ihopulele

Cauciucuri pentru MTB

Recommended Posts

Le poți pune fără probleme.

Jențile pe care le ai tu sunt model mai vechi, acum la MTB se pun din astea late binișor, de la 23 în sus.

Revin cu un mic update in legatura cu X-King RaceSport, poate mai sunt persoane care isi pun intrebarea.

Desi nu sunt marcate ca fiind tubeless, le-am facut, au pierdut aer in primele 2-3 zile dar dupa s-au stabilizat, in plus am scapat de 400g de pe roti.

Pe asfalt, drum forestier, campuri sunt ideale, un mic minus pe namol, la viraje sunt ceva mai ok ca RaceKing dar sub Rocket Ron (parca ma simteam mai "sigur" cu RR pe fata).

8 minutes ago, inspironn said:

sub Rocket Ron (parca ma simteam mai "sigur" cu RR pe fata)

Am pus și io Rocket Ron pe față, dar am emoții. Am vreo 2 prieteni care o făcut aceeași mișcare și s-au împrăștiat pe jos de câteva ori, zic ei din cauza RR-ului. Până acum m-am dat pe Racing Ralph :) 

Poate s-au împrăștiat pentru că au forțat prea tare în curbă sau pe șleauri.

Cel puțin dacă vorbim de astea noi, cu Addix, care e un compus mai moale, mai aderent (chiar și în varianta fără dungă colorată), nu ar trebui să fie probleme.

La X-king Race sport poti uita de facut tubeless cu ele, umflate zilnic si tot scapau, Racing Ralph sunt foarte ok dar se uzează enervant de repede,  :)

Acum am pus Maxxis Ardent Race 29x2.2 60 tpi exo  TR,  sau facut tubeless in 2 minute cu pompa de mana, nu scapa aer nici dupa doua saptamani, aderenta este peste Racing Ralph rulaj usor dar totusi ingreunat de greutatea de 790 de grame :)  cele de 120 tpi sunt ceva mai usoare.

Totusi sunt gumele in care am cea mai mare încredere de pana acum, dau un feeling de siguranță si rezistenta de neimaginat, cobor pe drum de piatra ca si pe camp cu ele :) in același locuri Nobby Nic-urile de dinainte au fost taiate de doua ori si nu a fost de ajuns soluția sa astupe, a fost nevoie sa pun camera sa ajung acasa. 

Am avut si Ikon la un moment dat care deși sunt foarte rapide trebuie sa fi foarte bun tehnic sa le controlezi si nu aveau asa buna aderenta.

https://photos.app.goo.gl/CRdgiT37tQhb3gFG9

https://photos.app.goo.gl/GMW5ygW5BFYqvLdu9

La X-king Race sport poti uita de facut tubeless cu ele, umflate zilnic si tot scapau

Ce solutie ai folosit, cantitate?. Eu le-am folosit cu Stan's Race, 100-120ml roata si dupa cateva zile totul a fost ok (adaug 100ml la inceput, inca 20ml dupa 1 saptamana). Ardent'ul este un cauciuc greu, eu am ales X-King pentru greutate (515g buc. 29 x 2.2). 

Un cauciuc bun imi pare Onza Canis (650g/ 120TPI , cantarite), s-au facut tubeless instant, cu o pompa ordinara de podea.

btw. A cantarit cineva Rocket Ron Addix (evo/ snake skin , 29x 2.25 /2.10)?, cantarite nu greutatea data de producator.

Exact Stan`s race am folosit 120 de ml de roata, le lasam si pe o parte si pe alta si tot degeaba, nu te puteai baza pe ele, usoare rapide si cam atat.

Btw, le-ai spalat bine inainte sa le montezi?, am observat ca astea de la Conti sunt "uleioase" pe interior...eu momentan ma uitam de RR Addix, dar nu stiu exact cu greutatea, cred ca au in jur de ~680g (as avea un + min 300g ...)

Da, au fost spalate si curatate cu alcool izopropilic, chiar citisem inainte de a ma apuca de ele.

Mi s-au cam dus, sunt roase destul de rau si necesita schimbate. Asadar ce mi-ati recomanda pentru RockRider 540 de 27.5'' ?

Regim de folosinta: zilnic de la munca si inapoi (10km, asfalt) si dupa-masa traseu de padure, si cam o data sau de doua ori/luna un traseu mai lung de circa 70-90 km.

As vrea ceva mai de calitate dar totusi sa nu aiba un pret exorbitant.

am vazut pe cineva care se dadea foarte bine pe smart sam la munte, desi sunt anvelope renumite pt polivalenta lor.