ihopulele

Cauciucuri pentru MTB

Recommended Posts

Toti producatorii au anvelope de 700x35 - 700x42, trekking-netede sau cx-cramponate.

Am impresia ca el vrea pentru sosea. Mud King sunt cramponate speciale de noroi, pe sosea e nenorocire cu ele.  :)

Da, probabil ca sosea, nu a fost foarte specific pentru ce le vrea :-)

Imi cer scuze pentru omisiune!

Cauciucurile le vreau pentru MTB si noroi.

Bicicleta a venit echipata cu Rapid Rob 29/2.1 si am mai cumparat o pereche de Rocket Ron Evo 29/2.1. Pe vechea bicicleta de 26 am avut Maxxis meduza de 26/1.8 si Rocket Ron de 26/2.25 care nici pe noroi nu mi-au creat probleme pentru ca aveam spatiul suficient intre chainstay si roata, dar pe 29er este la limita cu 2.1 si de asta ma gandeam sa pun ceva sub 2.0.

Atunci pune ce a zis @@muntos, sau ceva echivalent.

Mud King sunt cam scumpe pt buzunarul meu si nici nu am gasit in tara iar echivalent nu gasesc. Doar de noroi de la 2.0 in sus.

Am luat Maxxis Beaver, 29/2.0 pe care le-am folosit la Prima Evadare, excelente in zonele cu noroi, repide si nu se incarca dar pe uscat si mai ales unde pamantul era ca plastilina , opun o mare rezistenta la inaintare. Este adevarat ca la asta contribuie si greutatea mea.

Pana acum am avut numai cauciucuri pe sarma

Cele pliabile sunt fiabile?

Acum am raceking pe sarma si as vrea sa mai iau un set dar pliabile. Se fac pene mai des, sunt mai putin rezistente in timp?

Diferenta de baza e ca sunt portabile, sa poti  sa le ai in rucsac in caz ca se taie iremediabil unul din cele de pe bicla.

In rest e la fel, depinde de densitatea tesaturii (TPI) si de duritatea compusului de cauciuc ce o imbraca.

Pana o faci cu orice guma depinde si de noroc.

Eu am wtb wolverine, am facut vreo 500km, pe tot felul de terenuri, zero pene, gume usoare.

Stiu ca fac pana cu orce anvelopa. Credeam ca astea pliabile sunt mai sensibile

Asta o sa cumpar

http://www.marosbike.ro/anvelope-26-inch/anvelopa-pliabila-continental-2014-raceking-performance-50-559-26-2-0.html

Camerele astea ultra usoare gen  http://www.bike-discount.de/en/buy/schwalbe-tube-sv-14-a-xx-light-25345/wg_id-242

sunt sensibile rau la pana?

Cu cat peretele e mai subtire, moale si usor, cu atat riscul de pana creste. Legile fizicii, na :)

Salutare. Am postat aici sa nu mai fac un alt topic. Nu este vorba de un mtb, dar rotile sunt de 26'.

Va rog sa ma ajutati cu o parere despre compatibilitatea caucicuri - janta. Vreau sa fac comanda de pe bike24 de urmatorul tip de cauciuc :

SCHAWABLE SPICER ACTIVE WIRED TIRE 26" 40-559 2014 - Crème Reflex. Pe janta am acum caucicuri marimea 37-590(26x1,3/8) Credeti ca exista sansa sa nu se potriveasca ? Multumesc

Suntem convinşi că nu se va potrivi.

Tu acuma ai anvelopă cu diametrul (E.T.R.T.O) de 590 (26 x 1 3/8) Nu poţi pune anvelopă de 559 (26")

Mai multe detalii privind mirifica lume a standardelor de cauciucuri şi jante la biciclete găseşti aici

Edit: "mirifica" ;))

Baieti mersi mult de ajutor. Eu credeam ca daca sunt 26 amandoua se potrivesc. Tocmai ce am facut rost de la un prieten de un cauciuc 559 si nu am reusit sa l Montez. Cel original e o idee mai mare. Ms inca o data !

Pentru AM/enduro e o combinaţie bună (după cum zic şi ei) HD cu NN pe spate (grip şi greutate) cu precizarea că se duc cam repede. 

WTB-ul l-aş încerca pentru că e decent şi la greutate. Continental nu mai vreau, sustinerea laterala nu e prea ok când mergi la presiune mică şi pe jante de până în 25 mm.

Scriu aici, nu fac topic doar pt o intrebare:

Dacă o cameră a fost băgată in apă inainte de montare pe roată e vre-o problemă ?

Strică janta/ niplurile/ cauciucul pliabil ?

Asa făcea bunicu la dacie pe vremuri, dar la bicicletă nu stiu daca e ok.

multumesc

E mai greu de montat, ca nu mai are praful ala alb pe ea, atat.

Sunt N oameni care fac pana, pun petec si refolosesc camera, daca repari pana acasa, initial bagi roata in apa, dupa petecire mai bagi doar camera, sa vezi daca mai rasufla...

Da, vroiam sa stiu daca apa care e in cauciuc (camera fiind uda) va strica ceva ?

Se evapora prin cauciuc ?

sau trebuie sa demontez totul si sa las la uscat...