ihopulele

Cauciucuri pentru MTB

Recommended Posts

Mersi mult pt sfaturi Horatiu. O sa merg pe Mountain King si fata si spate.

Eu am MK din alea normale si sunt f.multumit de ele. La anul cred ca o sa-mi niste MK Supersonic.

@hcampian

No, la asa explicatie nici nu mai insist cu cauciucul meu de 2.5 :-q, m-ai convins.

Mersi mult.

Inseamna ca o sa folosesc Race King-ul pe spate, e cel mai ok profil dintre ce am (dupa ala de 2,5).

Dupa o umblatura prin toate magazinele din Buc, intr-un final apoteotic, am rezolvat problema cauciucurilor. Adica pe spate CrossMark si pe fata Ignitor. Sper sa fie ok.

o intrebare si la mine. sa imi pun conti MK protection 2.2 pe bitza sau conti race king supersonic 2.0 pentru maratonul de la sibiu? multumesc anticipat

Ma bag si eu in discutie, sambata am fost intr-o oarecare recunoastere a traseului de la Geiger, cu intrarea pe traseu de concurs de pe serpentinele de la Cisnadioara, urcarea pe Magura plus coborarea si am ajuns pana pe Valea de Argint. Am fata/spate Conti Race King 2.2 , asa mi-am luat bitza echipata si mi se par bune, sunt multumit de ele atat pe asfalt cat si pe offroad. ( am pana acum 800 de km cu ele) ; insa n-am apucat sa merg pe noroi ca lumea, sa speram ca n-o sa fie duminica prea mult :D

sunt la inceput cu MTB asa luat in serios, asa ca astea s primele gume de calitate pe care le-am avut, se vad ceva urme de toceala (nu mari insa) dupa dist. parcursa pana acum, dar am si avut frane bruste destule prin oras pe asfalt, pt. ca circul mult zilnic si situatii critice sunt mereu :D

ce parere aveti despre aceasta combinatie pe care vreau sa o cumpar:Ritchey Z-Max Evolution Comp/Ritchey Z-Max Intuition Pro

cauciucurile mi se par usoare si cred ca ritchey e o firma consacrata dar nu prea "la moda"

multumesc anticipat

nu neaprarat la mod cat mai putin mediatizata la noi. plus ca numeni nu aduce cauciuc ritchei. daca ar fi sa imi iau eu cauciuc ritchey mi-as luat wcs. l-am probat si e un cauciuc extraordinar.

mi-am comandat 2 cauciucuri ritchey :Z Max Evolution Comp 26 x 2.1 645g cu sarma(http://www.ritcheylogic.com/dyn_prodfamily.php?k=98991) pe care vreau sa il pun pe spate si Z Max Intuition Pro 26 x 2.0 518g foldable pe fata (http://www.ritcheylogic.com/dyn_prodfamily.php?k=98994)

credeti ca sunt cauciucuri bune iar configuratia ok?

multumesc pt. feedback

Z Max Evolution Comp 26 x 2.1

revin cu denumirea completa a cauciucului. e extraordinar. despre celalalt nu stiu ce sa zic dar pare asemanator ca profil. sa le stapanesti sanatos

Revin si eu cu cateva pareri despre maxxis wormdrive. Deci in general sunt ok dar o sa incerc sa prezint pe scurt cateva dezavantaje si avantaje.

Avantaje:

-ruleaza super pe asfalt

-silentioase

-usoare

-controlabile pe nisip (aluneca putin dar nimic ce nu se poate redresa)

-tractiune foarte buna pe teren uscat

Dezavantaje:

-la urcare pe pietris se simte lipsa de tractiune dar nimic prea grav

-coborarile pe pietris sunt niste adevarate aventuri:))

-nu inspira in general incredere pe teren neregulat la viteze mari

In concluzie nu pot sa zic ca sunt niste cauciucuri proaste, chiar sunt multumit de ele. Intradevar evidenta lipsa a florilor pe mijloc se face simtita, dar nu in masura prea mare. In final as spune ca sunt niste cauiucuri de compromis. Sunt utile cuiva care merge pe asfalt pana da de pamant, dar totusi nu poate sa-si puna slick-uri.

Maxxis WormDrive cautam si eu intr-o vreme, dar negasind pe nicaieri, m-am orientat spre o pereche de Maxxis OverDrive, semi-slickuri de 1.75 (touring tire, zice Maxxis).

Ruleaza silentios, foarte bine pe asfalt uscat si ud, scutul anti-pana din kevlar isi face treaba, se poate intra si pe pamant uscat cu ele. Am mers si pe drum de tara asfaltat dar cu noroi si n-au pierdut tractiunea.

Azi dimineata, traversand Herastraul, am dat de portiunea acoperita cu pietris fin (aleea dintre 2 poduri). Coborand un pod, am intrat cam cu 25 km/h pe pietricele si aderenta a devenit brusc 0 (deci chiar ZERO, era sa zbor, dar am franat si am sarit iute din sa).

Oare e bine sa-l las pe spate si pun un profilat de 1.9/2.1 pe fata (gen Crossmark say High Roller) daca vreau sa merg la un maraton ?

ce parere aveti despre aceasta combinatie pe care vreau sa o cumpar:Ritchey Z-Max Evolution Comp/Ritchey Z-Max Intuition Pro

cauciucurile mi se par usoare si cred ca ritchey e o firma consacrata dar nu prea "la moda"

multumesc anticipat

Ritchey- consacrata ptr aia cu un buget ceva mai mare alocat unei biciclete

130 lei pt. 2 anvelope Ritchey nu mi se pare mult

Ma refer la modele de varf, la fel ca la toate firmele

pai care ar fi alea? probabil modelele wcs si pro?

Edited by preda_0

Trebuie sa-mi pun cauciucuri noi pe MTB.

Am citit topicul de cateva ori si m-am oprit la Continental Mountain King 2.2. Problema este ca as vrea modelele cu protectie si as vrea sa le cumpar din Romania. Deocamdata, nu am primit niciun raspuns de la site-urile online unde am intrebat. Cei de la bikexcs mi-au sugerat ca maros nu vor aduce pentru ca este sfarsitul sezonului. Aveti idee unde pot gasi ? Aveti alte propuneri ?

Este important pentru mine ca aceste cauciucuri sa aiba protectie la pene, sa aiba o aderenta buna la munte (rezonabila pe umed si pietris).

Pe asfalt as vrea doar sa nu se toceasca repede, viteza de inaintare sau zgomotele interesandu-ma mai putin.

Am nevoie de ele cat mai repede, pentru ca vreau sa profit de ultimele week-end-uri la munte, pana se strica vremea. In plus, ar mai fi niste concursuri interesante si as fi curios sa le testez pana la acea data.

Multumesc.

Schwalbe FAT ALBERT 2.35 - performance , snake skin, dual compound .

Sunt criminale! :-?

Foarte rapide, bune chiar si pe strada - nu te zgaltaie, mergi cu peste 20 de km/H viteza medie - asta daca esti iesit de la naftalina, altfel un profi cred ca merge cu cel putin 25 Km/H. Bune pe toate tipurile de teren si rezistente la intepaturi. Oricum eu recomand Joe no Flats.

Sunt o adevarata evolutie fata de Larsen TT-urile mele - si acelea foarte rapide, dar parca bune de street sau de dirt cum le zic baietii. Larsenurile mele - am vazut ca sunt mai multe modele, astea sunt din cele mai scumpe, apropo le pun la vanzare - sunt foarte rapide pe zonele similare cu cele de la concursurile de 4X, zona uscata/umeda, cu circuit de pamant, suprafata ca'n palma, de ex potecile seamana cu ce vorbesc.

Toate cele bune

Pentru Mountain King, Protection e o optiune buna, fiind singurele cauciucuri din gama Continental la care si modelul Protection e fabricat in Germania si e din cauciuc Black Chilli Compound, la restul modelelor aceste avantaje fiind prezente doar pe modelul Supersonic. O sa pui in plus aproape 200 g pe roata. Eu vreau sa cumpar un set de MK Protection pt. nevasta-mea, sa nu aiba probleme mari la concursuri, cand nu e nimeni sa o ajute. Eu raman sa-mi iau Supersonic, 200 g pe roata chiar se simt la accelerare.

Daca nu gasesti in tara si nu te grabesti fantastic de tare, eu vreau sa fac o comanda de pe net de cauciucuri, ar mai fi si alti doritori si ne-ar iesi la un pret bun. Daca te bagi la o comanda, da-mi un PM.

Schwalbe sunt cu siguranta foarte bune, Fat Albert fiind de All-mountain cu siguranta nu se ridica la nivelul de viteza a lui Racing Ralph, dar daca nu te intereseaza foarte mult viteza, poti sa le iei si pe alea linistit. Nu cred ca un Schwalbe de top te va dezamagi, n-am intalnit un astfel de caz.

Eu am MK fara Protection si am facut doar 2 pene de cand le am (o data la concursul din parcul din Sibiu :-?). Am mers doar pe offroad cu ele ca pt sosea am slickuri.

Da' parca nu ai Supersonic, alea sunt mai sensibile... Protection e o optiune in plus la Supersonic, cele normale sunt mai rezistente.