ihopulele

Cauciucuri pentru MTB

Recommended Posts

Au sosit, le-am montat si am dat o tura prin herastrau pe niste poteci. Multumit momentan :)

Sunt destul de usoare (580g) si foldable.

pe pamant sunt ok, dar pe sosea sunt f.zgomotoase.

Mtb-ul pe sosea este un compromis .Mtb prin definitie merge pe munte ,drumuri in general inafara asfaltului, prin aratura.

Ptr asfalt sa inventat cursiera:D/.

La mtb tre' sa te gandesti sa ai tractiune pe spate si directie buna in conditii.

De aici decurg problemele in alegerea anvelopelor:foarte late, late ,inguste,cramponate ,necramponate ,umfalte tare ,mediu,moale.

Asa ca numai cei cu experienta pot alege in cunostinta de cauza.Restul merg din auzite:-":-"

Momentan am pe bicicleta niste CST-uri, semislick, 26 x 1.95 (53-559). Din cit am sapat eu pe net, am descoperit ca pe spate am CST C1212 si pe fata am CST C1208. Ala de pe fata e ok, ala de pe spate e... slick. Am incercat sa gasesc asa ceva pe la magazinele de pe net, dar... pauza. Am incercat sa ma reprofilez si am gasit un Maxxis HighRoller Semi-slick, doar ca singura latime gasita a fost 2.35.

Fie-va mila d-un biet sarman si ajutati c-o informatie sau sugestie, de unde as putea sa cumpar eu ce zic mai sus (pe dimensiunile dorite) sau ce recomandari aveti voi pentru un compromis strada/tarina.

Multumesc anticipat!

Mtb-ul pe sosea este un compromis .Mtb prin definitie merge pe munte ,drumuri in general inafara asfaltului, prin aratura.

Ptr asfalt sa inventat cursiera:D/.

La mtb tre' sa te gandesti sa ai tractiune pe spate si directie buna in conditii.

De aici decurg problemele in alegerea anvelopelor:foarte late, late ,inguste,cramponate ,necramponate ,umfalte tare ,mediu,moale.

Asa ca numai cei cu experienta pot alege in cunostinta de cauza.Restul merg din auzite:-":-"

Stiu si eu pt ce e Mtb-ul, dar nu ma atrag cursierele. Pt oras am slickuri la Mtb. Am pus cauciucurile astea sa vad cum sunt pe offroad (atat cat se poate testa prin parcuri) si am ramas cu ele si nici nu cred ca le mai dau jos pana la urmatorul concurs, Primaevadare din 10 mai.

Cauciucurile sunt de 3 feluri: usoare, rezistente si ieftine. Cele rezistente si ieftine nu sunt usoare, cele usoare si ieftine nu sunt rezistete iar cele usoare si rezistente nu sunt ieftine.

Cam asta e business-ul cu cauciucurile de MTB :)

Uite , m-am trezit dintr-o dată că am 4 gume Maxxis: Advantage, Crossmark, High Roller şi Ignitor, toate de 2.1. Aş dori cea mai bună combinaţie posibilă. Nu vreau rulaj fin neapărat; vreau să fiu în siguranţă off-the-road.;)>-

Horaţiu spunea de High roller faţă şi Crossmark spate. Eu nu am încercat decât Advantage faţă şi Crossmark spate.

So? :(

Toate 4 sunt cauciucuri bune, Advantage e mai agresiv, nu (mai) e pe placul meu prea mult, dar Ignitor si Crossmark ruleaza foare bine. Fa-ti doua combinatii: una tare, de off-road, cu High Roller pe fata si Advantage pe spate si una mai de rulaj, cu Ignitor pe fata si CrossMark pe spate.

sosea- xc = diluant- tigari. nu se prea gasesc alternative/compromisuri, iar cele care exista sunt fie scumpe, fie greu de gasit. faci economii si schimbi 2 perechi de anvelope. daca nu-ti doresti asta arunca o privire pe maxxis overdrive:-/

despre verderstein 2.6*2.35 stie cineva ceva? am gasit o pereche tubelles la cineva ,cu mici proeminente pe ele dar mi se par un pic cam groase!daca a mai mers cineva cu grosimea asta?

Am avut niste Vredestein Killer Bee. Am mers vreo 2 luni cu ele...super anvelope. Destul de usoare, foarte aderente, te inclini cu ele foarte mult in viraje fara sa iti fie frica. Si un foarte mare avantaj era pretul. Am dat pe ele vara trecuta 45 RON in conditiile in care erau tubeless, foldable, kevlar in ele. Daca ai vazut pe undeva modelul asta nu sta pe ganduri.

Am eu unul pe fata, daca nu faci MTB foarte serios e destul de bun (de forestiere, etc...). In schimb aderenta in situatii mai dificile lasa de dorit, in special cea laterala. Sunt foarte putin protejate la pene iar marginea laterala se distruge imediat la frecarea cu bolovani. Pe mine Speed King m-a costat o roata Mavic:

.

Sincer, nu cred ca speed king ar fi avut vreo vina . Daca aveai o viteza putin mai mare cred ca scapai fara cazatura.

Guest am44

daca ma puteti ajuta cu o parere: acum merg pe wtb raptor nano de 2.1, si fata si spate, in general padure, drum de tara, ce se mai gaseste pe langa bucuresti, combinat cu ceva sosea (cam un sfert din distanta). cum am bicicleta (si microbul) de putin timp, nu am prea mers pe umezeala si noroi ; am facut-o zilele astea si am constatat ca wtb-urile stau bine pe pamantul mai moale, nu derapeaza, dar se incarca rau cu noroi, care nu cade nici macar pe sosea. mai am acasa o pereche de schwalbe smart sam de 2.25, si ma gandeam sa combin wtb 2.1 pe spate si smart sam-ul 2.25 pe fata... smart sam se incarca cu noroi, dar la cea mai mica portiune uscata sau dreapta, ramane curat bec. multumesc anticipat pentru orice opinie.

Mda, si eu am Schwalbe Jimmy puse acuma si nu-s defel multumit de cum se comporta pe noroi, Se umplu asa de tare si de compact cu noroi incat devin de-a dreptul slickuri. Pe uscat isi fac treaba bine, dar cum apare noroiul cum pierzi orice urma de control asupra lor :D

Ma gandeam si eu la niste WTB, asa ca mi-ar prinde bine niste opinii / experiente asupra comportamentului pe noroi

In cazul clasic cauciuc vs. noroi, situatia nu e deloc usoara. Un compromis bun intre uscat si noroi nu prea exista, pentru ca la noroi e nevoie de un cauciuc cu crampoane putine, proeminente si rare, care se curata usor, iar astea pe uscat in principiu opun rezistenta mare la inaintare. Astfel, daca vreti un cauciuc bun de noroi cautati unul cu un profil cat mai "aerisit".

Exista cauciucuri speciale de noroi, care (aici vorbesc de XC nu de DH) sunt in general subtiri (1.5-1.7). As enumera aici niste modele: Maxxis Medusa, Schwalbe Black Shark Mud, IRC Stingo XC, Continental CrossCountry, dar majoritatea producatorilor au astfel de cauciucuri. Unele dintre ele se comporta prost pe uscat si asfalt, unele mai bine. Continental CrossCountry se comporta chiar foarte bine inclusiv pe asfalt, personal am urcat/coborat Transfagarasanul cu el fara sa ma deranjeze (n-am avut timp sa-l schimb). In cazul in care sunteti dispusi sa alocati 15 minute inaintea turei daca e cazul sa puneti cauciucul necesar, e bine sa aveti, macar pentru roata din spate, unul din acesta in dotare. De ce pe roata din spate? Pentru ca acolo e problema cea mai mare, cauciucurile cu balon mare transportand tot noroiul pe lant, mai ales daca acesta e pe foaia mica, de pe lant acesta ajungand pe toate elementele de transmisie, mai ales pe schimbatorul spate la rotite. Problemele care pot sa apara sunt chain-suck si blocarea schimbatorului spate care, ambele, pot duce in cazul unei pedalari puternice la ruperea/deformarea urechii cadrului, schimbatorului spate sau a lantului. Pe fata, mai ales daca bicicleta e dotata cu frana pe disc, un cauciuc de 2.0-2.1 nu ar trebui sa faca probleme mari la noroi, decat in conditii extreme. La o prima vedere, un cauciuc din acesta s-ar comporta bine si pe uscat, adica sa ramana permanent, dar exista doua aspecte: primul ar fi ca sunt foarte scumpe si se uzeaza mai repede decat cele normale, deci e pacat, iar al doilea ar fi ca, fiind inguste si umflate din aceasta cauza la o presiune mai mare, nu ofera aceeasi stabilitate, in special pe teren pietros, cu un cauciuc lat un pic mai putin umflat.

Daca totusi vreti un cauciuc universal, acesta sa nu fie mai mare de 2.1 pe spate. Un model bun de noroi, care se curata usor, este Continental Speed King, la fel Maxxis Mobster si High Roller, Panaracer Fire XC Pro, IRC Notos XC sau Schwalbe Nobby Nic mi se par destul de aerisite si cu crampoane suficient de mari. Dar nu o sa aveti acelasi rulaj ca si cu un cauciuc cu banda mai continua pe mijloc...

Ca sa dau un exemplu personal, eu folosesc pe roata spate in acest moment un Schwalbe Racing Ralph si am in dotare un Conti CrossCountry pentru "acele zile".

salut,

se pare ca acest topic s-a lungit destul de tare. eu folosesc continental (din motive 'personale')

folosesc mai multe modele, despre care am sa va povestesc foarte pe scurt: Mountain King 2.2, Speed King 2.3, Race King 2.2, Cross Country 1.5. Mentionez ca toate sunt varianta Supersonic, Black Chili Compound cu o greutate intre 412 grame si 476.

-Mountain King 2.2: fara sa il laud este cel mai bun cauciuc all around care l-am avut. Bun pe radacini, pietre, noroi ( nu argila ). Am avut un set de astfel de cauciucuri si le-am folosit un sezon intreg la antrenamente. Cel de fata mai merge fara probleme.

- Speed King 2.3: e mai mult de competitie. merge mai mult pe uscat, si hard pack. datorita cramponului mai rar se toceste mai rapid. E si cel mai usor dintre cauciucurile cu crampon relativ mare.

- Race King 2.2: cel mai rapid cauciuc de uscat / hard pack pe care am avut ocazia sa il incerc. datorita balonului mare, se muleaza bine pe aproape orice obstacol. desi cramponul e mic si des aderenta e sporita.

- Cross country 1.5: foarte foarte pe scurt: inamicul nr 1 al noroiului (punct).

am scris acest post pentru a lamuri unele divergente in a privi asupra utilitatii unui sau mai multor modele de cauciuc.

@ Horica: sigur acolo nu cadeai daca o lasai sa mearga mai tare si trageai de ghidon, nu e cazu' sa dam vina pe cauciuc ca si antrenorii pe arbitrii :D

pt mai multe detalii, va stau la dispozitie in limita timpului....

Buna

Sunt un novice in ale ciclismului. Am o MTB de vreo 6 ani, dar a stat "pe dreapta", e ca si noua. Acum 2 saptamani, cu un prieten ne-am hotarat sa iesim "la transpirat". Pe bicicleta am cauciucuri, cred, de 26x2.5 sau 26x2.4.(oricum sunt late - offroad). La sosea se misca greu si as dori sa le schimb cu altele mai putin late(pentru sosea). Dupa ce am mai citit postarile altora, mai in masura sa-si dea cu parerea , as cam alege modelul aceasta Anvelopa Double Fighter 26x1.9. In incheiere va rog sa ma ajutati in alegerea unor anvelope de sosea.

Va multumesc anticipat!

Salut Dragos,

Gumele alea sunt bune atat pt sosea cat si pt ceva off road light (drum forestier)

la fel sunt ok si astea sau daca vrei chiar numai sosea ar merge si astea

spor la ales si la pedala

Vlad

am43 - daca faci incercari si iese ceva interesant, te rog sa postezi sa ne spui si noua :-T

Horia - merci mult, foarte amanuntit postul, chiar prea amanuntit :D

vlad - n-am avut pana acuma niciun cauciuc Continental, de aia consider foarte binevenita parerea ta

Buna Vlad,

multam frumos pentru sfaturile date . Cred ca o sa merg doar pe cele exclusiv pentru sosea 26x1.75.

Inca o data multumesc frumos pentru ajutor.

a fost placerea mea sa ajut :)

sai ai bafta de ele si sa faci multi km :)

Numa' bine

Vlad

Hmmm...ma mai ajuta si pe mine cineva sau s a prea lungit topicul asta? ^:)^

Eu am 3 cauciucuri si nu prea stiu in ce combinatie sa le folosesc. Am un Racing Ralph de 2.1 (am avut 2 si asta era combinatie buna dar cel de pe spate nu mai are profiluri), un Schwalbe Black Jack tot de 2.1, de care stiu ca nu e prea grozav si un Michelin de 2.5, nu stiu tipul dar am pus o poza.

Pana acum am mers cu Michelin pe spate si Racing Ralph pe fata, dar am vazut in discutiile de aici ca cel gros se pune in fata, eu am crezut ca e ca la motociclete :-bd.

Eu ma dau mai mult prin padure si vrea sa particip si la ceva maratoane anu asta. Se poate face o combinatie cat-de-cat din ce am eu?

Uite ca am gasit cauciucuri usoare(497gr), ieftine(70 lei) si bune(ritchey z max intuition pro). :P