ihopulele

Cauciucuri pentru MTB

Recommended Posts

Eu am un set SK 2.3 pe fata si MK 2.2 sau 2.0 pe spate, dar numai de vreo 2 ori am iesit cu ele pe zapada si mi se pareau foarte bune in conditiile date! Chiar si la magazin mi s-a recomandat sa evit asfaltul cu ele ca se tocesc repede. Tot dupa ei ierarhia ar fi Race King-pe hardpack, Mountain King-un fel de cauciuc general pentru ture montane, Speed King-pentru noroi. Aceasta impartire pare logica daca te uiti la profilatura lor, din ce in ce mai rara.

Iar pentru Conti XC ia uite aici: news from Cluj MTB Riders: martie 2009

Ahh, intre timp vad ca Horatiu ti-a linkuit magazinul lui George, eu de la el am, e semnificativ mai ieftin decat la Maros :D si mai e si folding! Da telefon si afla. Succes!

Chiar mici preturile de pe bikenet.ro

O sa sun sa vad daca au pe stoc Mountain King Protection

Sa zici raspunsul si pretul (daca e altul), ma bate si pe mine gandul sa am ceva foldabile de rezerva prin rucsac, cand ies la ture.

Pentru asta iti recomand Continental CrossCountry, este ingust (parca 1.5) si nu ocupa spatiu mult, e foldable, e usor si in plus daca dai de noroaie nasoale il pui sus si ai scapat de orice... Eu zic ca e cauciucul perfect de rezerva la ture lungi. E drept ca e vreo 100 RON dar, credeti-ma, face fiecare banut. A mai fost pus link-ul cu review-ul lui Vlad de la Cluj, dar il mai pun o data ca nu doare: news from Cluj MTB Riders: Test ride - Continental Cross Country 1.5

eu am Maxxis Larsen TT de 2.0, pe sosea e impecabil, pe offroad nu prea le-am folosit decat pe iarba... si ceva pamant uscat, unde s-au comportat foarte bine.

50 ron bucata la sportbikecenter pe 1 mai.

Sa zici raspunsul si pretul (daca e altul), ma bate si pe mine gandul sa am ceva foldabile de rezerva prin rucsac, cand ies la ture.

Mda.. noul pret pt Mountain King Protection de 2.2 este 210ron/bucata!!!!:-<

Mai aveau in stoc decat unul dar fara protection la pretul de pe site si inca o bucata speedking de 2.1. In rest nimic.

Pai asa mai bine iti iei un Schwalbe Racing Ralph sau Nobby Nic :) ca e mai ieftin si sunt cauciucuri de elita.

Mai aveau in stoc decat unul dar fara protection la pretul de pe site si inca o bucata speedking de 2.1. In rest nimic.

Aoleu, asta la George in Cluj?! Eu le-am luat cu 37 lei/buc. acum 3 luni!!

Da, daca sunt Protection probabil ca e pretul ala, alea cu 37 RON erau cu siguranta foldable simple. Asa mi-am luat si eu de acolo Speed King. Nobby Nic sunt si tubeless si simple. Daca te-ai uitat la bikexpert, probabil ai vazut Nobby Nic tubeless de 1.8, alea sunt destul de subtirele, imediat mai scumpe sunt cele clasice, de 2.1. Oricum, in mod normal, poti sa pui camere pe un cauciuc tubeless, dar nu merita ca sunt scumpe.

O combinatie "clasica" de la Schwalbe este sa iti iei Nobby Nic pe fata si Racing Ralph pe spate, multe biciclete echipate cu Schwalbe chiar vin asa. Nobby te ajuta la franare iar Racing are rezistenta mica la inaintare si pedalezi usor, dar e in acelasi timp si aderent.

Cu protection erau la 38ron cele fara erau mai ieftine.

http://bikenet.ro/produse/11/Anvelope%20si%20Camere?producator=Continental&pret=all

Cam scumpe alea Scwalbe.. nu sunt dispus sa dau atat pe 2 cauciucuri.

Cred ca pana la urma o sa-mi iau 2 bucati Bontrager de 2.2 cum au fost cele cu care a venit bicicleta. Am fost multumit de ele.

http://bontrager.com/model/00432/en

Ce parere aveti de ele? Este 70-80ron/bucata.

Atunci s-ar putea alea scumpe sa fie modelul Supersonic, alea clar costa atat si sunt extrem de usoare. Le recunosti dupa un fel de imitatie de carbon pe margine.

Panaracer Fire XC Pro kevlar, 1,8 nu pot sa le gasesc nici un fel de cusur. Se catara foarte bine, tin la fel de bine pe viraje. Asfalt nu prea pupa ca de aia exista cursiera>:). Am 82 de kile, la 1.80 m si nu am nici un fel de probleme cu ele, deci sa nu aud comentarii ca sunt prea mici:)>-. Pe viitor nici nu intentionez sa-mi pun alte cauciucuri mai mari, nu le vad rostul.

Bafta

XC Pro sunt niste super cauciucuri de noroi, dar fiind 1.8 se contrazic cu celebrele studii care spun ca un cauciuc pe offroad opune mai putina rezistenta daca e mai mare (http://www.schwalbe.com/gbl/en/tech_info/rollwiderstand/?gesamt=22&flash=1&ID_Land=38&ID_Sprache=2&ID_Seite=143&tn_mainPoint=TechnikInfos). Mi-as fi luat si eu pentru noroi o pereche, chiar arata bine.

Deocamdata mi-am inlocuit Continentalul Speed King care pe langa ca m-a "dezamagit" are si marginea crapata. Inlocuitorul se numeste Schwalbe Racing Ralph de 2.25 cu SnakeSkin, la recomandarea a zeci de utilizatori fericiti. Sper sa nu ma dezamageasca, fiindca costa o caruta de bani. ;)

Am folosit si eu Panaracer Fire XC Pro de 1.8 vreo 2 ani. Momentan am unul de 2.1 foldable si are aderenta muult mai buna decat cele de 1.8. Il folosesc in combinatie cu un maxxis mimo de 2.0 kevlar, asta fiind combinatia light, de inceput de sezon cand nu am putere sa imping perechea de Tioga Factory DH de 2.3 cu care echipez vara bicicleta de AM. Tioga Factory DH sunt grele, pe sarma dar excelente ca aderenta si protectie la pene - daca nu mergi in regim de concurs si daca greutatea nu e prima prioritate.

Legat de dimensiunea cauciucurilor, cand potecile se ingusteaza si devin mai bolovanoase si mai abrupte, o sa apreciati valoarea cauciucurilor mai mari de 1.8 ;)

Legat de dimensiunea cauciucurilor, cand potecile se ingusteaza si devin mai bolovanoase si mai abrupte, o sa apreciati valoarea cauciucurilor mai mari de 1.8 ;)

Mda, cam asta am observat si eu cand m-am echipat cu Conti-urile de noroi de 1.5, singurul loc unde cedeaza este pe zone bolovanoase, unde stabilitatea laterala are foarte mult de suferit. Pe uscat eu nu as cobora sub 2.1, mai ales ca sunt si cauciucuri usoare la dimensiunile astea.

M-au sunat de la bikenet astazi ca au mai gasit 4 bucati Mountain King de 2.2, dar fara protection la 35ron/bucata

Le-am comandat (2 sunt pt un prieten).. maine sunt la mine. Revin cu impresii dupa ce le montez =))

Am luat si eu 2 High Roller de 2.10 de la Bikexpert, dar par a fi cu wire (se indoaie cam greu si n-am vrut sa le fortez), desi pe site la Maxxis nu apare acest model, sau poate ma insel eu. Nu m-am indurat sa dau 155 lei pe un Racing Ralph. Poate daca nu imi plac astea sa le schimb.

As vrea o recomadare pentru cauciuc fata, respectiv spate, cross-contry-trail. Sa mai fie si usoare si nu foarte scumpe. Am pretentii:-J

cruiserele de la schwalbe au o protectie slaba, padurea fiind dusmanu' lor nr.1. daca ai posibilitate schwalbe racind ralph, desi nu vad de ce nu te uiti mai atent la discutiile de mai sus? unele variante ar fi chiar satisfacatoare fara sa fie greu de gasit sau scumpe...:)

furious fred e cel mai rapid pe sosea si cel mai bun compromis pentru padure, dar nu e recomandabila decat versiunea tubeless.

usor, bun si ieftin nu exista. fie faci un compromis in privinta banilor, fie in cea a pretentiilor.

l.e: continental race king protection de pe bikenet.ro e foldable?

M-au sunat de la bikenet astazi ca au mai gasit 4 bucati Mountain King de 2.2, dar fara protection la 35ron/bucata

Le-am comandat (2 sunt pt un prieten).. maine sunt la mine. Revin cu impresii dupa ce le montez :)

Au sosit, le-am montat si am dat o tura prin herastrau pe niste poteci. Multumit momentan :)

Sunt destul de usoare (580g) si foldable.

A folosit cineva Continental Speed King? Ce parere aveti de ele? Le-am vazut la Maros cu 49ron bucata.

Am eu speed king si nu sunt deloc multumit de ele. Asa cum am scris si mai sus pe undeva le alint "SPIN king" pentru ca fac pana foarte usor. Practic este imposibil sa mergi cu ele prin padure fara sa faci popasuri periodice de reparat pene. Nu le recomand nimanui pe astea simple. Nu stiu cum sunt cele mai scumpe cu protectie dar nu cred ca merita. Exista cauciucuri mult mai bune pe piata. E adevarat, sunt usoare, dar la ce bun...