 14-25 ma coafeaza de minune, iar pentru padure 46/34 cu 14-32. De mentionat ca nu trebuie sa-mi bat capul cu reglat schimbatoarele, scurtat/lungit lantul sau mai stiu eu ce alte nebunii cand trec de pe vreo combinatie pe alta, iar schimbatorul spate, desi medium-cage si nu long-cage, n-are nici o jena in a urca pe pinionul de 32 (aveam mici emotii cu asta).

4. Promit ca data viitoare cand o mai scot prin padure iau si fotopozăul cu mine. Azi am uitat si plus ca eram atat de incantat incat oricum nu m-as fi oprit pentru poze.

Ai putea sa-ti pui un triplu (30-42-52) cu caseta MTB pe spate si ai avea cam toata gama necesara pt orice pante si terenuri. Scapi de schimbatul angrenajelor intre ele (bineinteles, daca nu cumva te preocupa in mod pasional sa mesteresti pe langa ea, in calitate de ingenieur :) ).

Eu asa am si intentionez sa inlocuiesc vechea transmisie cu una noua in aceeasi parametri. 

M-am gandit la treaba asta, m-am gandit si la varianta pedalier de trekking (ochisem un Deore 26-36-48) cu caseta de 12-25 sau 13-25, dar pana la urma asta mi s-a parut cea mai buna pentru nevoile mele. Plus ca am luat pedalierul Rival la 80 si ceva de euro, chilipir curat. 

Pentru mine cerintele de la o transmisie sunt rapoarte cat mai apropiate cand merg pe sosea si posibilitatea de a avea un raport minim apropiat de 1:1 pentru momentele in care trebuie sa ma lupt cu vreo catarare strasnica. Cu combinatiile de mai sus rezolv fara nici un stres toate problemele mentionate. Iar schimbatul pinioanelor si a foii mari nu-mi iau mai mult de 15 minute si nu se intampla decat cel mult o data pe saptamana. Imi ia mai mult s-o curat sau sa schimb cauciucurile de sosea cu alea de CX.

Ce zici tu suna foarte bine daca nu te deranjeaza salturile de 3-4 dinti intre pinioane cand mergi pe sosea, pentru ca altfel acopera o paleta foarte larga de rapoarte. Dar eu dupa ce-am dat de prima caseta cu rapoarte relativ apropiate intre ele m-am simtit mult mai bine, mai ales cand era vorba de mers cu vantul in fata sau de catarari lungi.

Problema rezolvata si cu monoblocul. Cumparat GXP Team 2013, montat fara nici un fel de distantier, strans surub cu mult bun simt, zero joc. Se pare ca am fost si eu printre ghinionistii la care pedalierul Rival le-a venit livrat cu un monobloc usor incompatibil, dar chiar si cu monoblocul cumparat in plus tot am iesit mult mai ieftin decat ar fi costat in mod normal (via RCZBikeShop).

Rotile sunt de 26?

Ce greutate are cu totul?