ihopulele

Cauciucuri pentru MTB

Recommended Posts

Am vazut ca o sa fie un XC in Arges pe 20 Februarie, ma gandeam cum ar fi ciclismul pe zapada (iarna am iesit doar foarte putin asa de fun, nu ture sau ceva similar).

Ar fi ok Speed Kingurile mele (2.1) sau nu sunt bune pe zapada? Tinand cont ca pe asfalt ud aluneca ca niste patinatoare artistice sa las pe fata Schwalbe Marathon Extreme pe care sper sa il cumpar weekendul urmator?

Stiu ca exista cauciuce speciale de iarna insa pe moment nu iau in calcul cumpararea de asa ceva, mai intai sa vad daca ma "prinde" ideea mersului prin zapada.

Voi cu ce cauciuce ati iesit iarna si care au fost impresiile?

Salut am testat eu pe traseul de concurs speed king de 2.1 , in conditiile de la clipul promo.

ESTE DEZASTRU CU ELE, nu ai nici un pic de stabilitate.

Dupa cateva zile in care am testat mai multe variante pot sa recomand mai bine un Continental Slash de 2.3 , s-au comportat foarte bine pe noroi sau zapada.

Edited by VIOREL

Multam de precizari. Initial ma gandeam ca 2.3 e cam mult pt noroi insa vazand pe site cum arata m-am razgandit.

Eu pentru oras cred ca raman la Schwalbe Marathon Extreme deoarece ma va ajuta mai mult la franare si am citit recenzii bune. Din pacate cei de la Hypersport Cotroceni nu-l aveau azi in stoc asadar s-ar putea sa nu il pot cumpara anul acesta - pe 26 plec si pana atunci eu termin munca la servici dupa ce inchid magazinele...

Ai mers cu Speed King pe vreme buna? Acolo merg ok?

Multam de precizari. Initial ma gandeam ca 2.3 e cam mult pt noroi insa vazand pe site cum arata m-am razgandit.

Eu pentru oras cred ca raman la Schwalbe Marathon Extreme deoarece ma va ajuta mai mult la franare si am citit recenzii bune. Din pacate cei de la Hypersport Cotroceni nu-l aveau azi in stoc asadar s-ar putea sa nu il pot cumpara anul acesta - pe 26 plec si pana atunci eu termin munca la servici dupa ce inchid magazinele...

Ai mers cu Speed King pe vreme buna? Acolo merg ok?

Am mers cu SK de 2.1 sunt super ok cu conditia sa fie uscat.

Am fost ieri la padurea Cernica pe zapada cu Legstrong am avut pe spate un cauciuc de noroi bine cramponat dar cam ingust (Michelin Country Trail de 2,00) si cam fugea spatele ceeace te inpiedica sa iei si ceva viteza , in urcare nu l-am testat ca nu am avut SPD-uri si citisem pe undeva ca se umplu cu zapada si nu mai cupleaza, daca va fi zapada la fel de mare si la concurs ma indoiesc ca se va mai tine. Noi dupa vreo 2 km n-am intors leoarca de transpiratie, si cred ca ar merge un cauciuc mai lat si mai cramponat eventual cu tinte dar asta nu prea se gaseste, iar daca va fi o combinatie de noroi cu zapada sau pamint inghetat cu zapada cred ca se complica lucrurile. Am sa mai testez citeva formule de cauciucuri si va tin la curent.

Am vazut ca o sa fie un XC in Arges pe 20 Februarie, ma gandeam cum ar fi ciclismul pe zapada (iarna am iesit doar foarte putin asa de fun, nu ture sau ceva similar).

Ar fi ok Speed Kingurile mele (2.1) sau nu sunt bune pe zapada? Tinand cont ca pe asfalt ud aluneca ca niste patinatoare artistice sa las pe fata Schwalbe Marathon Extreme pe care sper sa il cumpar weekendul urmator?

Stiu ca exista cauciuce speciale de iarna insa pe moment nu iau in calcul cumpararea de asa ceva, mai intai sa vad daca ma "prinde" ideea mersului prin zapada.

Tocmai m-am intors de la o plimbare pe zapada cu Maraton Extreme. Desi se poate merge relativ OK la pas marunt, nu te gandi la ele pt concurs, alunca totusi prea tare daca e zapada semi-batatorita si denivelata. Alunecam mult mai tare decat Ursul cu Schwalbe Snow Stud. Nu se compara.

Pe portiunile topite insa, cu apa sau flescaiala, sunt superbe, merg ca pe uscat.

LE: exista totusi Maraton Winter, la fel ca Extreme dar cu tinte. http://www.schwalbe.com/gbl/en/produkte/tour_city/produkt/?ID_Produktgruppe=39&ID_Produkt=139

Poate ar merita

Edited by ioioccc

Tocmai m-am intors de la o plimbare pe zapada cu Maraton Extreme. Desi se poate merge relativ OK la pas marunt, nu te gandi la ele pt concurs, alunca totusi prea tare daca e zapada semi-batatorita si denivelata. Alunecam mult mai tare decat Ursul cu Schwalbe Snow Stud. Nu se compara.

Pe portiunile topite insa, cu apa sau flescaiala, sunt superbe, merg ca pe uscat.

LE: exista totusi Maraton Winter, la fel ca Extreme dar cu tinte. Schwalbe - Professional Bike Tires

Poate ar merita

Marathon Extreme iau in principiu pentru oras, nu pot merge ok cu SK si nici nu pot frana ok cu ele (pe asfalt). Desi nu este exclus sa le testez si la munte (cel mai probabil pe uscat) nu pentru asta le-as lua. Daca vin la Pitesti atunci o sa vin cu SK.

Eu am Speed King 2.2 si pe gheata sunt chiar foarte bune chiar daca pui si frana(sa-ti derapeze roata trebuie sa te ridici de pe sa).

Am avut si 35 kmh si intreceam masinile fara nicio problema , doar ca faza proasta e la comenzi rapide s-ar putea sa faci "plaja". Specific ca am aprox 80 kg.

Pe noroi depinde si de compozitia lui: daca e din ala de padure cu diferite crengute si argila normal ca se tine de orice cauciuc.

Singurul dejavantaj la ele ar fi ca la greutate mare se lasa indiferent de cate atm ar avea si asta te face sa tragi mai tare pe asfalt , ca pe off-road ai mai multa stabilitate.

Ce parere aveti de Continental Vapor 2.1 ? Ma refer la comportarea off-road in special drumuri forestiere la munte (pietris, pietre, pamant batatorit) pe umed si uscat, dar si pe asfalt umed si uscat in viraje luate in viteza? Sunt pasibile la pene sau sunt ok ?

@Kakafob :nu-mi spune ca nu stiu ce cauciuc ai tu e bun pe gheata.Inseamna ca nu te-ai dat pe gheata ,doar ici colo cate un petic.Pe gheata trebuie sa-ti pastrezi calmul si echilibrul si sa nu franezi.Sau daca franezi trebuie sa stii cum sa raspunzi la miscarile bicicletei care vor fii foarte rapide.Pe gheata in afara de cele cu cuie nimic nu e bun.

Ce parere aveti de Continental Vapor 2.1 ? Ma refer la comportarea off-road in special drumuri forestiere la munte (pietris, pietre, pamant batatorit) pe umed si uscat, dar si pe asfalt umed si uscat in viraje luate in viteza? Sunt pasibile la pene sau sunt ok ?

Am eu. Sunt foarte multumit de ele. Singura chestie : sunt grele (vreo 700 gr).

Guest mirceatoma84

eu pe gheata am folosit cu succes muddymary

Am o Merida TFS XC 500D care a venit cu cauciucurile clasice Merida care presupun ca reprezinta un compromis intre viteza si aderenta.

Doresc mai multa aderenta pentru iesirile de All-mountain, am observat ca se pun dimensiuni mai mari pe fata decat pe spate, de ce ?

Jantele sunt MAVIC 559 x 17C

Cauciucurile Merida Race sunt 26 x 2.1

Vad ca favoritul forumului este Mountain King-ul dar din ce am vazut pe net par mai slabe ca Maxxis High Roller. Despre Maxxis ce parere aveti? Ma gandeam la modelul 2.35 la ambele roti. Se poate monta avand in vedere janta, trebuie schimbata camera ? Nu cred ca e cazul, dar am zis ca nu strica sa intreb.

Thank you!

Toata lumea vorbeste despre Continental si Maxxis,oameni buni sunt o graoaza de marci de cauciucuri bune si la noi.Uitati-va si voi cu ce se dau campionii nostri sau internationali.Noi din Sibiu multi folosim Kenda,care face cauciucuri excelente,aici ma refer la cele premium.Kenda Nevegal de ex pt teren cu bolovani si un pic noroios,Kenda Small Block Eight pt teren tare,pamant uscat,Kenda King of Traction care e special de noroi-toate acestea fiind semnate de John Tomac,care a fost cineva in MTB.Tudy Oprea care este cel mai experimentat MTB-ist de la noi foloseste Kenda.Singura problema este pretul,care nu sete foarte mic undeva la 100-130 ron,dar nu cred ca difera de pretul oricarui alt cauciuc foladble de calitate. Kenda Tires and Tubes check it out!

Vexy, orice guma buna costa. Si un Conti MK, RK variantele SuperSonic, Made in Germany sunt pe la 150 de lei. Sunt aderente, usoare si rezista cel putin un sezon. Eu am niste Race King Supersonic din Septembrie 2009 puse, au deja cam 3000 de km si abia se vede uzura...

Ideea e ca deja orice scumpa e relativ buna, si Schwalbe si Conti, Hutchinson si Maxxis, chiar si Kenda sau altele. Ideea e sa stii pentru ce o vrei, cat sa fie de lata si ce buget ai

da, insa trebuie sa tii cont si tu si altii de doza de subiectivism care apare pe acolo si disponibilitatea pieselor pe la noi

Ok, exista si Kenda, am vazut, dar avand in vedere ca e primul cauciuc pe care il iau ma gandeam sa fie ceva mai cunoscut, sigur testat de altii, pentru ca nu am bani sa-mi iau altele daca nu-mi plac.

Eu as avea nevoie de un cauciuc all mountain, tot un compromis, dar mai orientat pe aderenta mai buna. Si in plus trebuie sa pot sa-l gasesc in romania, Conti si Maxxis am gasit, Panaracer si altele nu. Degeaba as vrea eu un Panaracer Fire XC Pro daca n-am de unde sa-l iau... si chiar asta as lua. Din pacate ce am gasit in RO e acest High Roller.

M-am uitat toata noaptea pe mtbr.com, bikeradar si alte site-uri de review-uri si high roller a fost concluzia mea, de asta v-am intrebat de el. Din pacate toate intrebarile mele au ramas neraspunse, si nu zic asta ca un repros ci doar ca sa nu le mai scriu odata...

Tot cam asa ceva cautam si eu si pina la urma m-am decis la Maxxis Advantage de 2.1, ce am observat pina acum ca pe zapada are tractiune foarte buna la 35 de psi cat e minim recomandat, greutate decenta , pereti laterali rezistenti la pene, mult peste cei de la race king sau montain king, cauciucul din ele este mai moale dar totusi nu se uzeaza asa de repede, pe asfalt merg ok cu presiune mai mare si fara un zgomot infernal, franare buna si pret ok.

Insomniacule, Panaracer Fire XC Pro pe kevlar am cumparat (sunt ceva ani de atunci) din Cluj de la Umi Bike and Snow - Home

Il am si acum si sunt multumit de el (il folosesc cu portzia :)))

Ia legatura cu Mircea (gasesti sigur o adresa de mail sau un nr de tel la contact undeva) si pe comanda cred ca-ti poate aduce.

Maxxis High Roller o sa-mi iau si eu anu asta un set. Dar ATENTIE de 2.5 pt DH. Am citit multe review-uri despre ele si se pare ca cei ce le iau pt XC, adica varianta de 2.0, le critica. Se pare ca pe jante inguste (sub 32-34 mm latime) din cauza asezarii crampoanelor pe guma asta, se "rotunjeste" prea tare si apare o bresa intre crampoanele de pe margine si cele de pe centru. Bresa asta face ca la o anumita inclinatie pe viraj sa pierzi aderenta fiindca guma e "cheala" exact unde ai avea mai mare nevoie de crampoane. La informatiile de pe net adaug experioenta unui prieten care dupa ce a luat un HighRoller din asta de 2.0 a zis ca e total dezamagit, iar un altul care si-a luat pt un bike de AM unul de 2.3 e entuziasmat.

Si uite cu prostioare din astea se fac 200 de posturi pe zi :)

Thank you, cea mai utila "prostioara" de pana acum pentru cauza mea :P. Pai daca e o sa iau de 2.35 chiar daca sunt la limita pentru janta mea.

PS. am vazut ca High Rollerele sunt recomandate si drept cauciucuri de iarna deci ar fi pacat sa nu le incerc acum :-W

---------------------------

Tocmai am fost la DKBike si mi-am luat 2 Maxxis High Roller de 2.35 cu duritate 60. Pe fata am pus varianta usoara, iar pe spate am pus-o pe cea de downhill care are peretii mult mai duri ca sa reziste mai bine la pietre si pene. I'm a big guy = 100kg.

Pana acum impresia e buna, arunca mult mai bine zapada decat precedentele si parca si aderenta e mai buna. Am mers prea putin ca sa-mi fac o idee. O sa revin cu impresii dupa ce le plimb mai mult.

In total 165ron.

Edited by Kickem

Despre WTB ce stiti?

Am cumparat niste MotoRaptor de 2.24. Pe net am vazut ca sunt destul de laudate. Deocamdata am niste Kenda care incet isi dau duhul(pe spate abia mai are crampoane)