majikstone

Cross bikes (ro: struțocămile)

Recommended Posts

Eu sau Traveller?

Glumeam cu Traveller, el și-a prezentat ultimul bicicleta și vorbeam de urcatul la deal. Tu fiind din Cluj putem regla mai simplu, doar timp sa fie.

Arata super bicla Traveller :)  la ce mag din Bucuresti ai gasit manetele de frana ?

La nici unul, prin comanda pe rose.de, 17 Eur  :)

Teoretic, din informatiile de pe site, aduc la comanda cei de la playbike, dar iesi mai scump.

Cred ca si daca mi-as cumpara cea mai ultra-extra-bicla tot i-as face macar o modificare.

Ca urmare, orice bicla as avea nu poate fi decat o struto-camila.

Asta e ultima.

MWBy6cW.jpg

• Upvote 8

Am avut si eu o struto-camila:

cand mergeam f mult prin oras si nu aveam ssp-ul, wheelerul din semnatura avea furca fixa, roata pe spate de 28" cu adaptor si pinioane de curisera. poze cu setup-ul de atunci mai am doar pe google maps:

https://maps.google.com/maps?q=bucuresti,+calea+calarasilor&hl=en&ie=UTF8&ll=44.431681,26.135691&spn=0.00629,0.016512&sll=37.0625,-95.677068&sspn=56.375007,135.263672&t=h&hnear=Calea+C%C4%83l%C4%83ra%C8%99ilor,+Sector+3,+Bucure%C8%99ti,+Bucure%C5%9Fti,+Romania&z=17&layer=c&cbll=44.431664,26.135571&panoid=vbavhaVAp96Wq26OJILTqA&cbp=12,324.29,,0,33.77

Dupa 2100+ km, pe final de sezon montan (in 3 zile ma intorc la galeră, vorba franțujilor), pot incropi un review pertinent al noii mele biciclete.

The good:

- merge mult mai bine decat orice bicicleta am avut pana acum. Nu stiu daca e diferenta de greutate, antrenamentul meu mai bun (putin probabil) sau faptul ca in sfarsit am un pedalier rigid si cu brate de 170, dar cert e ca anul asta mi-am imbunatatit major timpii pe toate catararile pe care le-am mai atacat in trecut cu biciclete similare din punct de vedere conceptual. Cate 8-10 minute pe catarari gen Băișoara sau Mărișel și 20 de minute pe Transfăgărășan. Chiar si pe plat sau cu bagaje pe ea ruleaza mult mai bine, chiar si cu cauciucuri cramponate. Ce mai, e un deliciu. Si am scos-o si pe offroad ceva mai serios (Drumul Generalului si niste poteci de prin Feleac si Făget) si s-a descurcat mai mult decat onorabil.

- cu transmisia am nimerit-o perfect. Toata vara am mers cu 14-32 (caseta facuta din pinioane de la 3 casete diferite), iar pinionul de 32 a fost sfant pe Transalpina sau pe tot felul de cioturi de catarare de peste 12%. Pe Transfăgărășan nu m-am atins de el si sunt mandru de asta (nota redactionala: dupa ce am slabit am vreo 85 de kile, dintre care minim 5 sunt hamburgeri si shaorme). Pentru zone mai plate sau usor valonate ma descurc lejer cu 14-26.

- dupa mici ajustari (ghidon schimbat de pe oversize pe normal ca sa-l pot ingusta si mai mult, mai exact la 50 cm) sunt extrem de fericit cu pozitia pe bicicleta, pentru mine e compromisul optim intre confort si eficienta la pedalat. Am avut ceva emotii cu povestea asta, ca nu eram foarte hotarat ce marime a cadrului sa iau, dar am ales bine 58.

The bad:

- de ceva vreme (si mi-e imposibil sa asociez asta cu vreun eveniment concret), schimbatorul spate se misca total aiurea. Initial am crezut ca e schimbatorul indoit, am pus un X5 mai vechi care sigur era in stare perfecta si simptomele s-au manifestat in continuare. Am banuit ca e din cauza combinatiei abstracte de pinioane, asa ca am pus inapoi o caseta intreaga si nu s-a schimbat nimic. Am schimbat camasile si cablurile (desi alea de dinainte erau Jagwire impletite), n-am rezolvat nimic. Am rezolvat-o "romaneste" bagand doua distantiere de caseta de 8 viteze in locul celor de caseta de 9 undeva pe la mijlocul casetei si acum schimba din nou perfect. Acum ca s-o rezolvam nemteste, ultimii suspecti: urechea deraiorului (oricum voiam sa cumpar una de rezerva, asa o sa aflu rapid daca ea era de vina) si manetele (X5-ul ala GripShift pe 9 a fost necurat de ieftin, dar voi lua cat de curand o pereche de X0 3x9 la oferta si stim o treaba certa). Macar acum schimba corect si nu mai rontaie nimic, dar asta doar datorita unei improvizatii.

The ugly:
- tot nu ma impac cu saua. Selle Bassano ala de 20 de euro a fost grozav, nu ma doare absolut nimic indiferent cat merg, dar daca nu ma ridic din sa cateva secunde la fiecare cativa kilometri, imi cam amorteste... tot ce poate amorti pe-acolo. Am ochit deja un Selle SMP Extra, foarte apreciat si laudat (care are latime de 140, perfecta pentru fundul meu), problema e ca nu se gaseste chiar pe toate gardurile (cel putin nu la bike-components sau la RCZ, furnizorii mei preferati). Dar asta mai poate astepta o vreme.

• Upvote 1

Salut,

Si noi (eu si nevasta... :) ) ne-am luat niste strutocamile... 2 Merida Crossway 20-MD. Problema cu saua este comuna cred la toata lumea de pe forum. Ultima oara cand m-am dat cu bicicleta aveam un Pegas rabatabil la care pusesem schimbator de viteze de la o cursiera ruseasca.... :)). Si orice modificari traznite i-am facut, saua era perfecta. Am ajuns sa cautam sa de Pegas (evident nu am gasit) si din nefericire ce e mai asemanator pe piata este sa Brooks. Dar cea mai varza e 100 euro...

A doua problema pe care o am este ca nu gasesc cauciucuri decente de MTB pentru 28". Parca a inebunit lupul... Ma duc la diverse magazine si-mi tot ofera cauciucuri de sosea care nu ma intereseaza si cand le spun ca vreau sa merg cu bicicleta prin zone mai accidentate se uita ciudat la mine. Ne-am luat bicicletele astea ca sa mergem nu doar pe asfalt si ca dovada am facut niste uracari si coboriri foarte misto la Colibita in jurul lacului de acumulare, dar la coborire in mod special, cauciucurile originale sunt varza. Nu au aderenta si daca mai nimeresti si un drum forestier prin padure risti sa cazi in cap. Din ce am vazut la bicicletele noastre, distanta la furca si la roata din spate ar permite cauciucuri MTB destul de serioase asa ca nu inteleg de unde stresul asta pe vanzatori cand le ceri s-o incalte cu asa ceva....

Si ca o incheiere, genul asta de bicicleta nu se compara cu VW Golf. E Nissan Juke (Crossover) sau macar asa ar trebui sa fie daca gasesc cauciucurile adecvate. :)

Iti trebuie cauciucuri de ciclocross si astea nu se gasesc asa usor peste tot. Echipeaza-le cu asa ceva:

http://www.marosbike.ro/anvelope-28-29-inch/anvelopa-continental-cyclocross-42-622-reflex.html

http://www.marosbike.ro/anvelope-28-29-inch/anvelopa-continental-cyclo-x-king-basic-35-622.html

Teoretic ar putea incapea la limita si cauciucuri de MTB 29er, dar trebuie incercat intai, sa nu dai banii degeaba.

Cand am ajuns in Cluj acum 2 saptamani am incercat sa vorbesc cu cei de la Maros, dar sambata aia nu era nimeni sa ma sfatuiasca...

Am vrut sa iau cauciucurile aste de la ei:

http://www.marosbike.ro/anvelope-28-29-inch/anvelopa-continental-rubber-queen-29er-55-622-28-2-2.html

,dar nu am vazut nici un fel de entuziasm din partea lor.... ceva de genul, daca vrei tu.... De aia am spus ca nu inteleg de unde lipsa asta de entuziasm (pe care am intilnit-o si la Veloteca). Ca nu vreau sa cobor varful Omu cu bicicleta dar nici sa-mi rup gatul prin padure.... In plus, la Veloteca mi-au facut si capul mare cu unghiul furcii foarte diferit la Crossway fata de MTB dar cand am pus bicicletele una linga alta diferenta fata de un 29 era foarte mica. Poate o fi ceva ce nu inteleg eu....

Ideea nu e rea, dar trebuie sa te asiguri ca incap. Si ca mai raman macar 2 mm (mai intra o pietricica, noroiul...). De aceea ti-am propus gume de ciclocross (balon 35-42, cramponate, numai bune pentru offroad si incap sigur). Opinia vanzatorilor nu e litera de lege. :)

• Upvote 1

Si ca o incheiere, genul asta de bicicleta nu se compara cu VW Golf. E Nissan Juke (Crossover) sau macar asa ar trebui sa fie daca gasesc cauciucurile adecvate. :)

Da, da, stiu: toate nissanurile juke isi doresc sa fie golfuri ... dar na, nu se nasc toate masinile la fel de norocoase

1985190035-golf-bekommt-oldtimer-status-

Pana la urma nu ai mai pus cauciucurile de mtb pe bicicletele tale?

LOL. Golful ala a fost misto.... Nu se mai fabrica si oricum nu era 4x4. Dar era primul Crossover. :).

Nu am pus inca pentru ca nu stiu ce sa fac.... :(.

Sotiei o sa-i pun niste cauciucuri cramponate, dar mie, dupa 2 saptamani de mers prin tara si de dat cu bicicleta prin tot felul de locuri frumoase mi s-a deschis apetitul de altceva...mai MTB.

IMG_2449_zpsa6655b9e.jpg

Pe a mea au intrat cauciucuri cramponate de doi inch - continental race king.

• Upvote 3

ma duc la Veloteca sambata si ii iau prizonieri daca nu-mi gasesc niste anvelope cramponate sa pun pe biciclete. :)

am si eu o Merida Crossway de vreo 3 saptamni si am facut 400 km. Mi se pare

post-16093-0-47035500-1378051627_thumb.jpg

super ok. credeti ca ii trebuie ceva modificari?

Încearcă să foloseşti un binoclu, sau cere pilotului să aterizeze înainte de-a face poze.

• Upvote 3

Dacă tu te simţi bine pe ea şi funcţionează ok nu trebuie schimbat nimic. De ce întrebi, te-a nemulţumit ceva?

PS: Când faci poze unei biciclete fă perfect din lateral (roţile să se vadă cercuri nu ovale), pe partea cu lanţul, la o rezoluţie decentă (măcar 1024px lăţime), bicicleta să umple poza, şi să fie decent luminată.

Deși mi-am dorit cu totul altceva, se pare că această Merida Crossway TFS 500 a vrut să ajungă la mine.

După aproape 2 luni de așteptare pot spune că experiența cumpărării on-line a unei biciclete mi-a lăsat un gust amar. 

Cu timpul voi încerca s-o transform într-o bicicletă mai potrivită pentru plimbări lungi, așa cum îmi doream inițial.

Scuze pentru calitate, sper să fac alte poze mai bune în curând:

iCVUCG1.jpg1KSa7uy.jpgmBa68t6.jpggEuBZAB.jpg

• Upvote 3