ihopulele

Cauciucuri pentru MTB

Recommended Posts

La o janta mai lata cauciucurile se scot mai usor de pe janta sau mai greu?Intreb pentru ca ieri pentru prima oara am facut pana(n-am incercat sa o fac pe traseu deoarece nu scadea sub o anumita presiune si am crezut ca am doar un por).Cauciucul meu  schwalbe smart sam performance de 29x2.1 nu am reusit sa il dau jos decat dupa ce am turnat apa fierbinte intre talon si janta.Azi dimineata am incercat sa scot de curiozitate si celalalt cauciuc .Pana nu am pus apa fierbinte nu am putut sa fac nimic.Asa o sa patesc de fiecare data? Cauciucurile pliabile sunt mai usor de pus pe janta decat cele cu talon?Pe o janta mai ingusta de 19 (janta mea e de 21 de la mavic modelul crossride) cu un cauciuc schwalbe land cruiser  26x2.0 

am reusit se desprind cauciucul de pe janta foarte usor si puteam sa trec la pasul urmator acela de a baja un levier.La cauciucurile mele aceasta operatie era cam imposibila.

Asa, teoretic, scoti si pui mai usor pe janta lata de la MTB fata de janta subtire de cursiera.

La MTB merge uneori si cu mana goala, la cursiera am reusit doar cu toate cele 3 leviere.

Se invata prin repetitie. 

Pai da,dar pe bicla mea veche scoteam cauciucul cu mana(acelasi model de cauciuc) ,iar acum l-am scos cu ibricul cu apa fierbinte ca nu se desprindea deloc spuneai ca sunt tubeless.Ce fac acum? merg cu fierbatorul dupa mine :D Modelele pliabile se scot mai usor pe janta mai lata? 

Metoda asta cu apa fierbinte ma depaseste, n-am mai auzit de ea. Astea pliabile sunt mai incapatinate decat alea pe sarma.

Eh pai te invat eu atunci  :). Am descoperit-o pe un forum.Nu se putea dezlipi talonul de janta. absolut deloc.Am tras cat de tare am putut de el si apoi prietena a pus apa fierbinte la imbinarea cu janta in timp ce eu am tras cat de tare am putut de cauciuc.Cum a reusit putin apa sa ajunga mai jos de imbinare imediat talonul s-a dezlipit de janta. De aici am luat ideea.

As dori sa-mi achizitionez un set de anvelope pentru MTB (dimensiuni: 26"x2.1 56-559). Anvelopele vor fi folosite atat pe off-road cat si pe asfalt dar nu merg la concursuri ci doar la ture obisnuite. De asemenea nu ma intereseaza in mod special greutatea. Am gasit urmatoarele variante:

1. Schwalbe Rapid Rob http://www.marosbike.ro/anvelope-26-inch/anvelopa-schwalbe-rapid-rob-k-guard-26-2-10-54-559-b-b-sk-hs391.html

2. Schwalbe Black Jack http://www.marosbike.ro/anvelope-26-inch/anvelopa-schwalbe-black-jack-26-2-1-54-559-b-b-sk-hs407.html

3. CST Crusader Comp http://www.marosbike.ro/anvelope-26-inch/anvelopa-cst-26x2-10-c1435-crusader-comp.html

4. Michelin Country Grip http://www.marosbike.ro/anvelope-26-inch/anvelopa-michelin-country-grip-r-26x2-10.html

In conditiile in care anvelopele pe care le am acum sunt de 56-559 as putea pune si de 54-559 pe aceeasi janta?

Daca vrei sa mergi si pe asfalt, nu are rost sa iei cramponate, ci cauciucuri de touring.

Si daca greutatea nu e o problema, le recomand calduros pe astea:

http://www.marosbike.ro/anvelope-26-inch/anvelopa-continental-tourride-puncture-protection-47-559-26-1-75-negru-maro-c.html

Am mers cu ele pe toate tipurile de suprafete, nici o pana si o aderenta mai mult decat rezonabila, inclusiv pe asfalt ud. 

Ok. Și la capitolul stabilitate cum stau? Că e totuși cam mare diferența între 2.10 și 1.75 și mă gândesc că pe drumuri cu pietriș sunt șanse să-ți alunece mai repede roata cu anvelopele astea. 

Depinde despre cat pietris vorbim. Tu ai cerut un cauciuc mixt. Am mers cu ele inclusiv pe macadam cu pietre, stabilitatea si-o pierd daca vorbim de piatra sparta (gen terasament CFR sau pat de pietris marunt si gros din albia raului, dar atunci nici alea de 2.0/2.1 nu sunt mult mai bune).

In general, nu faci touring cu cauciucuri de MTB cu crampoane. Exemplele tale sunt strict cauciucuri MTB care pe asfalt opun rezistenta mare la inaintare. Are rost sa le iei doar daca offroadul o sa reprezinte peste jumatate din lungimea drumului.

Am inteles. Am sa merg sa le vad personal. Din ce ai observat tu cam cat sunt de rezistente la uzura?

Sunt al dracului de rezistente. Am facut anul trecut cu ele tura asta, in care in destule momente traseul a  fost de tip MTB (forestiere, poteci, pietris, iarba, plus o coborare pe caramizi sparte): http://www.ciclism.ro/forums/topic/19085-hârtibaciul-târnava-berile-și-bicicliștii/

Buna ziua.Am nevoie de un cauciuc fata pe 29.Cel actual este un Rapid Rob.Bicicleta o folosesc cu precadere la Xc,drumuri forestiere,poteci relativ usoare,nu all-mountain,nu ma dau agresiv,nu cobor agresiv dar vreau sa pot urca,evit noroiul,nu merg la concursuri.Multumesc.

Pentru nevoi similare cu ale tale eu m-am impacat foarte bine cu Racing Ralph. Dar nu m-am dat vreodata cu Rapid Rob ca sa pot face o comparatie...

Rapid bob e modelul mai vechi de Racing Ralph. Asa cum noul Nobby Nic e versiunea mai veche de Hans Dampf.

O recomandare de cauciucuri pentru maraton/XC-racing pentru 27.5, se poate? Ma gandeam la Conti X-King, dar nu sunt foarte convins. De principiu ma intereseaza un compromis intre viteza de rulare, greutate dar cu un grip decent. Eventuale combo-uri?

Pe fata ai putea sa pui Maxxis High Roller sau Ardent, pe spate CrossMark sau Ikon.

• Upvote 1