ihopulele

Cauciucuri pentru MTB

Recommended Posts

Bun pretul ala la Wild Race'r, nu am vazut asa ieftin pana acum, la primul salar il si comand. Mersi de info!

Salve. Am si eu un 29er incaltar cu Rocket Ron. Saracele isi cam duc duhul, mai ales cel de pe spate. Vreau sa-mi iau niste cauciucuri pt concursurile de pe langa Bucuresti, deci, plat si padure/drumuri de tara. Deasemenea intentione sa merg la Vidraru Bike Challenge si Maratonul Vinului. Ce imi recomandati? Buget: fara numar. Glumesc. Ceva mediu. De bun simt. N-as vrea sa dau cat as da le unul de masina. Pt noroiala gen Ziua B sau Comana ce recomandati?

Racing Ralph sau Conti Race King RaceSport.

Schwalbe Racing Ralph 2.25 Evo (eventual SnakeSkin dacă vrei protecţie antipană)

Conti Race King RaceSport 2.4 (sau măcar 2.2, dar recomand 2.4, sunt mai înguste decât zice pe etichetă).

Racing Ralph Evo sunt mai bune ca Racing Ralph Performance? Si intr-un final: foldable sau nu? Vad ca alea non foldable sunt mai ieftine.

Foldable in principiu sunt mai usoare decat cele pe sarma. Si de obicei anvelopele de clasa superioara sunt si foldable.

Ajuta daca vrei sa ai mai multe seturi pe care sa le schimbi pe parcursul sezonului, nu ocupa la fel de mult loc la depozitare ca cele pe sarma.

Legat de gama, citeste pe site: http://www.schwalbetires.com/

Racing Ralph Evo sunt mai bune ca Racing Ralph Performance? Si intr-un final: foldable sau nu? Vad ca alea non foldable sunt mai ieftine.

Alea pe care ţi le-am recomandat eu sunt cam topul de clasă, sunt DOAR foldable. Sunt ceva mai scumpe dar eu zic că merită.

@@robert_11 cam aceeasi dilema am avut-o si eu. 

Din ce citisem aveam 3 optiuni: 

1. rocket ron pe fata si thunder burt pe spate - http://www.schwalbe.com/en/newsreader/winning-pair.html

2. raceking - recomandat aici. raceking am avut si pe bicla de 26 si erau super rapide. Excelente pe uscat - orice suprafata, un pic nesigure, mai ales pt mine care am o tehnica f proasta pe umed.

3. michelin advanced racer ultimate recomandate de @@hcampian tot aici pe forum.

Pare ca dl Campian a cam incercat toate tipurile de cauciucuri (am citit cam tot threadul asta) si am avut incredere in recomandarea dlui asa ca mi-am comandat michelin-urile ieri. Dupa prima tura promit sa dau si un feedback.

Ce parere aveti de kenda k891 29"x2.1?

Pt poteci si noroi acceptabil (nu extrem)?

Da, sunt ok. Vezi ca se incarca cu noroi, nu rau, dar destul cat sa piarda putin aderenta.

Mi-am luat Michelin Advanced Racer si sunt super usoare, ingrozitor de subtiri (am mai mers cu niste schwalbe care aveau 2.1 si mi se par mult mai late decat astea care au 2.0).

Cum vad ca lumea cantareste produsele aici le-am pus si eu pe cantar si aveau 480g fata de 460 declarate. Cand insa le-am montat a mai cazut din ele o bucata de hartie destul de groasa cu instructiuni care am descoperit ca avea vreo 15g. Deci pana la urma nici nu triseaza la cantar.

Sper sa nu-mi rup gatul pe ele. 

Depinde pe unde te dai cu ele ....Sa vezi cat cantărește o taietura  pe lateral la un cauciuc dinasta super ușor...

• Upvote 3

Eu in 2 ani n-am reusit sa tai un Michelin pe lateral, am taiat unul pe calea de rulare dar l-am reparat cu un spray. Dar na, am vazut ca unii au talent mai mare decat altii la taiat lateralele de cauciucuri, oricum ca sa-l tai e musai sa te dai pe bolovani ascutiti sau pe radacini cu el.

am iesit sa testez Michelin-urile pe traseul de la NoStress. Merg super pe orice nu e f denivelat. F rapide si silentioase. Mici dificultati pe sleauri dar nu am deloc tehnica si cred ca le-am si umflat prea tare. 

ei bine iata michelin wild racer advanced ultimate dupa 50km pe plat...

14366541034_12b00716dd_z_d.jpg

14367446745_bcbdb0a5b7_z_d.jpg

@@hcampian - poate totusi nu ti-l iei ca pare ca nu mai le fac la fel de bune:)

@@maus - si nici n-am apucat sa le tai inca:)

• Upvote 2

Se vede clar ca ai avut o franare luuuungaaa.

• Upvote 2

Theli:

1. Cauciucurile race sunt pentru oameni cu degete fine si frane cu modulatii bune.

2. Crampoanele alea rase nu au nici o legatura cu cei 50km de plat, ci cu faptul ca ai franat tare si le-ai ras de asfalt. 

3. "dar nu am deloc tehnica si cred ca le-am si umflat prea tare. "

Foloseste o presiune de 2Atm si vezi care e miscarea, daca mai simti nevoia sa rupi frana.

• Upvote 1

come on, am facut 1000 km cu race king si cu frane mult mai rele si mult mai mult pe asfalt si n-au patit nimic.

intr-adevar acu ca-mi ziceti imi amintesc ca am pus o frana mai brusca la un moment dat dar eram pe o mica urcare la vreo 15km/h si-mi cazuse tel din buzunar. Mi-e greu sa cred ca de la asta a fost :)

anyway cand mai multi iti zic ca te-ai imbatat te duci sa te culci asa ca sorry pt postul initial, 99% a fost vina mea ca nu stiu sa le folosesc :( , macar nu ma mai fac de ras facand plangere la furnizor. merci :)

nu ma asteptam sa fie vina mea pt ca merg relativ incet (am avut medie de vreo 16km/h pe aia 50km) si franez f rar asa tare. Acum a fost un instinct rau, am auzit tel cazand si am tras de frane fara sa ma gandesc :(

(n-a mers edit)

Asa am patit si eu cu o pereche de incaltari, in 2 luni sau facut gauri in ambele talpi, in conditiile in care nu le-am folosit la traking(ca ptr asta erau) doar la servici (pe gresie 8 ore) si in masina... si erau Solomon...

retrag tot ce am zis rau despre cauciucurile alea. am fost azi la urlati si au fost super

Pai na, cauciuc sub 500 g pe 29 n-are cum sa reziste la o franare brusca, mai ales pe asfalt. Cred ca un Race King sau Racing Ralph versiunile scumpe la fel s-ar face. Versiunile ieftine tin clar mult mai bine ca au cauciucul mai tare, astea performante sunt foarte moi pentru aderenta si trebuie tratate cu mare grija. Sunt sanse sa tina 1000 km lejer daca nu se intampla accidente din astea...

Salutare.

Ture actuale, XC si AM, agresiv.

Pe fata am un maxxis high roller 2.35 super tacky(820gr), pe spate kenda kinetics 2.35(1kg). 

Pe fata voi pastra cauciucul actual ca imi place cum ruleaza, mai are scapari dar e bun. Am nevoie de un cauciuc pe spate de 2.1-2.2 maxim pentru concurs. Traseul este cu bolovani, zone cu pamant si radacini, uscat si/sau ud, atat pe coborare cat si pe urcare, predomina piatra pe urcare si coborare, pamantul cu radacini pe zonele tehnice.

Ma gandeam sa pun pe spate WTB prowler MX race 2.1, are crampoane medii, par destul de rare cat sa arunce pamantul care ramane pe anvelopa si destul de dese cat sa nu aiba rezistenta la inaintare asa de mare, plus ca cramponajul pe lateral arata ca si cum ar prinde bine in curbe. 

Un sfat e binevenit. 

WTB prowler MX race DNA 60tpi aramid bead 26x2.1 foldable 

http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=14328

Eu am citit si ce scrie aici: http://www.bikerumor.com/2010/05/06/bikerumor-review-wtb-prowler-mx-21-mountain-bike-tires/

Dublu snake bine instant pe ambele roti cu X-King racesport , 2 km mai incolo am mai servit doua snake bites dar numai pe roata spate, naiba stie cum :)

PS. e pe trakul de maraton de la Izvoare, pe portiunea drumul Jidului mai bine zis :) vedeti cu ce incaltari veniti pe aici :)

post-3502-0-17318000-1402471831_thumb.jpg