ihopulele

Cauciucuri pentru MTB

Recommended Posts

Sa oferiti si cate un link catre produs si sa specificati in ce conditii le folositi, plus avantajele si dezavantajele lor. Asa am putea transforma topicul asta intr-un FAQ ;-).

http://www.mtbr.com/cat/tires-and-wheels/Tire/wtb/all-terrainasaurus/PRD_416601_151crx.aspx

Le folosesc în orice condiţii (practic cross-ul, că şi MTB-urile sunt de mai multe feluri), dar după cum mai zicea cineva pe site, cam stropesc, şi nu's tocmai indicate pentru "mud". Am mers şi pe pană cu el ceva kilometri buni (şi nu în orice condiţii) şi vreau să zic că a rezistat, şi acum îl mai am. Şi raportul preţ/calitate tot mi se pare în regulă, eu zic că îşi merită cei 20 de dolari.

Aşteptăm şi alte păreri.

Spor la pedale :)

Am Continental Explorer 26x2.1, dar nu sunt chiar foarte fericit de aderenta pe spate - pe jgheaburile innoroite derapeaza prea mult, parerea mea... Daca ar avea crampoanele laterale mai dure, poate ca ar fi mai eficiente...

Pe bicicleta a 2-a am Mission Speed 26x2.1 (nu am link). Au crampoane mai fine. Par mai rapide si nu vajaie atat de tare pe asfalt, fara sa-mi dea senzatia ca au o aderenta mai proasta pe teren moale, comparativ cu Conti Explorer.

Ambele "incaltari" sunt 26x2.1 - confortabile pe teren accidentat, dar aduna noroi pe care-l indeasa in transmisie... Ma gandesc sa incerc ceva de genul 26x1.75 - 26x1,9, poate incarca mai putin noroi. Cu crampoane dure. Dar nu prea stiu ce, de aceea am creat thread-ul. :roll:

E destul de relativa chestiunea asta cu cauciucurile. Fiecare cauciuc este mai bun pe un anumit teren decat celalalt. Este foarte important cum e testat un cauciuc, ca sa vezi adevarate calitati ale lui trebuie sa mergi tare, pentru cineva care iasa la padure doar de placere cam orice cauciuc e bun. Pe noroi in schimb pot aparea probleme, in rest nu poate sa simta diferenta mare.

Combinatia mea fericita, dupa cativa ani si multe incercari:

- Maxxis High Roller - fata (2.35 sau 1.90, dupa situatie) - cel mai bun cauciuc pe fata, super putere de franare si stabilitate laterala

- Maxxis Larsen TT sau mai nou CrossMark - spate (2.1 sau 1.9) - aderenta adevarata, rezistenta mica la rulare, mai ales CrossMark

Avantajele generale la Maxxis: mi se par practic indestructibile (nu cele din compound de competitie), foarte rar fac pene, aderenta de top.

Dezavantajul: greutatea, dar de cate ori ma duc in ture cu baietii cu Schwalbe, iau petice mai multe cu mine, pentru ei :mrgreen:

Mai nou am si un set-up de concurs:

- Continental SpeedKing 2.1 pe fata, aderenta buna, se curata singure de noroi

- Continental CrossCountry 1.5 pe spate, special de noroi, protejeaza sistemul de angrenare de noroiul de pe cauciucuri, fiind foarte subtiri, iar profilul agresiv ii da o super aderenta la urcare. Un pic instabil la coborare pe pietris.

Din pacate, SpeedKing este foarte pasibil de pene de cauciuc, pretul platit pentru greutate.

Am mai avut un set de IRC Serac XC, destul de bune in toate conditiile, si ceva Michelin la care a cedat foarte repede materialul si s-au crapat.

Irc serac sunt bune, deasemenea si mythos xc. La Medias am folosit pe spate un michelin wildgripper, cel verde cu dunga galbena, super cauciuc, super aderenta

eu vroaim sa-mi iau Michelin Country Rock dar se pare ca nu gasesc pe nicaieri, as vrea un cauciuc cu profil asemanator, adica semi slick sa aiba acceleratie buna pe sosea dar sa fie bun si pentru ceva drumuri forestiere, imi puteti recomanda ceva care sa se si gaseasca la noi?

Hai să-i zicem ”balonaj”, altfel, îl alegem primar şi avem deja unii primari mai deştepţi decât un... cauciuc. Desigur, şi mult mai hoţi...

trebuie sa ma pun in tema cu termneii de specialitate :P oricum s-a priceput ideea, intre timp am gasit niste cauciucuri SCHWALBE MARATHON 26x1.75, imi poate spune cineva cum se comporta pe sosea in primul rand si ceva drumuri forestiere, pietris

Marathon e un fel de clasă, grup sau castă. E cum ar fi corpul ofiţerilor superiori.

Dar aici există gradele: maior, locotenent-colonel, colonel şi general (peste ei toţi).

Adică, există Marathon simplu, Plus, Supreme, XR.

Sunt toate făcute de profesionişti, cu un centru de cercetări unic. Dar, cât dai, atâta face (cel puţin în unele cazuri). Una e un Plus de 60-70 lei şi alta XR, vândut la noi, cum am mai spus, cu 180 lei.

Sunt foarte rezistente la uzură, la pene şi cu aderenţă bună, fără să aibă crampoane. În general, fac parte dintre slick-uri. Suportă încărcături mari. Au flancurile foarte rezistente. Sunt dublate cu scuturi anti-pană, vârful fiind Aramidul, din tehnologia TravelGuard din compoziţia XR-ului.

am vazut pe assport, scrie marathon si atat sunt 70 de lei, dar am vazut ca sunt destul de grele (750g) probabil pentru ca au protectie pentru pana, acuma nu stiu sa imi iau mai usoare si mai putin rezistente sau invers, se pare ca undeva trebuie facut un compromis

Ţine de stilul personal. Eu aş fi în stare să car şi pietre de moară numai să fiu sigur că nu fac pene. Dacă vrei o biclă mai sprinţară, trebuie să cauţi compromisul de care vorbeşti.

Poţi să ai o corespondenţă cu ei şi să afli ce tip sunt. Apoi, cauţi pe Google şi vezi ce caracteristici au.

Am fost joi pe la ei şi tocmai primeau marfă, aşa că e posibil să-ţi rezolvi problema. Aveau tot felul de Schwalbe, mai puţin XR, care mă interesa pe mine. Şi erau multe pe 20”, nu pe 26”. E vorba de Pantelimon. La Moşilor am fost luni şi bătea vântul, deşi primiseră şi ei marfă.

Oricum, e o resursă care trebuie exploatată.

Panaracer Fire XC Pro, kevlar, de 1,75, foarte multumit de ele, control fata, aderenta, tractiune, utilizate DOAR pe off road, nu de alta dar imi stric bicicleta daca ies cu ea pe sosea:mrgreen:

o fi bune pe noroi. De ce zici ca strigi bicicleta pe sosea?

Din cauza crampoanelor. Te scutura de iti sar capacele pe sosea. 8-)

Jacsu, o stric la figurat, in sensul ca MTB-ul meu nu rea a gustat sosea la viata lui, prefer oricand sa ies pe off road

schwalbe smart sam-usoare si auaderenta excelenta, sau ai putea sa incerci maxxis larsen tt

observ ca multi au cauciucuri continental, intrebarea e unde gasesc in tara, ca pe net n-am gasit nicaieri

Vezi aici dar e tot site extern.