ihopulele

Cauciucuri pentru MTB

Recommended Posts

Schwalbe Racing Ralph Evo Pace 2.1 spate si nobby nic evo 2.1 fata

Rochet ron Evo Pace 2.1 spate si nobby nic evo 2.1 fata

Rochet ron performance 2.1 spate si nobby nic evo 2.1 fata - mai de buget redus

Una din combinatiile de mai sus o sa folosesc de acum incolo. Cel mai aderent il pui pe fata. Care dintre ele e mai aderent nu stiu, MK nu am avut. Racing Ralf am in varianta performane si e suficient de aderent pentru spate in pana la jumatatea uzurii( aprox 500 km), dupa aia cam fuge. Pe fata nu as pune asa ceva. Dar varianta evo cica e mai aderent...

Nu stiu cine a mai pus cauciucuri CST, dar eu am facut greseala sa le iau pentru un MTB mai vechi (deh, am zis sa nu mai bag bani asa de multi in ea) si la o curba prin padure asa de "frumos" a lunecat de sub mine si m-am si trezit cu ceva julituri.

Pai depinde ce cauciuc de la cst ai pus.Si cat esti tu de indemanatec .Vina e mereu de ambele parti.

Stiu ca vina ii de ambele parti, dar totusi, a lunecat rau. Am pus CST Crusader de 26x2.1.

Depinde si de presiune,dar poate erau si frunze... padure ,umezeala .De obicei si eu dau vina pe ultimul venit,ca pâna sa vina el era mai bine....

Erau si ceva frunze, padure, dar era uscat. Astazi am mai dat o tura si pe noroi cu acele cauciucuri si trebuia sa fiu destul de atent in curbe ca fugea destul de bine, dar na, acuma fiind noroi inteleg.

Schwalbe Racing Ralph Evo Pace 2.1 spate si nobby nic evo 2.1 fata

Rochet ron Evo Pace 2.1 spate si nobby nic evo 2.1 fata

Rochet ron performance 2.1 spate si nobby nic evo 2.1 fata - mai de buget redus

Una din combinatiile de mai sus o sa folosesc de acum incolo. Cel mai aderent il pui pe fata. Care dintre ele e mai aderent nu stiu, MK nu am avut. Racing Ralf am in varianta performane si e suficient de aderent pentru spate in pana la jumatatea uzurii( aprox 500 km), dupa aia cam fuge. Pe fata nu as pune asa ceva. Dar varianta evo cica e mai aderent...

Atat de repede se uzeaza Racing Ralf?

la mine da. aprox 30% asfalt. l-am avut doar pe roata spate. oricum cand l-am vazut prima data am crezut ca a venit uzat di magazin :)) . are crampoanele foarte mici. am inteles ca evo se duce si mai repede. o sa vad.

Am inteles. Pentru mers ocazional off-road ( coborari pe poteci prin padure, drumuri pietruite pe dealuri...nimic foarte dificil) , fara sa merg la concursuri ce anvelope imi recomandati? Precizez ca ma intereseaza sa aiba aderenta pe uscat in special, mai putin pe teren ud. Nu vreau sa investesc foarte mult din moment ce nu particip la concursuri.

Pentru asfalt am alte anvelope.

M-am orientat la cateva modele dar sunt nehotarat.

http://www.marosbike...x_2.1-4123.html

http://www.bikexpert...788_11147.aspx#

Greutatea nu prea ma intereseaza dar nici sa aiba 1 kg una. Importante sunt urmatoarele aspecte: aderenta, protectie decenta la pana si durabilitate macar medie.

* Inca o dilema e dimensiunea : 2.1 sau 2.25 ?

Eu sunt foarte multumit de "anonimele" Kenda Kadre de 2.1, venite stoc pe bicicleta. Aderenta buna (chiar si pe noroi, unde se si curata repede), durabilitate si rezistenta la pana foarte bune. La 585 g bucata. Iar pt balonul declarat au volum mare.

http://bikezone.ro/Cauciuc-Kenda-Kadre-26-inch-1227.html

M-am decis oarecum la nobby nic pe fata si smart sam sau rapid rob pe spate, mai degraba smart sam. Am primit un sfat sa pun de 2.25 pe fata si 2.1 pe spate , dar parca nu as vrea sa montez marimi diferite. Cred ca o sa merg pe 2.1 la ambele roti. Voi ce parere aveti>?

Am Nobby Nic 2.1 pe fata. In general e OK, nu am avut probleme. Dar au fost momente cand poate mi-ar fi prins mai bine un 2.25. Pe spate am Racing Ralph de 2.1, si cam fuge, l-as schimba tot cu Nobby Nic. Am avut de ales intre cauciucuri de 2.1 cu DD si 2.25 simple, la aceeasi greutate, si eu am ales siguranta. Pana acum, in 452km de concursuri (inclusiv Maratonul Vinului, notoriu pentru numarul de pene), n-am avut nici o pana.

In concluzie, daca nu tii prea mult la greutate, pune-ti 2.25 pe fata. Altfel... 2.1 isi face treaba.

Am inteles. Totusi o sa merg pe 2.1 pe ambele roti si tinanad cont ca nu parcurg chiar trasee extrem de dificile as merge pe nobby nic pe fata varianta performance pe sarma si smart sam pe spate, din specificatii este la fel de rapid ca racing ralph dar are durabilitate mai mare. Mai are cineva combinatia asta?

Nobby Nick e un cauciuc pentru noroi, pe orice alte condiţii mai mult încurcă decât ajută. Rulează foarte prost comparativ cu un Rocket Ron de exemplu.

Noroi? Glumesti! La Predeal s-a incarcat mai tare decat Racing Ralph-ul de pe spate! :)

Nobby Nic e cauciuc de conditii dificile (pamant sfaramitat, pietris, sol instabil, pietre, radacini), dar pe noroi gros nu prea se descurca.

Exact acelasi lucru l-am auzit si eu despre nobby nic, ca este destul de slab pe noroi. Daca isi face treaba pe uscat e ok pentru mine.

Mie de la Schwalbe, ca all-rounder, mi se pare că de departe alegerea nr1 e Rocket Ron.

Pentru ce are nevoie @vraduc (off road ocazional), Smart Sam e perfect! Rocket Ron e nepotrivit pentru ca are crampoane mici si rare (se uzeaza repede, mai ales pe asfalt). Smart Sam (le am pe bicicleta cu care merg mai mult pe asfalt, ocazional off road) are zona centrala cu crampoane mai dese, si se preteaza mai bine uzului mixt. Iar ca uzura, ale mele, dupa aproape 2000km (din care 1500 asfalt), sunt cam pe la 2/3 din inaltimea originala a crampoanelor. Dar atentie cu ele pe asfalt ud, aluneca destul de rau.

L.E.: pana acum, ca experienta proprie, am vorbit de Smart Sam varianta Performance, iar Nobby Nic si Racing Ralph varianta EVO DD.

L.L.E :): am mai citit o data postul lui @vraduc, pentru asfalt are alte cauciucuri, dar chiar si asa recomand pe spate tot Smart Sam (pentru rezistenta mai redusa la inaintare si uzura mai mica)...

Va multumesc pentru raspunsuri. Se merita sa cumpar solutie schwalbe easy fit sau nu ajuta cu mare lucru? A folosit cineva?

Pe jante clincher normale (adică nu BST, UST, TCS sau alte acronime) e discutabilă necesitatea lui; oricum poate fi substituit cu niște apă cu săpun, cu condiția ca săpunul să nu conțină amoniac. Mai important e să umfli roata ceva mai mult după ce montezi cauciucul (având în vedere tot timpul presiunea maximă admisă atât de jantă cât și de anvelopă); după ce se așează revii la presiunea pe care o folosești de obicei.

Va multumesc pentru raspunsuri. Se merita sa cumpar solutie schwalbe easy fit sau nu ajuta cu mare lucru? A folosit cineva?

Vezi ca acel Rapid Rob este Racing Ralph ca amprenta dar cu alt material. Cel mai probabil se va toci la fel de greu precum Smart Sam si probabil este putin mai rapid.

ce experiente aveti cu maxxis medusa 26x1.8 in conditii de crosscountry? Momentan am maxxis highroller 2.6x1.9 si as vrea sa trec, din cauza aderentei scazute pe iarba mai ales la urcari, la medusa.

10x

ce experiente aveti cu maxxis medusa 26x1.8 in conditii de crosscountry?

Ce sa faci tata cu ele, te antrenezi la vulcanii noroiosi? Nu merg decat la noroi pe orice altceva tragi de ele de-ti sar ochii. Vezi ca oricum cauciucurile au o oarece descriere pe site-ul producatorului ca sa-ti faci mai intai o idee despre plaja de utilizare. Ce iarba :))?