majikstone

Cross bikes (ro: struțocămile)

Recommended Posts

Ca si concept da, ca si pret nu tocmai.

Dar hai să privim și partea de fiabilitate. Carbon vs aluminiu. La o căzătură, carbonul se duce...aluminiul, se îndoaie. Dacă ghidonul, pipa, tija se rup, în mare parte totul e compromis, comparativ cu aluminiul care se îndoaie, poate fi îndreptat, și la final tot ajungi.

Eu marturisesc, nu as pune baza pe aluminiul care poate fi indreptat.

Da, corect, dar tinand cont ca n-am mai cazut cu bicicleta de vreo 5 ani (si atunci se intampla in timp ce eram la o tura de MTB, sport de care m-am lasat) si ca nici gand sa fac lucruri extreme cu bicicleta mea, asta e printre ultimele criterii de alegere in cazul meu. 

Altfel, cele mai ieftine tije de sa de carbon incep pe la 60-70 de euro, iar modelele de baza au sistemul clasic de reglaj cu un singur surub (de care nu mai vreau sa aud). Momentan, o tija care sa-mi convina ca parametri (diametru, setback, sistem de prindere a seii) ar fi cel putin 80 de euro, fara sa am garantia ca modelul respectiv e mai confortabil decat tija de aluminiu pe care o am acum. Cam mult pentru mine judecand dupa raportul beneficiu/investitie. Mai ales ca discutam de o mica imbunatatire posibila a confortului, de care de altfel nu ma plang.

Pentru moment stau potolit, daca prind ceva reduceri interesante poate o sa fac pasul asta, daca nu nu.

Iar ghidon sau pipa de carbon nu ma tenteaza absolut deloc. Investitie mare, beneficiu mic (in cazul meu), plus sanse extrem de mici sa gasesc ghidon si pipa de carbon cu prindere de 25.4. Plus riscul de a face praf ghidonul de carbon cand ma apuc sa-l ingustez.

După multe socoteli într-ale geometriei, confortului etc am cumpărat un cadru surly cross-check, măsura 62, tocmai ptr calitatea otelului, plăcerea pedalării pe el (smoothness!) si,nu în ultimul rand, lungimea top tube-ului.

Echipat Shimano Deore, lanț, pinioane, frâne, butuci DT, pedale shimano dubla platforma, manșoane Ergon, coarne Cube trekking, roti Xtreme trekking de la Rose.de

Toate acestea au stat initialpe o Kona Jake the snake de 60 care nu ma satisfăcea la geometrie, plus ca voiam o experiență pe oțel! Cadrul Kona l-am luat de nou f ieftin drept care „nu ma va durea” pierderea lui prin vânzaresau printr-o viitoare biclă pt copii, peste câțiva ani.

2v29z5t.jpg
r8h0ms.jpg
2im6m4y.jpg
6pyw0g.jpg
azjmnm.jpg

• Upvote 1

Wow dar tare inalt trebuie sa fii daca mergi pe un cadru asa mare cu ghidonul si saua asa sus. Arata si e echipata bine, sa o folosesti sanatos! O greutate aproximativa care ar fi?

Wow dar tare inalt trebuie sa fii daca mergi pe un cadru asa mare cu ghidonul si saua asa sus. Arata si e echipata bine, sa o folosesti sanatos! O greutate aproximativa care ar fi?

Am 203 cm, 103 kg.

Nu stiu cate kg ar avea bicla dar cadrul am reusit sa-l cantaresc: 2485 grame. In mod sigur bicla are cel mult 13 kg. Asta avand in vedere ca Kona anterioara avea, cu aceleasi piese, 12,5 kg, cadrul avand 1900 gr.

Cam la 12-13 kg ma asteptam judecand dupa marimea cadrului si echipare. Banuiesc ca furca a venit impreuna cu cadrul si ca e tot de otel, cantareste si ea in jur de 1000-1100g. Oricum, confortul si rezistenta in timp date de cadru si furca de otel nu se compara cu altceva.

Cam la 12-13 kg ma asteptam judecand dupa marimea cadrului si echipare. Banuiesc ca furca a venit impreuna cu cadrul si ca e tot de otel, cantareste si ea in jur de 1000-1100g. Oricum, confortul si rezistenta in timp date de cadru si furca de otel nu se compara cu altceva.

Da, desi despre furca se scrie ca are aproape 1 kg, de fapt are care 1100 grame. Am uitat exact. Ce conteaza? Cam tot ce e furca de otel are cam 1 kg. Mi-a ramas in schimb o furca superba cromata de otel de trekking luata de Rose(vezi saitul ptr info, au doar una chrome plated) pe care o sa o vand.

Sa o calaresti sanatos, bine ca acum te-ai linistit! :)

Sa o calaresti sanatos, bine ca acum te-ai linistit! :)

Dupa o tura la Balcik si prin Dobrogea, 435 de km, desigur ca m-am linistit! O sa fac topic cu povestea turei cand am timp! A fost „fantastichno” cum zic bulgarii!

Daca tot am iesit azi la o tura, am facut si cateva poze cu bestia in habitatul ei. Momentan e in versiunea "sport" (cauciucuri Continental GP4000s de 23, caseta 12-26, fara portbagaj montat).

8zYIYQl.jpg

NZhedgQ.jpg

Si una de acum o luna si ceva, cu furca veche si pregatita de cicloturism (cauciucuri Schwalbe Marathon Racer de 35, caseta 14-34, portbagaj si o geanta).

4Y2LsXx.jpg

• Upvote 3

Hibrida mea, Eastway FB4.0, echipata SRAM X5, frane Avid BB5, cadu si furca aluminiu. Merge si pe drumuri pietruite, off-road usor, acum asteapta anvelope de cyclocross si caseta 12-36.

P8301095.JPG

• Upvote 8

@@Axe Multumesc! Capra vecinului e Fuji a lu' @iacobdoc. L-am prezentat si la struto-camile si cred ca si la fan Brooks, ceva mai recent.

Mie cel mai mult imi place Giant'ul lui @@Traveller.

In poza postata de @@majikstone eram in varf la Cotoncu, in tura Cluj-Brad si retur in o zi (318 km).

Cotoncu e o denumire pe care nimeni nu o cunoaste, e vorba de pasul Buces-Vulcan de la limita dintre judetele Hunedoara si Alba.

Amanunte... E BIG au ba?!? :-O

@@florin75 faina bicla! De fapt nu-mi aduc aminte sa te fi vazut cu ceva urat! :D

Florin?! Da. Face ce face si apare cu cate o bizarerie frumoasa :)

Dada, e sexy tare bicicleta aia albastra. Daca gaseam asa ceva cand mi-am facut-o pe a mea m-as fi gandit serios sa mi-o iau.

Amanunte... E BIG au ba?!? :-O

Cred ca e BIG dar nu e asa mare... ar fi vreo 420m de ascensiune pe 9km si ceva de urcare, la inceput sunt niste bucati urate de peste 10% dar panta se domoleste ulterior.

Tura am facut-o vara asta cu bicicletele din poza, cifrele le poti gasi aici. O relatare "pe indelete" a turei nu stiu daca merita neaparat sa fac(em) pentru ca nu prea sunt lucruri semnificative de povestit - cunosteam foarte bine traseul, ne-am urcat pe biciclete si l-am facut, as zice ca intr-un mod destul de onorabil.

• Upvote 1

Un pic mai mult decat onorabil!... Si nici distanta nu-i de ici de colo. Felicitari amandurora! :D

• Upvote 1