ihopulele

Cauciucuri pentru MTB

Recommended Posts

iarba ... iarba :) _|/_

Pai daca dai la maxxis pe site pe sectiunea mountain le ai pe toate :) intr-adevar am vazut acum ca sunt pt mud. mai caut.

10x

la mine da. aprox 30% asfalt. l-am avut doar pe roata spate. oricum cand l-am vazut prima data am crezut ca a venit uzat di magazin :)) . are crampoanele foarte mici. am inteles ca evo se duce si mai repede. o sa vad.

Stiu ca nu ma crede nimeni,am aproape 6.000 km cu Racing Ralph Evolution line,2.1.

Rulat aproape numai pe asfalt,umflate la presiune de 2.7-3 bari.

Cauciurile produse de cativa ani incoace cu "supertehnologii" pentru o "superaderenta" nu au decat un strat de ~1mm grosime pentru aderenta, restul compozitiei crampoanelor e un material mult mai moale decat cel pentru contactul cu suprafata de rulare (asfalt, pietris, stanci, frunzis), dar si cu toate astea un cauciuc pe care dai un pret foarte mare (Nobby Nic Doubble Defense Triple Compound Snake Skin 250 ~ 270 lei) nu a tinut decat cateva luni, pe cand un Schwalbe Albert luat acum 4 ani am mers cu el ~3 ani - perioada care include 12 concursuri si zeci de mii de kilometri onroad cat si offroad.

Asa ca eu zic ca aceste cauciucuri "de top" sunt facute pentru echipe din cadrul cluburilor care au sponsori si nu pentru noi care muncim o saptamana ca sa ne cumparam un cauciuc.

Deci am pe bicicleta (fata + spate) CST Traction C1388 2.35 adica asta si un pret foarte decent de 40 lei tin sa va spun ca se comporta foarte bine atat prin paduri ( am facut cateva catarari prin padure cu stanci pe poteca de am crezut ca nu este adevarat, in comparatie cu Nobby Nic-ul cu care derapam si faceam push bike) cat si pe stanci, chiar am observat ca au rezistenta la inaintare (atat offroad cat si asfalt) cu mult mai mica decat Nobby Nic.

Deci va recomand cu caldura CST Traction C1388, un cauciuc versatil, si cred eu foarte rezistent la uzura in timp, si la un pret foarte bun, singurul lui defect este ca nu e vopsit cu logoul vreunei marci de renume si nu are dungulite albe, rosii , verzi sau alte culori pe marginea crampoanelor.

Ma scuzi sopinel,un cauciuc ieftin o fi el durabil in timp,dar nu merge ca unul de top[scump].In cazul meu am observat la Racing Ralph ca bicicleta inainteaza foarte usor,indiferent ca mergeam pe pamant sau asfalt,era ca si cum cineva m-ar fi impins de la spate.Ca ma tinut pe mine atat acest cauciuc,sincer nu stiu ce sa cred,probabail daca pedalezi lejer si franezi cu simt te tin mult si bine.

Asta vara cel mai mult am reusit sa fca o tura de 88 km si asta gratie acestor cauciucuri.

Precizez ca nu sunt sportiv profesionist,nu am fost niciodata la vreun concurs cu bicicleta,masa mea musculara este normala.

Mersul acesta usor l-a observat si alti amici dupa ce le-am dat bicla sa faca o tura.

Am facut un mic test cu inca o bicicleta incaltata cu WTB MUTANO,amandoua pe aceleasi rapoarte de foi si pinioane,aceeasi presiuni in anvelope si ruland pe mai multe suprafete.

La fel,a mea rula mult mai usor,iar ca testul sa fie si mai edificator,la final am schimbat rotile bicicletelor intre ele.

Astazi nu am reusit sa ajung sa cumpar cauciucuri , mai astept putin. Am devenit iar cam nehotarat dupa ce am citit parerile de mai sus. De ramas tot la schwalbe raman, Nobby nic sigur pe fata , dar pe spate nu stiu iar ce sa aleg :) Dupa ce am citit postul lui missionnad ma gandesc sa pun rapid rob pe spate , au acelasi profil cu racing ralph. Daca stau sa ma iau dupa punctajul acordat de producator smart sam are 4 puncte la viteza cat are si rapid rob, dar 5 puncte la durabilitate fata de 3 cat are rapid rob. Deci dupa punctaj castigatoare sunt smart sam. Rapid rob costa 65 lei, smart sam 99.

Stiu ca nu ma crede nimeni,am aproape 6.000 km cu Racing Ralph Evolution line,2.1.

Rulat aproape numai pe asfalt,umflate la presiune de 2.7-3 bari.

si le-ai tocit doar 1-2mm. Cunoastem. Multumim pentru update :)
  • Upvote 1

Astazi nu am reusit sa ajung sa cumpar cauciucuri , mai astept putin. Am devenit iar cam nehotarat dupa ce am citit parerile de mai sus. De ramas tot la schwalbe raman, Nobby nic sigur pe fata , dar pe spate nu stiu iar ce sa aleg :) Dupa ce am citit postul lui missionnad ma gandesc sa pun rapid rob pe spate , au acelasi profil cu racing ralph. Daca stau sa ma iau dupa punctajul acordat de producator smart sam are 4 puncte la viteza cat are si rapid rob, dar 5 puncte la durabilitate fata de 3 cat are rapid rob. Deci dupa punctaj castigatoare sunt smart sam. Rapid rob costa 65 lei, smart sam 99.

daca iei in calcul smart sam, un cauciuc asemanator ca scop (bun la toate) dar mai tare la toate capitolele ar fi asta:

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=3587

e bun pe orice gen de offroad, e rapid pe asfalt, e foarte rezistent la uzura, e ieftin... singura problema ar fi 100gr in plus,

si le-ai tocit doar 1-2mm. Cunoastem. Multumim pentru update :)

Acum s-au tocit aproape 2 mm.

3mm au crampoanele de pe calea de rulare cand este cauciucul nou[ma refer la modelul de 2.1,cel de 2.25 are crampoanele mai mari].

Vraduc,vezi ca Smart Sam sunt si in varianta cu sarma,cat si pliabile.Cunosc doi amici care au pe Cube[de fapt asa a venit bicicleta],au peste 5.000 km cu ele si mai duc.

Iar cramponajul este mai mare decat la Racing Ralph.

Iti mai recomand si Kenda Small Block8,raport calitate-pret foarte bun.

Nu e totuna dacă le rulezi 2000 km pe asfalt şi drumuri de ţară drepte, sau le dai şurloi la vale 2000km prin munţi, pe cărări cu pietre şi bolovani. Dă-mi mie super cauciucurile alea de s-au tocit doar 2mm în 10 ani, să le tăvălesc două zile în apuseni, şi după aia discutăm. Două zile, atât!

• Upvote 1

Domnilor, nu cred că e o surpriză pentru nimeni că nu poți avea simultan performanță ridicată, greutate mică, preț redus și durabilitate în timp, ci poate doar 2 dintre aceste criterii la un moment dat. Performanța e clar în opoziție cu durabilitatea.

Varianta pe sarma o sa cumpar la ambele si la nobby nic pe fata si la smart sam/ rapid rob pe spate. Deci sa zic asa decizie finala : Smart sam sau rapid rob? Am gasit la un magazin smart sam la un pret apropiat de rapid rob, 75 lei.

Asta e valabil pentru orice obiect,orice lucru,daca nu ai grija de el se duce naibii imediat.

Lucru valabil si la cauciucurile de la masini.

Am precizat si te rog sa mai citesti odata:eu nu m-am dat agresiv cu ele,nici la concursuri nu am fost ca sa le forjez pe bolovani,franari bruste,etc....de aia mi-au tinut.

Practic m-am plimbat cu bicicleta,recreativ.

Da-mi un BMW sa il tavalesc o saptamana,pariem ca il pun pe butuci?

Nici eu nu particip la concursuri si nu ma dau nici agresiv cu ele.... deci ce sa aleg? Smart sam o sa ruleze la fel de usor ca rapid rob?

* Rapid rob e active line

*Smart sam e performance line.

A încercat cineva CST Camber 2.25 folding? Se găsesc pe la 90-100 de lei bucata pe la noi şi sunt curios cum merg şi cam ce greutate au.

A încercat cineva CST Camber 2.25 folding? Se găsesc pe la 90-100 de lei bucata pe la noi şi sunt curios cum merg şi cam ce greutate au.

Cand vreau sa-mi fac o idee despre un anumit cauciuc citesc aici http://www.mtbr.com/...487_151crx.aspx

Cica ar fi un cauciuc bun de uscat http://forums.mtbr.com/wheels-tires/cst-camber-damn-good-bang-buck-756949.html

Acolo am citit şi eu. Dar despre greutate nu m-am lămurit de loc. Plus că acolo scrie doar de ăla ieftin pe sârmă.

Vezi ca in linkul 2 il cantareste, 727gr pe sarma. Nu cred ca este f greu cel foldable. Nasol ca nu spune nimic de protectie dar ma mai gandesc ca la banii asta iei unele de la Schwalbe Performance Line cam la aceeasi bani si mai slabe nu sunt sigur. De pe bike24

Renunta te rog la Maxxis Crossmark, din motivul radiografiilor si al penelor.

Am fost Geiger, si era un tip super bun ca si conditie fizica, mereu ma depasea, si mereu in gaseam facand cate o pana. Maxxis crap.

Am fost la Azuga, si era un tip cu Crossmark-uri, care tot cadea si injura pe unele coborari uscate fara dificultati tehnice, dar mai abrupte. Maxxis crap.

Renunta la Maxxis, in afara de cauciucuri de downhill, n-au nimic.Uita de ignitor si altele.

Nu cred ca merita distractia, deloc. Conti franeaza si pe gresie cu black chilli, deci nu stiu de ce te feresti de ele.

h3x0re,hai ca esti de vis...Au muncit aia de la Maxxis zeci de ani si le ai distrus firma printr un post.Pene faci cu orice cauciuc,dar depinde si de experienta si noroc.La Azuga eu am avut Crossmark pe fata si nu am avut niciun fel de problema si n am terminat ultimul...

Per ansamblu ,am fost foarte multumit de Crossmark si este un cauciuc pe care l as mai cumpara fara sa clipesc.Trebuie tinut cont ca este un cauciuc OK ptr uscat,in conditii umede trebuie sa fi ceva mai atent.N am facut nicio pana cu el la concursurile unde l am folosit.

Iti dau inca un cauciuc de la Maxxis ptr xc race si chiar all mtn ptr spate in varianta EXO : IKON.Ce l face necunoscut si nu prea cautat este pretul prohibitiv ( 55-60 EURO in varianta 3C,EXC si EXO).

Nu zic sa nu iei in seama experienta si pataniile altora,dar cel mai bine e sa probezi tu si dupa poti sa tragi o concluzie sanatoasa.Eu am in momentu' de fata 6 cauciucuri ,de la 5 firme diferite ( Schwalbe,Maxxis,WTB,Panaracer,Kenda) si mi le combin in functie de traseu,conditii meteo si nu in ultimul rind,dupa cum am chef sa ma dau ;) .

• Upvote 2

Pe mine de la maxxis ma tenteaza Aspen, pentru cauciuc pe spate , un mic review daca a mers cineva cu cauciuc asta ?

Stiu chelie, dar fac pitstop acasa in ritmul asta. Dupa mine cauciuc de perfect uscat, ca balonaj si ca tot ce trebe e X-king-ul BChilli. De ud e Panaracer ca sapa mai bine. La Arges pana sa se usuce pe jos, alunecam cu X-king.

Schwalbe e cam de curse, pe asfalt se face praf, iar X-king reuseste sa nu, si trage si bine pe asfalt. Sub Kenda, dar ala e cauciuc de situatii speciale, ti se invarte roata sub tine fara efort.

Poti sa spui ca am o prejudecata cu maxxis si-mi laud marfa, dar nu pot sa recomand Ikon ca nu l-am vazut pe nicaieri la cineva racer mai serios.

Si stiu si de ce nu l-am vazut: dupa profil cauciucul pare foarte bun ca aderenta, si in varianta EXO e si mai bun, dar e un pic prea cramponat pentru gusturile mele cauciuc de uscat. Si are balonaj prea mare pentru noroiase, unde Panaracerele care le am au facut fata cu brio la 62 km noroi la emmedue.

Deci cumpar cauciucuri noi doar cand trec tubeless.

@ CristiC - Aspen le a testat DoC.Cind l am intrebat cum merg nu era edificat,dar nu mi a spus nimic de rau.

@h3x0r - nu te lua dupa poza .IKON are un cramponaj mediu mai degraba.Si XK pare cauciuc de downhill din poza,realitatea e alta.Si sa nu uitam ce e cel mai important cind achizitionam un cauciuc:trebuie folosit ptr ce teren/conditii meteo este destinat.Nu exista cauciucul care sa fie bun la toate,asta e doar marketing.Tine de noi sa putem folosi un cauciuc in alte conditii decit cele ptr care a fost creat.Asa ca,succes tuturor la indeminare !

L.E. de ce n ai fi tu primu' racer serios care le testeaza (IKON)?